Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
Kitabın Yazarı:James Joyce Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:339 ISBN:9789754703115 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:117,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi - James Joyce

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Murat Belge

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi Özet

Stephan Dedalus gittiği okulda diğer çocuklara nazaran daha zayıf ve güçsüz olan ancak buna rağmen derslerinde oldukça başarılı olan bir çocuktur. Zayıf olduğu için arkadaşları tarafından sık sık alaya alınır, dalga geçirilir, tuzağa düşürülür. Hatta bir kere soğuk nir havada Dedalus 'u bir suyun içine atarlar. Bunun yüzünden uzunca bir süre hasta yatar. Onun fikirlerini ve düşüncelerini çevresindeki çoğu insan anlamamaktadır. Anlaşılmazlığın ve ezilmişliğin dayanılmaz duyguları içinde eğitim hayatını sürdürmektedir. Bir gün okuldaki bir deneme yazma yarışması için bir deneme yazan Stephan ingilizce hocasının kendisine denemesinde dinsizlik olduğun iddia etmesiyle tüm sınıfın dalga konusu olur. O gün okul çıkışında evine doğru giderken üç arkadaşı yolunu çevirir ve şairlerden konuşmaya başlarlar. Stephen ile en iyi şair konusunda fikir ayrılığına düşerler daha sonra da o gün yazdığı denemedeki dinsizlik fikri dolayısıyla sokağın ortasında Stephan 'ı sopayla döverler. Ve ardından hiçbir şey olmamış gibi alay ederek yollarına devam ederler.

Bir gün okulda çekilme yapılır. Yani papaz efendi anlatır cenneti, cehennemi, kıyamet gününü, ölümü, cennet cehennem ayrımında annemizden, babamızdan, sevdiklerimizden bir bir nasıl ayrılacağız, kavuşmak nasıl imkansız olacak hepsi anlatılır. Çocuklar da bütün bunları bayal ederek sanki yaşamış gibi hissederler. Günah çıkarmanın öneminden, günah çıkarılmazsa girecek oldukları cehnnemden sonsuza kadar kurtulamayacaklarını, oradaki pişmanlığın asla fayda etmediğini anlatır durur papaz. Stephan bundan çok fazla etkilenir. Günahları gözünün önüne gelir. Tam 8 aydır günah çıkarma yapmamış, bu sırada da bir sürü günah işlemiştir. Büyük bir pişmanlık içerisinde çıkar dersten. Gece uyumak istese bile uyuyamaz. Günahları gelir gözünün önüne. Günah çıkarmaya karar verir. Ancak daha kendisine dahi anlatmakta zorlandığı günahlarını kilise de papaza anlatmak çok daha zor olacaktır. Buna rağmen en yakın kiliseye gider. Arada kaçmayı düşünse de pişmanlık ve korkusu ağır basar. Sıra kendisine geldiğinde yaptığı kıskançlıkları, zinayı, oburlukları, söylediği kötü sözleri hepsini bir bir anlatır. Papaz ona bol bol dua etmesini önerir. Artık günah çıkarmıştır. Kendisini arınmış hissederek ertesi gün okula gider ve sabah dağıtılan kutsal ekmeği bu defa arınmışlık duygusu içinde kabul eder.

Kiliseye gittikten sonra Stephen, örnek bir dindar olmaya başlar. Okulda başarılıdır, hiçbir dini töreni kaçırmaz, düzenli olarak günah çıkarma yapar ve diğer arkadaşlarına da örnek teşkil etmeye devam eder. Uzunca bir müddet bu şekilde yaşar. Aslında yaşantısından da memnundur. Ta ki kendisine papaz olmasına dair bir teklif gidene kadar. Hayatı boyunca bir kiliseye kapanmaya, ailesinden ayrı yaşamaya, sürekli dinle uğraşmaya, hayatını buna adamaya hazır olup olmadığını bilmiyordur. Müdürden bir müddet izin ister. Ancak kendisi teklif yapılır yapılmaz küçüklükten beri hayaliyle yaşadığı papazlıktan soğumuştur. Teklifi reddetmeye karar verir.

Üniversiteye başlayan Stephan için her şey farklı olmaya başlamıştır. Sanatla ve estetikle ilgilenir. Hatta güzellik üzerine bir makale yazmaya başlar. Üniversiteden arkadaşlar edinir, onlarla planlar yapar. Eski halinden eser kalmamıştır. Ancak sık sık ailesiyle yeniden dindar olması konusunda kavga ederler. Stephen eski halinin asıl kendisi olmadığı düşüncesinde olduğu için yeniden dine girmek istemez. Aslında tam olarak inanmıyor da değildir. Ortada kalmışlığın karmaşıklığını şehirden gittiğinde çözeceğini düşünerek evden gider.

Değerlendirme: Çocukken yapılan bazı şeyler insan büyüyüp de kendini bulmaya, kendini anlamaya başladığı zamanlarda anlamsız gelebiliyor. Stephan bunun en iyi örneklerinden biri aslında. İnsan kendini tanıdıkça bir şeyleri anlayabiliyor ve hayatına yön verebiliyor. Kitabı okumak biraz zor olsa da konu bakımından oldukça güçlü bir eser. Tekrar tekrar kendisini okutturur.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi Soruları ve Cevapları

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi kimin eseri?

James Joyce

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi türü nedir?

Yabancı Romanlar

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi kaç sayfa?

339

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi Yorumları

beklediğimden çok daha etkileyici bir romandı

24-01-2023 18:47

james joyse en sevdiğim yazarlardan eserleri hakettiği ilgiyi görmüyor ancak gerçek okurlar bilir

05-06-2023 09:59