Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak
Kitabın Yazarı:Buket Uzuner Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (04-05-2015) Sayfa Sayısı:560 ISBN:9786051418537 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:267,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak - Buket Uzuner

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak Özet

Toprak kitabı, okumayı tercih ettiklerim arasında en üst sıralarda bulunuyor. Çünkü bu kitabın bağnazlığa, sessiz kalmaya, düşüncelerin adet ve geleneklerle bastırılmasına itirazı var.

Kitap Türkler ‘in eski inanışlarından olan Kam inanışını anlatırken, bunun bize getirilerinden, insan ve doğanın mükemmel uyumundan, yaşanılan olaylar karşısında kurulan dostluklardan, insanın insana ve doğaya olan ihtiyacından ve yapılan (yaptığımız) fedakârlıklardan ustaca bahsediyor.

Ünlü gazeteci Defne Kaman, Çorum’da bulunan ve Hitit dönemine ait tarihi eser hırsızlığını araştırmak için Çorum’a gider. Yaptığı araştırmalar sırasında aniden ortadan kaybolan ve uzun süre kendisinden haber alınamayan Defne Kaman Çorum’da büyük bir kargaşaya sebep olur. Defne Kaman’ı bulmak için Çorum valisi ve emniyet müdürü seferber olur. Onlar orda uğraşa dursun, torunundan uzun süre haber alamayan Umay Bayülgen (Defne Kaman’ın ananesi ve kendisi bir Kam’dır) yine böyle bir olayda tanıştığı ve çok sevdiği Sahaf Semahat ile birlikte Çorum’a gelir. Daha geldiği ilk günden bilgiç konuşmaları ve tuhaf giyim tarzıyla herkesin dikkatini çeken Umay Bayülgen daha sonra Çorum’un ortasına kadar gelen, nerden ve nasıl geldiği belli olmayan bir geyiğin başında bekleyerek ve torunundan iyi bir haber alınana kadar oradan ayrılmayacağını söyleyerek valiyi ve emniyet müdürünü de ne yapacağını bilemez halde bırakır. Tabi söylemeyi unutmamamız gereken bir de Kemal abimiz var. Uzun bir zaman önce yaşadığı zorluklar ve çok sevdiği karısını kaybetmiş olmanın verdiği üzüntü yüzünden bir türlü toparlanamayan Kemal, bir arkadaşının tavsiyesiyle İstanbul’a Umay Nine’nin yanına gider. Arkadaşı bir tek onun kendisine şifasının dokunabileceğini söylemiştir. Yolculuk sırasında Kemal oğlu Karaca’yı da yanına almıştır. Umay Nine Kemal’le ilgilenirken, bahçede oturan Karaca Defne ile tanışma fırsatı bulmuş ve daha o zaman bile aralarında bir abla kardeş sevgisi oluşmuştur. Defne Çorum’a geldiği zaman, Kemallerin evine gitmiş Karaca’nın odasında sabaha kadar konuşmuşlardır. Kaybolma haberini alan ve daha sonra Karaca’nın da kaybolması üzerine Kemal, Defne ve Karaca’nın sabah kadar süren bu konuşmalarından bahsetmiş, bu kaybolma olaylarıyla bir ilgisi olabileceğinden bahsetmiştir. ( Burada Karaca’nın yaşıtlarına göre üst bir zekâda olduğunu, bilgisayarlar ve güvenlik sistemleri konusunda üst düzey bir bilgisi olduğunu ayrıca onun da Defne gibi dünya üzerinde olan olaylara kayıtsız kalmadığını belirtmeliyiz). Kemal’in bu söylemi üzerine emniyet müdürü harekete geçer, ellerine geçen birkaç ipucu sayesinde Karaca’yı ve Defne Kaman’ı yaralı ve bitkin olsalar da sağ salim bulurlar. O sırada Defne’nin kaybolma haberini alan ve sosyal medya üzerinden iletişime geçip Çorum’a gelen grup, Gazeteci Defne Kaman’ı karşılarında sağ salim görünce rahatlar ve böylece Çorum’daki kargaşa da yatışmış olur. Aynı zamanda Defne Kaman sayesinde tarihi eser kaçakçılığı da engellenmiştir.

Kitap, Defne Kaman karakteriyle bize araştırmanın, düşünce özgürlüğünün, olaylara kayıtsız kalmamanın önemini vurgularken, ailevi özellikleriyle de bize Şamanlık inanışından parçalar sunuyor.

Aslında kitap bize şunu anlatıyor: Okuyun, öğrenin, araştırın, sevin ve sahip olduğunuz her şeye kıymet verin.

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak Konusu

Buket Uzuner’in Su, Toprak, Hava ve Ateş’den ilham alarak başlattığı Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları serisi ikinci kitap olan Toprak ile kaldığı yerden tüm hızı ile devam ediyor.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları Toprak kitabında bu kez ortadan gizemli bir şekilde kaybolan Defne Kaman’ı arama çalışmalarını ve bunun ortaya çıkardığı gizemi okuyoruz. Çorum’daki tarihi eser kaçakçılığının peşinden koşarken aniden ortadan kaybolan Defne Kaman için arama çalışmaları başlar ve hem hayranları hem de aktivistler sosyal medya üzerinden de kampanya düzenlerler. Hitit kalıntısının da ortaya çıkması ile tüm Türkiye’nin dikkati bir anda Çorum’a yönelir ve gizemli bir macera başlar.

Mitolojik öğeleri hem de gizemli maceraları sevenler için serinin ikinci kitabı Toprak mükemmel bir eser diyebiliriz. Kitabı okurken hem tarihi bir gizemi çözmeye çalışıyorsunuz hem de kendinizi Şaman geleneğinin içinde buluyorsunuz.

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak Soruları ve Cevapları

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak kimin eseri?

Buket Uzuner

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak türü nedir?

Yerli Romanlar

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak kaç sayfa?

560

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak Yorumları

su kitabını beğenmemiştim toprak kitabını da beğenmedim hikaye var ama o heyecanı o akıcılığı sağlamıyor

01-06-2015 19:57

özetini gerçekten de çok beğendim kitab inş okumaya değer bir kitap olur :)

04-10-2015 12:35

ilkokul seviyesinde edebi degeri sifir bi kitap

07-12-2015 15:46

olaylarin sonucu hep saçma bitiyo :?

20-12-2015 19:49

çok saçma bir kitap

09-02-2016 21:39

su ve toprak kitabını çok ama çok beğendim,altını çizerek okudum.son zamanlarda beni en çok etkileyen kitaplardan biri oldu.

02-03-2016 17:15

güzel bir kitap ilk başını beğenmemiştim ama sonra okudukça akıcılık geldi

03-03-2016 20:08

okunması gereken bir kitap. romanda defne kamanı ararken umay ninenin doğaya,hayvanlara göstermiş olduğu duyarlılıkla kendinizin doğaya karşı davranışlarını sorguluyorsunuz.

25-03-2016 16:57

arkadaşlar kitabı okuyanlardan birisiayrıntılı özetini yazsın hayat memat meselesi lütfen ayrıntılı özetini yazın acill lazım lütfen

25-04-2016 08:51

arkadaslar ben bu kitabin ne 1.sini okudum ne de bunu.cok da beni etkileyen bir ozelligi olmadigini dusunuyorum.ama yine de ortada buyuk bir emek var.gordugum kadariyla iyiye yonelik bir emek ustelik.elestirebilirsiniz ama hakaret etmenizi hic etik bulmuyorum

15-05-2016 21:12

su kitabını şimdi bitirdim sonunda kitabın serisi olduğunu duyunca hemen araştırmaya başladım. emeğinize sağlık çok muhteşem olmuş.

10-03-2017 23:39

bence güzel bir itap olmuş fakat başları biraz karışık yinede elinize sağlık

20-05-2017 13:42

su kitabini yeni bitirdim eğer amaci kaman inancinin anlaşilmasini sağlamaksa yazar bunu başarmiş. abartilar var.

08-12-2017 13:39

bu yazar niye bizim tarihimizi kötülüyo

02-01-2018 19:42

karakterler hiç oturmamiş. bazen bir karakter içinde çok sofistike kavramlar barindiran cümleler kuruyor ve bu cümlenin aslinda buket uzuner'in didaktik içerik taşiyan diğer cümleleri için bir girizgah olarak kullandiğina şahit oluyoruz. yazmak için yazmiş toprak kitabini. çünkü bir kere 4'leme yapacağini duyurdu geri adim da atamaz artik! bence atmali başka şeyler yazmali!

04-01-2018 22:26

bence muhteşem bir kitap olmuş su yuda okumuştum onu da çok beğendim öğretmeninin tavsiyesiyle okumaya başladım ve bırakamadım hava ve ateşini merakla bekliyorum zaten buketuzunerin

25-03-2018 16:26

uyumsuz defne kamanın maceraları serisinin en güzel kitabı diyebilirm benim hoşuma gitti tavsiye ederim

25-12-2019 13:19

ateş kitabı ne zaman çıkacak bilen var mı

20-05-2022 16:08

güzel roman ama serinin tamamını okumak gerek çok pahalıya geliyor o açıdan üzücü

02-03-2023 20:46

4lemenin ilk kitabı bumu

10-12-2023 22:50

Balık İzlerinin Sesi İki Yeşil Susamuru Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: Su Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kumral Ada Mavi Tuna Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Toprak Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: Su Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: Su en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar