İsimle Ateş Arasında

İsimle Ateş Arasında
Kitabın Yazarı:Nazan Bekiroğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:336 ISBN:9789753627184 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:196,00 TL KitapYurdu:196,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İsimle Ateş Arasında - Nazan Bekiroğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İsimle Ateş Arasında Özet

Yeniçerilerin oluşması devşirme sistemi ile başlar. Yabancı ailelerden alınır bir çocuk. Türk bir aileye verilerek ismi bile unutturularak yeni bir isim verilir. Yeni bir can kazandırılır çocuğa. Sonra alınır ocağa. Askerlik eğitimi görür. Beceremezse askerliği, Enderun mektebine alınarak padişaha bağlı bir devlet memuru olur. Askerliği becerirse eğer padişaha kul bir yeniçeri olur. Yeniçerilerin evlenmesi yasaktır. Tek bildiği savaşmak ve padişaha bağlı kalmaktır.

Yeniçerilerin kayıt defterinde padişahın adı en başta yazılıdır. İlk Yeniçeri padişahtır. Yeniçeriler padişahı korumak ile görevlidir. Bir nefes kadar yakındır padişaha. Her şey böyle muhteşem bir düzen ve bağlılık içinde ilerlerken bir padişah, şehzadenin sünnet düğününde halk'a "Dileyin benden ne dilerseniz." Der. Halk Yeniçeri olmak ister. O zamana kadar devşirmeden başka çocuk almayan, hepsi bekâr olan Yeniçerilerin içine düzensiz, evli, padişaha bağlı olmayan kişiler girer. Ve bozulma başlar.

Az çoğunluğun içinde erir. Düzenli olan gerçek Yeniçeriler, düzensizlerin içinde kaybeder düzenini. Karşı çıkar padişaha. Cülus bahşişi alabilmek için padişah öldürmeye başlarlar. Ulufe maaşlarını düşük bulunca isyana kalkışırlar. Evlenirler. Bir Yeniçerinin yapması yasak olan ne varsa hepsini yaparlar. Düzen kalmamıştır artık. Padişahlar ölüm korkusuyla yaşarlar. Bir zamanlar kendisine kul olan kişilerin kendilerini öldürme korkusuyla, düzeltme bile yapamadan ölürler, ya da öldürülürler.

2. Mahmut çıkınca tahta değişir işler. Yeniçerileri kaldırmak için Tam on sekiz yıl plan yapar Mahmut. Sonunda bir yangın, bir ateş, bir saldırı ile yok olur Yeniçeriler. Ardından yayınlanan İlga Fermanı ile isimlerinin kullanılması bile yasak hale gelir. Yeniçeriler bir ateş ile yok olmuştur. Sadece bir isim kaldırılmış, yüz kırk bin tane Yeniçeri öldürülmüş ve asırlık ordu yok olmuştur.

Yeniçerilerin bozulduğu zamanlarda, isim satılırdı. İsmini yazdırır ancak Ordu'da bulunmazdın. Numan'da bunu yaptı adını Mansur olarak değiştirdi. Yeniçeri defterine Mansur olarak geçti. Adını aldığı kişinin hayatını yaşamaya başladı. O kişinin eşi olan Nihâde'ye ilk bakışta aşık oldu. Kaptırdı kendini. Eşi Nezuka ve kızı Nur vardı. Bıraktı kızı ve eşini. Boşadı Nezuka'yı. Evlendi Nihâde ile. İlk zamanlarda kör olmuştu gözü aşktan. Nihâde'nin kendisine aşık olmadığını görmüyordu.

Çocuk istedi Nihâde'den. Nihâde bunu kabul etmeyince açılmaya başladı gözü. Kuşku düştü içine. Kuşku aşkı yok ederdi kuşkusuz. Şimdiye kadar merak bile etmeden sevmişti Nihâde'yi. Merak da aşkı yok ederdi. Kuşkularla boğuşmaya başladı. En sonunda kabullendi sevilmediğini. Terk etti evi. Bir gece ansızın bir haber geldi. Kızın Nur ölüyor dendi. Şimdiye kadar acı çektiğini sanıyordu ancak Nur'un ölümü en kötü ateşti. Yanmaya başlamıştı. Üstelik bu yangını su söndürmüyor, çaresi bulunmuyordu.

Nur, o sabah vefat etti. O sabah yeniçerilere baskın düzenlendi. Yakılan Yeniçeri defteri ile birlikte yerine geçtiği, olduğu kişi de yandı. Kendisi de yandı. Kül oldu.

Yanan isimdi. İsim ise varlığı oluşturan şeydi. İsim yoksa cisim de olamazdı. İsim unutulursa kişi de yok olurdu. Yeniçerilerin unutulması emredilmişti. Unutulmuştu onlar. Yok sayılmıştı. Mahmut'tan aman dilemiş, af dilemişlerdi ancak padişah affetmemişti. Padişah, bugünün merhameti yarının adaletiydi. Yarının adaletini düşündü Mahmut, ve kalan yeniçerilerin saklandığı ormanı da yaktırdı.

Değerlendirme:

Hem tarihi anlatan hem beşeri ve ilahi aşkı bir anda veren harika bir eserdi. Yeniçerilerin doğuşunu, bozuluşunu, yok oluşunu çok güzel bir dil ile anlatılmıştı. Akıcı, güzel bir eser. Aşkı, ateşi, yanmayı, acıyı, öğrenirken Osmanlı tarihini, nasıl yıkıldığını da gösteriyor eser. İsimden ibaret olduğumuzu kanıtlıyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

İsimle Ateş Arasında Soruları ve Cevapları

İsimle Ateş Arasında kimin eseri?

Nazan Bekiroğlu

İsimle Ateş Arasında türü nedir?

Yerli Romanlar

İsimle Ateş Arasında kaç sayfa?

336

İsimle Ateş Arasında Yorumları

ne kadar güzel bir özet olmuş. ellerinize sağlık, bayıldım.

25-08-2020 20:51

yazılarınızı çok beğeniyorum. emeğinize sağlık

03-09-2020 13:45

yeniçeriler ile ilgili çok güzel bir roman olmuş konusu zaten ilgimi çekiyordu bunu hikaye haline getirmesi ve olay örgüsü çok hoşuma gitti okurken öğreten kitaplardan

23-06-2022 14:29

çok okumak istiyorum lütfen pdf paylaşın

02-04-2023 17:28

hem güzel bir kurgusu var hem de bilgilendirici çok beğendiğim bir eser olmuş

20-01-2024 23:19