Tobia ve Melek

Tobia ve Melek
Kitabın Yazarı:Susanna Tamaro Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789750712449 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:81,50 TL KitapYurdu:87,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Tobia ve Melek - Susanna Tamaro

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Eren Cendey

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tobia ve Melek Özet

Mutsuz bir evde yaşayan küçük bir kızın hayatının bir bölümünü konu alan kitap, on üç bölümden oluşmaktadır. Kitapta kader ve melekler gibi inançla ilgili konulara yer verilmekte ve özellikle bu bölümlerde farklı inançlara göre yanlış kabul edilebilecek bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda hassasiyeti olan ebeveyn ve öğretmenlerin kitabı okuduktan sonra küçük okurlara okutup okutmamaya karar vermeleri daha uygun olur. Ayrıca kitabı okuduktan sonra bu konularda araştırma yapıp, kitabı okuyan küçük okurların olası sorularını cevapsız bırakmamak için de ön okuma yapmaları yerinde olur.

Martina sekiz yaşında, anne ve babasıyla yaşayan bir kızdır. Bir de her hafta salı ve perşembe günleri ve iki haftada bir de pazar günleri onu görmeye gelen dedesi vardır. Martina dedesini çok sever ve onun da kendisini sevdiğini bilir. Ama anne ve babasını sevmesine rağmen onların kendisini hiç sevmediklerini düşünür. Çünkü anne ve babası sürekli kavga ederler. Bu kavgalar da her zaman babasının evden gitmesi, annesinin de ağlayarak uyumasıyla sona erer. Kavga sırasında dağılan ve pislenen evi temizleyip toparlamak ise Martina'ya kalır. Martina bu işi hiç şikayet etmeden yapar çünkü anne ve babasının mutsuz olup kavga etmelerinden kendisini sorumlu tutar.

Günler böyle geçerken Martina'nın tek tesellisi dedesiyle geçirdiği zamanlar olur. Dedesi çok eğlencelidir ve beraber köpekçilik oyunu oynarlar. Martina dedesinin Tobia adındaki köpeği olur ve onun attığı şeyleri geri getirir. Ödevleri bittikten sonra böyle gezerek oyunlar oynarlar. Ayrıca dedesi çok dakik bir insandır, bu yüzden de Martina ile buluşmaya her zaman tam gününde ve tam saatinde gelir. Ama bir gün Martina'nın dedesi gelmesi gereken günde gelmez. Hatta sonraki ve sonraki günlerde de gelmez. Günler geçtikçe Martina, dedesinin de kendisinden bıktığını ve onu terk ettiğini düşünür. Anne ve babası dedesinden hoşlanmadıkları ve onunla ilgili de kavga ettikleri için onlara bir şey soramaz.

Böylece günler geçerken Martina dedesinin öğrettiği gibi ağaçlarla konuşur. Bir gün annesiyle babası yine kavga ettiklerinde çok garip şeyler olur. Babası yine her zamanki gibi evi terk eder. Ama annesi de bu kez ağlamak yerine tıpkı babası gibi evi terk eder. Bunun sonucunda da Martina yapayalnız kalır ve bahçedeki atkestanesi ağacıyla konuşur. Atkestanesi ağacı ona, kaderini aramasını söyler. Bunun için de hazırlanıp evden çıkmasına yardım eder.

Martina atkestanesi ağacının yardımıyla çantasını hazırlayıp evden kaçar. Yalnız başına dolaşarak günü geçirir, gece olduğundaysa bir çöp kutusunun içine girip uykuya dalar. Ama gece yarısı olunca garip bir kadın olan Rattosa, Martina'yı uyandırıp şato adını verdiği barınağına götürür. Martina orada Athos adlı bir tavşanla tanışır ve birkaç gün onlarla kalarak yalnızlıktan kurtulur. Ama bir gün polislerin barınağa gelmesiyle Martina kaçıp gider ve hem Athos'u hem de Rattosa'yı kaybeder.

Yeniden yalnız kalınca sıcak bir yer bulmak için metro durağında kendisine uygun bir yer arar. Gizlenebileceği bir yer bulunca da kendisini hiç terk etmeyecek bir arkadaşı olmasını diler. Az sonra karşısına bembeyaz kanatlı bir varlık çıkar. Martina onun insan kılığına girmiş bir martı olduğunu sanır ama kendisinin koruyucu meleği olduğunu öğrenir. Bir süre beraber vakit geçirip kader hakkında konuşurlar.

Daha sonra ise Martina kendisini yeniden dedesinin yanında bulur. Böylece dedesiyle buluştukları son gün, dedesine araba çarptığını ve bu yüzden dedesinin günlerce komada kaldığını öğrenir. Ayrıca kendisi kaybolduğunda anne ve babasının ne kadar üzüldüklerini ve onu bulmak için neler yaptıklarını duyunca onların sevgisine inanmaya başlar. Annesi ve babasının ne kadar pişman olduklarını ve çok fazla değiştiklerini görür. Hep birlikte evlerine dönerler ve Martina kapıda kendisini bekleyen sürprizi görünce çok sevinir.

Tobia ve Melek Soruları ve Cevapları

Tobia ve Melek kimin eseri?

Susanna Tamaro

Tobia ve Melek türü nedir?

Çocuk Kitapları

Tobia ve Melek kaç sayfa?

112

Tobia ve Melek Yorumları

tavsiye edeceğim çocuk kitaplarından bir tanesi konusu ve vermek istediği mesaj çok güzel işlenmiş

01-11-2021 19:52

normalde susana tamatonun çocuk kitapları çok güzel oluyor ama bu kitabı bana göre zayıf kalmış

06-12-2022 13:16