Yezidin Kızı

Refik Halid Karay Yezidin Kızı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:İnkılap Kitapevi
Yayınlandığı Yıl:1938
Sayfa Sayısı:160
ISBN:9751031563
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 282 | Yorum: 9
Editör Puanı:9.8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:14,63 TL
D&R:15,21 TL
KitapYurdu:15,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Yezidin Kızı Özeti

Yezidin Kızı Refik Halid Karay


Refik Halit Karay’ın ilk olarak 1939 yılında yayınlanan ve büyük ses getiren romanı olan Yezidin Kızı okurlarına hem romantik bir macera sunuyor hem de sonu ile okurlarını oldukça şaşırtmayı başarıyor.

Yezidin Kızı romanının ana karakteri olan Hikmet Bey mebustur fakat yalnız bir insandır. Kendi başına bir gemi seyahatine çıkar ve seyahati sırasında bir bayan güzelliği ile onu çok etkiler. Bir keresinde kadın ile bir adamın konuşmasına kulak misafiri olur ve kadının Kürtçe konuşması kadına olan ilgisini daha da arttırır. Bayan ile tanışmanın yollarını ararken bayanın kendini onun yanına gelip ona ismi ile hitap eder. Bunun üzerine büyük bir şaşkınlık yaşayan Hikmet Bey kadının kendisini nereden tanıdığını merak etmeye başlar. Kadın da bunu fark etmiştir ve bunun üzerine kendisini tanıtmaya karar verir.

Kadının adı Zeli Yezdi olduğunu söyler. Yezid sorundan gelmektedir ve ailesi yıllar önce Arjantin’e göç etmek zorunda kalmıştır.

Zeli’nin kendisi tanıtmasından sonra iki birlikte zaman geçirmeye başlar fakat Hikmet Bey’in hala Zeli hakkında şüpheleri vardır. Fakat kadının güzelliği ve cazibesi onu çekmeye devam etmektedir. Zeli’nin Türkiye ile Suriye ve Irak sınır bölgeleri hakkında sorular sorması Hikmet Bey’in şüphelerini daha da arttırır. Hikmek Bey Zeli’nin bir ajan olduğunu düşünmeye başlar. Bunun üzerine Zeli bir kez daha kendini açıklama hissi duyar.

Zeli göçten sonra Kürkte öğrenmiş ve Yezid halkından kopmamıştır. Göçebe gibi yaşayan halk için sürekli yaşayabilecekleri bir bölge aramaktadır ve Hikmet Bey ile tanışmasının nedeni de budur. Hikmet Bey mebus kimliğini kullanarak ona yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Hikmet Bey, Zeli’ye ister istemez aşık olur ve onun güzelliğinden kendini alamaz. Gemi yolculu sonrası ikili Zeyid halkının yaşadığı yerleri gezerler. Bu geziler boyunca Zeli planının detaylarını da Hikmet Bey ile paylaşır ve onun ne konularda yardımcı olabileceğini anlamaya çalışır. Onlara Şeyh Şemun adında bir adam da eşlik eder ve Şeyh Şemun ile Zeli arasındaki yakınlık Hikmet Bey’i rahatsız eder.

Hikmet Bey Zeli’ye duyduğu hayranlık ile ona yardım etme arasında kalırken acı gerçek ile de yüzleşmek zorunda kalır. Zeli aslında bir akıl hastasıdır ve söylediği her şey onun hayalinde oluşmaktadır. Şeyh Şemun ise onun kocasıdır ve aşık olduğu kadın için bu oyuna dahil olmuştur.


Yezidin Kızı Yorumları

Yezidin Kızı Yorum sıkıcı ilerliyor ama sonu çok şaşırtıcı ben bile beklemiyordum

26-11-2016 09:46 !!

Yezidin Kızı Yorum bir kerede okudum çok güzel kurgulanmış

14-12-2016 13:14 !!

Yezidin Kızı Yorum özetini çıkartmamız istendi o yüzden okudum fena değil başları çok sıkıcı sonradan ilginç bir hal alıyor

22-12-2016 12:27 !!

Yezidin Kızı Yorum yazıldığı döneme göre şaşırtıcı olabilir ama günümüzde bunun gibi çok kitap var o yüzden beni pek etklemedi

15-01-2017 17:42 !!

Yezidin Kızı Yorum kitabın konusu ve anafikri hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz

03-02-2017 17:57 !!

Yezidin Kızı Yorum hikaye beni çok sardı bir kerede okudum diyebilirim çok güzel kurgulanmış ve yazılmış

14-02-2017 18:35 !!

Yezidin Kızı Yorum sıkıcı bir kitap yezidin kızı kitap özeti ödevi olmasa okumazdım

02-03-2017 19:32 !!

Yezidin Kızı Yorum nasıl akıl hastası anlamadım yaa o kadar şeyi akıl hastası nasıl kurgulamış kocası neden söylememiş ya da belli etmemiş bu soruların cevapları yok

14-04-2017 19:20 !!

Yezidin Kızı Yorum başlarda sıkıcı ama zamanla heyecanlı oluyor sonu bana göre saçmaydı daha farklı bir son bekliyordum

14-06-2017 20:03 !!

Yorum Yaz

:: Refik Halid Karay ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.