Bugünün Saraylısı

Bugünün Saraylısı
Kitabın Yazarı:Refik Halid Karay Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1959 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789751030610 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bugünün Saraylısı - Refik Halid Karay

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bugünün Saraylısı Özet

Refik Halit Karay’ın parayla saadet olmaz sözünü mükemmel bir şekilde ele aldığı romanı olan Bugünün Saraylısı ile olarak 1954 yılında yayınlanmış ve büyük ses getirmiştir. O günden beri en çok okunanlar arasında yer alan roman aynı zamanda dizi olarak da ekranlara taşınmıştır.

Bugünün Saraylısı romanının ana karakteri olan Ata Efendi İstanbul’da yaşayan sıradan bir insandır. Geçimini ucu ucuna sağlamasına rağmen ailesi ile huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Bir gün aldığı mektup ile hayatı tamamen değişir.

Ata Efendi’nin zengin olan teyze oğlu Yaşar kızını İstanbul’a, Ata Efendi’nin yanına yollayacaktır. Ata Efendi buna pek sıcak bakmaz fakat başka seçeneği de yoktur. Hem kız ile birlikte gelecek olan paranın da hayatlarını rahatlatacağını düşünür.

Yaşar’ın kızı olan Ayşen Ata Efendi’nin karşısına çıkması ile birlikte Ata Efendi’nin de içine bir korku düşer. Ayşen çok güzel bir kızdır ve kızın güzelliğinin aile içinde huzuru bozacağını düşünür. Fakat Ayşen için Yaşar tarafından sürekli olarak para gelmektedir ve bu da ailenin refah içinde yaşamasını sağlamaktadır.

Ata Efendi’nin patronu bir gün Ayşen ile tanışır ve kıza aşık olur. Bunun üzerine Ata Efendi ile daha fazla zaman geçirmeye başlar. Ata Efendi gördüğü ilgiden memnun olur. Dahası patronu onu terfi ettirir ve Ata Efendi ile ailesi zengin gibi yaşamaya başlar.

Ata Efendi’nin huzuru Ayşen’in bir elçi ile ilişki yaşayıp, onunla evlenerek yurtdışına kaçması ile tekrar bozulur. Ata Efendi ve patronu onu geri döndürmek için uğraşırlar fakat başarılı olamazlar. Ayşen’in gitmesi ile birlikte Ata Efendi ve ailesi eski hayatlarına da geri dönmek zorunda kalırlar.

Fakat bir süre sonra Ayşen evliliğinin kötü gitmesi sonucu geri döner. Ata Efendi’nin patronu ile evlenir. Böylece Ata Efendi yeni yeni alıştığı zengin ve rahat hayatına geri döner.

Bugünün Saraylı romanı ile Refik Halit Karay paranın insan hayatını nasıl değiştirebileceğini mükemmel bir şekilde göstermiştir.

Bugünün Saraylısı Soruları ve Cevapları

Bugünün Saraylısı kimin eseri?

Refik Halid Karay

Bugünün Saraylısı türü nedir?

Yerli Romanlar

Bugünün Saraylısı kaç sayfa?

312

Bugünün Saraylısı Yorumları

dizisini çok severdim kitabını da okumak isterim

29-11-2016 07:59

mutlu son ile bitirmek için zorlanmış bir kitap

14-12-2016 14:13

romanın sonunu hiç beğenmedim sanki sonradan değiştirilmiş gibi

15-01-2017 17:44

çok güzel bir konusu var ama sonunu beğenmedim kitaptaki hava sona doğru birden bire değişmiş gibi bir durum var

27-01-2017 18:50

romanın ana fikri ama ve ana karakteri kim acaba?

04-02-2017 21:59

arkadaşlar daha uzun bugünün saraylısı özeti var mı bilen var mı acaba daha uzun gerekiyor yer ve zaman da belirtilmesi gerek lütfen yardım edin

17-02-2017 20:05

filmini de izlemiştim diziyi de izledim kitabı en güzel bence kitabı okuyun yeter

05-03-2017 23:19

kitaptaki karakterler hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz

20-04-2017 20:44

mükemmel bir eser neden dizi yaptıklarını okuyunca daha iyi anlıyorsunuz

11-06-2017 22:21

ben türk insanını yansıttığını pek düşünmüyorum türk insanı para için böyle şeyler yapmaz konuyu sapıttırmışlar daha çok avrupaya özenmiş insanların hikayesi gibi

05-11-2018 17:21

kitabını okumadım ama dizisini izledim çok severdim kitabı farklı mı okumak istiyorum ama çok pahalı

16-11-2018 16:44

ilginç bir kitap bir zamanların bu kadar entrika dolu olması garibime gitti

15-01-2019 16:59

arkadşlar bugünün saraylısı türü ne acaba roman mı yoksa öykü kitabı mı acil lazım lütfen

21-06-2019 17:28

arkadaşlar bugünün saraylısı kitap türü nedir acaba? roman olma dışında alt türünü soruyorum aşk mı dram mı fantastik mi her ne ise artık

28-12-2019 23:08

eser özeti için teşekkürler kısa ve sade olmuş tam istediğim gibi çok sağolun

16-03-2022 15:43

kitabın kahramanları kimler

23-10-2022 22:42

kimin eseri ise türkiyeyi güzel anlatmış yazarın içimizden biri olduğu belli

26-06-2023 21:33

kitabın karakterleri hakkında bilgi arıyorum bulamıyorum buradaya özet eklemişsiniz karakter bilgisi yok

09-04-2024 21:16

Nilgün Kadınlar Tekkesi Bu Bizim Hayatımız Gurbet Hikayeleri Yezidin Kızı Karlı Dağdaki Ateş Ekmek Elden, Su Gölden Guguklu Saat Bugünün Saraylısı Memleket Hikayeleri en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar