Köyün Kamburu

Köyün Kamburu
Kitabın Yazarı:Kemal Tahir Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:328 ISBN:9786053758051 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:22,55 TL Amazon:25,39 TL KitapYurdu:28,19 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Köyün Kamburu - Kemal Tahir

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Köyün Kamburu Özet

Sürgün kırım yıllarında anne ve babasını üçer gün arayla kaybeden Ahmet on iki yaşında yetim kalmış ve tütün kaçakçısı Gâvur Ali onu Bafra’nın Laz ağalarına hizmetkâr olarak götürmüştür. Ahmet köyde oldukça çalışmakta ve herkes tarafından sevilmekteydi. Ta ki tarladaki taşların ayıklanması konusu yüzünden bir kavga çıkana kadar. Ne olduysa o günden sonra olmuştu. Sinirli, ileri geri konuşan, duyulmamış küfürler etmeye başlamıştı. Ardından Uzun Hoca ona "Parpar" lakabını takar.

Parpar Ahmet iyice yabanileşmiş ve insanların içine hiç çıkmaz olmuştu. Buna çözüm arayan köyün imamı ve muhtarı Topal Ayşe olarak tanınan bir kadınla evlendirirler. Ayşe hamile kalır. Parpar Ahmet’e bu evlilik bir süre iyi gelse de sonra karısını dövmeye başlar. Bu kavgalar artık çığırından çıkınca Parpar Ahmet’in içine cin kaçtığını düşünürler. Ardından içine doluşmuş ecinnilerden kurtarmak için Uzun İmam’ın tavsiyesiyle köylüler tarafından direğe bağlanıp aşırı bir şekilde dövülür ve yediği dayağın etkisiyle ölür. Bu sırada karısı yediği dayaklardan dolayı çocuğunu erken doğurur. Çalık Kerim’in ismini Uzun İmam verir. Bu sefer de Kerim’in günler haftalar aylar geçip bitmeyen inilteleri başlamıştı. Ancak üç yaşını bitirince konuşabilmişti. Annesi Kerim’i tutup hocaya götürür. Kerim’in başarısına şaşırırlar ve hafızlık okumasına karar verirler. Kerim yine uslu duramaz ve annesi artık usanmıştır.

Kerim’i Hanefi adında öfkeli bir adama verirler. Çalık Kerim orada elinden her iş gelen biri olmuştur. Kerim çobanlık yaptığı sıralarda kızlarla oynaşmaya başlar ve başkalarını gözetleyip kızlara hikâye edermiş gibi öpücük karşılığında anlatmaya başlar. Bunun üzerine Çalık Kerim medreseye gönderilir.

Çalık Kerim, Narlıca’ya iki yıl sonra döner. Köy bıraktığı gibiydi. Medresede onuncu yılını dolduran Çalık Kerim köy camisinde müezzinlik yapmaya, mevlüt okumaya başlar. Köylü artık ona Hafız Kerim diyordu. Köyün gençleri askere giderken Kerim, çalık ve kambur olduğu için askere alınmaz. Ardından tifo hastalığına yakalanır. Kötü bir hastane tecrübesiyle hastalığı kendi sağlamlığıyla atlatır.

Köyü boş bulan Kara Abuzer Ağa köylüye ağa olmaya kalkar. Bu durumda kimsenin gönlü yoktur. Çalık Kerim bir Alman tüfeği bulmuş onunla talim yaparak iyi bir nişancı da olmuştur. O sırada Musa Çavuş adında biri ortaya çıkar. Musa Çavuş adamlarını yollayarak köylülerden haraç ister. Bunun üzerine Çalık Kerim eşkıyalara direnir, köyü haraca kesen eşkıyalarla savaşır ve onları köyden arındırır.

Gözü eskiden beri Petek’te olan Çalık Kerim, bir çerçi dükkânı açmış ve ortağı Petek ile evlenmiştir. Çalık Kerim bu sayede gitgide zengin olur. Ekonomik gücü de elinde tuttuğundan bir zamanların Çalık Kerim’i, Çalık Hafız olup sonra da ağalığa kadar yükselmiştir.

Editör: Begüm Demir

Köyün Kamburu Yorumları

Köyün Kamburu Yediçınar Yaylası Bozkırdaki Çekirdek Yol Ayrımı Esir Şehrin Mahpusu Esir Şehrin İnsanları Yorgun Savaşçı Devlet Ana Sağırdere Rahmet Yolları Kesti Kurt Kanunu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna