Felatun Bey ile Rakım Efendi

Felatun Bey ile Rakım Efendi
Kitabın Yazarı:Ahmet Mithat Efendi Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Türk Edebiyat Vakfı Yayınlandığı Yıl:1875 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789756186497 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Felatun Bey ile Rakım Efendi - Ahmet Mithat Efendi

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Felatun Bey ile Rakım Efendi Özet

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere iki tane başkarakterimiz vardır: Felatun Bey ve Rakım Efendi. Kitabın ilk iki bölümünde kitabın bu iki karakteri ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır.

Rakım Efendi çalışkan, tutumlu, bilgili, insanlar tarafından saygı gören biridir. Felatun Bey ise yanlış batılılaşma akımına kapılmış bir adamdır.

Felatun Bey'in babası Mustafa Meraki Efendi, çocuğu genç yaşta evlendirmenin daha iyi olacağı düşüncesiyle Felatun Bey'i 16 yaşında evlendirir. Mustafa Meraki Efendi alafrangalığa özenen bir adamdır. Öyle ki, evinde üç tane hizmetçisi vardır. Oğlu Felatun'un dersleriyle de ilgilenmez. Annesi olsa ilgilenirmiş fakat annesi Felatun'un kardeşi Mihriban'ı doğururken ölmüştür.

Mustafa Meraki Efendi kırk beş, oğlu Felatun Bey yirmi yedi ve kızı Mihriban Hanım da on beş yaşındayken; Felatun Bey o zamanın kalemlerinden birinde memurdur. Fakat işine gerekli önemi vermediğinden haftada yaklaşık üç gün işine gider.

Felatun Bey orta boylu, cılız, çelimsiz vücutlu, sarı benizli bir adamdır. Kaşı, gözü, saçı siyah; ağzı, burnu bir kadının beğeneceği kadar hoştur. Kullandığı birçok kelimenin Fransızca olmasına ve bir o kadar da kıyafetlerinin son moda olmasına dikkat eder.

Felatun Bey'in kardeşi Mihriban Hanım, hal ve hareketlerinin yanı sıra fiziksel olarak da ağabeyine benzerdi. Örgü örmez, nakış işlemez hatta saçını bile kendi taramazdı. Çünkü ancak bunlar alafrangalığa uygundu. Görücüye gelen bir kimseyi bile beğenmez, hepsine bir kulp takıp geri gönderirdi.

Rakım Efendi ise çok küçükken babasını kaybetmiş ve yetim kalmıştır. Kendisi bir kavasın oğlu olduğu için babasından, annesiyle ikisine sadece üç odalı çürük bir kümes ve Arap bir cariye kalır.

Rakım Efendi çocukluğu boyunca da çok çalışkandır. Gece gündüz çalışan cinstendir. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Fakat Rakım büyüyüp çalışacak yaşa geldiğinde annesi de ölür. Rakım'a ise ismi Fedayi olan Arap cariye bakar. Bu cariye ilerleyen yıllarda yaşlanır ve Rakım Efendi tüm gün çalıştığı için de kendisine bir can yoldaşı ister. Rakım Efendi de Fedayi'yi çok sevdiğinden derhal onun yanına bir cariye almak için aramalara koyulur. Birçok cariye eve getirir fakat hiçbirini beğenmeyip bir süre sonra evden gönderir. Aradan birkaç gün geçtikten sonra bir cariyeyle karşılaşır ve çok beğenir. Gerekli miktar parayla satın alıp eve getirdiğinde Fedayi de onu çok beğenir ve kendisine can yoldaşı olacağı için adının Canan olmasını ister.

Felatun Bey ile Rakım Efendi'nin tanışması ise şöyle olmuştur: Rakım Efendi, haftada bir kere bir adamın İngiliz kızlarına okuma yazma dersi vermektedir. Yine bir hafta ders vermek için adamın evine gittiğinde Felatun Bey de oradadır ve Rakım Efendi'nin öğrettikleri üzerinden kızları sınav yapmaktadır. Bu iki kahramanımız birbirlerini uzaktan tanımalarına rağmen ilk kez tanışacak fırsatları olmuştur. Rakım Efendi Felatun Bey'e kızların bilgilerinin ne durumda olduğunu sorduktan sonra Felatun Bey bir şekilde bir kusur bulup söylemektedir. En sonunda bulduğu kusurların aslında kusur olmadığını Rakım Efendi açıklayınca canı sıkılıp evden ayrılır.

Rakım Efendi yine bir gün İngiliz kızlarına ders vermek için evlerine gider. O sıralarda da Canan piyano öğrenmeyi istemektedir. Sofrada bundan bahsedince orada bulunan hanımlardan biri piyano bildiğini, Canan'a öğretebileceğini ve bunun karşılığında hiçbir ücret istemeksizin sadece Rakım Efendi ile dostluk kurmak istediğini belirtir. Birlikte anlaşmaya vardıklarında ilerleyen günlerde dersler başlar. Fakat Rakım Efendi işlerinden dolayı piyano öğretmenine anlaştıkları gibi vakit ayıramaz. Buna içerlenen öğretmen, durumu dile getirir ve Rakım Efendi ile bir buluşma planlarlar. Buluşmadan bir gün önce İngilizlerin evinde dersi vardır ve dersten önce sofrada yemek yiyeceklerdir. O gün yemeğe giderken Felatun Bey ile üstü başı mayoneze bulanmış bir şekilde karşılaşır. Bir müddet konuştuktan sonra yemek için evin yolunu tutar. İngilizlerin evine ulaştığında hizmetçinin de mayonezin döküldüğünü söylediğini duyunca bu mesele aklını meşgul etmeye başlar. Ertesi gün piyano öğretmeninin evine yemeğe gittiğinde birlikte rakı içip meşk ederler. Fakat o gün tekrar İngilizler tarafından akşam yemeğine çağırıldığı için öğretmenin evinden erken ayrılır. İngilizlerin evine ulaştığında Felatun Bey de yemektedir. Yemek boyunca bildiği yanlış şeyleri doğruymuş gibi Rakım Efendi'ye söyleyip onu yermeye çalışsa da Rakım Efendi altta kalmadığından bunu başaramaz. Rakım Efendi o gece Felatun Bey ve İngilizlerin hizmetçisi arasında bir gönül ilişkisi olduğunu öğrenir.

İlerleyen günlerde Rakım Efendi derse gittiğinde hizmetçi ile Felatun'un arasında geçenlerden evin reisinin de bir şekilde haberi olduğunu ve hizmetçiyi evden kovup Felatun'un da adını bile duymak istemediğini öğrenir. Oradan dönüşte de piyano öğretmeninin evine uğrar. Bu kadın, Canan'a talip çıktığını ve bu talibin çok yüksek miktar para teklif ettiğini söyler. Rakım Efendi, Canan'ı hiçbir para karşılığı satmak istememekle birlikte düşüne düşüne eve gider. Eve vardığında durumu Canan'la konuşup onun da ne olursa olsun kendi yanında kalmak istediğini öğrenince dayanamayıp birlikte ağlarlar. Rakım Efendi daha önce Canan'a karşı aşk duygusunu besleyip beslemediğini anlamlandıramasa da bu sefer kendinden emin olur.

Birkaç gün sonra Rakım Efendi yine piyano öğretmeninin evine gittiğinde birlikte Kağıthane'ye pikniğe gitmek için plan yaparlar. O gece Rakım Efendi eve gittiğinde dayanamayıp Canan'a aşkını itiraf eder. Canan'ın da ona karşı boş olmadığını öğrenince dünyalar onun olur.

Çarşamba günü Rakım Efendi, Canan, Dadı Fedayi ve piyano öğretmeni pikniğe giderler. Güneşin doğuşuna tanıklık etmek için evden erken çıkarlar. Piyano öğretmeni yol boyunca Avrupa'da böyle keyiflerinin olmadığından dem vurup şikayet eder. Piknik alanına geldiklerinde önce güzel bir yürüyüş yapıp kahvaltılarını ederler. Sonra hep birlikte yiyip içerek güzel bir gün geçirirler.

İlerleyen günlerde İngilizlerin kızlarından biri hastalığa yakalanıp yataklara düşer. Sonraki zamanlarda hastalığın sebebinin Rakım'ın aşkı olduğu anlaşılır. Hastalığın geçmesi için her ne kadar kızla evlenmesi istense de Rakım, Canan'a olan aşkından dolayı teklifi kabul etmez. Ölmesi beklenen bu kız hiç beklenmedik şekilde iyileşince herkes çok sevinir.

Birkaç ay sonra tüm bu olaylar sakinleşip sular durulduğunda Canan'dan mutlu bir haber alınır. Canan hamiledir ve altı ay sonra nur topu gibi bir erkek bebek dünyaya getirir.

Yazan: Handenur DURALI

Felatun Bey ile Rakım Efendi Yorumları

uzun zaman önce ödev için okumuştum baya güzel bir kitaptı

14-09-2015 21:52

ben de ödev için okumuştum bana sıkıcı geldi zevkler tartışılmaz

17-09-2015 09:08

bende ödev için şuan okudum guzelmis

16-12-2015 11:49

allah razı olsun yazandanda vesile olandanda felatun bey ile rakım efendi özet bilgisi gerekli idi yardımcı oldunuz

29-12-2015 18:26

şu ana kadar okudum en güzel kıtaplardan biri bu olması gerekiyo
allah razı olsun bu kıtapuı yazandan cok güzel bi kıtapmış ensevdim kıtap felatun bey ıle rakım efendi cok beğendim

20-01-2016 18:07

çok güzel bir kitapmış

10-02-2016 18:26

super bi kitap tam bir klasik konusu ve karakterleri çok iyiydi çok beğendim

22-02-2016 00:30

on numara yaa ellerinize sağlık arkadşlar :)

14-11-2016 23:51

çok sıkıcı bir kitap bence

17-12-2016 11:17

zorla okutuyorlar zevkime uymadığından belki de berbat!

20-12-2016 20:38

içeriği süper

14-11-2017 21:01

gercekten super

14-11-2017 21:29

ben ilk kez bir roman okuyorum ama bikitan cok guzel ayni türk dizileri gibi

05-12-2017 20:44

herhalde en iyi türk klasiği diyebilirim😀😊😊😊

23-12-2017 14:41

çok güzel kitap eline sağlık

12-01-2018 02:56

aynen ben bu kadar güzel kitap olacağını en başta düşünmedim okudukca sarıyor

04-02-2018 17:12

bazıları sadece buraya uzun özet için gelmiş öğretmenler okuma sevgisi kazansınlar diye böyle güzel kitapları okutuyorlar ama öğrenciler ne yazık ki anlamıyorlar bir okuyayım belki hoşuma gider diye de düşünmüyorlr her kitabın başı biraz sıkıcıdır çünkü bazı tanıtımlar yapması gerekir zamanla hikaye güzelleşir ama öğrenciler çok ön yargılı olduğu için ilk sayfadan aksiyon istiyorlar yazık gerçekten

08-06-2019 22:12

bana felatun beyle rakım efendi özeti lazım buradaki fazla uzun öğretmen üç paragraftan oluşması gerektiğini belirtti kısaltım yazabilir misiniz?

15-12-2019 15:21

Menfa Sürgün Hatıraları Hüseyin Fellah Kıssadan Hisse Müşahedat Dürdane Hanım Felatun Bey ile Rakım Efendi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları