Diriliş Neslinin Amentüsü

Diriliş Neslinin Amentüsü
Kitabın Yazarı:Sezai Karakoç Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Diriliş Yayınları Yayınlandığı Yıl:1975 Sayfa Sayısı:68 ISBN:9789123494293 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 19

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:9,80 TL D&R:11,20 TL Pandora:14,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Diriliş Neslinin Amentüsü - Sezai Karakoç

Kitap Türü:Şiir, Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Diriliş Neslinin Amentüsü Özet

Yazarın oluşturmayı amaçladığı ideal bir devlet vardır. Bu devlet erdem devleti olmakla birlikte Diriliş Neslinin Amentüsü kitabında bu devletin görevleri, gereksinimleri, Diriliş erlerinin görevleri ve sorumlulukları, bu devletin nasıl oluşturulacağı gibi unsurlara yer verilmiş. Yine Sezai Karakoç’a göre İslam ülkelerinde yeni bir nesil gelmektedir ki bu Diriliş Neslidir. Bu nesil ilk olarak inanç ve davranışının genel çerçevesini çizecektir. Sezai Karakoç’un Diriliş Neslinin Amentüsü kitabında amaçladığı şey de bunun bir denemesini gerçekleştirmektir.

Bu devlet her şeyden önce bir İslam ideası devletidir. Bu devlette her şeyden önce temel idea, erdemdir.

Diriliş erinin görevi, yeni bir insan ve toplum psikolojisi oluşturmak için amansız kültür savaşının öncüsü olmaktır. Müslüman/inanmış kişi, çağdaş olmalıdır. Bu çağdaşlıktan kasıt ise Müslümanın geçmişteki İslam medeniyetine hayranlık duymasıyla yetinmeyip onu bugün de gerçekleştirmeyi görev edinmesidir.

Müslümanlığın eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi için de insan ilk önce kendi içinde Müslüman olmalı, sonra bunu toplumsal alanda yaşamalıdır. Sonra da psikolojik ve toplumsal muhtevaya tarih şuurunu da eklemelidir. Günümüzde en büyük savaş, insanın iç dünyasında gerçekleşmektedir.

Yahudiler tarihi Hz Musa ile, Hıristiyanlık Hz İsa ile hakikati başlatıp hakikatin bütününü göremezken bu sistemde hakikat ilk insanla başlar. Diriliş ise, uğurlu, iyilikçi topluluğu gerçekleştirme yoludur. Anarşizm, terörizm, kapitalizm, komünizm, nihilizm gibi akımlar bu sistemde yer bulamaz.
Hakikate erme ve bu erişi koruma bakımından sürekli bir özeleştiridir diriliş neslinin amentüsü. Bu amentü, Tanrı’nın varlığına ve dayalı, gücünü ve mantığını vahiyden, Tanrı’nın sözünden alan bir diyalektiktir. Bu amentü aynı zamanda diriliş erinin kendi kendini gözden geçirmesi, düşünce hayatıyla inanç hayatı arasında kopmuş olan bağları yenileme davasıdır.

Batı uygarlığı ile savaşabilmenin yolu da medeniyetin bilim, sanat, estetik ve düşünce açısından gelişmesi, bu alanlarda kendine özgü bir dinamik oluşturmasına bağlıdır. Diriliş bu anlamda tam olarak Hz Peygamberin sünnetini ihya etmek demektir. Zira Peygamberimiz, ahlak, düşünce, iman-inanç yönünden olduğu gibi silahlı savaş anlamında da bir karşı çıkış göstermiştir. Savaş ise yalnız silahla yapılmaz.

İslam insanı tek başına bir çağrıdır. Yapılan her iş de ahret alemi terazisinde tartılarak yapılmalıdır. Yahudiler ve bugünkü batılılar gibi her şeyi yalnızca dünya açısından yorumlayıcı olamaz diriliş eri.

Kurulmak istenen site/ideal devlet/erdem devleti; insan-kent-anlam-tarih dörtlüsünü ortaya koyup ayakta tutan dört temel sütunun bileşimidir. Diriliş insanı da anlamını İslam’dan alarak oluşturduğu kentin kurucusu olacaktır yeniden. Toplum yanı ise bu sitenin en sağlam yanı olacaktır.

Zengin fakirden çok farklı bir yaşantı sürmeyecek.
Komünizm ve kapitalizmin yıkıcı etkisinden uzak durulacak.
Halk yönetimi esas olacak ama demokrasi putlaştırılmayacak.
İçki, kumar, fuhuş, saygısızlık, tembellik gibi kötü durumların siteden uzak tutulması için uğraşılacak.
Öksüz, dul, yetim, sahipsiz yaşlılar, sakatlar toplumda öncelik verilenlerden olacak ve korunacaklar.
İşsiz kimse kalmayacak ve devlet bunu sağlamak zorunda olacak.
Herkesin okuma hakkı ve sağlık hakkı olacak ve devlet tarafından üstlenilecek.
Giyim, yeme-içme, ev hayatında ve kentin imarında sadelik hakim olacak.
Faiz ve faizin benzeri dahi yok edilecek.
Sürekli olarak İslam idealini yaşatmak için her an hazır vaziyette bulunulacak.
Devlet hayatında samimi eleştirilere açık olunacak.
Toplum yaşamında saygı ve sevgi egemen kılınacak.
Gereken öz, Tanrı rızasına dayalı İslam ahlakından alınacaktır.

Olması gereken ilkeler, amentünün kültür, ekonomi ve sosyal plandaki ilkelerini bu şekilde sıralandıktan sonra bütün meselenin geçmişte özü yitirilen varoluş şuurunun yeniden kazanılması yolunda köklü ve sürekli bir girişimin başlaması gerektiğini söyler yazar. Bu girişim de diriliş girişimidir.

Diriliş Neslinin Amentüsü Yorumları

çok acayip bir kitaptı anlamakta zorlandığım yerler oldu

12-01-2017 18:20

roman sanıp almıştım şiir kitabı çıktı şiirler fena değil

05-02-2017 21:04

müthiş kitap...hepimiz okuyup hayatımıza nakş etmeliyiz...müşahhas misallini umarım yaşarız....

28-02-2017 15:09

çok güzel kitap herkese tavsiye ediyorum..

02-03-2017 15:51

bence çok güzel bi kitap müslüman her gencin okuması gerekir.

12-03-2017 15:35

konusu ne
başka ne isim alabilir

26-03-2017 18:27

oıpkş
harika bir kitap şiddetle tavsiye ediyorum gidip kahraman mıdır nedir onları okuyacağınıza böyle kitaplar okuyun o kitaplar size bir şey katmaz ama bunlar size çok şey katar tşk

12-04-2017 22:58

anlaşılması zor ama güzel bir kitap

04-05-2017 10:43

konusu falan cok guzel ama anlamak biraz zorluyor

31-05-2017 11:56

okunması gereken kitap listenizin başı olabilecek derecede güzel bir kitap.

21-09-2017 19:38

gerçekten çok süper bir kitap ama bir yarışma için ideal bir kitap değil ve anlaması biraz zor

05-10-2017 19:40

hiç güzel bir kitap değil hiçbişe anlamadım

07-12-2017 23:24

gerçekten çok güzel kitap

05-03-2018 22:06

propaganda kitabı

06-03-2018 17:23

gerçekten çok süper bir kitap ama bir yarışma için ideal bir kitap değil ve anlaması biraz zor ve ben bu kitapla bir yarışmaya katıldım?????

15-03-2018 21:56

anlamakta zorluk çektim ama güzeldi

05-04-2018 17:49

okurken kafam üçbuçuk oldu etkisinden çıkamadım hala başım dönüyo

01-05-2018 22:53

herkes okumalı ama kaç kişinin işine gelipte anlamak ister işte orası şüpheli

17-12-2018 14:02

böle saçma kitaplar yüzünden türkiye gelişmiyor.

12-04-2019 17:40

Taha'nın Kitabı Gül Muştusu Kıyamet Aşısı Hızırla Kırk Saat Gün Doğmadan Şahdamar Leyla ile Mecnun Şiirler Monna Rosa Diriliş Neslinin Amentüsü Yitik Cennet en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Fantastik Kitaplar Korku Kitapları Deneme Kitapları Tarihi Kitaplar Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları