Faust

Goethe Faust
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Karanfil Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1790
Sayfa Sayısı:152
ISBN:9756195223
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 25 | Yorum: 3
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:7,43 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Faust
Çeviren:Yılmaz Yaşar

Arka Kapak Bilgisi

Faust Özeti

Goethe Faust


Faust, Goethe' nin ölümünden bir yıl önceye kadar yayınladığı uzun soluklu, sindirerek yazdığı eseridir. Faust, "mutluluk" demektir. Mutluluğu bulmak için uğraşan Faust' un maceralarını ve yaşadıklarını anlatır. Şeytanla iş birliği yapan Faust, aradığı ihtiras ve aşkı bulmak için çeşitli yollara başvurur. Goethe bu eserinde beşeri insan karakterini oldukça detaylı bir biçimde betimlemiştir. Sade ve bütüncül bir anlatımı seçmiştir. Mutluluğu aramak için bir insanın neler yapabileceğinin hayalini kuramazken bu kitap ile buna şahit olacaksınız.

Faust bütün bilim, felsefe, akıl alanındaki her şeyi öğrenmiştir. Öğrenecek yeni bir bilgi elinde kalmamıştır. Yeni bir bilgi elde etmek için uğraşsa da bulup onu da en ince detayına kadar öğrenmiştir. Artık bütün gün sıkılır ve ne yapacağını düşünmekten kendini alıkoyamaz. Hayatta hiçbir şey onu mutlu etmiyordur. Karamsarlık içinde geçer günleri. Hayattan tat alamaz, hiçbir dünya lezzeti ona anlamlı gelmez. Aşık olmak, zevk almak, delice mutlu olmak istiyordur. Son umut olarak, büyücülüğe başvurur. Ruh çağıracak ve aradığı tadı ve bilgiyi bu işte bulacaktır.

Bu arada şeytan Mefisto ve tanrı, Faust' un durumu hakkında konuşmaya başlar. Mefisto, Faust' un isteğinin hayattan zevk almak, tüm diyarları dolaşmak olduğunu onu yoldan çıkararak sapkınlığa uğratacağını söyler. Tanrı ise Mefisto ne yaparsa yapsın Faust' un iyi ruhunun buna izin vermeyeceğini sapkınlığa uğrasa bile bir gün doğru yolu bulacağını biliyordur. Mefisto, Tanrı' ya meydan okur ve bir bahse girerler. Tanrı da ona Faust' un üzerinde deney yapması için izin verir.

Bir gün Faust yine karamsar bir şeklide kendinde değilken yanındaki köpeğin bir insan gibi davrandığını görür. O anda Mefisto köpeğin içine girmiştir. Faust bunu fark eder ve köpeğe seslenerek hangi ruh oradaysa derhal dışarı çıkmasını söyler. Mefisto dışarı çıkar. Faust onu görünce irkilir ve ne istediğini sorar. Mefisto ona bu sıkıldığı hayattan onu kurtaracağını hayatının aşkını ona sunacağını söyler. Diyar diyar dolaşıp en iyi içkileri tadacağını mutlu günleri önüne sunacağını söyler. Faust' un aradığı tam da budur. Gözleri parlar. Mefisto ama bunun karşılığında onun ruhunu kendisine teslim etmesini ister. Faust ise o an ki ihtirasla bu teklifi kabul eder. Bundan sonra Faust ve Mefisto' nun maceraları başlar. Margaretha yirmi beş yaşında saf bir kızdır. Şeytan Mefisto ona da aşk içkisi içmesini sağlayarak Faust ile Margaretha' yı birbirlerine aşık eder. Çok mutlu rüya gibi bir ilişki yaşarlar. Bu arada görünmemiş diyarlara gidip tadılmamış yiyecekler tüketirler. Ancak Margaretha saçma planlar peşine düşer. Faust ile iş birliği yapar. Rahat kalmaları için annesini zehirleyerek öldürür. Sonrasında Faust' tan olan çocuğunu boğar. Bu yüzden Margaretha' nın kardeşi ile Faust' un arası açılır. Faust kardeşini öldürür ve Margaretha hapishaneye atılır. Faust kaçar.

Mefisto ile Faust gittiği yerde Helena adlı bir güzelle karşılaşır. Ama aradığı mutluluğu onda da bulamaz. En son verimli işler peşine düşer. Bir bataklığı el verişli bir alan haline getirmeye çalışır ve başarır. Ve aradığı mutluluğu tam bu esnada bulur. Bu arada Mefisto ise onu mutluluğa eriştirdiği ruhunu teslim almak ister ve onu mezar gibi kazılan çukura atar. Faust son nefesini verir ancak Mefisto onun ruhuna yine sahip olamaz. Son perdede Margaretha kalkar ve gökyüzüne yükselir. Ve sonunda şu şarkı söylenir:

Sözden ibarettir
Bütün bu gelip geçen
Orada eksik olan
Burada tamam olur.
Tasvir edilemeyen
Burada fiil olur,
Ebedi kadınlıktır
Bizi göklere çeken.


Yazar: Nisanur Duvarcı

Faust Yorumları

Faust Yorum mükemmel bir eser

22-02-2017 19:34 !!

Faust Yorum goetheyi tanımak için güzel bir eser yazarlığı tartışılmaz

02-03-2017 19:32 !!

Faust Yorum bu hikaye biyerden tanıdık geldi sanki

05-02-2018 13:50 !!

Yorum Yaz

:: Goethe ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.