James Joyce

James Joyce Kimdir

2 Şubat 1882 yılında İrlanda’da dünyaya gelmiştir. Temel amacı misyonerlik ve eğitim kurumları açmaya yoğunlaşan Cizvit okullarında eğitim görmüştür. Babasının olağan durumu yüzünden gittikçe yoksullaşan aile bir süre sonra bitap hale düşmüştür. On kardeşten altıncısı olan James Joyce, çok başarılıydı ve annesinin yardımları ile birlikte hiçbir zaman ara vermeden eğitim hayatına sürdürmüştür.

Dublin’de ki University College’ de felsefe ve modern diller okuyan James Joyce, üniversite eğitimini bir yandan devam ettirirken, yazdığı Ibsen’in Yeni Tiyatrosu adlı denemesi 18 yaşında Londra’da çıkan Fortnightly Review dergisinde yayımlandı. Böylece ilk yazısı yayımlanan James Joyce, yazarlığa olan ilgisi çevresinden gelen güzel destekleyici iltifatlarla beraber artmıştır.

Lirik şiirlerinin toplanacağı Oda Müziği adlı eserini yazmaya başlayan James Joyce, o yıl memleketinden ayrılıp Paris’e gitti. James Joyce, seçkin bir edebiyat yazarı olmasına rağmen dokuz aylık bir süreç için bankada görev almıştır. Daha sonra da İngilizce öğretmenliği yapmıştır.

Tek oyunu olan Sürgünlerin peşi sıra kendi otobiyografisini ele aldığı Sanatçı Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı eserini yayımladı. Üretken ve çalışkan biri kişi olmasına rağmen yeni aşındığı Zürih’te yoksulluk çeken James Joyce, devrim getirdiği Ulysses eserini burada yazmaya başlamıştır. Ulysses ilk olarak dergide dizi olarak yayımlanmaya başlasa da bazı nedenlerden ötürü bir süre sonra kaldırmak zorunda kalmıştır. Ve Ulysses yazıldıktan yaklaşın beş yıl sonra ilk kez Paris’te basıldı.

Bulunduğu yüzyılın edebiyatını derinden etkileyen James Joyce, 13 Ocak 191 tarihinde Zürih de hayata veda etmiştir.

James Joyce Kitapları: Dublinliler, Sürgünler, Giacomo Joyce, Sanatçının Mektupları, Oda Müziği, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Ulysses, Finnegans Wake


7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

James Joyce Kitapları

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Çocukken yapılan bazı şeyler insan büyüyüp de kendini bulmaya, kendini anlamaya başladığı zamanlarda anlamsız gelebiliyor. Stephan bunun en iyi örneklerinden biri aslında.

Puan: 8.5 | Yorum: 2

Ulysses Ulysses

Öncelikle söylenmesi gereken şey belki de okuması ve anlaması ve de özümsenmesi açısından bakıldığında Ulysess kitabının açık ara en zor romanlardan olduğudur.

Puan: 7.4 | Yorum: 9

Dublinliler Dublinliler

James Joyce ile ilk tanışmam oldu. En ünlü eseri Ulysess'i çok duymuş olmama ve çok merak etmeme rağmen kendisiyle henüz tanıştım.

Puan: 7.8 | Yorum: 2

James Joyce ile ilgili yorumlar

ulysses kitabını okudum dilim tutuldu kusursuz bir kitap yazmış adam helal olsun

22-11-2016 09:40

diğer kitaplarını nereden bulabilirim bizim kitapçıda bulamadım çok merak ediyorum

04-11-2018 16:55

eserlerinden bazıalrı okudum bana sıkıcı geldi fazla felsefi buldum yine de güzel konuları ele almış

05-08-2019 12:50

ulysses dışında başka kitabı yok mu?

07-07-2020 13:12

sanatçının bir genç adam olarak portresi ve dublinliler kitapları da güzeldir

19-11-2022 21:24