Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule
Kitabın Yazarı:J. R. R. Tolkien Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:412 ISBN:9789753421818 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:202,03 TL Pandora:227,52 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule - J. R. R. Tolkien

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera Orjinal Adı:The Two TowersÇeviren:Bülent Somay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Özet

Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci kitabı olan İki Kule adında olduğu gibi iki farklı hikayeyi anlatıyor. Bunlardan birincisi ilkinde uğradığı ihanet sonucu yola Sam ile birlikte devam eden Frodo’nun hikayesi. İkincisi ise Orkların kaçırdığı Pippin ve Merry’yi kurtarmak için yola düşen Legolas, Gimli ve Aragorn’un hikayesi.

Frodo ve Sam Mordor dağına doğru yola koyulurlar fakat yolu bilmedikleri için kaybolurlar. Fakat bu yolculukları boyunca yalnız değildirler. Yüzüğün önceki sahibi olan Gollum onları takip eder. Frodo ve Sam bunun farkına varır ve Gollum’u yakalar. Aralarında bir anlaşma yaparlar. Gollum onları Mordor’a götürme karşılığında serbest bırakılır ve üçlü yola koyulur.

Legolas, Gimli ve Aragorn Pippin ve Merry’yı kurtarmak için orkların peşinden gider. Onlara yetiştiklerinde çok geç kalmışlardır. Rohan süvarileri Orkları onlardan önce bulmuş ve canlı herkesi öldürmüşlerdir. Aragorn katlamın yaşandığı yere gittiğinde Pippin ve Merry’nin saldırıdan önce kaçmış olduklarını fark eder. Fakat kaçtıkları yer Fangorn Ormandır.

Fangorn Ormanı, Entlerin ve Beyaz Büyücü Saruman’ın hüküm sürdüğü ormandır. Fakat şanslarına karşılarına burada eski bir dost çıkar. Gandalf uçurumdan düştüğünde Canavar ile olan savaşını kazanmış ve bu yüzden Gri Büyücüden Ak Büyücüye terfi etmiştir. Artık eskisine göre gücü Saruman’a denktir.

Gandalf, Aragorn, Legolas ve Gimli Frodo’nun peşinden gitmek yerine Saruman’ın gülenen ordusuna karşı savaşmak için Edoras’a giderler. Edoras’ın kralı Theoden büyü altındadır ve Gandalf onu bu büyüden kurtarır. Bunun üzerine Saruman Edoras’a saldırmayı planlar. Gandalf yardım toplamak için ayrılır ve diğerleri kalanları Miğfer Dibi’ne götürüp savaşa hazırlanmaya başlar.

Bu sırada Frodo ve Sam, Gollum’u takip ederek Kara Kapıya gelir fakat Gollum gitmelerine izin vermez. Kara Kapıdan geçmek yakalanmak demektir. Gollum onları gizli bir geçitten götürmeye ikna eder. Sam bu fikri hiç beğenmez çünkü Gollum’un onlara tuzak kurduğunu düşünür. Fakat Frodo Gollum’a güvenir ve gizli geçitten gitmeyi kabul eder. Fakat bu sırada sürgün edilen Boromir’in kardeşinin askerleri tarafından yakalanır. Güç yüzlüğünü öğrendiğinde Frodo’yu babasına götürüp onun yeniden güvenini kazanmayı amaçlar. Fakat çok geçmeden saldırıya uğrarlar ve Frodo’yu özgür bırakır.

Diğer taraftan Ork askerleri Miğfer Dibi’ne ulaşır ve amansız savaş başlar. Yarım olarak Elf ordusu da gelir. Fakat Ork ordusu çok güçlüdür ve mağlubiyet kaçınılmaz gibi görünmektedir.

Pippin ve Merry, Ak Gandalf’ın isteği üzerine bir Ent vasıtası ile memleketlerine götürülür. Savaşın başladığını bilen Pippin ve Merry Ent’i ikna edip Entlerin de savaşa dahil olmasını sağlamaya çalışırlar fakat başarılı olamazlar. Bunun üzerine zekice davranırlar ve Ent’e farklı bir yoldan gitmeyi teklif edip onu Saruman’ın yaptıklarını göstermek üzere oraya yönlendirirler. Ent bundan habersiz yola koyulur ve birden ağaçlar biter. Saruman ordusunu güçlendirmek üzere bütün ağaçları yakmıştır. Bunun üzerine Ent diğer entleri de çağırır ve Saruman’a saldırır. Böylece Saruman yenilgiye uğrar.

Diğer tarafta ise savaş amansızca devam eder. Miğfer Dibi düşmek üzeredir ve Orkları gün batımına kadar oyalamaları gerekir. Gandalf gün batımında yardım ile gelecektir. Söz verdiği gibi savaşın kaybedilmesine yakın gün doğumunda Rohan süvarilerini de yanına almış şekilde gelir ve Orkları bozguna uğratır.

Zafer kazanılmıştır ama gerçek savaş sona ermemiştir. Orta Dünyada son bir savaş gereklidir. Gandalf ve diğerleri bunun için hazırlanırken Frodo da yeniden Mordor’a doğru yola koyulur.

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Soruları ve Cevapları

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule kimin eseri?

J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik, Macera

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule kaç sayfa?

412

Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yorumları

yüzüklerin efendisi serisinin en kötü kitabı kitap mükemmel ama diğer ikisine göre sönük kalıyor sanırım geçiş kitabı olduğu için ekstradan bir savaş türetmişler pek gerekli değil

01-12-2016 18:20

serinin en güzel filmiydi keşke yine çekseler

03-02-2017 17:57

yüzüklerin efendisi serisi zaten benim favori serilerimden iki kule de bence serinin en iyi kitabı mutlaka tavsiye ederim

08-07-2019 18:02

kitapları gerçekten filmlerinden çok daha güzelmiş ikincisi bitti şimdi üçüncüye başlayacağım hayran kaldım

30-05-2022 12:20

gelmiş geçmiş en iyi serilerden bir tanesi özellikle miğfer dibi savaşı harika kurgulanmış

26-04-2023 17:21

serinin en güzel kitabı

12-02-2024 22:16

Beren ile Luthien Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 2 - İki Kule Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Silmarillion Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 3 - Kralın Dönüşü Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği Yüzüklerin Efendisi 1 - Yüzük Kardeşliği en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli