Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği

J. R. R. Tolkien Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği
Kitabın Yazarı:
Seri:Yüzüklerin Efendisi 1. Kitap
Yayınevi:Metis Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1957
Sayfa Sayısı:496
ISBN:9753425988
Kitap Puanı:
6.4 / 10 | Oy: 274 | Yorum: 9
Editör Puanı:9.5
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Pandora:36,00 TL
KitapYurdu:38,40 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera
Orjinal Adı:The Fellowship of the Ring
Çeviren:Bülent Somay

Arka Kapak Bilgisi

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Özeti

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği J. R. R. Tolkien


John Ronald Reuel Tolkien, ya da kısa adı ile J. R. R. Tolkien Yüzlüklerin Efendisi kitabı ile olarak 1954 yılında yayınladı. Büyük beğeni toplayan kitap birçok okur için yeni bir hayal dünyası oluşturmayı başardı. Tolkien Yüzlüklerin Efendisi kitabını üç bölümden oluşuyor.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği kitabı serinin ilk bölümünü oluşturuyor. Hikaye Güç Yüzlüğünün tarihi ile başlıyor. Karanlıklar Efendisi olan Sauron tüm dünyayı ele geçirmek için tüm güç yüzlüklerini kontrol eden bir yüzlük oluşturmuştur. Orta Dünya bunun üzerine büyük bir savaşa sürüklenmiş, insanlar ile elfler birleşerek Sauron’un karşısına çıkmıştır. Yaşanan savaşta İnsan Kral Sauron’un parmağını keserek yüzlük ile bağını koparmış ve böylece savaşı kazanmışlardır. Fakat Kral yüzlüğü yok etmek yerine onun büyüsüne kapılıp yüzlüğü kendisi için saklamıştır. Yüzlük sonunda krala ihanet etmiş ve tarih boyunca gerçek sahibine dönmek için yollar aramıştır. Sonunda küçük ve zararsız bir ırk olan Hobbitlerden birinin eline geçmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Yüzlük Kardeşliği romanının asıl hikayesi bundan sonra başlıyor. Yüzüğün yeni sahibi Bilbo yüzlüğün gücünü tam olarak bilmemektedir ve yüzlüğü kullanarak yıllar boyu birçok maceraya atılmıştır. Fakat büyücü Gandalf yüzüğün sırrı konusunda şüpheleri vardır ve Bilbo’nun yüzlüğü bırakmasını ister. Bunun üzerine Bilbo zor da olsa yüzüğü Frodo’ya bırakır. Gandalf yüzüğün gerçek gücünü keşfettiğinde onu korumak için Saruman’dan yardım istemeye gider. Bu sırada da Frodo ve arkadaşlarının yüzlüğü daha güvenli bir yere götürmelerini ister.

Frodo ve arkadaşları Gandalf ile buluşacakları yere geldiklerinde Gandalf’ı bulamazlar. Fakat Frodo’nun kimliği ortaya çıkar ve bu karmaşadan onu Aragorn kurtarır. Aragorn Gandalf’ın arkadaşıdır ve Frodo ile arkadaşlarına yol göstererek daha güvenli bir yere götürmeye çalışır. Fakat yolda saldırıya uğrarlar ve Frodo ölümcül bir şekilde yaralanır. Bunun üzerine Frodo’nun acil olarak elflerin ülkesine gitmesi gerekir.

Frodo son anda elflerin ülkesine yetişir ve kurtulur. İyileştiğinde görevini tamamlamıştır ve huzurlu hayatına geri dönmenin planını yapar. Burada Gandalf ile yeniden buluşur. Gandalf yardım için Saruman’a gitmiş fakat Saruman Sauron ile iş birliği yaptığı için onu tutsak tutmuştur. Daha sonra kaçmayı başarmış ve Elflerin ülkesine gelmiştir.

Elf kralı Elrond yüzüğün ülkesinde kalamayacağını belirtmesi ile birlik içinde tartışma çıkar. Yüzük yok edilmesi gerekir fakat onu yok etmenin tek yolu Mordor dağındaki ateşe atmaktır. Fakat yüzüğü kimin Mordor’a götüreceği tartışma konusu olur. Hiçbir ırk diğerine güvenmez. Bunun üzerine Frodo gönüllü olur ve güç yüzüğünü götürmeyi kabul eder. Frodo’nun arkadaşları Sam, Pippin ve Merry ile birlikte Gandalf, Cüce Kral Gimli, Elf Askeri Legolas, Baromir ve Aragorn Frodo’yu korumak için yemin ederler ve böylece Yüzük Kardeşliğini oluştururlar.

Yüzüğü Mordor Dağına götürmek için yola koyulurlar fakat Sauron Saruman’ın yardımı ile git gide güçlenmektedir ve Yüzük Kardeşliğini engellemek için onları cücelerin yer altı dünyasına yönlendirir. Gandalf bu yoldan gitmek istemez çünkü oradaki canavarın farkındadır. Fakat başka şansı kalmayınca bu yoldan gitmek zorunda kalırlar. Cücelerin yer altı dünyasına girdiklerinde artık geri dönüş yoktur. Tüm cüceler öldürülmüştür ve Orkların saldırısına uğrarlar. Orkların saldırısı canavarı da uyandırmıştır.

Gandalf canavardan kaçamayacaklarını anlayınca diğerlerinin kaçmasını ister ve kendisi canavar ile savaşır. Savaş sonucunda canavar ile birlikte çukura düşerek ortadan kaybolurlar.

Diğerleri yoluna devam etmek zorunda kalırlar. Frodo Baromir ile yalnız kaldığında Baromir yüzüğü Frodo’dan almaya çalışır. Yüzüğün gücü karşısında kendisini kaybeder ve Frodo’ya saldırır. Tam bu sırada Orklar onlara saldırır. Baromir kendisine gelir ve Frodo’yu kurtarmak için Orklar ile savaşır. Frodo kaçmayı başarır fakat Baromir Orklar tarafından öldürülür.

Frodo yüzük yüzünden artık kimseye güvenemeyeceği bilir ve o yüzden yola yalnız devam etmeye karar verir. Fakat Sam Gandalf’a verdiği söz yüzünden onu yalnız bırakmak. Böylece ikili Mordor’a doğru yola yalnız devam ederler.

Yüzüklerin Efendisi Yüzlük Kardeşliği bu şekilde sonlanıyor. Gandalf ve Baromir’in ölümü sonrası Yüzük Kardeşliği bozuluyor. Frodo ve Sam yollarına yalnız devam ederken diğerleri de düşmanın yönünü farklı tarafa çekmek için mücadele ediyor. Tabi bu serinini kinci kitabı olan Yüzüklerin Efendisi İki Kule’nin hikayesi.


Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorumları

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum siteye yüzüklerin efendisi serisi yüklenmiş hayatımda okuduğum en mükemmel seri diyebilirim birinci kitap yüzük kardeşliği de serinin en iyi kitabı herkes filmlerin ne kadar güzel olduğundan bahsediyor keşke kitabı okusanız kitap filmlerden bile daha iyi

01-12-2016 18:19 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum kitabı filminden daha güzel ama sorun şu ki filme 10 tl veriyorsunuz kitabı 20 tl üstüne saatlerde okuyorsunuz ama buna değiyor

18-12-2016 16:32 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum çok guzel

24-01-2017 10:35 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum güzel kitapmis

19-02-2017 18:43 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum çol güzel herkeze tavsiyeederim

21-02-2017 18:13 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum güzel kitap

21-02-2017 22:52 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum güzel bir hikaye

14-03-2017 17:44 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum çok güzel ama bazıları için bukadara gerek yok

27-04-2017 21:40 !!

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorum olay örgüsünü yazacak biri varmı ? biraz acil

04-03-2018 16:53 !!

Yorum Yaz

:: J. R. R. Tolkien ::
Benzer Kitaplar
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.