Yusuf ile Züleyha

Nazan Bekiroğlu Yusuf ile Züleyha
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Timaş Basım
Yayınlandığı Yıl:2000
Sayfa Sayısı:224
ISBN:9753625579
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 697 | Yorum: 14
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:14,00 TL
D&R:14,00 TL
Sözcü Kitabevi:16,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Yusuf ile Züleyha Özeti

Nazan Bekiroğlu Yusuf ile Züleyha


Yusuf ile Züleyha: Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kitabı tecrübeli ve sevilen yazar Nazan Bekiroğlu'nun ilk basımı 2000 yılında yapılmış olan kitabıdır. Nazan Bekiroğlu, bu kitabında okuyucuya kendine has şiirsel anlatımı ve akıcı diliyle, Yusuf ile Züleyha kıssasının öyküleştirilmiş halini sunuyor. Zaman zaman yazarın şiirsel anlatımından sıkılsam da, kitabı çok sevdiğimi ve garip bir şekilde benimsediğimi söyleyebilirim. Nazan Bekiroğlu, her cümle üzerinde büyük bir incelikle çalışmış ve her cümlesine ayrı özen göstermiş gibi bir izlenim uyandırdı bende. Her anlamda okuyucu açısından doyurucu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okuduktan sonra diğer birçok kitap size yetersiz gelecektir. Zira Nazan Bekiroğlu çok usta bir kalem ve yazdığı her cümle ile insan ruhunun inceliklerine dokunmayı iyi biliyor.

Kitap, Yusuf'un rüyasında bir ay ile on bir yıldızın kendisine secde ettiğini görmesiyle başlar. Bu rüya onun felaketine sebep olacaktır ve babası Yakub bunu önceden sezmiş, biricik oğluna rüyasını on erkek kardeşi dahil hiç kimseye anlatmamasını öğütlemiştir. Fakat erkek kardeşleri, Yusuf'un peygamberliğine işaret eden bu rüyayı bir şekilde öğrenirler ve bu onların kalplerine kıskançlık duygusunu düşürmüştür bir kere. Babalarından Yusuf'u kırlara gezmeye götürmek için izin alırlar ve Yakub peygamber başına gelecekleri bile bile de olsa oğullarının kalbindeki kıskançlığı körüklememek adına bunu kabul eder.

On erkek kardeşi elinden tutup kıra gezmeye götürdüklerinde Yusuf'u, çok mutludur. Çimenlerde koşup oynamaktadır ve çocuk yüreği kendisini bekleyen türlü kötülükten habersizdir. Bir fırsatını yakaladıklarında on erkek kardeşi Yusuf'un etrafını sarar ve karanlık, dipsiz bir kuyuya atarlar. Fakat kardeşlerinin kaderinin bu kuyuda olduğundan haberleri yoktur.

Ertesi gün kardeşlerini attıkları kuyunun başına geri döndüklerinde, oradan geçen bir kervanın su çekmek için kuyuya bakraç saldıklarında, kuyudan Yusuf'u çıkardıklarını öğrenirler. Hemen kervan başının yanına gider ve bu güzel oğlan çocuğunun kendilerinin kölesi olduğunu söyleyerek, Yusuf'u kervan başına köle diye satarlar. Develerden birinin sırtına atıp Yusuf'u gitmekte oldukları Mısır'a doğru götürürler. Bu kervan, daha önce hiç bu kadar değerli bir yük taşımamıştır.

Bu olanlar bir yana dursun, Mısır'ın en güzel kızı Züleyha'nın başına da başka şeyler gelmektedir. Züleyha gece karası saçlı, billur güzellikteki bir kızdır, Mısır diyarının en güzel kızıdır. Aciz köleler, zengin beyefendiler, büyük kumandanlar onun uğrunda divane olmuş da, o hiçbirine yüz vermemiştir.

Züleyha bir gece rüyasında çöllerin göklerinden gelen ay aydınlığının başının üzerinden geçerken, kendisinin kocaman, parlak, mavi ışıklar saçarak ufuktan doğan çok köşeli yıldıza dönüştüğünü ve çöllerden gelen ayın aydınlığının içinden geçtiğini görür. Daha sonra ise suret aynasında bir erkek görüntüsü görür. Züleyha bu rüyayı gördükten bir müddet sonra babası Züleyha'ya mısır azizi Potifar'ın kendisine talip olduğunu söyler. Züleyha Potifar'ı gördüğünde rüyasındaki suret aynasında gördüğü yüzü bulduğunu sanır ve Potifar'ın eşi olmayı kabul eder. Fakat kısa bir süre sonra, yanıldığını anlamıştır.

Yusuf'u bulan kervan başı, Mısır'a vardığında Yusuf'u köle pazarında satışa çıkarır. Bu güzel yüzlü çocuğun alıcısı çoktur ve miktarı gittikçe artmaktadır. Fakat o gün Potifar da eşi güzeller güzeli Züleyha için bir köle almaya köle pazarına çıkmıştır ve Yusuf'u görür görmez onu karısı için satın alır. Fakat bu küçük kölenin Züleyha'nın ve kendisinin tüm hayatını baştan sona etkileyeceğinden ve Züleyha'nın Yusuf'un sınavı olacağından habersizdir..

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Yusuf ile Züleyha Konusu

Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

Birçok okur tarafından Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu’nun en güzel kitabı kabul edilen Yusuf ile Züleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün Divan Edebiyatı tutkunlarına mükemmel bir eser sunuyor.

Nazan Bekiroğlu kitabında Yusuf ile Züleyha’nın hikayesini şiir tadında sade ve akıcı bir dil ile okurlarına sunuyor. Kendi üslubunu ile herkesin bildiğini Yusuf ile Züleyha hikayesi ünlü yazarın kelimeleri ile yeniden hayat buluyor.

Yusuf ile Züleyha Yorumları

Yusuf ile Züleyha Yorum mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim bu kitap sayesinde nazan bekiroğlu hayranı oldum ben

28-09-2015 19:14 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum harika bir hikayesi var

15-12-2015 22:15 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum mukemmel bir kitap

17-12-2015 01:49 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum harika bir kitap herkese tavsiye ediyorum

15-03-2016 18:46 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum ooo perfect yani süper harika bir kitap :d

23-03-2016 15:05 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum hikayeyi okumadım ama özetıne baktım en yakın zamnda almayı dusunuyorum

05-04-2016 11:48 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum çoooooooooooook ama çoook güzel yazarı için teşekür ederim

23-04-2016 17:43 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum hiç kitap okumayı sevmeyen bir kişi okusa bu kitap sayesinde artık sever okumaya başlar o derecede
benden tavsiye okuyun bence

25-04-2016 15:26 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum kitabi cok begendim. superrrr

26-04-2016 13:59 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum bu kitapla okuna sevgim ve nazan bekirogluna hayranligim olduu okumayan mutlaka okumali !

28-06-2016 21:39 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum süper bir kitap benbunun filiminide izledim çok güzel ya

05-01-2017 16:49 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum guzeeel

10-10-2017 17:11 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum gercekten cok guzel herkeze tavsıye ederım

15-01-2018 19:41 !!

Yusuf ile Züleyha Yorum herkeze değil herkese. ilkokuldan terk arkadaşlar mı yorum yapıyor bu sitede.

16-01-2018 15:05 !!

Yorum Yaz

:: Nazan Bekiroğlu ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.