Büyülü Çember

Büyülü Çember
Kitabın Yazarı:Susanna Tamaro Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789750712227 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:87,05 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Büyülü Çember - Susanna Tamaro

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Eren Cendey

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Büyülü Çember Özet

Kitap Mutluluk nedir? Sorusuyla başlıyor. Sahi nedir mutluluk? Bence bu sorunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Kişiden kişiye değişen bir kavram. Kimisi kitaplarla mutlu olur kimi arkadaşlarıyla zaman geçirdiğinde kimi ailesiyleyken kimi yalnızken daha mutludur. Sorduğumuz kişiye göre hep değişir bunun cevabı. Rick, Guendy annesine bu soruyu soruyor ancak sorusu cevapsız kalıyor. Annesi bunun cevabını vermekten kaçıyor. Belki de kendisi de cevabını bilmiyordu. Guendy bir kurttu. Rick ise insan olan bir çocuk. Guendy, Rick, Ursula ve daha birçok hayvan Büyülü Çember ismi verilen bir ormanda yaşıyorlardı. Ursula bu ormanın kurucusu ve bilgesi sayılan bir maymundu.

Ursula, uzayda var olan yaşamı kanıtlamak için uzaya gönderilen bir maymundu. Orada uzay aracından atlayarak bu ormana düşmüştü. Ve yıldız kayarken bu ormanın barış içinde olan, herkesin herkesle anlaşabildiği bir orman olmasını dilemiş, yıldızlar da dileğini kabul etmiş ve ormanı Büyülü bir çember ile çevirmişti. O günden beri hiçbir insan o ormana ayak basmamıştı. Önünde olan parkta insanlar oynuyor, ancak o ormana girmeye cesaret edemiyorlardı. Guendy'de o parkta bulmuştu Rick'i. Rick terk edilmişti. Guendy'nin de çocuğu olmuyordu. Yemek ararken Rick'i buldu ve evlat olarak görerek büyülü çembere götürdü. Rick kendisini bir kurt sanarak büyüdü. Her şey yolunda gidiyordu. Sonsuza kadar da böyle gidecek sanıyorlardı ki insanlar bu ormanı yok etmeye karar verdi. Kuşların ötmesine, çiçeklerin açmasına, oyun oynanmasına, mutluluğa, düşünmeye karşı bir insanlık vardı dışarıda ve Büyülü Çember 'e giriyorlardı.

Bir gün Rick ve ailesi her şeyden habersizken makinelerle girdiler ormana ve talan ettiler her bir yanı. Guendy'yi de öldürmüşlerdi. Ursula 'nın ise nerede olduğunu bilmiyordu. Büsbütün kimsesiz kalmıştı şimdi ortada. Üçişkembe adı verilen belediye başkanı olmak için çabalayan kişi Rick'i evlat edinmişti. Ona orman çocuğu deniyordu. Ancak evlat edinmiş olması tamamen şov içindi. Üçişkembe ve onun ortağı tüm marketlerin sahibi vıcık vıcık domuz hazretleri tüm insanlığa bir oyun oynuyordu. Etrafta çiçek, böcek, insanlardan başka hiçbir canlı kalmasın, çocuklar oyun oynamasın, tüm insanlık sadece televizyon izlesin, çalışsın ve alışveriş yapsın istiyorlardı. Buna karşı çıkan insanları da mutasyon hatası varsayıp yok ediyorlar ya da yeniden eğitmeye çalışıyorlardı. Rick bir yolunu bulup Üçişkembe'nin evinden kaçmayı başarmıştı. Bir kulübeye sığınmış, bu kulübede de Dodo isimli bir kediyle tanışmıştı.

Dodo, her yerde aranan bu orman çocuğunu tanıyordu. Onu bu şehirde tanımayan kalmamıştı. Her yerde afişleri asılıydı. Dodo kendilerini kurtaracak iki ayaklı tek dostunu getirmeye karar vermişti. Dostunun adı Bayan Kocasoğan'dı. Bayan kocasoğan bu düzene karşıydı. Rick'i köpek kostümü ile evine getirmişti. Ve ona annelik etmekten çok teyze olmaya çalışıyordu. Rick sokakta yatıyordu. Her akşam gözleri televizyon şeklini almış çocukların toplu halde bir yerlere gittiklerini gözlüyordu. Bunu Bayan Kocasoğan ile paylaşınca bir plan yaptılar. Rick'i o çocuklara benzeterek yakasına da mikrofon takarak o çocukların arasına kattılar. Büyük bir şato'ya gitmişti çocuklar. Orada oyuncaklarla kandırılıyorlardı ve daha çok ekrana maruz bırakılıyorlardı.

Şato'ya girdikten sonra Rick'in normal bir çocuk olduğu anlaşıldı ve vıcık vıcık domuz hazretlerinin yanına gönderildi. Orada planı öğrenince bir hapishaneye atıldı. Orada Bayan Kocasoğan'a seslendi ancak gelen Ursula oldu. Ursula ile birlikte tüm çocukları ve dünyayı kurtararak her yere çiçeklerin gelmesini, çocukların oyun oynamasını, hayvanların özgür olmasını sağladılar. Rick de bundan sonra Bayan Kocasoğanla birlikte normal bir çocuk hayatı yaşamaya başladı.

Değerlendirme: 1984 romanının çocuklar için olanı gibi oldum okurken. İnsanlar monotonlaştırlıyor. Artık hiç kimse kuşların ötüsünü dinlemiyor, çocuklar oyun oynamıyor, okumuyor herkes sadece televizyon izliyor, telefona bakıyor. Büyülü bir eserdi.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Büyülü Çember Soruları ve Cevapları

Büyülü Çember kimin eseri?

Susanna Tamaro

Büyülü Çember türü nedir?

Çocuk Kitapları

Büyülü Çember kaç sayfa?

152

Büyülü Çember Yorumları

tamaronun tüm kitaplarını okurum kendisi en iyi çocuk kitapları yazarı

01-09-2023 21:37