Firavun İmanı

Firavun İmanı
Kitabın Yazarı:Tarık Buğra Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:229 ISBN:9789750502194 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:130,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Firavun İmanı - Tarık Buğra

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Firavun İmanı Özet

Sakarya Kana Bulanırken

Bu bölümde şunlar aktarılmıştır: Yunanlıların Ankara'ya kadar yaklaştığını, Ankara elden giderse artık bittiğimizin habercisi olduğu hüzünle ifade edilmiştir. Atatürk'e Sakarya Savaşı için mecliste oy çoğunluğu ile başkumandanlık verildiği anlatılmıştır. Mehmet Akif’in ağzından ülkenin içinde bulunduğu savaşın insanlar üzerindeki etkisi ve insanların ülkenin geleceği ile ilgili görüşlerinin ne olduğu ile ilgili yorumları aktarılmıştır. Mehmet Akif’in de bulunduğu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden bir grup hakkında bilgilere de yer verilmiştir.

Savaş İçinde Savaş

Bu bölümde ülkenin durumunun savaştan dolayı içler acısı olmasına rağmen toplum içinde ayrılıklarının olduğundan yakınılmaktadır. Kurtuluş için fikir ayrılıklarının çok olduğu ifade edilmiştir. Hatta halk arasında bir isyan çıkmıştır. Mecliste bu isyanın durdurulması için fikirler öne sürülmüş ve belli bir grup seçilip bu isyanı durdurmak için görevlendirilmiştir.

Zile’de Bir Adam

Bu bölümde isyanı durdurmak için gidenlerin içinde Fuat Zahir adlı kişinin geçmişi anlatılmıştır. Zamanında ne kadar dolandırıcı, kötü biri olduğu hatta ülkesinin geleceğini dahi düşünmeyen bedbaht biri olarak tasvir edilmiştir. Bölümün sonunda da isyanı durdurmak için gidenlerin içinde gibi görünüp aslında yabancı devletlerin para teklifi ile isyanı daha da ateşlemek niyetiyle gittiği acı bir şekilde aktarılmıştır.

Ve Küçük Kız Sordu

Bu bölümde isyancıları durdurmak için görevlendirilen Mehmet Akif, Hüseyin Avni, Hüseyin Salim, Hasan Basri adlı kişilerin Zile yakınındaki köye varıp orada yaşadıkları aktarılmıştır. Bu köyde insanlar önce onları güvensizlikle karşılamışlar nedeni ülkenin savaş durumunda kimin neci olduğu bilinmediği içindir. Ama bir han sahibi onlara hanını açar. Orada otururlarken köy ahalisinden birkaç insan gelir onlarla muhabbet ederler. O sırada Ali Yusuf adını kullanan Fuat Zahir takma adlı kişi gelir. Bu kişi diğer bölümde de belirttiğimiz gibi isyanı teşvik ettiren kişidir. Buraya gelme amacı bu gelenlerin Ankara’dan geldiği haberini almasıdır. Onlara iyi görünmeye çalışır fakat Akif onun konuşmalarından ne amaçla geldiğini anlar ve temkinli yaklaşır. Anladığı dilden konuşur. Daha sonra Ali Yusuf gider. O gidince Akif insanlara karşı güzel bir bilinçlendirme konuşması yapar, onlar Akif’in konuşmasından etkilenir ve bu gelen Ali Yusuf’un onların yanına girmeden önce onları tembihlediğini gelenlere hemen güvenmemeleri gerektiğini söylediğini söylerler. Akif’te onlara bir ricada bulunur. Zile’de tanıdıkları varsa haber salmalarını ister, ayriyeten arkadaşları Hasan Basri’ye yardımcı olmalarını isterler. Adamlar da tamam derler ve çekip giderler. Sabah olunca Zile’ye giderler. Ali Yusuf bunları karşılar. Camide namaz kılarlar. O sırada ajan olan Hüseyin Salim ile Ali Yusuf fısıldaşırlar, bunlarda bir şey var ama yakında kokusu çıkar diye konuşurlar.

Mısır Tarlasında Domuzları Ürkütmek

Bu bölümde köylüler namazdayken davul sesleri gelir. Herkes şaşırıp dışarı çıkar ve bir adam Ankara’dan haber geldiğini ordumuzun Sakarya’da Yunan’ı bozguna uğrattığı haberini verir. Köylüler çok sevinir, Ankara’ya olan inançları güvenleri artar. Tabi bu arada bunu duyan Ali Yusuf bir kılıf uydurup köyden kaçar.

Akıl Denen Cife

Bu bölümde Yunan’ın bozguna uğratıldığını duyan Ruslar Türk halkına yaklaşma planları içine girmiştir. Bunun için de seçtikleri ajanları halktan okumuş, vatan için mücadele eden kişilerin yanına gönderip onlara sinsice yaklaşıp dostluk tekliflerinde bulunmaları istenir. Dostluk teklifinin dışında amaçları Rusya’ya dair birkaç foto gösterip onların savaştan önce ve sonraki halleriyle ilgili gösterip ikna etmektir. Akif’in grubunda olan Aziz adındaki kişinin yanına bu ajanlar gelir onu etkilemeye çalışırlar, etkilerler de. Aziz kendine anlatılanları Hüseyin Avni’ye anlatır. Avni’de ona bunların hayalden ibaret olduğunu ve bu adamların iyi niyetli olmadığını söyleyerek onu uyarır. Bu durumdan da arkadaşlarını haberdar etmeleri gerektiğini söyler. Bölümün son kısımlarında ise Rusya ile Türkiye arasında bir dostluk antlaşması yapıldığı söylenir. Bunun sonucunda ülkede Rus karşıtlığı yapanların linç edildiği acı bir şekilde ifade edilmiştir.

Bir Gelir İnsan Cihâne

Bu bölüm Hasan Basri’nin uykuya dalmadan önce düşüncelere dalması ile başlar. Ülkenin son durumuyla ilgili aklından geçenler aktarılır. Daha sonra Hüseyin Sadi adında vatan haini, iki yüzlü birinden bahsedilir. Ülkesini çıkarları yüzünden sattığı anlatılır ve uykuya dalmaya çalıştığı an kafasındaki iç çekişmeler, düşünceler aktarılmıştır.

Kürsüdeki Mücahidler

Bu bölümün başlangıcında Ruslardan gelen para yardımının aslında Buharalıların Türk kardeşlerine gönderin diye Ruslara verdikleri para olduğunu halkımız öğrenir ama bu konunun üzeri bir an önce Ruslar tarafından kapatılır. Daha sonra Mecliste inkılap karşıtlarının idam edileceği kararı çıkar bununla ilgili mecliste birtakım tartışmalar çıkar ve insanlar susturulur. Bölüm sonunda ise İstanbul’dan büyük mühimmatlar ile saldırı olacağı haberi gelir bunu duyan insanlar şok geçirir. Fakat bu haberi duyan Gazi Paşa vatan için mücadele eden arkadaşlarına gizli bir telgraf çeker ve ilerde cepheden güzel haberler geleceğini bildirir. Bunun üzerine İstanbul ile ilgili haber duruverir.

En Büyük Başlangıca veya En Acı Sona

Cepheden güzel haber gelmişti. İzmir artık Türklerindi. Bölümün sonlarında ise Gazi Paşa'ya suikast yapılacağı ile ilgili bilgiler etrafta dolaştığı söylenir. Acı olan taraf ise bu durumla alakası olmayanlardan vatansever Hüseyin Avni Bey’inde bu olay içerisinde olduğu iddia edilip İstiklal mahkemelerinde yargılanmak için götürülmesi ile bölüm biter.

Tek Yenilmez: Vicdan

Bu bölümde Hüseyin Avni Bey'in suikast olayında suçsuz olduğu anlaşılır ve serbest bırakıldığı aktarılmıştır. Ama Hüseyin Avni vatanı için bu kadar fedakârlık yapıp, ölümü göze alıp da böyle bir suçla itham edilmeyi kendine yedirememiştir. İçinde hep bunun burukluğunu yaşamıştır. İnsanların onun yanına gelmemesine de çok üzülmüştür.

DEĞERLENDİRME

Tarık Buğra'nın hayatı ile ilgili araştırma yaptıktan sonra edindiğim bilgiler özellikle edebi hayatı ile ilgili yapacağım yorum, değerlendirmesini yaptığım bu kitap arasında bir bağ kurmama sebep oldu. Kurtuluş Savaşının hafızasında bıraktığı izleri bu kitabında realist bir şekilde ele aldığını görebiliyoruz. Dili açık, sade ve anlaşılırdır. Yazar tarihimizin en önemli dönemlerini gerçekçi bir bakış açısıyla ele almış ve gözlemleriyle yansıtmıştır.

Yazan: Fatma Özdemir

Firavun İmanı Soruları ve Cevapları

Firavun İmanı kimin eseri?

Tarık Buğra

Firavun İmanı türü nedir?

Yerli Romanlar

Firavun İmanı kaç sayfa?

229

Firavun İmanı Yorumları

kitap bölüm bölüm yerine bütün olarak özetlenseydi daha iyi olurdu. bu şekilde çok kopuk kopuk olmuş.

22-03-2021 01:35

bazı arkadaşlar yorum yapmak için yapıyor gerçekten! kitabı okuyup özet için emek veren arkadaşa saygı duyup ona göre yorum yapılsa daha iyi olacak! bölüm bölüm anlatıldığı için bu şekilde özetlenmesi daha iyi olmuş tebrik ederim editörüm .

31-03-2021 13:30

saygı duymak başka fikir belirtmek başka. kimse editöre hakaret falan etmemiş beklentisini belirtmiş. kaldı ki söylenildiği gibi yazılsa okumak isteyenlere daha yardımcı olurdu. bu şekilde kopuk kopuk, belli bir bütünlüğü yok dolayısıyla ilgi çekmiyor.

08-04-2021 13:46

hep bu bölümde bu bölümde diye yazılmış kitap roman mı deneme mi anlamadım

09-04-2021 15:29

cidden yorum yapmak için yorum yapmayın arkadaşlar!!! eser bölüm bölüm tabi bu bölümde diye editör özeti yazacak herkes istediği şekilde özetini yazar buna da karışma hakkınız yok diye düşünüyorum!!!

20-05-2021 23:16

editör tüm özetlerini bu şekilde yazmış bütünlük yok

22-05-2021 16:02

çok güzel ve emek verilmiş bir özet olmuş.

25-05-2021 18:17

sevgili fatma hanım, sizin özgün değerlendirmeleriniz sayesinde kitap sevgim artı. biz okurlara kitap sevgisini aşıladınız, çok teşekkür ederim. umarım bu yolda daha da ilerlersiniz.

25-05-2021 18:24

özet gayet hatasız olmuş ❤️❤️❤️

26-05-2021 23:06

kitabı okumuş kadar oldum 💕💕💕

26-05-2021 23:06

çok acayip bu özetin altında bir övme yarışı var acaba aynı kişi mi diye soruyor insan kendi kendine

27-05-2021 14:13

kitap ne anlatıyor hep bu bölümde bu bölümde yazılmış hiç bir şey anlamadım

13-12-2021 04:08

kitabın karakterleri kimlerdir isim isim yazsanız

25-05-2022 17:05

bu kitaptan sınav olacağız umarım özet yeterli gelir

07-03-2023 22:01

sıkıcı bir kitap bekliyordum ama içindeki hikayeler çok güzel

09-08-2023 17:16

okumadım ama tarık buğranın kitapları güzel oluyor okunacak listesine ekledim

11-02-2024 21:29

İbiş'in Rüyası Gençliğim Eyvah Yalnızlar Oğlumuz - Yarın Diye Bir Şey Yoktur Dönemeçte Dünyanın En Pis Sokağı Siyah Kehribar Firavun İmanı Osmancık Yağmur Beklerken Küçük Ağa en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar