Ulysses

Ulysses
Kitabın Yazarı:James Joyce Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1922 Sayfa Sayısı:844 ISBN:9789753631488 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:206,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ulysses - James Joyce

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Nevzat Erkmen

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ulysses Özet

Öncelikle söylenmesi gereken şey belki de okuması ve anlaması ve de özümsenmesi açısından bakıldığında Ulysess kitabının açık ara en zor romanlardan olduğudur. Ulysses kitabının yazarı James Joyce’un 1922’de (yapıtın asıl yayınlandığı tarihten daha önceki yıllara- 1918- denk gelse de bütün halinde yayımlandığı tarih 1922 yılına tekabül etmektedir.) yayınladığı eseri, edebiyat alanına pek çok açıdan yenilik getirmiştir. Hatta bu yeniliklerin düzey ve ölçütünün azımsanmayacak yapısı onu diğer yazarlardan ayrı bir konuma getirmektedir. Yine yazarın kendi özel hayatındaki dağınıklığı, düzensizliği ve görece değer yargılarından ötede konumlanması hali Ulysses kitabının kendisinden de okuyucuya bu hissi vermektedir.

Romanda İrlanda başkenti Dublin’de geçen 24 saatin anlatılması ve bu anlatı süresince de herhangi bir yapıttaki askeri düzen sıralamayı takip etmemesi ve de karakterlerin kafa yakan derecede ayrıntılı tasvirleri kitabın neden zor okunur bir kitap olduğunun önemli kanıtlarıdır. Hatta kitap için “bitmeyen/bitirilemeyen roman” benzetmelerinin de yapılması romanın bu niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de son kertede kitabın bitirilmesi durumunda, roman boyunca oluşan kaos havasının da dağıldığı ve aslında romanda her satırda parça parça işlenen bütünün gözler önüne serildiği görülmektedir.

Kitap iki karakter etrafında ve bir gerçeklik anlatısı üzerinden şekillenmektedir. Stephen Dedalus ve Leopold Bloom ikisi aslında büyük bir gerçekliğin ayrı görünen ama esasta bir bütün olan bir başka gerçekliğin yansımalarıdır. James Joyce söz konusu karakterler aracılığıyla da kendini ve şahsi hayatını da kişiselleştirmektedir. Söz konusu kitabın adı, Homeros’un Odessa adlı eserinden önemli bir karakterin adıdır ve kitap boyunca da söz konusu esere sürekli göndermeler yapılmaktadır. Yine aynı zamanda Joyce’un bu yapıtı kaleme alırken Goethe’nin Faust adlı eserinden de oldukça etkilendiği gözlemlenmektedir. Erken dönem 20.yy modern içeriğinde 18 bölümden meydana gelen roman, İrlanda ve Britanya arasındaki ilişkiyi de yoğun bir dil ile yorumlamaktadır.

Kitabın 18 farklı baskısının ve bunların değişik varyasyonlarının olduğu da yine romana dair bilinmesi gereken ilginç özellikler arasında gösterilebilir. Kaos ve gizemin kol gezdiği kitabın genelinde hakim olan metot ve teknikler ise; parodiler, ikilem ve çatışma halleri, antagonist ögeler, metaforlar, mitler, semboller, diyalektikler ve de yoğun bir şekilde hissedilen ince taşlarla örülü kinayelerdir. Her bölümde işlenen konu ve karakterler aynı bölüm içerisinde teknik ve metotlarla da inanılmaz derecede bir bütün oluşturmaktadır. Modern dönem edebi dünyasında hatırı sayılır bir üne sahip olan kitap, görünen o ki bu ünü fazlasıyla hak etmekte de bu ünü bir sonraki jenerasyonlara da ulaştıracak gücü kendi içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda romanın çeşitli tiyatrolarda sahne aldığı ve Akademi Ödülleri tarafından adaylığı bulunan aynı adlı filminin olduğu ve de bunların yanı sıra bazı müziklere ve düzyazılara da ilham kaynağı oluşturduğu bilgisi de romanın ne denli bir çapta etki yarattığının ciddi birer göstergesi konumundadır.

Son kertede belki de okuyuculara, romanın nasıl bir okuma ile ve nasıl bir sistematik ile yapılacağına dair bazı ipuçları vermekte yarar görünmektedir. Basit bir roman ya da öykü gibi değil ancak önemli bir soyut anlatı olarak okunması gerekir. Bunun için de gösterilen ve imgelenen şeyin ardındaki gerçekliği bulmağa yönelik bir sistem geliştirilmelidir. Metaforların doğru yorumu bu manada ciddi bir anlamağa olanak sağlayabilir. Yine belki de yazarın hayatına ve edebi yönüne dair önden bazı okumaların yapılması, kitabın anlaşılabilirlik düzeyini artırabilir.

Ulysses Konusu

James Joyce’nun Ulysses romanı çoğu kişi için bir başyapıt, bazıları için ise tamamlanmamış olması nedeni ile gereğinden fazla övülen bir kitap olarak tanımlanır. Bunun nedenlerinden biri ise kitabın anlaşılması zor, daha doğrusu ne anlattığı tam anlaşılamaması ve herkesin farklı açılardan kitabı yorumlamasıdır.

Ulysses’in konusu iki karakter üzerinde şekillenir. Birincisi öğrenci olan Stephen Dedalus, diğeri ise Leopold Bloom’dur. Her ne kadar iki karakter görünse de aslında bu iki kişi yazar James Joyce’un farklı yaşlardaki kişilikleri olarak kabul edilir. Dedalus yazarın gençliğini yansıtırken Bloom onun olgunluk dönemini yansıtır. Böylece aslında iki farklı kişi tek bir gerçekliği oluşturur ve hikaye bunun üzerinden yürür.

Ulysses Soruları ve Cevapları

Ulysses kimin eseri?

James Joyce

Ulysses türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ulysses kaç sayfa?

844

Ulysses Yorumları

kitap çok uzun ama kendisini okutturuyor mükemmel bir konusu var dört dörtlük bir kitap

03-11-2016 20:06

mükemmel bir romandı uykusuz bırakıyor ama değiyor

11-11-2016 20:32

sürükleyici bir konusu var

24-11-2016 00:58

2. bölüme geçtim daha hiç bişey anlamadım ;d

24-04-2017 15:26

arkadaşlar ulysses konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? özet yazmışsınız ama konusu çok net değil

31-05-2019 17:20

mükemmel bir kitap konusu çok güzel kurgulanmış karakterler yerli yerinde anlatmak istediğini akıcı bir şekilde anlatmış bu yüzden klask sayılıyor sanırım harika bir eserdi

30-09-2019 16:12

kitabın konusu ve karakterler hakkında daha fazla detay verebilir misiniz? kitabı okuma fırsatım olmadı çok pahalı bir kitap ve kitapçıda gördüm aşırı kalın bir kitap okumak pek mümkün görünmüyor yardımcı olursanız minnettar olurum

04-12-2019 19:06

ulysses konusu nedir özetler misiniz lütfen

25-04-2022 23:35

1922de basılan kitabın orjinali de 844 sayfa mı bilen var mı

14-02-2023 13:54

ulysses ne anlatıyor

18-11-2023 21:43