Ahmet Mithat Efendi

Ahmet Mithat Efendi Kimdir

Osmanlı Döneminin son zamanlarında yani Tanzimat döneminde en fazla tanınan yazarlardan biri olan Ahmed Midhat Efendi 1844 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitimi sonrasında gazetelerde çalışmaya başlayan Ahmet Midhat Efendi bir döneme damgasını vuran Tercüman-ı Hakikat gazetesini çıkartmaya başlamıştır. Gazetecilik mesleğinin yanında aynı zamanda mükemmel bir yazar olan ünlü isim Osmanlı döneminde kitap okuma tutkusunu canlandırmıştır. Ahmed Midhat kitapları ile geniş bir okur kitlesine ulaşmış ve popüler yazar kültürünü ilk başlatan yazar olmayı başarmıştır.

Ahmed Midhat Efendi Romanları: Hasan Mellâh yâhud Sır İçinde Esrar, Dünyaya İkinci Geliş yâhut İstanbul’da Neler Olmuş, Hüseyin Fellah, Felâtun Bey ile Râkım Efendi, Karı-Koca Masalı, Paris'de Bir Türk, Çengi, Süleyman Musûlî, Yeryüzünde Bir Melek, Henüz On Yedi Yaşında, Karnaval, Amiral Bing, Vah!, Acâib-i Âlem, Dürdâne Hanım, Esrâr-ı Cinâyât, Cellâd, Volter Yirmi Yaşında, Hayret, Cinli Han, Çingene, Demir Bey yâhud İnkişâf-ı Esrâr, Fennî Bir Roman Yâhud Amerika Doktorları, Haydut Montari, Arnavutlar-Solyotlar, Gürcü Kızı yâhud İntikam, Nedâmet mi? Heyhât, Rikalda yâhut Amerika'da Vahşet Âlemi, Aleksandr Stradella, Şeytankaya Tılsımı, Müşâhedât, Ahmed Metin ve Şîrzât, Bir Acîbe-i Saydiyye, Taaffüf, Gönüllü, Eski Mektûblar, Mesâil-i Muğlaka, Altın Âşıkları, Hikmet-i Peder, Jön Türkler

Ahmed Midhat Öyküleri: Kıssadan Hisse, LEtaif-i Rivayat, Durûb-u Emsâl-i Osmâniyye Hikamiyyatının Ahkâmını Tasvir, Hayâl-Hakîkat

Ahmed Midhat Efendi Kitapları: Üss-i İnkılâb ve Zübdetül Hakâyık, Müdâfa'a, İstibşâr, Beşâir, Nizâ'-ı ilm ü din, Şopenhavr'ın Hikmet-i Cedidesi, Volter, Beşir Fuad, Avrupa'da Bir Cevelan, Menfa


7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ahmet Mithat Efendi Kitapları

Esrar-ı Cinayat Esrar-ı Cinayat

Eser Ahmet Mithat Efendi’nin ilk polisiye romanıdır. Yazıldığı dönemde büyük ilgi görmüş günümüzde de aynı etkiyi sürdürmüştür.

Puan: 7.3 | Yorum: 4

Hüseyin Fellah Hüseyin Fellah

Kitap Ahmet Mithat Efendi’nin sade bir dille yazdığı ve iyi kötü çatışmasını anlattığı romanıdır.

Puan: 5.8 | Yorum: 3

Müşahedat Müşahedat

Üstkurmaca özelliği gösteren kurgusuyla edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Müşahedat’ın Everest Yayınları Keşif Dizisinde yer alan baskısı da Behçet Necatigil’in sadeleştirmesi oldukça dikkate değer bir çalışmadır.

Puan: 7.7 | Yorum: 3

Menfa Sürgün Hatıraları Menfa Sürgün Hatıraları

Ahmet Mithat’ın 38 ay süren sürgün hayatı, Abdülaziz’in vefat ederek V. Murat’ın tahta çıkmasıyla ilan edilen genel afla sonlanır.

Puan: 8.1 | Yorum: 2

Dürdane Hanım Dürdane Hanım

Dürdane Hanım kitabı ilk 1881 yılında yayımlanmıştır. O dönem romancılarından Ahmet Mithat Efendi yazmayı kalemine borç bilmiş bir yazardır.

Puan: 9.4 | Yorum: 6

Hasan Mellah yahut Sır İçinde Esrar Hasan Mellah yahut Sır İçinde Esrar

Yazar 1875 yılında Rodos’ta sürgündeyken kaleme aldığı ilk romanıdır. Eser ,Alexander Dumas’ın Monte Kristo Kontu adlı eserine benzetilmiştir.

Puan: 9.6 | Yorum: 6

Felatun Bey ile Rakım Efendi Felatun Bey ile Rakım Efendi

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere iki tane başkarakterimiz vardır: Felatun Bey ve Rakım Efendi.

Puan: 7.4 | Yorum: 25

Kıssadan Hisse Kıssadan Hisse

Kitap, Ahmet Mithat Efendi’nin Bağdat’ta gazete çıkarmak amacıyla bulunduğu sırada, güzel sanatlar öğrencileri için 1870’te yazdığı; ardından İstanbul’da yeni hikâyelerle bir araya getirip sadeleştirerek bastığı ilk eserlerden biridir.

Puan: 7.6 | Yorum: 4

Ahmet Mithat Efendi ile ilgili yorumlar

pariste bir türk, henüz on yedi yaşında ve kıssadan hisse kitaplarını okudum oldukça başarılı bir yazar

20-11-2016 21:17

kitapları çok güzel sevdiğim yazarlardan bir tanesi

17-02-2017 21:10

diğer kitaplarını da ekleyin lütfen sadece felatun bey ile rakım efendi kitabı yok

28-11-2018 00:46

ahmet mithat efendi eser özetleri diye arattım ama buraya sadece bir kitabının özeti eklenmiş diğer romanların özetleri nerede

21-08-2019 15:09

taaffüf kitabının özetini ekleyebilir misiniz?

17-10-2021 22:38