Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi 1. Kitap Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği
Kitabın Yazarı:J. R. R. Tolkien Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:496 ISBN:9789753425988 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:238,51 TL Pandora:268,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği - J. R. R. Tolkien

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera Orjinal Adı:The Fellowship of the RingÇeviren:Bülent Somay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Özet

John Ronald Reuel Tolkien, ya da kısa adı ile J. R. R. Tolkien Yüzlüklerin Efendisi kitabı ile olarak 1954 yılında yayınladı. Büyük beğeni toplayan kitap birçok okur için yeni bir hayal dünyası oluşturmayı başardı. Tolkien Yüzlüklerin Efendisi kitabını üç bölümden oluşuyor.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği kitabı serinin ilk bölümünü oluşturuyor. Hikaye Güç Yüzlüğünün tarihi ile başlıyor. Karanlıklar Efendisi olan Sauron tüm dünyayı ele geçirmek için tüm güç yüzlüklerini kontrol eden bir yüzlük oluşturmuştur. Orta Dünya bunun üzerine büyük bir savaşa sürüklenmiş, insanlar ile elfler birleşerek Sauron’un karşısına çıkmıştır. Yaşanan savaşta İnsan Kral Sauron’un parmağını keserek yüzlük ile bağını koparmış ve böylece savaşı kazanmışlardır. Fakat Kral yüzlüğü yok etmek yerine onun büyüsüne kapılıp yüzlüğü kendisi için saklamıştır. Yüzlük sonunda krala ihanet etmiş ve tarih boyunca gerçek sahibine dönmek için yollar aramıştır. Sonunda küçük ve zararsız bir ırk olan Hobbitlerden birinin eline geçmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Yüzlük Kardeşliği romanının asıl hikayesi bundan sonra başlıyor. Yüzüğün yeni sahibi Bilbo yüzlüğün gücünü tam olarak bilmemektedir ve yüzlüğü kullanarak yıllar boyu birçok maceraya atılmıştır. Fakat büyücü Gandalf yüzüğün sırrı konusunda şüpheleri vardır ve Bilbo’nun yüzlüğü bırakmasını ister. Bunun üzerine Bilbo zor da olsa yüzüğü Frodo’ya bırakır. Gandalf yüzüğün gerçek gücünü keşfettiğinde onu korumak için Saruman’dan yardım istemeye gider. Bu sırada da Frodo ve arkadaşlarının yüzlüğü daha güvenli bir yere götürmelerini ister.

Frodo ve arkadaşları Gandalf ile buluşacakları yere geldiklerinde Gandalf’ı bulamazlar. Fakat Frodo’nun kimliği ortaya çıkar ve bu karmaşadan onu Aragorn kurtarır. Aragorn Gandalf’ın arkadaşıdır ve Frodo ile arkadaşlarına yol göstererek daha güvenli bir yere götürmeye çalışır. Fakat yolda saldırıya uğrarlar ve Frodo ölümcül bir şekilde yaralanır. Bunun üzerine Frodo’nun acil olarak elflerin ülkesine gitmesi gerekir.

Frodo son anda elflerin ülkesine yetişir ve kurtulur. İyileştiğinde görevini tamamlamıştır ve huzurlu hayatına geri dönmenin planını yapar. Burada Gandalf ile yeniden buluşur. Gandalf yardım için Saruman’a gitmiş fakat Saruman Sauron ile iş birliği yaptığı için onu tutsak tutmuştur. Daha sonra kaçmayı başarmış ve Elflerin ülkesine gelmiştir.

Elf kralı Elrond yüzüğün ülkesinde kalamayacağını belirtmesi ile birlik içinde tartışma çıkar. Yüzük yok edilmesi gerekir fakat onu yok etmenin tek yolu Mordor dağındaki ateşe atmaktır. Fakat yüzüğü kimin Mordor’a götüreceği tartışma konusu olur. Hiçbir ırk diğerine güvenmez. Bunun üzerine Frodo gönüllü olur ve güç yüzüğünü götürmeyi kabul eder. Frodo’nun arkadaşları Sam, Pippin ve Merry ile birlikte Gandalf, Cüce Kral Gimli, Elf Askeri Legolas, Baromir ve Aragorn Frodo’yu korumak için yemin ederler ve böylece Yüzük Kardeşliğini oluştururlar.

Yüzüğü Mordor Dağına götürmek için yola koyulurlar fakat Sauron Saruman’ın yardımı ile git gide güçlenmektedir ve Yüzük Kardeşliğini engellemek için onları cücelerin yer altı dünyasına yönlendirir. Gandalf bu yoldan gitmek istemez çünkü oradaki canavarın farkındadır. Fakat başka şansı kalmayınca bu yoldan gitmek zorunda kalırlar. Cücelerin yer altı dünyasına girdiklerinde artık geri dönüş yoktur. Tüm cüceler öldürülmüştür ve Orkların saldırısına uğrarlar. Orkların saldırısı canavarı da uyandırmıştır.

Gandalf canavardan kaçamayacaklarını anlayınca diğerlerinin kaçmasını ister ve kendisi canavar ile savaşır. Savaş sonucunda canavar ile birlikte çukura düşerek ortadan kaybolurlar.

Diğerleri yoluna devam etmek zorunda kalırlar. Frodo Baromir ile yalnız kaldığında Baromir yüzüğü Frodo’dan almaya çalışır. Yüzüğün gücü karşısında kendisini kaybeder ve Frodo’ya saldırır. Tam bu sırada Orklar onlara saldırır. Baromir kendisine gelir ve Frodo’yu kurtarmak için Orklar ile savaşır. Frodo kaçmayı başarır fakat Baromir Orklar tarafından öldürülür.

Frodo yüzük yüzünden artık kimseye güvenemeyeceği bilir ve o yüzden yola yalnız devam etmeye karar verir. Fakat Sam Gandalf’a verdiği söz yüzünden onu yalnız bırakmak. Böylece ikili Mordor’a doğru yola yalnız devam ederler.

Yüzüklerin Efendisi Yüzlük Kardeşliği bu şekilde sonlanıyor. Gandalf ve Baromir’in ölümü sonrası Yüzük Kardeşliği bozuluyor. Frodo ve Sam yollarına yalnız devam ederken diğerleri de düşmanın yönünü farklı tarafa çekmek için mücadele ediyor. Tabi bu serinini kinci kitabı olan Yüzüklerin Efendisi İki Kule’nin hikayesi.

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Soruları ve Cevapları

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği kimin eseri?

J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği kaç sayfa?

496

Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yorumları

siteye yüzüklerin efendisi serisi yüklenmiş hayatımda okuduğum en mükemmel seri diyebilirim birinci kitap yüzük kardeşliği de serinin en iyi kitabı herkes filmlerin ne kadar güzel olduğundan bahsediyor keşke kitabı okusanız kitap filmlerden bile daha iyi

01-12-2016 18:19

kitabı filminden daha güzel ama sorun şu ki filme 10 tl veriyorsunuz kitabı 20 tl üstüne saatlerde okuyorsunuz ama buna değiyor

18-12-2016 16:32

güzel kitapmis

19-02-2017 18:43

çol güzel herkeze tavsiyeederim

21-02-2017 18:13

güzel bir hikaye

14-03-2017 17:44

çok güzel ama bazıları için bukadara gerek yok

27-04-2017 21:40

olay örgüsünü yazacak biri varmı ? biraz acil

04-03-2018 16:53

ben yüzüklerin efendisi kitap serisini okudum harikaydı tüm kitapları tavsiye ederim

23-12-2019 22:12

serinin tüm filmlerini izlemiştim meraktan kitaplarını da okumak istedim kitapları daha güzel anlaması biraz daha zor çok fazla detay var ama filmde görmediğiniz bir çok şey var o açıdan kitapları da mutlaka okumanızı tavsiye ederim

22-04-2022 21:56

filmlerini severek izlemiştim seriye başlayıp okumak istedim ama okuması zormuş filmlere göre daha güzel ama okuması zor bakalım bitirebilecek miyim

31-10-2022 22:01

bu kitabın kısa hali var mı orjinali çok uzun

28-04-2023 20:54

ne zaman izleyecek bir şey bulamasam seriyi tekrar izlerim o kadar harika

19-10-2023 20:51

ilk kitap ne zaman çıktı tam tarihi bilen varmı

14-04-2024 18:54

Beren ile Luthien Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Silmarillion Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları