Devlet Ana

Kemal Tahir Devlet Ana
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:İthaki Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1967
Sayfa Sayısı:656
ISBN:9789752731332
Kitap Puanı:
6.3 / 10 | Oy: 96 | Yorum: 11
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:34,34 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Arka Kapak Bilgisi

Devlet Ana Özeti

Devlet Ana Kemal Tahir


Kemal Tahir’in 1967 yılında yayınlanan ve büyük beğeni toplayan Devlet Ana romanı 6 bölümden oluşmaktadır ve Osmanlı Devletinin kuruluşunu anlatmaktadır.

Kitaptaki hikaye genel olarak Osmanlı Devletinin kurulduğu Söğüt’te geçmektedir ve Osmanlı tarihinin kurucuları sayılan Ertuğrul Gazi, Osman Bey ve Orhan Bey de kitapta yer almaktadır.
Kitabın birinci bölümü olan Kancık Vuruş’da genel olarak beyliklerin durumu ve Demircan’ın ölümü anlatılıyor.

Oymağın Beyi olan Ertuğrul Gazi’nin at bakıcısı olan Demircan Liya adındaki bir kızı sevmektedir. Liya Mavro ile birlikte Issız Han’ı işletmektedir ve hana bir gün Notüs Gladyüs adında biri gelir. Natüs Gladyüs sınırlarda karışıklık çıkartmak için görevlendirilmiş Sen Jan Şövalyelerinden biridir. Amacı burada beylikleri birbirine düşürerek onları zayıflatmak ve toprakları ele geçirmektir.

Natüs Gladyüs gece olunca Liya’nın odasına giderek ona tecavüz etmeye kalkışır fakat bunu başaramaz. Yine de Liya’ya olan düşkünlüğünden vazgeçmez ve onu takip eder. Liya, Demircan ile buluştuğu bir anda Notüs Demircan’a saldırır ve onu oracıkta öldürür. Liya da orada tecavüz ederek ona sahip olur. Bu sırada orada bulunan Osman Bey’in oğlu Orhan ile Demircan’ın kardeşi Kerim her şeyi görürler. Olaydan herkesin haberi olur ve ortalık karışır.

Kitabın ikinci bölümü olan Uyandırılan Işık’da ise Ertuğrul Gazi’nin hastalanması ve yerini Osman Bey’e bırakması konu ediliyor.

Ertuğrul Gazi çok ağır bir şekilde hastalanır. Bunun üzerine Oymağın başına geçmesi için oğlu Osman Bey seçilir. Bunun üzerine Bey olmak isteyen Ertuğrul Gazi’nin kardeşi Dündar Alp beyliği ele geçirmek için planlar yapmaya başlar. Bunun için düşmanları olan Rumlar ile iş birliği yapmaktan da çekinmez.

Demircan’ın hem Rum Notüs Gladyüz tarafından öldürülmesi ile annesi Bacıbey silah kuşanan herkesi toplayarak intikam almaya çalışır. Dündar Alp’in beyliği ele geçirmek için Rumlarla iş birliği yapması ve işlenen cinayetler sonrası ortalığı daha da kızıştırarak bir savaşın başlamasına neden olur.

Kitabın üçüncü bölümü olan Dost Çelmesi’nde ise Osman Bey’in Balkız’a olan aşkı ve bunun öğrenen düşmanlarının Balkız’ı kaçırma hikayesi anlatılıyor. Osman Bey Şeyh Edebali’nin kızı olan Balkız ile evlenmek ister. Onu ailesinden istemesi içinde yakın dostu olan Alişar Bey’i görevlendirir. Fakat Alişar Bey de Balkız’ı kendine istemektedir. İstemeye gittiğinde kızı kendisine ister fakat vermezler. Bunun üzerine Osman Bey’e de istediğini ama vermediğini söyler.

Düşmanları Osman Bey’in Balkız’a olan ilgisini öğrenince Alişar Bey ile iş birliği yaparak Balkız’ı kaçırırlar.

Kitabın dördüncü bölümü olan Fal’da ise gerçeklerin ortaya çıkması anlatılıyor. Balkız kendini kaçıranlara direnmiş ve ellerinden kurtulmuştur. İşin gerçeklerini ve olayın arkasındakileri anlatır. Demircan’ı öldürenler ile bu işin arkasında olanların aynı kişiler olduğu iyice ortaya çıkar. Bunun üzerine ilk çatışmalar başlar.

Kitabın beşinci bölümü olan Derin Geçit’de ise Osman Bey’in topraklarını genişletmeye başlaması ve devlet kurma mücadelesi anlatılıyor. İlk fetihler de bu bölümde anlatılıyor.

Kitabın altıncı ve son bölümü olan Kerimcan’ın Yolu’nda ise Dündar Bey’in ihaneti ortaya çıkar. Çıktığı anda Osman Bey’i öldürmeye çalışır fakat başaramaz. Osman Bey devletini büyütmeye devam eder ve Bilecil, İnegöl gibi şehirleri ele geçirir. Bu sırada kaçan Notüs Kerimcan tarafından yakalanır ve öldürülür. Bundan sonra kılıcı tamamen bırakır ve medresede molla olarak kendini bilime adar.

Kitapta aynı zamanda karakterlerin aşklarından da söz ediliyor. Kerem ile Aslıhan arasındaki aşk, Osman Bey’in evlilikleri de kitapta anlatılmaktadır.


Devlet Ana Yorumları

Devlet Ana Yorum osmanlının nasıl kurulduğunu sıkılmadan okumak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız tarih ve kurguyu mükemmel birleştirmiş ve okurken zevk alıyorsunuz dili de akıcı gerçekten güzel kitap tarih kitapları yerine bu tarz romanları okullarda okutsalar keşke

23-05-2014 03:01 !!

Devlet Ana Yorum çok uzun bir kitap özet ödevi için okumak zorunda kaldım internetten pdf olarak buldum okudum inanın canım çıktı tamam güzel bir hikaye anlatıyor fakat öğrenci için biraz ağır bir kitap yani tarihe ilgisi olmayan birine okutmak işkenceden başka birşey değil

05-06-2014 22:19 !!

Devlet Ana Yorum keşke okullardaki tarih kitapları da böyle olsa o zaman okurken sıkılmayız daha kolay öğreniriz akıp gidiyor kitap dahası okurken öğreniyorsunuz sıkıcı değil kurgu var mükemmel kemal tahir devlet ana kitabını mükemmel yazmış

10-06-2014 21:59 !!

Devlet Ana Yorum Osmanlının kuruluşunu anlatıyor güzel ve akıcı tarih kitabı gibi ama okuması eğlenceli tavsiye edilir tarih kitaplarını sevenler için bire bir

18-06-2014 07:56 !!

Devlet Ana Yorum arkadaşlar devlet ana kimin eseri acaba yazarı hakkında bilgi nereden bulabilirim kitap çok güzeldi yazarın diğer kitaplarını da okumak isterim

29-12-2014 19:43 !!

Devlet Ana Yorum okduğum en güzel tarihi kitapların arasında ilk üçe girer .müthiş akıcı ve gerçekçi bir roman

04-01-2016 21:38 !!

Devlet Ana Yorum ben biraz zoraki okudum devlet ana kitap özeti istedikleri için okudum fazla da beğenmedim genel olarak sıkıcıydı bana öyle geldi

07-04-2016 11:04 !!

Devlet Ana Yorum ertugrul gazi geçtigi icin okudum o kitabı
ertugrul gazi geçtigi icin okudum o kitabı amada yene güzel bir kitab

01-06-2016 11:13 !!

Devlet Ana Yorum çok fazla tarih bilgisi var güzel roman ama dili ağır geliyor takip etmek zorlaşıyor

06-11-2016 00:04 !!

Devlet Ana Yorum çookkk. iyiymiş, zormuşda
kemal tahirin en güzel eserlerinden biridiシツ

26-11-2016 22:30 !!

Devlet Ana Yorum açıkçası sırf kitabın özetini istedikleri için ve bu kitaptan sınav yapacakları için okumak zorunda kaldım maalesef. tarihe ilgim zaten yok bir de üstüne bu kitabı okutmalari kadar saçma bişey yok. bir kere sayfa sayısı 616 oku oku bitmiyor. akıcı filan da değil devamını hiçte merak ettirmiyor.

01-02-2017 21:04 !!

Yorum Yaz

:: Kemal Tahir ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.