Beren ile Luthien

Beren ile Luthien
Kitabın Yazarı:J. R. R. Tolkien Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (08-07-2019) Sayfa Sayısı:272 ISBN:9786053759867 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beren ile Luthien - J. R. R. Tolkien

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Beren and LúthienÇeviren:Çiğdem Erkal İpek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beren ile Luthien Özet

Elf kralı Tinwelint’in iki evladı vardır: Erkek olanı Dairon ve kız olanı Tinuviel (Luthien)’dir. Tinuviel, Elfler arasındaki en güzel kızmış; çünkü annesi Gwendeling bir periymiş. Dairon ise güçlü ve neşeli bir oğlanmış. Kavalı ve ormandaki müzik aletlerini çalmaktan çok hoşlanırmış. Öyle ki, Elfler arasındaki en iyi üç çalgıcıdan biri sayılırmış.

Zaman zaman Dairon ile Tinuviel, beraber ormana giderlermiş. Dairon müzik çalar, Tinuviel ise büyüleyici bir şekilde dans edermiş. Dans, Tinuviel’in en çok keyif aldığı şeymiş. Yine iki kardeş bir gün ormana gitmiş; Dairon çalmış, Tinuviel raks etmiş. Tam o sırada Beren adlı bir Gnom, bu güzeller güzeli Elf kızını, Tinuviel’i görmüş, aşık olmuş.

Ormancı Egnor’un oğlu Beren, zamanında Eldar (Elfler) ile Melko’nun şerbetinden içen Gnomlardan biri olduğu için, korkulu ve kuşkuluymuş; fakat bu gümüş elbiseli, beyaz tenli kız onun aklını başından almış. Beren, Tinuviel’i daha yakından görmek istemiş ve ona doğru yaklaşmış, yaklaşmış, yaklaşmış. Tam o anda Dairon, Beren’i görmüş. Bu yabancı varlıktan korkmuş Dairon; kız kardeşini de alıp kaçmış. Halbuki Tinuviel de Beren’den hoşlanmış. Bu nedenle ne zaman Beren, Tinuviel’i görmek için onun civarında gezinse, Tinuviel kendisini Beren’e gösteriyormuş. Bir gün Tinuviel, Beren’i babasının mağara sarayına kadar getirmiş. Tinwelint bu durumdan hoşlanmamış. Ancak Beren, Tinuviel’in aşkına güvenerek, onu babası Tinwelint’ten istemiş. Tinwelint ise tek bir şartla kızını vereceğini söylemiş: Melko’nun tacındaki Silmaril’lerden birini getirirse… Melko’nun sarayına bile girmek o kadar zormuş ki; onun tacından bir Silmaril almak ise neredeyse imkansızmış. Üstelik, Melko’nun sarayının civarında Orklar dolaşıyormuş. Tinwelint, Beren’i açık açık ölüme gönderiyormuş. Tinuviel babasına yalvarmış, yakarmış; ama sözünü dinletememiş. Beren ise bunu bir gurur meselesi yaparak, ucunda ölüm de olsa Silmaril’i almaya and içmiş ve yollara düşmüş. Ormanda Orklara esir düşmüş sonra. Orklar da, Beren’i, Melko’nun sarayında bulunan, kediler prensi Tevildo’ya götürmüşler. Tevildo ise, yanında çalıştırması için Beren’i aşçısına vermiş.

Tinuviel, sevdiği adamı kurtarmak için babasının sarayından kaçıp Melko’nun Demir Cehennemi’ne doğru yola düşmüş. Demir Cehennemi’nin kapısındaki vahşi ve oldukça büyük kurdu dansı ile uyutmuş; çünkü bir Elf olan Tinuviel’in dansı uyutucu bir etkiye sahipmiş. Ardından Melko’nun huzuruna çıkmış. Ona saygılarını sunmuş ve hizmetine girmek istediğini belirtmiş. Çok güzel dans edebileceğini söylemiş. Melko da ona dans edebilmesi için fırsat tanımış. Tinuviel, büyüleyici danslarından birini yapmaya başlamış. Bu esnada herkes uyuyakalmış. Melko tahtından düşmüş ve Melko’nun başındaki tac da yuvarlanmış. O sırada sarayda bulunan Beren de uyuyakalmış. Tinuviel, Beren’i uyandırmış; sonra Melko’nun tacındaki Silmaril’lerden birini bıçal yardımıyla söküp saraydan kaçmışlar; ancak Demir Cehennemi’nin kapısındaki kurda yakalanmışlar; çünkü kurt uykusundan uyanmış. Kurt Tinuviel’e saldırmış. Beren ise sevdiği kadını kurtarmak için kendini öne atmış. Kurda bir yumruk vurmuş. Ancak bir sonraki yumruğunu atarken kurt Beren’in elini ağzına almış ve koparmış. Bu elde ise Silmaril varmış. Böylece Beren, hem elinden hem de Silmaril’den olmuş. Silmaril ise, kötü niyetlileri yakıp kül eden bir tılsıma sahipmiş. Bu nedenle kurt, yanıvermiş. Beren ile Tinuviel ormana dönmüşler. Beren; Silmaril’i kaybettiği için ayrılmaları gerektiğini söylemiş; çünkü Tinwelint’e verdiği sözü tutamamış. İkisinin kavuşması için ise bu mücevher gerekliymiş. Tinuviel ise, Beren olmadan asla babasının sarayına adım atmayacağını söylemiş. Bunun üzerine ikisi, Tinwelint’in mağara sarayına gitmişler. Tinwelint Beren’e Silmaril’i sormuş. Beren, Silmaril’in elinde olduğunu; ama elinin kendisinde bulunmadığını söylemiş. Tinwelint, Beren’in cesaretine hayran kalmış. Askerlerini ve Beren’i alıp, yeni bir Silmaril ele geçirmek üzere yola çıkmışlar. Bunu başarmışlar da; fakat Orklarla yapılan bir çatışmada Beren ciddi bir yara almış. Bununla beraber, Silmaril’i Tinwelint’e kendi elleriyle sunmuş. Ardından da ölmüş. Tinuviel, ölüm tanrısına Beren’in geri dönmesi için yalvarmış. Ölüm tanrısı, Tinuviel’in isteğini tek bir şartla kabul etmiş: Tinuviel ölümsüzlüğü bırakacak, artık bir Elf değil de insan gibi yaşayacakmış. Tinuviel kabul etmiş. Ardından Beren ile Tinuviel birbirine kavuşmuşlar. Onları ne bir insan, ne bir Elf, ne de bir cüce görmüş. İkisinin Dior adında bir oğulları olmuş. Dior ise, Yüzüklerin Efendisi serisindeki Elrond Peredhil’in dedesidir. Elrond Peredhil ise, Aragorn’un Elf sevgilisi Arwen’in babasıdır.

Beren ile Luthien, J. R. R. Tolkien’in notlarından ve taslaklarından oluşturulmuştur; yani Tolkien, Beren ile Luthien adında müstakil bir kitap çıkarmamıştır. Bu kitabın çıkarılması J. R. R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien tarafındandır. Dolayısıyla kitap, bir bütünlük arz etmez. Daha çok fragmanlar halindedir. Ayrıca J. R. R. Tolkien, bu hikayedeki kişileri ve olayları yer yer değiştirmiştir. Mesela bir yerde Beren’in babası olarak Ormancı Egnor değil, Barahir geçer. Hikayenin başı ve sonu oldukça muğlaktır. Yani; bu metin, tam anlamıyla kemale ermemil, yarım kalmış bir hikayedir. Bundan dolayı; J. R. R. Tolkien’in eserlerini ilk defa okuyacak olanlara bu kitabı tavsiye etmiyoruz; ancak Tolkien kitaplarının hayranıysanız ve onun diğer eserlerini okuduysanız, bu kitaptan da keyif alacağınızdan ve oldukça büyülü bir dünyada ilerlemeye devam edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Editör: Murat ASLAN

Beren ile Luthien Soruları ve Cevapları

Beren ile Luthien kimin eseri?

J. R. R. Tolkien

Beren ile Luthien türü nedir?

Yabancı Romanlar

Beren ile Luthien kaç sayfa?

272

Beren ile Luthien Yorumları

raflarda sürekli görüyordum merak ettiğim romanlardan bir tanesiydi buradaki özeti okuyunca almaya karar verdim umarım yanıltmaz

19-09-2019 17:22

ama güzelmiş bende almayı düşünüyorum

04-10-2019 21:43

ama güzelmiş bende almayı düşünüyorum

04-10-2019 22:01

çok sıkıcı bir insan neden kitap okusun ki

16-01-2021 12:56

bu kitabın devamı olan kitap hagisi oluyor?

21-11-2022 17:01

bu adam ile tanışmak isterdim

27-03-2024 13:56

Beren ile Luthien Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Silmarillion en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli