Yusuf ile Züleyha

Yusuf ile Züleyha
Kitabın Yazarı:Nazan Bekiroğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789753625579 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:12,45 TL KitapYurdu:17,84 TL BKM:18,70 TL D&R:20,63 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yusuf ile Züleyha - Nazan Bekiroğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yusuf ile Züleyha Özet

Yusuf ile Züleyha: Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün kitabı tecrübeli ve sevilen yazar Nazan Bekiroğlu'nun ilk basımı 2000 yılında yapılmış olan kitabıdır. Nazan Bekiroğlu, bu kitabında okuyucuya kendine has şiirsel anlatımı ve akıcı diliyle, Yusuf ile Züleyha kıssasının öyküleştirilmiş halini sunuyor. Zaman zaman yazarın şiirsel anlatımından sıkılsam da, kitabı çok sevdiğimi ve garip bir şekilde benimsediğimi söyleyebilirim. Nazan Bekiroğlu, her cümle üzerinde büyük bir incelikle çalışmış ve her cümlesine ayrı özen göstermiş gibi bir izlenim uyandırdı bende. Her anlamda okuyucu açısından doyurucu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okuduktan sonra diğer birçok kitap size yetersiz gelecektir. Zira Nazan Bekiroğlu çok usta bir kalem ve yazdığı her cümle ile insan ruhunun inceliklerine dokunmayı iyi biliyor.

Kitap, Yusuf'un rüyasında bir ay ile on bir yıldızın kendisine secde ettiğini görmesiyle başlar. Bu rüya onun felaketine sebep olacaktır ve babası Yakub bunu önceden sezmiş, biricik oğluna rüyasını on erkek kardeşi dahil hiç kimseye anlatmamasını öğütlemiştir. Fakat erkek kardeşleri, Yusuf'un peygamberliğine işaret eden bu rüyayı bir şekilde öğrenirler ve bu onların kalplerine kıskançlık duygusunu düşürmüştür bir kere. Babalarından Yusuf'u kırlara gezmeye götürmek için izin alırlar ve Yakub peygamber başına gelecekleri bile bile de olsa oğullarının kalbindeki kıskançlığı körüklememek adına bunu kabul eder.

On erkek kardeşi elinden tutup kıra gezmeye götürdüklerinde Yusuf'u, çok mutludur. Çimenlerde koşup oynamaktadır ve çocuk yüreği kendisini bekleyen türlü kötülükten habersizdir. Bir fırsatını yakaladıklarında on erkek kardeşi Yusuf'un etrafını sarar ve karanlık, dipsiz bir kuyuya atarlar. Fakat kardeşlerinin kaderinin bu kuyuda olduğundan haberleri yoktur.

Ertesi gün kardeşlerini attıkları kuyunun başına geri döndüklerinde, oradan geçen bir kervanın su çekmek için kuyuya bakraç saldıklarında, kuyudan Yusuf'u çıkardıklarını öğrenirler. Hemen kervan başının yanına gider ve bu güzel oğlan çocuğunun kendilerinin kölesi olduğunu söyleyerek, Yusuf'u kervan başına köle diye satarlar. Develerden birinin sırtına atıp Yusuf'u gitmekte oldukları Mısır'a doğru götürürler. Bu kervan, daha önce hiç bu kadar değerli bir yük taşımamıştır.

Bu olanlar bir yana dursun, Mısır'ın en güzel kızı Züleyha'nın başına da başka şeyler gelmektedir. Züleyha gece karası saçlı, billur güzellikteki bir kızdır, Mısır diyarının en güzel kızıdır. Aciz köleler, zengin beyefendiler, büyük kumandanlar onun uğrunda divane olmuş da, o hiçbirine yüz vermemiştir.

Züleyha bir gece rüyasında çöllerin göklerinden gelen ay aydınlığının başının üzerinden geçerken, kendisinin kocaman, parlak, mavi ışıklar saçarak ufuktan doğan çok köşeli yıldıza dönüştüğünü ve çöllerden gelen ayın aydınlığının içinden geçtiğini görür. Daha sonra ise suret aynasında bir erkek görüntüsü görür. Züleyha bu rüyayı gördükten bir müddet sonra babası Züleyha'ya mısır azizi Potifar'ın kendisine talip olduğunu söyler. Züleyha Potifar'ı gördüğünde rüyasındaki suret aynasında gördüğü yüzü bulduğunu sanır ve Potifar'ın eşi olmayı kabul eder. Fakat kısa bir süre sonra, yanıldığını anlamıştır.

Yusuf'u bulan kervan başı, Mısır'a vardığında Yusuf'u köle pazarında satışa çıkarır. Bu güzel yüzlü çocuğun alıcısı çoktur ve miktarı gittikçe artmaktadır. Fakat o gün Potifar da eşi güzeller güzeli Züleyha için bir köle almaya köle pazarına çıkmıştır ve Yusuf'u görür görmez onu karısı için satın alır. Fakat bu küçük kölenin Züleyha'nın ve kendisinin tüm hayatını baştan sona etkileyeceğinden ve Züleyha'nın Yusuf'un sınavı olacağından habersizdir..

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Yusuf ile Züleyha Konusu

Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün

Birçok okur tarafından Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu’nun en güzel kitabı kabul edilen Yusuf ile Züleyha Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün Divan Edebiyatı tutkunlarına mükemmel bir eser sunuyor.

Nazan Bekiroğlu kitabında Yusuf ile Züleyha’nın hikayesini şiir tadında sade ve akıcı bir dil ile okurlarına sunuyor. Kendi üslubunu ile herkesin bildiğini Yusuf ile Züleyha hikayesi ünlü yazarın kelimeleri ile yeniden hayat buluyor.

Yusuf ile Züleyha Yorumları

mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim bu kitap sayesinde nazan bekiroğlu hayranı oldum ben

28-09-2015 19:14

harika bir hikayesi var

15-12-2015 21:15

mukemmel bir kitap

17-12-2015 00:49

harika bir kitap herkese tavsiye ediyorum

15-03-2016 17:46

ooo perfect yani süper harika bir kitap :d

23-03-2016 14:05

hikayeyi okumadım ama özetıne baktım en yakın zamnda almayı dusunuyorum

05-04-2016 11:48

çoooooooooooook ama çoook güzel yazarı için teşekür ederim

23-04-2016 17:43

hiç kitap okumayı sevmeyen bir kişi okusa bu kitap sayesinde artık sever okumaya başlar o derecede
benden tavsiye okuyun bence

25-04-2016 15:26

kitabi cok begendim. superrrr

26-04-2016 13:59

bu kitapla okuna sevgim ve nazan bekirogluna hayranligim olduu okumayan mutlaka okumali !

28-06-2016 21:39

süper bir kitap benbunun filiminide izledim çok güzel ya

05-01-2017 16:49

gercekten cok guzel herkeze tavsıye ederım

15-01-2018 19:41

herkeze değil herkese. ilkokuldan terk arkadaşlar mı yorum yapıyor bu sitede.

16-01-2018 15:05

yusuf ile züleyha hikayesi kısa özet olarak bir paragrafda anlatabilir misiniz buradaki özet güzel ama biraz azun bana kısası lazım

19-12-2019 21:00

yusuf ile züleyha...
bir aşk hikayesi ki yüzyıllar boyu insanların diline dolanmış durmuş, kimisi yusuf'un sabrına hayran kalmış kimisi züleyha 'nın güzelliğine. kimisi ise yusuf'un kitapta geçen şu sözüne hayran: rabbim, bana istememeyi isteyebilmeyi emret. insan hayran oluyor yusuf' un iffetine. züleyha ona gelsene derken o rabbine böyle yalvarıyor.
sonra iffetsizlikle itham ediliyor mısır'ın en iffetlisi. fakat yusuf isyan etmiyor. susuyor yusuf, susmasıyla haykırmış oluyor, tahammülüyle ise başkaldırmış oluyor.
nazan bekiroğlu bize etkileyici bir üslupla anlatıyor bütün bunları ve daha fazlasını. bizi mısır'ın rüzgarlı çöllerine savuruyor , nil'in kıyısından geçerken züleyha 'nın güzelliğine şahitlik ettiriyor.okunmalı bu kitap, hissetmeli bu eşsiz duyguları...

Hilal • 09-04-2020 00:01

İsimle Ateş Arasında La Sonsuzluk Hecesi Mücella Yusuf ile Züleyha Kelime Defteri Nar Ağacı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Çocuk Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları