Genç Werther'in Acıları

Genç Werther'in Acıları
Kitabın Yazarı:Goethe Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1930 Sayfa Sayısı:126 ISBN:9786053603511 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 24

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Genç Werther'in Acıları - Goethe

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Günlük / Anı Orjinal Adı:Die Leiden des jungen WerthersÇeviren:Mahmure Kahraman

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Genç Werther'in Acıları Özet

Werthervari aşk* sadist duygular içerir mi yoksa fedakârlığın zirvesi diyebileceğimiz kendisini feda etmek midir? Aşk iki insan arasındaki bütün duyguları tek bir bedende yaşatıyorsa; büyük ve ihtişamlı bir hayatın içinde aciz bir insan ölümü seçerse korkaklık mı yapmış olur? Yoksa gitmesi gerektiği için midir? Goethe bu kitabında bildiğimiz pek çok şeyi kalıpları kırarak yeniden yaşamamızı sağlıyor.

İmzasız bir önsözle başlayan kitap, mektup olarak bilinse de Werther adına günlük, anı, karalamalar da içeren bir kargaşa kitabı! Werther doğanın kudretini ve muhteşemliğini Welhaim’de karşılaştıkça insan ve insanın sınırın bir dağ, ağaçlar ve doğanın yanında aciz ve çaresiz olduğunu zamanla kavrar. Werther’in yaşadığı bu tasvir kendi duygu durumunun günden güne yansıması ve çaresizliğini kabul edişini adım adım yansıtmaktadır. Werther’in anlattığı Welhaim insanın sevdiğinin alınmasına üzülmesiyle günden güne güzelleşir ve Werther’de artarak acı ile yaşamaya başlar.

Werther’in, Wilhelm adlı kişiye yazdığı zaman zaman gün aşırı mektuplarla okuyucuyu saran bir kurgu söz konusudur. Kitabın hayali editörü gibi Wilhelm’in de birkaç tanesi haricinde cevap geldiği hatta gönderdiğini bile kabul etmenin bilinirliği hakkında bilgimiz sınırlı. Gerçek olarak ise Lotte’ye duyduğu aşk kadar samimi ve imkânsız olması ve pek çoğunun cevabı gelmeden ertesi gün yenisi yazdığı gerçeğidir. Werther’in taşma anı ve yaşadığı yasak aşkın Albert’e rağmen devam etmesi içten içe kendisini yiyen bir veba gibi Werther’i ölüme sürükler.

Lotte ve Albert’in aşklarının sıkı bir izleyicisi ve Lotte’nin koyu bir aşığıdır, Werther. Albert’in özellikleri olaylar, durumlar ve hissettikleri geniş bir tasvirle okuyucuya aktarılır. Yer yer Werther’in sıradan bir gününü anlattığı kesitte kendinize yer bulabilirsiniz. Mektup, anı, karalamalar ve fazlaca tasvir içeren şiire yakın bir tarzla oluşan kitap düşünceler kadar şekil olaraktan Werther’in durumunu anlatıyor. Tam bir karmaşa!

Bir diğer noktaysa Goethe’nin yaşamından gerçeklik payı taşıma olasılığıdır. Goethe’nin platonik bir aşkından esinlendiği söylenmektedir. Bu konuda da Wilhelm ve hayali editörümüzün varlığı hakkında sahip olduğumuz kadar bilgiye sahibiz. Lotte’nin kişisel varlığından ziyade Goethe’nin aktardığı acıysa bütün gerçekliğiyle okuyucuları etkilemektedir.

Albert’in varlığıysa Werther için ahlaki bir sorun teşkil etmemektedir. Kitabın pek çok yerinde Wilhelm’den çok Tanrıyla ahlak ve ilişkiler adına tartışmalara yer verilir. Werther yaşamını ve yaşadıklarını bir kaçış, sorgulama içinde anlamlandırmaya, anlatmaya çalışır. Werther’in bu mektupları gerçekle bağını koparmış suçluluk içerisinde şizofreni belirtileri göstererek ölümü bir çıkış yolu olarak görmektedir. Ve Albert’in varlığıysa onu rahatsız etmediğini defalarca söylese de Lotte ve iç dünyasında ki birkaç kişiden biridir.

Werther’in yaşama sevgisini ve onu öldüren gücüde Werther Lotte’den almaktadır. Werther ahlaki sorunlar yaşayan içinde ölüm yaşam arasında bir nesne temsilidir. Seçimini ise kendisi ölümden yana kullanır. Werther’in cehennemi Lotte tarafından yaratılsa da bir bedenden fazlasını yazdıklarında bırakır.

Genç Werther’in Acıları kitabı Goethe’nin dönemine damgasını vurmuş ve döneminin özelliklerini gösteren bir başyapıttır. Dönemde halk arasında akımlar ortaya çıkmasını sağlamış bir çeşit hastalıklı ruh halini başarıyla anlatır. Yoğun anlatımıyla ve akışın yavaş olması nedeniyle zaman ayırıp dikkatle okumanız gerektiği için yorucu bir kitaptır. Mektup vb. türdeki kitaplarda her bölüm büyük bir zaman dilimini kapsadığı için insanı geniş bir yolculuğu çıkartabilir. Bu yüzden dikkatiniz dağılması durumunda hikâyenin bir bölümünü kaçırmış olabilirsiniz. Edebi bir keyif için dönemine damgasına vurmuş bu kitabı hala okumadıysanız, üzülerek söylüyorum bu deyişi hiç anlayamayacaksınız:

- (Anna Karenina) Vronski’nin annesinin Anna’nın aşkı için "Bu normal bir sevgi değil, Werthervari bir aşk."*

*Bu deyişi "mahrem-i-esrar" blogundan aktarılmıştır.

Genç Werther'in Acıları Kitap Özeti

Aşk, onun için hayatının dönüm noktasıydı. Lotte'yi ilk gördüğü andan itibaren hayatı bambaşka bir hâl alacaktı. Bir balo gecesi tanımıştı onu. Aslında Lotte'ye aşık olmaması konusunda uyarılar almıştı. Çünkü o nişanlıydı. Başta pek umursamadı bu sözleri Werther. Onu gördüğündeyse... Nefes almayı bile unuttu, Lotte'nin güzelliği onu etkisi altına aldı ama Werther; ona aşık olamazdı, onun nişanlı olduğunu biliyordu. Buna rağmen ondan uzak duramıyordu. Gece yatmadan önce yarın Lotte'ye gitmeyeceğine dair yeminler ediyordu. Sabah gözlerini açtığı anda bunu unutuyor ve biricik aşkının yanına koşarak gidiyordu.

Artık Lotte'nin kardeşleri de alışmıştı bu ziyaretlere. Onunla oyunlar oynuyor, masal anlatması için etrafında toplanıyordu bütün çocuklar. Hatta sadece Lotte'nin elinden yemeyi kabul ettikleri ekmeği Werther'in elinden de yemeyi kabul etmişti hepsi. Lotte ise bu zamanlarda piyanonun başına geçiyor ve o güzel sesiyle şarkılar söyleyerek eşlik ediyordu onlara.

Kasaba halkı da kısa sürede alışmıştı Werther'in varlığına. Aslında hayatında, tek bir şey haricinde her şey çok güzeldi: Resim yapamıyordu. Buraya ilk taşındığı zamanlarda doğanın büyüsüne kapılmıştı. Bu yüzden resim yapamıyordu. Şimdiyse Lotte'nin büyüsü onu tamamen ele geçirmişti. Artık sanat adına sadece kitap okuyabiliyordu ama hâlinden memnundu. Tatlı Lotte için her şeye değerdi.

Bir gün aldığı bir haber onu güzel rüyasından uyandırdı. Lotte'nin nişanlısı Albert kasabaya dönmüştü. Uğruna canını bile verebileceği kadının asıl sevgilisi dönmüştü. Albert'in Lotte'yi hak etmediğini düşünüyordu Werther. O, iyi birisiydi ama Lotte daha iyilerine layıktı. Albert, Lotte'yle evlenecek kadar mükemmel yaratılmamıştı. Lotte mesela kendisiyle evlenmeliydi. Hem birlikte zaman geçirmekten hoşlanıyorlardı, kardeşleri de seviyordu onu. Albert'in Lotte'ye göre biri olmadığından emindi ama elinden bir şey gelmiyordu. Onu bırakmasını söyleyemiyordu.

Werther, günlük ziyaretlerini Albert'e rağmen bırakmadı. Bulduğu ilk fırsatta Lotte'yi görmeye gidiyordu. Albert, ona iyi davranıyordu. Bu bir süre böyle devam etti. Sonra Werther, buna daha fazla dayanamayacağını anladı ve kasabayı terk etti.

Kendine başka bir kasabada iş buldu. Bunu arkadaşı önermişti ona. Hâlinden hiç memnun değildi. Lotte'den uzaktı, istemediği bir işi yapıyordu. Kasaba halkı onu sevmişti ama o Lotte'yi özlüyordu, bulunduğu yerde mutlu değildi. Kendine bir arkadaş bulmuştu. Ne zaman konuşsalar Lotte'den bahsediyordu ona. Arkadaşı da hiç görmeden sevmişti onu.

Werther bu kasabaya daha fazla dayanamayacağını anladı ve eski kasabasına dönmeye karar verdi. Döndüğünde değişen çok şey vardı. En önemlisi Lotte ve Albert evlenmişti. Bunu öğrenmesine rağmen ondan yine de uzak duramıyordu. Hep Lotte'nin yanında olmak istiyordu. Bu durum Albert'i rahatsız etmeye başlamıştı. Werther'le sürekli tartışıyordu. Hatta Werther'i evden uzak tutması için Lotte'ye baskı yapıyordu. Lotte, durumun farkındaydı ama ne arkadaşını kırmaya cesareti vardı ne de eşini.

Elbette Werther'in de bu durumdan haberi vardı. Albert'in davranışları ve Lotte'nin çekingenliği her şeyi anlatıyordu. Bu duruma karşı bir plan bile yapmıştı. Detaylı bir düşünmenin sonucunda üçünden biri ölmedikçe kimsenin rahat edemeyeceğini anladı.

Uşağını, onların evine gönderdi ve Albert'in silahlarını aldırdı. Onlara bir yolculuğa çıkacağını ve güvenlik için silahlara ihtiyacı olacağını söyletmişti. Lotte, onları duvardan indirdi ve uşağa verdi. Bunu yapmayı hiç istemiyordu ama nasıl itiraz etmesi gerektiğini de bilmiyordu.

Werther, silahlara Lotte'nin elinin değdiğini öğrenince onları yüzlerce kez öptü. Sonra masasının başına geçti ve yazmakta olduğu mektupları gece yarısına doğru bitirdi. Ardından silahlardan birini aldı ve sağ şakağına koydu. Tetiği çekti ama bu ölmesi için yeterli olmadı. Güneş, tam tepeye ulaşana kadar baygın ama canlıydı. Saat tam on ikiye geldiğinde Lotte için verebileceği en değerli şeyi -canını- verdi. Gece on birde de Lotte'nin babası, Werther'in son isteğini gerçekleştirdi: Onu, üstündeki mavi ceketi ve sarı yeleğiyle birlikte iki ıhlamur ağacının arasına gömdü.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Genç Werther'in Acıları Soruları ve Cevapları

Genç Werther'in Acıları kimin eseri?

Goethe

Genç Werther'in Acıları türü nedir?

Yabancı Romanlar, Günlük / Anı

Genç Werther'in Acıları kaç sayfa?

126

Genç Werther'in Acıları Yorumları

merhaba, benim yazımdan yapılan atıfı burada görünce gururlandım, çok güzel yazmışsınız, tebrik ederim :)

13-08-2015 10:06

güzel bir roman bir de genç wertherin acıları kitap özeti olsaymış daha güzel olurmuş

13-08-2015 21:55

sıkıcı geldi özetini okudum yetti bana teşekkürler

26-12-2015 01:36

bu kitabı buldum ve okudum cidden mütiş

07-06-2016 02:05

sıkıcı bir kitap bekliyordum ama çok hoşuma gitti güzel anlatılmış

20-11-2016 21:11

mükemmel bir roman okunması gerekli kitapalrdan elinizden bırakamayacaksınız

26-11-2016 08:19

kitapta anlatılan ana fikir ne arkadaşlar tüm kitabı okumak istemiyorum

14-02-2017 19:40

bu kitap bende var ilk okuduğunda sıkıcı geliyo ama partiye gidip lotteye aşık olduğu için aslında o zaaman hikaye başlıyo arkdşlar çok iyi bi kitap herkeze tavsiye ederim

17-03-2017 08:01

werther analizi gerekiyor anafkir ile birlikte bunu söyleyebilecek biri var mı?

26-05-2017 20:22

etkileyici bir kitap adamın hikayesini okurken kendinizi buluyorsunuz

03-08-2017 22:43

sıkıcı bir kitap beklerken oldukça sürükleyici çıktı konusu etkielyici ben çok beğendim

11-11-2018 18:17

kitap baya iyi bir kerede okudum sayılır verdiğiniz paraya da değiyor konusu da oldukça akıcı bazı karakterlerde kendinizi buluyorsunuz bence okunması gerek

29-12-2018 17:07

allahtan kitap kısa yoksa okunmaz öğretmen genç wertherin acıları özet ödevi verdi o yüzden okudum kısa olduğunu görünce ne kadar sevindim bilemezsiniz böyle kitapları öğrencilere neden okutuyorlar onu da anlamıyorum

15-05-2019 19:15

öğretmenler bu kitabı neden beğeniyor anlamadım herkes gibi ben de özet çıkartmak için okudum aslında okumazdım ama kitap kısa olunca okudum konusu fena değil ama abartılacak bir kitap değil klask falan diyorlar değil bana pek hitap etmedi kısa olmasına rağmen okumanızı da tavsiye etmem burada güzel özet yazılmış onu okuyun yeter

28-11-2019 21:39

goethenin faust ile birlikte mükemmel eseridir goethe okuyanların hayata bakış açısı değişir zaten bu kitap ile de değişiyor felsefe açısından çığır açan bir kitap mutlaka okunması gerekir

17-02-2020 23:45

kitabın olay örgüsü: werther, yaşadığı yerden ve arkadaşından uzaklaşır. kırsal bir yerde yaşamaya başlar. kendini alt tabakaya sevdirir. bölge yargıcı ile tanışır ve evine davet edilir. fakat bir süre gitmek istemez. gençler balosu olur ve baloya sıradan bir kızla katılım sağlar. yolda bir kızı daha almaları gerekmektedir. werther charlotte’a görür görmez aşık olmuştur. bu yargıcın kızı. baloda dans etmişler. ve werther artık sık sık yargıcın evinin ziyaret eder olmuş. bu sık görüşmelerin ardından charlotte’ın nişanlısı albert gelir. werther bir süre bölgeden ayrılmaya karar verir. veda etmek için albert’in yanına gider ve aralarında tatlı ve keyif verici tartışmalar yaşanır. aralarında charlotte’dan kaynaklı kıskançlıklar olsa da werther, albert’in harika bir adam olduğunu düşünmektedir. werther artık burada yaşamanın doğru olmadığını düşünüp düzenli bir hayatı olması için elçilikte çalışmaya başlar. fakat elçiyi hiç sevmeiyormuş. elçilikten tanıdığı kont c.’nin münasebetiyle soyluların katıldığı bir baloya katılır. fakat soylular rahatsız olur ve atılır. werther bu durumu gururuna yediremez ve işinden istifa edip doğduğu topraklara gider, gezer. ardından ilk yerine geri döner. albert şehir dışındadır ve charlotte ile görüşmeye devam eder. albert geri döner ama konuşup görüşmelerine engel olmaz. charlotte bir süre görüşmemek ister. fakat werther onu dinlemeyip görmeye gelir. evde charlotte’dan başka kimse yoktur. kitap okuyup ağlaşırlar. werther eve gider. bir intihar notu yazar. albert’tan aldığı silah ile kendini vurur. sonrasında uşak cesedi bulur. doktora ve charlotte’a haber verir. charlotte yıkılmıştır.

Eda • 01-06-2021 12:49

özeti kısaca yazsanız daha iyi olurdu çok uzun yazmışsınız yine de teşekkür ederim

17-05-2022 21:43

kitabın olay örgüsünü arıyordum özette yok ama yorumlara eklemişler o yorumu yukarı bir yere taşısanız iyi olacak gözden kaçabilir

30-09-2022 20:05

öğrenciler klask eserlere sıkıcı gözü ile bakıyorlar ama bir okumayı deneseler neden bu kadar ünlü olduklarını daha iyi anlayacaklar emin olun bunları okuduktan sonra günümüz romanları size tat vermeyecek

13-12-2022 22:53

bu kitapta geçen hikaye gerçek mi öyle bir söylenti duydum

14-03-2023 23:19

çok güzel bir kitapmış sıkıcı bir kitap değil konusu çok güzel mutlaka okuyun

11-06-2023 23:48

özetten olay örgüsünü yazamadım onu ayrı yazsanız

21-09-2023 16:09

ben bu kitaptan hiç bir şey anlamadım hiç bu kadar dağınık bir kitap okumamıştım

18-12-2023 21:01

kısa özet neden eklemedin iki tane yazmışsın birini kısa yazsaydın

01-04-2024 19:22

Faust Genç Werther'in Acıları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar