Yusuf ile Züleyha

Yusuf ile Züleyha
Kitabın Yazarı:Nazan Bekiroğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789753625579 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:138,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yusuf ile Züleyha - Nazan Bekiroğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yusuf ile Züleyha Özet

Yusuf ile Züleyha: Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kitabı tecrübeli ve sevilen yazar Nazan Bekiroğlu'nun ilk basımı 2000 yılında yapılmış olan kitabıdır. Nazan Bekiroğlu, bu kitabında okuyucuya kendine has şiirsel anlatımı ve akıcı diliyle, Yusuf ile Züleyha kıssasının öyküleştirilmiş halini sunuyor. Zaman zaman yazarın şiirsel anlatımından sıkılsam da, kitabı çok sevdiğimi ve garip bir şekilde benimsediğimi söyleyebilirim. Nazan Bekiroğlu, her cümle üzerinde büyük bir incelikle çalışmış ve her cümlesine ayrı özen göstermiş gibi bir izlenim uyandırdı bende. Her anlamda okuyucu açısından doyurucu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okuduktan sonra diğer birçok kitap size yetersiz gelecektir. Zira Nazan Bekiroğlu çok usta bir kalem ve yazdığı her cümle ile insan ruhunun inceliklerine dokunmayı iyi biliyor.

Kitap, Yusuf'un rüyasında bir ay ile on bir yıldızın kendisine secde ettiğini görmesiyle başlar. Bu rüya onun felaketine sebep olacaktır ve babası Yakub bunu önceden sezmiş, biricik oğluna rüyasını on erkek kardeşi dahil hiç kimseye anlatmamasını öğütlemiştir. Fakat erkek kardeşleri, Yusuf'un peygamberliğine işaret eden bu rüyayı bir şekilde öğrenirler ve bu onların kalplerine kıskançlık duygusunu düşürmüştür bir kere. Babalarından Yusuf'u kırlara gezmeye götürmek için izin alırlar ve Yakub peygamber başına gelecekleri bile bile de olsa oğullarının kalbindeki kıskançlığı körüklememek adına bunu kabul eder.

On erkek kardeşi elinden tutup kıra gezmeye götürdüklerinde Yusuf'u, çok mutludur. Çimenlerde koşup oynamaktadır ve çocuk yüreği kendisini bekleyen türlü kötülükten habersizdir. Bir fırsatını yakaladıklarında on erkek kardeşi Yusuf'un etrafını sarar ve karanlık, dipsiz bir kuyuya atarlar. Fakat kardeşlerinin kaderinin bu kuyuda olduğundan haberleri yoktur.

Ertesi gün kardeşlerini attıkları kuyunun başına geri döndüklerinde, oradan geçen bir kervanın su çekmek için kuyuya bakraç saldıklarında, kuyudan Yusuf'u çıkardıklarını öğrenirler. Hemen kervan başının yanına gider ve bu güzel oğlan çocuğunun kendilerinin kölesi olduğunu söyleyerek, Yusuf'u kervan başına köle diye satarlar. Develerden birinin sırtına atıp Yusuf'u gitmekte oldukları Mısır'a doğru götürürler. Bu kervan, daha önce hiç bu kadar değerli bir yük taşımamıştır.

Bu olanlar bir yana dursun, Mısır'ın en güzel kızı Züleyha'nın başına da başka şeyler gelmektedir. Züleyha gece karası saçlı, billur güzellikteki bir kızdır, Mısır diyarının en güzel kızıdır. Aciz köleler, zengin beyefendiler, büyük kumandanlar onun uğrunda divane olmuş da, o hiçbirine yüz vermemiştir.

Züleyha bir gece rüyasında çöllerin göklerinden gelen ay aydınlığının başının üzerinden geçerken, kendisinin kocaman, parlak, mavi ışıklar saçarak ufuktan doğan çok köşeli yıldıza dönüştüğünü ve çöllerden gelen ayın aydınlığının içinden geçtiğini görür. Daha sonra ise suret aynasında bir erkek görüntüsü görür. Züleyha bu rüyayı gördükten bir müddet sonra babası Züleyha'ya mısır azizi Potifar'ın kendisine talip olduğunu söyler. Züleyha Potifar'ı gördüğünde rüyasındaki suret aynasında gördüğü yüzü bulduğunu sanır ve Potifar'ın eşi olmayı kabul eder. Fakat kısa bir süre sonra, yanıldığını anlamıştır.

Yusuf'u bulan kervan başı, Mısır'a vardığında Yusuf'u köle pazarında satışa çıkarır. Bu güzel yüzlü çocuğun alıcısı çoktur ve miktarı gittikçe artmaktadır. Fakat o gün Potifar da eşi güzeller güzeli Züleyha için bir köle almaya köle pazarına çıkmıştır ve Yusuf'u görür görmez onu karısı için satın alır. Fakat bu küçük kölenin Züleyha'nın ve kendisinin tüm hayatını baştan sona etkileyeceğinden ve Züleyha'nın Yusuf'un sınavı olacağından habersizdir..

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Yusuf ile Züleyha Konusu

Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

Birçok okur tarafından Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu’nun en güzel kitabı kabul edilen Yusuf ile Züleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün Divan Edebiyatı tutkunlarına mükemmel bir eser sunuyor.

Nazan Bekiroğlu kitabında Yusuf ile Züleyha’nın hikayesini şiir tadında sade ve akıcı bir dil ile okurlarına sunuyor. Kendi üslubunu ile herkesin bildiğini Yusuf ile Züleyha hikayesi ünlü yazarın kelimeleri ile yeniden hayat buluyor.

Yusuf ile Züleyha Soruları ve Cevapları

Yusuf ile Züleyha kimin eseri?

Nazan Bekiroğlu

Yusuf ile Züleyha türü nedir?

Yerli Romanlar, Din / Tasavvuf

Yusuf ile Züleyha kaç sayfa?

224

Yusuf ile Züleyha Yorumları

mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim bu kitap sayesinde nazan bekiroğlu hayranı oldum ben

28-09-2015 19:14

harika bir hikayesi var

15-12-2015 21:15

harika bir kitap herkese tavsiye ediyorum

15-03-2016 17:46

ooo perfect yani süper harika bir kitap :d

23-03-2016 14:05

hikayeyi okumadım ama özetıne baktım en yakın zamnda almayı dusunuyorum

05-04-2016 11:48

çoooooooooooook ama çoook güzel yazarı için teşekür ederim

23-04-2016 17:43

hiç kitap okumayı sevmeyen bir kişi okusa bu kitap sayesinde artık sever okumaya başlar o derecede
benden tavsiye okuyun bence

25-04-2016 15:26

kitabi cok begendim. superrrr

26-04-2016 13:59

bu kitapla okuna sevgim ve nazan bekirogluna hayranligim olduu okumayan mutlaka okumali !

28-06-2016 21:39

süper bir kitap benbunun filiminide izledim çok güzel ya

05-01-2017 16:49

gercekten cok guzel herkeze tavsıye ederım

15-01-2018 19:41

herkeze değil herkese. ilkokuldan terk arkadaşlar mı yorum yapıyor bu sitede.

16-01-2018 15:05

yusuf ile züleyha hikayesi kısa özet olarak bir paragrafda anlatabilir misiniz buradaki özet güzel ama biraz azun bana kısası lazım

19-12-2019 21:00

yusuf ile züleyha...
bir aşk hikayesi ki yüzyıllar boyu insanların diline dolanmış durmuş, kimisi yusuf'un sabrına hayran kalmış kimisi züleyha 'nın güzelliğine. kimisi ise yusuf'un kitapta geçen şu sözüne hayran: rabbim, bana istememeyi isteyebilmeyi emret. insan hayran oluyor yusuf' un iffetine. züleyha ona gelsene derken o rabbine böyle yalvarıyor.
sonra iffetsizlikle itham ediliyor mısır'ın en iffetlisi. fakat yusuf isyan etmiyor. susuyor yusuf, susmasıyla haykırmış oluyor, tahammülüyle ise başkaldırmış oluyor.
nazan bekiroğlu bize etkileyici bir üslupla anlatıyor bütün bunları ve daha fazlasını. bizi mısır'ın rüzgarlı çöllerine savuruyor , nil'in kıyısından geçerken züleyha 'nın güzelliğine şahitlik ettiriyor.okunmalı bu kitap, hissetmeli bu eşsiz duyguları...

Hilal • 09-04-2020 00:01

bazı cümleler, betimlemeler hep bilinen klask hikayeye farklı açıdan da bakabilmeyi sağlıyor. zaman zaman züleyha'nın zaman zaman da yusuf'un bakış açısından haklı haksız ayrımı yapamadan okuyorsunuz kitabı.

e.z.a • 26-02-2021 00:25

kısa özet lazım sizinki uzun daha kısasını yazamazmısınız

03-05-2022 18:55

kitabın konusu nedir

08-11-2022 20:16

hikaye çok güzel bence okunması gereken bir kitap

06-05-2023 22:39

bence çok güzel bir kitap özeti olmuş kim yazdı ise kalemine sağlık tam istediğim gibi

07-11-2023 21:02

yusuf ile züleyhanın hikayesi güzel dizi olur bundan

07-05-2024 21:13

Mimoza Sürgünü Kehribar Geçidi Mavi Lale İsimle Ateş Arasında La Sonsuzluk Hecesi Nun Masalları Mücella Yusuf ile Züleyha Kelime Defteri Nar Ağacı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar