Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü
Kitabın Yazarı:J. R. R. Tolkien Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:408 ISBN:9789753422024 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:199,80 TL KitapYurdu:200,00 TL Pandora:221,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü - J. R. R. Tolkien

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera Orjinal Adı:The Return of the KingÇeviren:Bülent Somay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Özet

Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü kitabı olan Kral’ın Dönüşü okurları son bir savaşın içine sokuyor. Serinin ikinci kitabı İki Kule’de Miğfer Dibi savaşı kazanıldıktan sonra son savaş Orta Dünyaya kaymıştır. Diğer taraftan Frodo da Mordor’a doğru ölümcül yolculuğuna yeniden başlamıştır.

Gandalf ve arkadaşları yeni savaş meydanının Gondor olacağını öğrenir. Gerçek Kral Aragorn’dur ve Kral tahta çıkıp tüm Orta Dünya’yi birleştirmeden Sauron orayı yıkmak ister. Fakat Kral Theoden bir önceki savaşta Gondor’un onların yardımına gelmemesi üzerine o da yardıma gitmek istemez. Bunun üzerine Gandalf yanına Pippin’i de alıp Gondor’a yola çıkar.

Gondor’a geldiğinde pek de sıcak karşılanmaz. Kral büyük oğlu Baromir’in öldüğünü öğrenmiş, dahası gerçek kral Aragorn’un geldiğini duymuştur. Bu yüzden savaşı görmezden gelir ve yardım ateşini yakmaz. Bunun üzerine Gandalf Pippin’i kullanarak gizliden yardım ateşini yakar ve tüm güçleri Gondor’a çağırır.

Ork ordusunun ilk kısmı Gondor’un ilk savunma hattı olan nehre saldırır ve Kral’ın küçük oğlu savaşı kaybederek kaleye geri çekilir. Zaten babasınnı gözünden düşmüş olan prensin davranışı kralın öfkesini büyütür ve onun geri dönüp savaşmasını ister. Fakat bunun intihardan farkı yoktur. Fakat oğlu babasının onu sevmediğini bilir ve yine de görevi kabul eder. Ordusunu alarak Orkların üzerine yürür ve Orklar tarafından öldürülür. Ceseti krallığa girdiğinde oğlunu ölüme gönderen Kral şok geçirir ve savaş yerine ölüme terk ettiği oğlunun cenazesi ile uğraşmaya başlar.

Diğer taraftan Gollum, Frodo ve Sam’i Mordor’a doğru götürmeye devam eder. Yolculuk boyunca da çift kişiliği nedeni ile sorun yaşar. Frodo ve Sam’i tuzağa düşürüp güç yüzlüğüne yeniden sahip olmak ister. Fakat Sam bunu hisseder ve Gollum’a pek rahat vermez. Bunun üzerine Gollum Sam’e tuzak kurar ve Frodo ile kavga etmesine neden olur. Bunun üzerine Frodo Sam’in artık yanında olmaması gerektiğine inanır ve onu bırakıp Gollum ile birlikte yola devam eder.

Gizli geçide geldiklerinde Gollum Frodo’yu terk edip saklanır. Çünkü geçitte canavar bir örümcek vardır. Amacı Frodo’yu ona yem etmek ve kalanlardan güç yüzlüğünü almaktır. Frodo tehlikeyi fark ettiğinde artık çok geçtir. Örümcek onu yakalar ve geçici felce uğratır. Onu sonradan yemek için sarmalar fakat tam bu sırada Sam gelir ve örümceği öldürür. Fakat çok geç kalmıştır. Frodo için üzülürken Orklar gelir. Frodo’nun öldüğünü düşünüp saklanır. Orklar Frodo’nun bedenini alıp götürür. Fakat götürmeden önce söyledikleri Sam’ı hem şok eder hem de sevindirir. Örümceğin sadece geçici felç ettiğini öğrenir ve Orkları takip eder. Frodo’yu onların elinden kurtarır. Frodo kendine geldiğinde yüzüğü bulamaz. Sam yüzüğü ona uzatır ve öldüğünü düşündüğü için aldığını söyler. Frodo hemen yüzlüğü alır ve yola Sam ile birlikte devam eder. Fakat Gollum onları takip etmeyi bırakmaz.

Savaşın yaklaştığını gören Elf kralı yıllar önce Sauron’u öldürürken kırılan kılıcı Kral’ın dönüşü için yeniden döver. Kralın dönüşünün son umut olduğunun farkındadır. Kılıcı götürüp Aragorn’a verir ve yardım için dağlardaki hayaletlere gitmesini ister. Dağlardaki hayaletler zamanında krala ihanet etmişler ve o yüzden lanetlenerek ruhları dağlarda hapis olmuşlardır. Laneti kaldırmanın tek yolu Kralın onları azat etmesidir. Elf Kralı bunu bilir ve onların kılıca itaat edecekleri düşünerek Aragorn’u oraya gönderir. Hayalet savaşçıların onlara katılması ile Orklara karşı bir umudu olduğunu bilir. Bunun üzerine Aragorn, Gimli ve Legolas’ı alarak dağlara doğru yola çıkar.

Aragorn dağlara gider ve hayalet askerleri bulur. Onlara kendisi için son kez savaşmaları halinde laneti kaldıracağını söyler. Bunun üzerine hayalet askerler onunla savaşmayı kabul eder. Böylece Sauron’un ordularından olan korsanlara karşı savaşırlar ve onları yenilgiye uğratırlar. Kral onları azat eder ve laneti kaldırır.

Sauron’un ordusu Gondor Kalesine ulaşmıştır ve savaş burada devam eder. Gandalf ve arkadaşları kahramanca savaşır. Korsanların desteği olmadan Orklar zayıf düşer ve savaşı kaybederler. Gondor savaşı kazanılmıştır ama Sauron’un durmayacağını bilirler.

Frodo’nun Sauron yani göz varken Mordor’a ulaşmasının çok zor olduğunu bilirler. Bu yüzden ona şans tanımak için Sauron’un dikkatini dağıtmaları gerekir. Bunun için de savaşı Sauron’un merkezine götürmeye karar verirler. Bu tam bir intihar girişimidir fakat Frodo’nun Mordor’a ulaşmasının tek yolu da budur.

Yeniden tahta çıkan Kral tüm güçlerini toplar ve Mordor’a yola çıkar. Bunun üzerine Sauron tüm dikkatini üzerine gelen orduya verir. Bundan fırsat bilerek Frodo Mordor’a ulaşır. Güç yüzüğünü ateşe etmek için geldiğinde ise yıllar önce yaşanan tekrar yaşanır. Güç Frodo’yu etkisi altına alır ve kendisinin ateşe atılıp yok edilmesini engeller. Frodo büyülenmiş bir şekilde yüzüğü yok etmeyi kabul etmez. Tam bu sırada Gollum Frodo’ya saldırır ve yüzüğü almaya çalışır. İkili arasında yaşanan kavgada Gollum yüzüğü alır fakat kontrolünü kaybedip yüzük ile birlikte ateşe düşer. Böylece güç yüzüğü yok olur ve Sauron da tüm gücünü kaybederek yok olur.

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Soruları ve Cevapları

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü kimin eseri?

J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü kaç sayfa?

408

Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yorumları

serinin en güzel kitaplarından özellikle sonu çok şaşırtıyor ama farklı şekilde olması da saçma olurdu mükemmel bir hayal gücü mutlaka kitabı okuyun

01-12-2016 18:21

mükemmel bir romandı keşke devamı olsa

15-01-2017 17:47

filmini kücüklugumden beri izliyorum sira kitabini okumada

24-06-2017 17:09

yüzüklerin efendisi serisinin en güzel kitabı seri zaman mükemmel ama son bölüm kralın dönüşü ayrı bir güzel özellikle o son bitirdi beni mükemmel eser mükemmel bir hayal gücü

05-12-2019 18:42

amazodaki dizisine başladım hayal kırıklığına uğradım orginal seriye yaklaşamamış bile o kadar para verdiler kaliteden ödün vermeselerdi bari yazık olacak

03-09-2022 23:36

filmi beğenenlerin neden kitapları okumadığını anlamıyorum kitaplar filmlerden on kat daha güzel tüm duygular var detaylar inanılmaz

07-10-2023 00:22

Beren ile Luthien Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Silmarillion Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli