Emma

Emma
Kitabın Yazarı:Jane Austen Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1815 Sayfa Sayısı:502 ISBN:9789753853712 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Emma - Jane Austen

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:EmmaÇeviren:Elif Yıldırımİngilizce:Emma Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Emma Özet

İngiliz asıllı kadın yazar Jane Austen'ın otuz dokuz yaşındayken tamamladığı "Emma" isimli romanı, yazarın en sevilen romanlarından bir tanesidir. Jane Austen da "Emma" nın en sevdiği romanı olduğunu söylemiştir.

Emma kitabı 1815 yılında yayımlanmış ve yayımlandığı günden bu yana her zaman için çok beğenilmiş ve okunmuştur. "Shakespeare'den sonra en büyük İngiliz yazar" olarak değerlendirilen Jane Austen Emma romanında 19. yüzyıl İngiltere'sinde geçen karmakarışık bir ilişkiler yumağını ele almıştır. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu romanında da oldukça akıcı bir dil kullanan Jane Austen, ağır ilerleyen fakat okunması keyifli bir kitap sunmuştur. Emma, okuyucunun sonunu kolaylıkla tahmin edebileceği ama okurken keyif alınabilecek bir kitap. Ayrıca okuyucuya fazla yormayacak cinsten.

Emma, annesini küçük yaşta kaybetmiş ve babasının şımartılmasıyla büyümüş bir genç kızdır. Bundan dolayı da biraz şımarık, biraz da kendini beğenmiş bir insandır fakat güzelliğinin yanında diğer tüm meziyetleri bu küçük kusurunun kimsenin gözüne batmamasını sağlamaktadır. Hartfield'de babası ve on altı yıldır yanlarında bulunan ve artık aileden biri gibi olan mirebbiyesi Miss Taylor ile yaşamaktadırlar. Fakat Miss Taylor, Emma'nın tanıştırması ve aralarını yapmasıyla Mr. Weston adında bir centilmenle kısa sürede evlenip evden taşınır. Artık Mrs. Weston olmuştur. Bu ayrılık Mr. Weston ve Emma'yı her ne kadar üzse de, sevgili dostlarının mutluluğu için buna katlanmak zorundadırlar. Nitekim Emma kısa sürede oyalanacak başka bir uğraş bulur. Yeni uğraşı bir davet sırasında tanıştığı ve annesi ya da babası ile ilgili bir bilgisi bulunmayan fakat oldukça iyi yürekli bir kızcağız olan Miss Harriet Smith'i görgülü, zeki ve kibar bir hanımefendiye dönüştürmek ve onu münasip bir beyefendiyle evlendirmektir. Emma kendisi yaşamı boyunca evlenmemeye karar vermiştir. Çünkü ablası Isabella evlendiğinde babasının ne kadar üzüldüğünü görmüştür ve babasını artık bırakamayacağına karar vermiştir. Babası öldükten sonra ise paraya ihtiyaç duymayacak, dostlarıyla birlikte huzurlu bir yaşam sürecektir. Tabii çevresindeki genç bayanları evlenmeye yönlendirmesi biraz da bu yüzdendir.

Emma Harriet'i iyice benimsemiş, genç kız da kısa sürede çevresindekilere kendini sevdirip kabul ettirerek Emma'nın işini oldukça kolaylaştırmıştır. Harriet'in bir de talibi vardır: Eskiden onu kabullenen ailenin yakışıklı oğlu Mr. Robert Martin. Harriet de onu yakışıklı ve dürüst bulmaktadır fakat Emma onu bundan hemen vazgeçirir çünkü maddi geliri iyi olsa da bir çiftçi olan Mr. Martin'in sosyal konumu gereğince Harriet'e layık olmadığını düşünmektedir. Böylelikle Harriet'i kolaylıkla vazgeçirir.

Woodhouse'ların aile dostu olan oldukça yakışıklı ve zengin bir beyefendi olan Mr. Knightley, Robert Martin'in dostu olduğundan aldığı ret cevabının haberini almış ve her nasılsa bu işte Emma'nın parmağı olduğunu anlamıştır. Derhal Emma ile bu konuda konuşsa da bir sonuç alamaz. Zaten Emma'da gördüğü ufak tefek kusurları kıza söyleyip onu uyaracak cesarete sahip olan tek kişi de Mr. Knightley'dir. Emma onun arkadaşlığından çok memnun olsa da, bu kez yanıldığını düşünmektedir. Fakat geleceğin neler getireceğini erkenden görüp sezebilen tek kişi de Mr. Knightley olmuştur. Zira bu küçük olayın ne gibi olayların başlangıcı olduğundan Emma da, tüm dostları da habersizdir.

Emma Soruları ve Cevapları

Emma kimin eseri?

Jane Austen

Emma türü nedir?

Yabancı Romanlar

Emma kaç sayfa?

502

Emma Yorumları

harika bir eser öğretmenimizin isteği üzerine okudum çok beğendim

01-03-2016 00:38

acaba kitabı ve filmi arasındaki belirgin farkları söyleyebilecek olan var mı

12-12-2016 20:51

güzelmiş beyendim

11-04-2017 20:19

iğrenç bi kitap

13-01-2018 19:39

çok güzelmiş

26-01-2018 12:13

çok güzel bi kitap emma dedikleri kız bni anımsatıyor 😄

04-02-2018 17:19

kötü bir kitap

14-05-2018 13:36

cok guzel kitab ben bu yazari seviyorum

24-06-2018 12:13

jane austen emma kitabı ile harika bir esere imza atmış bence bir aşk ve gurur kadar mükemmel bir roman okunması gerek diye düşünüyorum

11-01-2020 21:32

beyaz klasklerden bir tanesi entrika yada aşk üçlemelerine harika bir örnek bir kadının bakış açısı beni çok etkiledi

12-04-2022 20:30

kitap ile ilgili incelemeler arıyorum sizinki güzel olmuş ama kısa olmuş yine de teşekkür ederim

21-10-2022 22:17

bana konusu gereksiz yere uzatılmış gibi geldi verilen detayların hikaye ile çok da ilgisi yok

17-04-2023 22:32

emma mı yoksa aşk ve gurur mu hangisini tavsiye edersiniz

02-10-2023 20:49

karakter analizi de eklemeniz mümkün mü

04-04-2024 20:35

Akıl ve Tutku Mansfield Park Gurur ve Önyargı Aşk ve Gurur ve Zombiler Emma Aşk ve Gurur en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları