Balık İzlerinin Sesi

Balık İzlerinin Sesi
Kitabın Yazarı:Buket Uzuner Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1998 Sayfa Sayısı:215 ISBN:9789752890572 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:101,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Balık İzlerinin Sesi - Buket Uzuner

Kitap Türü:Yerli Romanlar Orjinal Adı:The Sound Of Fishsteps

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Balık İzlerinin Sesi Özet

Afife Piri, Birleşmiş Milletlerin programında ülkeyi temsil etmek için yola çıktığında yirmi bir yaşındaydı. Ailesi kendilerinden uzak kalacağı için her ne kadar bu durumu istemeseler de razı olmuşlardı. O gün uçağa binmeden önce yanına Dr. Günnar isimli biri gelmişti. Kendisiyle o ilgilenecekti. Bir de Romain Gary isimli biri vardı. Adam suratsız gelmişti kendisine biraz. Uçaktan inip Fantolt isimli bir otele getiriliyorlar. Ve odalarına yerleşiyorlar. Afife Piri, ünlü denizci Piri Reis ve ilk kadın oyuncularımızdan Afife Jale'nin torunlarıydı. İsimleri de soyismi de oradan geliyordu. Otel de kendisi gibi olan birçok insan tanıyacaktı. En çok bilinen bilim adamlarını görecek, onların soylarıyla tanışacaktı. Ancak şimdi Romain Gary ve yan odasında yeni tanıştığı biriyle arkadaşlık ediyordu. İkisi de kendisinden yaşça oldukça büyük kişilerdi. Kendisi yanlarında çocukları gibi kalıyordu. Ama bunu umursamıyordu.

Gün geçtikçe sanki kendisinden bir şeyler saklanıyor gibi geliyordu. Yavaş yavaş bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşılıyordu sanki. Ama Afife'ye henüz kimse bir şey söylememişti. Afife bu sıralar Romain Gary'ye olan hislerini çözmeye çalışıyordu. Kendisinden çok büyük olmasına rağmen çok farklı şeyler hissediyordu ona karşı. Onu her gördüğünde kalbi farklı atıyordu. Başkasıyla gördüğünde kıskanıyor gibiydi. Acaba normal bir insana mı dönüyordu? Kıskanmak sadece normallere göre miydi? Derken bir gün kendisine her şeyi açıkladılar. Hepsi bir araya gelmişti, o sıra Afife'ye gerçekleri açıkladılar. Hepsi bir aradaydı. Aralarında Afife'ye güvenmeyenler olsa da Romain Gary ona güveniyordu. Hepsi anormal insanlar, bilim insanları oldukları için, normallerden farklı oldukları için yok edilmeleri isteniyordu. Ya da normalleşmeleri. O otele o yüzden hepsini toplamışlardı. Orası aslında bir tımarhaneydi. Hepsini oraya kapatmışlar, normalleştirmeye ya da yok etmeye çalışıyorlardı.

Afife artık çok dikkatli olmaları gerektiğini anladı. Bu geceden sonra her şey değişti. Bu amaçlarını Romain Gary anlamıştı. Odasında bulduğu ses kayıt cihazından bu anlamları çıkarmıştı. Onlara duyurmamaları gerekiyordu. Afife tüm gerçekler karşısında şok olmuştu. Bu geceden sonra Dr. Günnar'a karşı tavrı değişmişti. Artık ona güvenmiyordu. O gün Romain Gary kendisini Anders Grieg isminde başka bir erkekle tanıştırmıştı. Çok yakışıklı bir besteciydi. Afife görür görmez ona hayran kalmıştı. Artık iki kurşun arasında sayılıyordu. Acaba Romain'e mi aşıktı yoksa Anders'a mı? O iki kurşun arasında gidip gelirken bazı kişiler yavaş yavaş ortadan yok olmaya başlamıştı. Birden bir düşme sesi geliyor ve bir kişi anında yok oluyordu. Herkes şaşkınlık içindeydi.

O gece Dr. Günnar'ın doğum günü partisi vardı. Bunun için herkes bir odada toplanmış partide eğlenmeye çalışıyorlardı. Afife ve Anders ilk kez burada yakınlaştı. Ardından Romain ve Dr. Günnar ile dans ediyordu Afife. Dr. Günnar kendisine Romain Gary'nin ruh durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini, onu yakalamaları için kendilerine yardım edip edemeyeceğini sormuştu kendisine. Afife buna cevap vermeden Romain Gary ile dansa tutulmuştu. Onun kollarında kendisini çok huzurlu hissediyordu ki birden çok yüksek sesli bir düşme gerçekleşti. Dostlarından biri yok olmuştu. Parti o sesle birlikte sona erdi ve Anders ile Afife birlikte Afife'nin odasına çıktılar. Afife o geceden sonra Romain Gary 'ye aşık olduğunu anladı. Romain ile aşk yaşayacaklardı. Ancak yaşamalarına fırsat kalmadan olaylar büyümeye herkes aniden ortadan yok olmaya başladı. Romain Gary artık işe başlamayı düşünüyordu. Bir gün Afife'ye hemen hazırlan ve gel diye haber verildi. Ve otelden kaçırılıp başka bir adaya taşındılar. Öldü sandığı herkesin oraya taşındığını görünce çok sevinmişti Afife. Artık dünya normallere aitti. Herkes kendi türüyle mutlu mesut yaşayacaktı.

Yarın Romain Gary'nin gelecek olmasının mutluluğuyla yaşıyordu Afife. Romain ile kendisi için en büyük ev ayrılmıştı. Ev adeta bir konaktı. Ancak mutlulukları çok uzun sürmedi. Romain geldikten bir gün sonra Afife'yi terk ederek adadan gitti. Romain böylece Afife'yle olan aşklarının sonsuz olacağını düşünüyordu. Sonsuz aşkı bulmuşlardı.

Değerlendirme: çok farklı bir kurguya sahip olan eser kendisini okutturuyor. Buket Uzuner'in en sevdiğim eserlerinden biri oldu. Sanki aralarında dolaştım. Bi ara kendimi Afife yerine koymadım değil. Kütüphanelerde bulunması gereken bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Balık İzlerinin Sesi Soruları ve Cevapları

Balık İzlerinin Sesi kimin eseri?

Buket Uzuner

Balık İzlerinin Sesi türü nedir?

Yerli Romanlar

Balık İzlerinin Sesi kaç sayfa?

215

Balık İzlerinin Sesi Yorumları

uzun zaman önce okumuştum okuduğumda da çok etkilenmiştim sanırım buket uzuneri bu kitap ile tanımıştım

07-09-2023 20:24