Siyah Kehribar

Siyah Kehribar
Kitabın Yazarı:Tarık Buğra Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1995 Sayfa Sayısı:319 ISBN:9789754370454 Kitap Puanı:6.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:19,18 TL D&R:24,96 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Siyah Kehribar - Tarık Buğra

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Siyah Kehribar Özet

Olay, Faşizmin etkisi altındaki İtalya’da doktora yapmak için giden bir gencin; kaldığı yerde Fernando isimli bir genç ile tanışmasıyla başlıyor. Fernando bu Türk gencini Siyah kehribar isimli ucuz bir bara götürür orada arkadaşlarını tanıştırır. Siyah kehribar çalışanı Leonardo, Leonardo’nun oğlu Barbaryo, eşsiz sese sahip Sofia, ve genç adamın aşık olacağı Melina. Melina ve genç adamın arasındaki bağ arkadaşlık sınırını neredeyse aşmak üzereydi. Bir gün Melina Ostio’ya ünlü ressam amcası Umbarto’yu ziyaret etmeye gideceğini söyler ve genç adamın da gelmesini teklif eder. Genç adam bunu memnuniyetle kabul eder fakat bu yolculuk iki kişilik değildir. Barbaryo da onlarla gelir. Fakat bu seyahatin sonunda Barbaryo öldürülür. Aradan geçen birkaç günün ardından Melina ve Fernando’da kaybolur. Faşist ülkenin ajanları Teş Gizo ve İvet gibi ülke çapında tanınmış kişilere idarenin taraftarları olmaları için baskılar yapmaktadır. Hatta rejimin adamları sebepli sebepsiz pek kişiyi öldürmekte bir çok kişi bu yüzden faili meçhul cinayetlere kurban gitmektedir. Ivet ve Gizo’da bu nedenle kaçmışlar fakat daha sonra yaşananlar yüzünden intihar etmişlerdir. Leonardo ise oğlu Barbaryo’yu öldüren polis amiri Ciyo’ya süikast planı kurmuş; onu gece evinde öldürmek için gitmiş fakat Ciyo onu fark edip öldürmüştür. Tüm bu olanlar genç adamı derinden etkilemiş, oldukça sarsmıştır. Fernando ise Barbaryo,Leonardo, Gizo ve İvet’in intikamı için; Siyah kehribar’da Ciyo’yu öldürdükten sonra Amerika’ya gitmiştir.

Aşk, cinayet, aksiyon, siyaset. Yazarın duygu karmaşasını bol bol hissettirdiği bir kurgu. Anlatım türü olarak hem Türk gencin ağzından hem de ilahi bakış açısından yararlanılmış. Karakterlerin çok olması, birden çok temanın aynı anda işlenmesi kitabın akıcılığa durağanlık getirmiş. Yazarın ilk romanı olmasından mütevellit bu gibi aksaklıklar meydana gelmiş ve konusu çokça eleştiri almıştır fakat şahsımca konusunun sadeleştirilmesiyle daha iyi sonuçlar elde edilebilirdi. Yine de insanı anlamak açısında güzel bir kitap.

Editör: Beyza İlhan

Siyah Kehribar Yorumları