Siyah Kehribar

Siyah Kehribar
Kitabın Yazarı:Tarık Buğra Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1995 Sayfa Sayısı:319 ISBN:9789754370454 Kitap Puanı:6.4 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:165,88 TL D&R:212,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Siyah Kehribar - Tarık Buğra

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Siyah Kehribar Özet

Olay, Faşizmin etkisi altındaki İtalya’da doktora yapmak için giden bir gencin; kaldığı yerde Fernando isimli bir genç ile tanışmasıyla başlıyor. Genç adam ile aynı pansiyonda kalan Fernando bir gece yine çok içtiği için mide ağrısıyla tüm pansiyonu inletmiş ve genç adam onun odası gitmiştir. Ona birkaç tavsiye ve ilaç reçetesinden sonra 5-6 kez Fernando tarafınca aranmış, merdivenleri birlikte çıkarken ve ertesi gün için sözleşmişlerdir. Fernando bu Türk gencini Siyah kehribar isimli ucuz bir bara götürür orada arkadaşlarını tanıştırır. Siyah kehribar çalışanı Leonardo, Leonardo’nun oğlu Barbaryo, eşsiz sese sahip Sofia, ve genç adamın aşık olacağı Melina...

Fernando sayesinde tanıştığı bu insanlar onun çekingen ruh halinin bir boşluğundan girerek hayatının merkezi noktasına ilerlemek üzereydi. Kadınlarla nasıl konuşacağını dahi bilmeyen genç adam Melina’yı ilk gördüğü anda onun büyüsüne kapılmış, kısa cümleleri bile kekeleyemeden söyleyemez olmuştu. Genç adamın bu durumuna karşın Melina’nın da ona karşı birtakım duyguların esiri olduğu zannı içerisindeyken genç adam ile arasındaki bağ arkadaşlık sınırını neredeyse aşmak üzereydi. Bir gün Melina Ostio’ya ünlü ressam amcası Umbarto’yu ziyaret etmeye gideceğini söyler ve genç adamın da gelmesini teklif eder. Genç adam bunu memnuniyetle kabul eder. Ne yazık ki bu yolculuk iki kişilik değildir. Barbaryo da onlarla gelir. Ostio’ya gitmeden önce genç adam odasında garip bir mektupla karşılaşır. Mektupta ona ‘Ostio’ya gitme’ yazmaktadır. Genç adam bu mektubu dikkate almayarak Melina ve Barbaryo ile Ostio’ya giderler. Orada Umbarto ile tanışıp onun, eserlerinin ve bir takım İtalya gündemi hakkında bilgi kırıntıları öğrenir. Umbarto genç adama bir resim paketler ve hediye eder. Daha sonra Umbarto’nun yanından ayrılıp bir pansiyona giderler. Bu pansiyonda Barbaryo ile aynı odada kalan genç adam, Melina ile biraz gezmeye karar veririler ve Barbaryo’ ya da teklif ederler fakat Barbaryo bu teklifi kabul etmez. Daha sonra genç adam odaya girdiğinde Barbaryo’nun cansız bedenini yerde görür. Biri onu öldürmüştü ama kim?

Olayı Umbarto ‘ya bildirirler ve polislere haber verirler. Melina bu olayla birlikte çok sarsılır, genç adam ona bir müddet buradan uzaklaşma fikrini sunar.Melina bu fikre hayır demez, bir müddet olaylardan uzaklaşırlar. Roma’ya tekrar döndükten sonra Melina ve Fernando’da kaybolur. genç adam Melina’yı arar arkadaşlarına sorar ama net bir yanıt alamaz.

Fernando ise İspanya’ya gitmiş izlenimi vererek ortalıktan bir müddet kaybolur.

Faşist ülkenin ajanları İvetin yazmış olduğu yazıların genç, tecrübesiz bir kadına ait olamayacak kadar olgun üslupla yazdığı gerekçesiyle onu ve eşi Gizo ve onlar gibi ülke çapında tanınmış kişilere; idarenin taraftarları olmaları için baskılar yapmaktadır. Hatta rejimin adamları sebepli sebepsiz pek kişiyi öldürmekte birçok kişi bu yüzden faili meçhul cinayetlere kurban gitmektedir. Ivet ve Gizo’da bu nedenle kaçmışlar fakat daha sonra yaşananlar yüzünden intihar etmişlerdir. Leonardo ise oğlu Barbaryo’yu öldüren polis amiri Ciyo’ya suikast planı kurmuş; onu gece evinde öldürmek için gitmiş fakat Ciyo onu fark edip öldürmüştür. Tüm bu olanlar genç adamı derinden etkilemiş, oldukça sarsmıştır.artık burada duramayacağına kanaat getirir.

Fernando ise Barbaryo,Leonardo, Gizo ve İvet’in intikamı için; Siyah kehribar’da Ciyo’yu öldürdükten sonra Erik çiçeğinin yardımları sayesinde: belki de hayatın ona bahşettiği yaşamı, yaşaması için serbest kaldıktan sonra Niva ile Amerika’ya gitmiştir.

Aşk, cinayet, aksiyon, siyaset. Yazarın duygu karmaşasını bol bol hissettirdiği bir kurgu. anlatım türü olarak hem Türk gencin ağızından hem de ilahi bakış açısından yararlanılmış. Karakterlerin çok olması, birden çok temanın aynı anda işlenmesi kitabın akıcı biçimde okunmasına olanak sağlamamış. Yazarın ilk romanı olmasından mütevellit birtakım aksaklıklar meydana gelmiş ve konusu çokça eleştiri almıştır fakat şahsımca konusunun sadeleştirilmesiyle daha iyi sonuçlar elde edilebilirdi. Yine de insanı anlamak açısında güzel bir kitap.

Yazan: Beyza İlhan

Siyah Kehribar Soruları ve Cevapları

Siyah Kehribar kimin eseri?

Tarık Buğra

Siyah Kehribar türü nedir?

Yerli Romanlar

Siyah Kehribar kaç sayfa?

319

Siyah Kehribar Yorumları

herkesten çok kötü iyi değil yorumları geliyor ama tarık bugra'nın ilk romanı olduğunu unutuyorlar. kim ilk romanında böyle kurgu sağlar. bence iyi yani.

15-04-2021 22:07

güzel roman ama karakter isimleri biraz farklıymış.

15-04-2021 22:08

1995 yılında yazılan harika eser

15-04-2021 22:09

tarık buğra neden osmancık gibi bizi ilgilendiren şeyler yerine italyayı yazmış ki:(

15-04-2021 22:11

en çok gizo ile ivete üzüldüm.insan özcürce yazamaz mı yahu?

15-04-2021 22:13

nasıl bedava oluyor burda?

15-04-2021 22:30

kitap hakkında arkadaşlarım tarik buğra'nın ilk romanı olduğunu ve acemilik eseri olduğunu söylemişlerdi. fakat edebi açıdan gerçekten bir iyi bir yapıt olduğu su götürmez bir gerçek. öte yandan hikayenin sıkıcılığı kitabı pek beğenmeme neden oldu.

16-04-2021 11:38

yalnız kitap 1995 te değil 1955 de yayımlandı

16-04-2021 21:26

kitabın konusu nedir tek paragraf olarak yazmamız gerek

29-11-2022 15:36

kara kehribar ile aynı kitap mı

26-07-2023 21:02

kitap güzel mi ne anlatıyor sıkıcı olmasın

01-05-2024 22:32

İbiş'in Rüyası Gençliğim Eyvah Yalnızlar Oğlumuz - Yarın Diye Bir Şey Yoktur Dönemeçte Dünyanın En Pis Sokağı Siyah Kehribar Firavun İmanı Osmancık Yağmur Beklerken Küçük Ağa en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar