Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı
Kitabın Yazarı:Jane Austen Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1813 Sayfa Sayısı:424 ISBN:9789754587029 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:68,15 TL BKM:68,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Gurur ve Önyargı - Jane Austen

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Pride and PrejudiceÇeviren:Hamdi Koçİngilizce:Pride and Prejudice Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gurur ve Önyargı Özet

Bennetler Netherfield’de yaşayan 7 kişilik bir ailedir. Mrs. Bennet'ın kızlarını zengin ve soylu kişilerle evlendirebilmenin hayalini kurar. O sıralarda Netherfield’e taşınan Mr. Bingley Mrs. Bennet'ın aradığı kişidir. Aylık 10 bin lira geliri olan bu genç aynı zamanda yakışıklı ve sevecendir. Her ne kadar Mr. Bennet kızlarının evlenmesi konusunda umursamaz olsa da Mr. Bingley'in ziyarete gider, onunla tanışır ve karısı başta olmak üzere bütün ev ahalisini şaşırtır.

Netherfield’de balo düzenlenir ve Mrs. Bennet kızlarının güzelliklerine güvenerek Mr. Bingley'in içlerinden birisini beğeneceğini umar. Umduğu gibi de olur. Mr. Bingley Jane'e adeta vurulur. Mr. Bingley kibar ve sevecen tavırlarıyla herkesin sevgisini kazanır. Ama en yakın arkadaşı Mr. Darcy göstermiş olduğu kibirli tavırlarıyla herkesi kendinden soğutur. Hatta öyle ki Mr. Bingley'den daha zengin ve daha soylu olması bile değerini kaybeder. Üstelik balo esnasında Elizabeth'i küçümsemesi Bennet ailesinin ona derin bir nefret ve önyargı beslemesine neden olur. Ama daha sonralarında düzenlenen davetlerde Mr. Darcy Elizabeth'ten hoşlanmaya başlar. Birkaç gün sonra Mr. Bingley Jane'i yemeğe çağırır ve ailesi gece geri gönderememeleri için onu arabayla değil atla gönderirler. Ama zavallı Jane hasta olmuştur ve sadece gece değil birkaç gün evine dönemez. Ablasını orda yalnız bırakmaya içi el vermeyen Elizabeth yürüyerek yanına gider. Jane bu ziyarete sevinse de Mr. Bingley'in kız kardeşleri bunu yakışıksız bulmuştur. Jane kendini daha iyi hissetmeye başladığında geri dönmeye karar verirler. Jane'in gidişi her ne kadar ev ahalisini üzse de Elizabeth'in gidişine sevinmişlerdir.

Eve döndükleri zaman evlerinin tek varisi olan kuzenleri Mr. Collins'in onları ziyarete geleceklerini öğrenirler. Collins'in oraya gelmesinin nedeni kendine bir eş bulmak istemesidir. Jane ile evlenmek isteyen Collin onun nişanlanmak üzere olduğunu öğrenince Elizabeth' le yakınlık kurmaya başlar. Ama Elizabeth Mr. Wickham adında Mr. Darcy'nin babasının vaftiz oğlu olan genç subaya ilgi duymaktadır. Bu yüzden Collin'in evlilik teklifini reddeder. O sıralarda Jane Miss. Bingley'den Londra'ya taşıdıklarına dair bir mektup alınca resmen yıkılmıştır. Nişanlanmanın eşiğinde Mr. Bingley'in gitmesi anneleri tarafından bir felaket olarak değerlendirir, Elizabetin Mr. Collin ile evlenmeyi reddetmesi de annelerini iyice çıldırtmıştır. Elizabeth Mr. Wickhamdan Mr. Darcy hakkında öğrendiği bilgiler eşliğinde onun kalpsiz ve kendini beğenmiş birisi olduğu kanısına varmıştır.

Jane yengesinin yanına Londraya gitmiştir ama Mr. Bingley onu görmeye gelmediği için bütün umudunu yitirmiştir. Tek düze geçirilen 2 ay sonrasında Elizabeth Mr. Collins ile evlenen en yakın arkadaşı Charlotte Lucas’ı ziyarete gider. Mr. Darcy'inin teyzesi Lady Catherine de Bourgh ile tanışmak dışında heyecan verici bir olay olmaz. Sıradan geçirdiği 15 günün sonunda Mr. Darcy'inin amcasının oğluyla beraber lojmana geldiğini öğrenir. Elizabeth lojmanda veya koruda gezerken sürekli olarak Mr. Darcy'e rastlasa buna bir anlam veremez. Daha sonrasında Mr. Darcy'inin kuzeni albay Mr.Fitzwilliam ile yaptığı sohbet sırasında Mr. Bingley'i ablasından uzaklaştırmak için Londra'ya götüren kişinin Mr. Darcy olduğunu öğrenir. Bu bilgi nefretini daha da arttırır. Zamanla duygularını içinde tutamayan Mr. Darcy ona evlenme teklifi eder ama Elizabeth onun ne kadar kötü biri olduğunu bildiği için bunu kabul etmez. Ama ertesi gün Mr. Darcy'den gelen mektup ne kadar yanıldığını onun aslında iyi birisi olduğunu kanıtlar. Netherfield’e dönen Elizabeth onu reddetiği için pişman olmuştur. O sırada subayların gideceklerini duyan kız kardeşleri derin bir üzüntü yaşarlar. Ama Lydia, alayın albayının eşi Mrs. Foster'den onlara eşlik etmesi yönünde bir mektup almış, üzüntüsü geçer.

Elizabeth Netherfield’de geçirmiş olduğu birkaç hafta sonrasında dayısı ve yengesiyle beraber Derbyshire'e gider. Dayısı ve yengesinin ısrarı üzerine Mr. Darcyinin evi olan Permberley'i ziyaret eden Elizabeth bunu istemese de Mr. Darcy'le karşılaşır. Mr. Darcy yengesine ve dayısına aşırı saygılı davranıp onlarla sohbet eder. Mr. Darcy'inin dayısıyla yakınlaşmasına sevinen Elizabeth'in içindeki aşk büyümeye başlamış ve beraber olacaklarına dair umutları artar. Ancak Jane'den gelen mektupta Lydia"nın Wickam'la kaçtığını öğrenince böyle bir rezil aileye sahip olduğu için bütün umutları yıkılır. Mr. Darcy'e istemeyerek de olsa durumu anlatarak dayısıyla beraber Netherfield’e dönmüştür. Dayısı Mr. Bennet'ın peşinden Lydia'yı aramaya gider ve birkaç gün sonra onları bulduğunu ikisinin evleneceklerini ve en kısa sürede ziyarete geleceklerini anlatan bir mektup gönderir. Kardeşleri geri döndüğü zaman ağzından Mr. Darcy'nin bu olayla alakası olduğu hakkında bir şeyler kaçırır ama devamını getirmez. Bu konuyu merak eden Elizabeth yengesine mektup göndererek olayın iç yüzünü öğrenmek ister. Yengesi ona Mr. Darcy'nin Wickham' ı bularak evlenmeye ikna ettiğini bunu kabul ettirebilmek için bütün borçlarını ödediğini öğrenir ve ona karşı sevgisi artar. Daha sonrasında Netherfield’de dönen Mr. Bingley ve Mr. Darcy Bennet ailesiyle daha çok vakit geçirir.

Romanımız herkesin beklediği mutlu sona ulaşır ve Jane ile Mr. Bingley, Mr. Darcy ile Elizabeth mutlu bir evliliğe imza atar.

Bana göre Gurur ve Önyargı kitabı sıkıcıydı. Genel olarak aşk romanı okumayı sevmediğim için okurken zorlandım ama genel olarak güzel bir kitaptı. Özellikle konusu hoştu. Eğer aşk romanı okumayı seviyorsanız mutlaka okumalısınız.

Yazan: Zerda Nur Zeybek

Gurur ve Önyargı Konusu

Gurur ve Önyargı; Jane Austen tarafından 1796-1797 yılları arasında yazılan ve 1813’te yayınlanan kitaptır. Can Yayınları’ndan “Aşk ve Gurur” adı ile basılmasının yanı sıra Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan da Gurur ve Önyargı adı ile yayınlanmıştır. Özetine gelecek olursak:

Netherfield’da, beş kız çocuğa sahip Bennet ailesi yaşar. Anne Bennet’in hayattaki en büyük isteklerinden biri, kızlarını münasip bir erkek ile evlendirmektedir.

O zamanlar Netherfield’a yeni biri taşınır: Mr. Bingley. Yıllık maaşı çok yüksek olan bu bey, hemen kızların annesinin dikkatini çeker ve bir kızını bu bey ile evlendirmek ister. Bu emel ile kocasından, Bingley’in evine ziyarete gitmesini istiyor. O zamanki toplum kurallarına göre yeni taşınan birini ziyarete önce evin erkeği gider, aksi takdirde kadın ziyarette bulunamaz. Mr. Bennet, karısının kendisinden bunu isteyeceğini bildiği için Mr. Bingley’in ziyaretine çoktan gitmiştir bile.

Ertesi akşam balo vardır. Baloya Mr. Bingley, kız kardeşi Miss Bingley ve arkadaşı Mr. Darcy katılır. Bennet ailesi de elbette ki oradadır. Saygınlıkla karşılanan Bay Bingley; Mr. Bennet tarafından kızlarla tanıştırıldıktan sonra, kızlardan biri olan Jane ile dans etmeye başlarlar. Mr. Darcy ise somurtkan yüz ifadesiyle Elizabeth’in dans teklifini kabaca reddeder.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Bay Bingley ve Jane sık sık dans ederler, birbirlerinden hoşlanmışlardır. O kadar ki, hemen ertesi sabah Jane için bir yemeğe davet mektubu gönderilir. Jane, Bingley’in evi uzak olduğu için annesinden arabayı almak ister fakat annesi ancak at ile gitmesine izin verir. Yola koyulduğunda yağmur başlar ve Jane, Bingley ailesinin evine hasta bir şekilde ulaşır. Onun böyle hasta şekilde tekrar eve gitmesine izin vermez ve kendi evinde Jane’i misafir eder. Bu haberi alan Elizabeth, kız kardeşini o halde yalnız bırakmak istemez ve o da hemen Bingley ailesinin evine doğru yola koyulur. Birkaç gün ablasının yanında kalıp ona eşlik eder. Jane iyileşince de annesi ve üç kız kardeşi, onları almaya gelir ve hep birlikte eve dönerler.

Eve döndüklerinde babalarından, yıllardır görüşmedikleri kuzeni Mr. Collins’in o akşam onlara yemeğe geleceğini öğrenirler Mr. Collins aslında Bennet ailesinin yaşadığı evin tek mirasçısıdır. Bu yüzden Bennetler de kendisine önyargı ile yaklaşırlar ve ondan hoşlanmazlar. Fakat Mr. Collins, ailenin paragöz annesine mal varlığından söz edince kadın bu adama karşı olumsuz duygularını yıkar ve sempati duymaya başlar. Mr. Collins ise Bennet kızlarına ilgi duyar ve içlerinden biriyle evlenmeyi arzu eder. İlerleyen günlerde yine bir balo olur ve bu sefer Mr. Darcy Elizabeth’i dansa kaldırır, güzel bir gece geçirirler. Kızların annesi ise bu durumdan çok büyük zevk duymaktadır. Ertesi sabah kahvaltıda ise Mr. Collins, kahvaltı salonunu boşaltarak Elizabeth’e evlenme teklif eder ama Elizabeth bunu net bir şekilde reddeder. Jane ise bu olayın hemen ardından bir mektup alır ve sevdiği bey olan Mr. Bingley’in Netherfield’dan taşındığını öğrenir ve Jane de teyzesinin yanına gider. Birkaç gün sonra ise Elizabeth, en yakın arkadaşının Mr. Collins ile evlendiğini öğrenir ve buna çok şaşırır. Aradan birkaç ay geçer ve Elizabeth, bu arkadaşının davetini kabul ederek Mr. Collins’in evine gider. Gittiği evde Mr. Collins’in sürekli söz ettiği patroniçesi de vardır. Hatta tesadüf o ki, Mr. Darcy patroniçenin yeğenidir ve o da oradadır. Elizabeth orada birkaç gün geçirir. Bir gün Mr. Collins’in vaazını dinlerken yanındaki adam ona, ablası ile Mr. Bingley’i ayıranın Mr. Darcy olduğu söyler. Bunu duyan Elizabeth derhal ortamdan ayrılır ve bir yerde durduğunda Mr. Darcy’nin peşinde olduğunu görür. Darcy, Elizabeth’e olan aşkını itiraf eder. Fakat Elizabeth, Mr. Darcy hakkında duyduklarından dolayı ona çok sinirlidir ve hemen onu reddeder.

Aradan aylar geçer. Elizabeth’in Darcy ile Jane’in ise Bingley ile yolları tekrardan kesişir. Jane ile Bingley hala birbirlerini sevmektedir. Elizabeth ise bir gün Mr. Darcy ile yalnız kaldığında ona, duygularını açar. Fazla uzatmadan mutlu sonu açıklamam gerekirse; Jane ile Bingley, Elizabeth ile de Darcy evlenir.

Gurur ve Önyargı Soruları ve Cevapları

Gurur ve Önyargı kimin eseri?

Jane Austen

Gurur ve Önyargı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Gurur ve Önyargı kaç sayfa?

424

Gurur ve Önyargı Yorumları

başucu kitabı klask kusursuz mutlaka okunması gerekiyor

24-12-2015 00:26

etkileyici bir roman bu kadar geç farkına varmam benim utancım

29-12-2015 20:12

10 numara kitap yavaş ve anlayarak okumanız gerek ço kderin anlamlar içeriyor

09-02-2016 21:42

kiralik askda gordum uzun aramalardan sonra buldum kitap ozetine gore harika kitap

02-09-2016 20:01

en sevdiğim dünya klasklerinden biri. hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek bir eser.

03-09-2016 14:02

teşekkürler hayatımı değiştirdi

26-09-2016 22:15

aşk ve gurur ile arasında çok fark var mı (ikisini de okuyanlar)

hayalcikız • 04-02-2017 23:41

gurur ve önyargı ile gurur ve aşk aynı kitaplar aslında yazar ilk olarak gurur ve önyargı olarak yazdı fakat içinde işlediği aşk konusu nedeni ile ve kulağa daha hoş geldiği için zamanla gurur ve aşka çevirdiler kitabın orjinali gurur ve önyargı özet güzel olmuş bu arada teşekkürler

17-03-2017 17:01

harika bir eserr çook güzelll

02-08-2017 09:16

bir kez daha mutlu son kiralik aşk

08-09-2017 22:20

cok guzel bi kitap ama henuz okumadim

22-11-2018 18:34

bu kitabın adı aşk ve gurur değil mi buraya neden gurur ve önyargı olarak girilmiş anlamadım ikisi anı kitap mı yoksa farklı mı ona göre alıp okuyacağım

01-02-2019 23:32

kitabın esas ismi gurur ve önyargı ancak daha önceki çevirilerde aşk ve gurur ismi kullanılmış yani aynı kitap ikisi de

02-02-2019 15:24

gurur ve önyargı konusu hakkında tek paragraftan oluşan bir özet paylaşabilir misiniz tek paragraf için tüm kitabı okumak istemiyorum aslında buradaki özetten de çıkartabilirim gibi ama hazır birşey varsa daha iyi olur yanlış bir şey yapmak istemiyorum şimdiden teşekkür ederim

17-07-2019 11:17

burada gurur ve önyargı kitap olarak görmek şaşırttı genelde herkes aşk ve gurur olarak biliyor ve o isimle okuyor gerçek adı gurur ve önyargı aslında gerçeği de bu bu şekilde okunması gerek

11-01-2020 23:47

gurur we önyargi kitabini okuyamadim ama özetini okudum. biraz anladim`ki kitabtaki hikaye şöyle: aylar sonra yollari yeniden kesişen aşiklar bir birlerine kawuşmuşlardir. inşallah çekilişi kazanirsam bu kitabi alicagim we okuyacagim. bu arada arkadaşlar ben türk degilim.

15-06-2021 17:55

aşk ve gurur gurur ve önyargı aynı kitap mı

15-05-2022 14:21

aynı kitap çevirmenler yıllardır prejudice kelimesinin tam çevirisinde kararsız kalıyorlar birileri tam kelime anlamı olan önyargı kelimesini kullanıyor birileri de kitabın konusuna daha uyumlu olan aşk ve gurur çevirisini kullanıyor

16-11-2022 23:19

konusu aslında çok sıradan ama anlatım çok güzel oradan kazanıyor

18-05-2023 21:19

gurur ve önyargı ile aşk ve gurur aynı kitap mı

25-11-2023 21:58

aynı kitap farklı isimlerde basılıyor çünkü yıllardır çevirmenler başlığın tam çevirisinden emin değiller başlık ile içerik uyuşmuyor

27-05-2024 20:05

Akıl ve Tutku Mansfield Park Gurur ve Önyargı Aşk ve Gurur ve Zombiler Emma Aşk ve Gurur en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları