Bugünün Saraylısı

Bugünün Saraylısı
Kitabın Yazarı:Refik Halid Karay Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1959 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789751030610 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:31,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bugünün Saraylısı - Refik Halid Karay

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bugünün Saraylısı Özet

Refik Halit Karay’ın parayla saadet olmaz sözünü mükemmel bir şekilde ele aldığı romanı olan Bugünün Saraylısı ile olarak 1954 yılında yayınlanmış ve büyük ses getirmiştir. O günden beri en çok okunanlar arasında yer alan roman aynı zamanda dizi olarak da ekranlara taşınmıştır.

Bugünün Saraylısı romanının ana karakteri olan Ata Efendi İstanbul’da yaşayan sıradan bir insandır. Geçimini ucu ucuna sağlamasına rağmen ailesi ile huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Bir gün aldığı mektup ile hayatı tamamen değişir.

Ata Efendi’nin zengin olan teyze oğlu Yaşar kızını İstanbul’a, Ata Efendi’nin yanına yollayacaktır. Ata Efendi buna pek sıcak bakmaz fakat başka seçeneği de yoktur. Hem kız ile birlikte gelecek olan paranın da hayatlarını rahatlatacağını düşünür.

Yaşar’ın kızı olan Ayşen Ata Efendi’nin karşısına çıkması ile birlikte Ata Efendi’nin de içine bir korku düşer. Ayşen çok güzel bir kızdır ve kızın güzelliğinin aile içinde huzuru bozacağını düşünür. Fakat Ayşen için Yaşar tarafından sürekli olarak para gelmektedir ve bu da ailenin refah içinde yaşamasını sağlamaktadır.

Ata Efendi’nin patronu bir gün Ayşen ile tanışır ve kıza aşık olur. Bunun üzerine Ata Efendi ile daha fazla zaman geçirmeye başlar. Ata Efendi gördüğü ilgiden memnun olur. Dahası patronu onu terfi ettirir ve Ata Efendi ile ailesi zengin gibi yaşamaya başlar.

Ata Efendi’nin huzuru Ayşen’in bir elçi ile ilişki yaşayıp, onunla evlenerek yurtdışına kaçması ile tekrar bozulur. Ata Efendi ve patronu onu geri döndürmek için uğraşırlar fakat başarılı olamazlar. Ayşen’in gitmesi ile birlikte Ata Efendi ve ailesi eski hayatlarına da geri dönmek zorunda kalırlar.

Fakat bir süre sonra Ayşen evliliğinin kötü gitmesi sonucu geri döner. Ata Efendi’nin patronu ile evlenir. Böylece Ata Efendi yeni yeni alıştığı zengin ve rahat hayatına geri döner.

Bugünün Saraylı romanı ile Refik Halit Karay paranın insan hayatını nasıl değiştirebileceğini mükemmel bir şekilde göstermiştir.

Bugünün Saraylısı Yorumları

dizisini çok severdim kitabını da okumak isterim

29-11-2016 07:59

mutlu son ile bitirmek için zorlanmış bir kitap

14-12-2016 14:13

romanın sonunu hiç beğenmedim sanki sonradan değiştirilmiş gibi

15-01-2017 17:44

çok güzel bir konusu var ama sonunu beğenmedim kitaptaki hava sona doğru birden bire değişmiş gibi bir durum var

27-01-2017 18:50

romanın ana fikri ama ve ana karakteri kim acaba?

04-02-2017 21:59

arkadaşlar daha uzun bugünün saraylısı özeti var mı bilen var mı acaba daha uzun gerekiyor yer ve zaman da belirtilmesi gerek lütfen yardım edin

17-02-2017 20:05

filmini de izlemiştim diziyi de izledim kitabı en güzel bence kitabı okuyun yeter

05-03-2017 23:19

kitaptaki karakterler hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz

20-04-2017 20:44

mükemmel bir eser neden dizi yaptıklarını okuyunca daha iyi anlıyorsunuz

11-06-2017 22:21

ben türk insanını yansıttığını pek düşünmüyorum türk insanı para için böyle şeyler yapmaz konuyu sapıttırmışlar daha çok avrupaya özenmiş insanların hikayesi gibi

05-11-2018 17:21

kitabını okumadım ama dizisini izledim çok severdim kitabı farklı mı okumak istiyorum ama çok pahalı

16-11-2018 16:44

ilginç bir kitap bir zamanların bu kadar entrika dolu olması garibime gitti

15-01-2019 16:59

arkadşlar bugünün saraylısı türü ne acaba roman mı yoksa öykü kitabı mı acil lazım lütfen

21-06-2019 17:28

arkadaşlar bugünün saraylısı kitap türü nedir acaba? roman olma dışında alt türünü soruyorum aşk mı dram mı fantastik mi her ne ise artık

28-12-2019 23:08

Karlı Dağdaki Ateş Ekmek Elden, Su Gölden Guguklu Saat Bugünün Saraylısı Yezidin Kızı Memleket Hikayeleri en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Erotik Kitaplar Çocuk Kitapları Gizem Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Psikoloji Kitapları Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları