Faust

Faust
Kitabın Yazarı:Goethe Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Karanfil Yayınları Yayınlandığı Yıl:1790 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789756195223 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Faust - Goethe

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Psikoloji Orjinal Adı:FaustÇeviren:Yılmaz Yaşar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Faust Özet

Faust, Goethe' nin ölümünden bir yıl önceye kadar yayınladığı uzun soluklu, sindirerek yazdığı eseridir. Faust, "mutluluk" demektir. Mutluluğu bulmak için uğraşan Faust' un maceralarını ve yaşadıklarını anlatır. Şeytanla iş birliği yapan Faust, aradığı ihtiras ve aşkı bulmak için çeşitli yollara başvurur. Goethe bu eserinde beşeri insan karakterini oldukça detaylı bir biçimde betimlemiştir. Sade ve bütüncül bir anlatımı seçmiştir. Mutluluğu aramak için bir insanın neler yapabileceğinin hayalini kuramazken bu kitap ile buna şahit olacaksınız.

Faust bütün bilim, felsefe, akıl alanındaki her şeyi öğrenmiştir. Öğrenecek yeni bir bilgi elinde kalmamıştır. Yeni bir bilgi elde etmek için uğraşsa da bulup onu da en ince detayına kadar öğrenmiştir. Artık bütün gün sıkılır ve ne yapacağını düşünmekten kendini alıkoyamaz. Hayatta hiçbir şey onu mutlu etmiyordur. Karamsarlık içinde geçer günleri. Hayattan tat alamaz, hiçbir dünya lezzeti ona anlamlı gelmez. Aşık olmak, zevk almak, delice mutlu olmak istiyordur. Son umut olarak, büyücülüğe başvurur. Ruh çağıracak ve aradığı tadı ve bilgiyi bu işte bulacaktır.

Bu arada şeytan Mefisto ve tanrı, Faust' un durumu hakkında konuşmaya başlar. Mefisto, Faust' un isteğinin hayattan zevk almak, tüm diyarları dolaşmak olduğunu onu yoldan çıkararak sapkınlığa uğratacağını söyler. Tanrı ise Mefisto ne yaparsa yapsın Faust' un iyi ruhunun buna izin vermeyeceğini sapkınlığa uğrasa bile bir gün doğru yolu bulacağını biliyordur. Mefisto, Tanrı' ya meydan okur ve bir bahse girerler. Tanrı da ona Faust' un üzerinde deney yapması için izin verir.

Bir gün Faust yine karamsar bir şeklide kendinde değilken yanındaki köpeğin bir insan gibi davrandığını görür. O anda Mefisto köpeğin içine girmiştir. Faust bunu fark eder ve köpeğe seslenerek hangi ruh oradaysa derhal dışarı çıkmasını söyler. Mefisto dışarı çıkar. Faust onu görünce irkilir ve ne istediğini sorar. Mefisto ona bu sıkıldığı hayattan onu kurtaracağını hayatının aşkını ona sunacağını söyler. Diyar diyar dolaşıp en iyi içkileri tadacağını mutlu günleri önüne sunacağını söyler. Faust' un aradığı tam da budur. Gözleri parlar. Mefisto ama bunun karşılığında onun ruhunu kendisine teslim etmesini ister. Faust ise o an ki ihtirasla bu teklifi kabul eder. Bundan sonra Faust ve Mefisto' nun maceraları başlar. Margaretha yirmi beş yaşında saf bir kızdır. Şeytan Mefisto ona da aşk içkisi içmesini sağlayarak Faust ile Margaretha' yı birbirlerine aşık eder. Çok mutlu rüya gibi bir ilişki yaşarlar. Bu arada görünmemiş diyarlara gidip tadılmamış yiyecekler tüketirler. Ancak Margaretha saçma planlar peşine düşer. Faust ile iş birliği yapar. Rahat kalmaları için annesini zehirleyerek öldürür. Sonrasında Faust' tan olan çocuğunu boğar. Bu yüzden Margaretha' nın kardeşi ile Faust' un arası açılır. Faust kardeşini öldürür ve Margaretha hapishaneye atılır. Faust kaçar.

Mefisto ile Faust gittiği yerde Helena adlı bir güzelle karşılaşır. Ama aradığı mutluluğu onda da bulamaz. En son verimli işler peşine düşer. Bir bataklığı el verişli bir alan haline getirmeye çalışır ve başarır. Ve aradığı mutluluğu tam bu esnada bulur. Bu arada Mefisto ise onu mutluluğa eriştirdiği ruhunu teslim almak ister ve onu mezar gibi kazılan çukura atar. Faust son nefesini verir ancak Mefisto onun ruhuna yine sahip olamaz. Son perdede Margaretha kalkar ve gökyüzüne yükselir. Ve sonunda şu şarkı söylenir:

Sözden ibarettir
Bütün bu gelip geçen
Orada eksik olan
Burada tamam olur.
Tasvir edilemeyen
Burada fiil olur,
Ebedi kadınlıktır
Bizi göklere çeken.


Faust Konusu

Dünyaca ünlü düşünür Goethe Faust kitabı ile ustalık eserine imza atmıştır. Faust Mutluluk anlamına gelmektedir ve mutluk arayışında olan birinin hikayesini konu alır.

Faust dünyada öğrenilebilecek tüm bilgi öğrenmiş ve bu da onu derin bir mutsuzluğa itmiştir. Artık hiçbir şey onu mutlu etmez ve yeni bir mutluluk arayışındadır. Bu sırada Mefisto ve Tanrı bir iddiaya girer ve Mefista mutluluk vaadi ile Faust’u yoldan çıkarabileceğine inanır. Bunun üzerine Faust’a görünür ve mutluluk vaadi ile yapmaması gereken şeyleri yapmasını sağlar. Fakat Faust zamanla Mefisto’nun yaptıklarının farkına varır. Bedenini ona teslim eder ama ruhunu etmez.

Faust Soruları ve Cevapları

Faust kimin eseri?

Goethe

Faust türü nedir?

Yabancı Romanlar, Psikoloji

Faust kaç sayfa?

152

Faust Yorumları

mükemmel bir eser

22-02-2017 19:34

goetheyi tanımak için güzel bir eser yazarlığı tartışılmaz

02-03-2017 19:32

bu hikaye biyerden tanıdık geldi sanki

05-02-2018 13:50

faust konusu ile çok felsefik bir kitap hayat dersi vermeyi amaçlamış ama çok kafa karışıklığına neden olmuş anlaması zor bir olay örgüsü var anlayana güzel bir kitap ama daha sade yazılabilirdi

23-12-2019 11:14

arkadaşlar tam olarak faust ne anlatıyor? ben özetten çıkartamadam saçma bir konu gibi geldi bana

14-01-2020 23:57

son yorumda arkadaş faust ne anlatıyor diye sormuş yuh diyorum arkadaşlar tamam kitap okumuyorsunuz özetleri buradan yazıyorsunuz anladık ama özeti bari okuyun yaa 5 dakikanızı alır oradan ne anlatıyor anlarsın hemen bu kadar mı okuma özürlü oldunuz

11-03-2022 18:20

faust kitabının yazarı okura hangi ana fikri vermiştir

09-07-2022 15:01

faust kitabının ana fikri nedir

13-12-2022 20:51

kitabı okumuyorsunuz bari kısacık özeti okuyun oradan ana fikri çıkartın bu kadar tembel olmayın

04-06-2023 23:06

adı aslında çok yanıştıcı ama işte adam satma derdiyle yazmamış mutluluk arayışı üzerine yazılmış en iyi kitaptır bu tarz bir isimle yayınlansa yok satardı

12-12-2023 21:07