Tatlıya Bağlayalım

Tatlıya Bağlayalım
Kitabın Yazarı:Sema Maraşlı Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Profil Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9789759966591 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Tatlıya Bağlayalım - Sema Maraşlı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tatlıya Bağlayalım Özet

Sema MARAŞLI'nın "Tatlıya Bağlayalım" adlı kitabı, eşlerin aileleriyle ilgili sorunlarını konu alan 33 hikayeden oluşuyor. Ayrıca her hikayeden önce, hikayeyle ilgili ipucu veren bir söz yer alıyor.

Annen Yaşıyor mu?

İlk hikaye evlilik öncesi tanışmayla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Salih ve Ferah adlı iki genç evlilik niyetiyle tanışıyorlar. Hemen hemen her meseleye dair konuşup birbirleri hakkında olumlu düşünüyorlar. Fakat Ferah'ın sorduğu sorudan sonra tüm olumlu düşünceler iki taraf için de önemsiz oluyor.

İki Kadın Arasında

Bu hikayede yazar, günümüzde çoğu erkeğin içine düştüğü durumu ele alıyor.

İbrahim sürekli, hayatındaki en önemli iki kadın -annesi ve eşi- arasında kalıyor.Bir gün, annesi ve eşi arasındaki sorunlara daha fazla dayanamayarak kalp krizi geçiriyor. Kendisini yıpratan bu sıkıntılardan kurtulmak için ölmek istiyor, ölemiyor. Ama bu olay annesinin ve eşinin hatalarını fark etmesini sağlıyor. Böylece iki kadın, sevdikleri adam için aralarını düzeltmeye karar veriyor.

Canım Babam

Beni Sev

Sosyal Ağlar da Ağlar

Bir gün Reyhan, tesadüfen kocasının e-posta adresinde kayınvalidesinin, kendisi hakkında yazdığı mesajı görüyor. Merakına yenik düşüp mesajı okuyor. Sonra kayınvalidesinin, kendisini kocasına kötüleyen başka mesajlarını da görüp okuyor. Akşam kocası eve geldiğinde bu konuyu konuşuyorlar. Kocası, annesinin mesajlarına cevap vermediğini çünkü bu mesajlardan etkilenmediğini söylüyor. Annesinin oğlunu kaybetme korkusuyla kıskançlık ederek böyle mesajlar yazdığını anlatıyor ve bunları önemsememesini istiyor. Reyhan, kocasının söylediklerini mantıklı buluyor. Böylece bir hiç uğruna eşiyle arasını bozmaktan kurtuluyor.

Ölçü

Bu hikaye, kocasının ailesine yaptığı maddi desteği sorun olarak gören bir kadının öfkeyle kalkıp zararla oturmasını konu alıyor.

Haksızlık

Gelinlik

Gelinlik hikayesi gerçekten çok önemli mesajlar içeriyor.
Evlilik arifesinde olan Hazal ve Mehmet'in düğünü, Hazal'ın annesinin dolduruşuna gelip kendisini ezdirmemek için Mehmet'in annesine saygısızlık etmesiyle iptal oluyor. Çok pişman ve üzgün olan Hazal, ablası sayesinde hatalarını fark ediyor. Pişmanlığını Mehmet'e de annesine de gösteriyor. Böylece sevdiği insanı, mutluluğun amacı değil de aracı olan şeyler yüzünden kaybetmekten son anda kurtuluyor.

Kıskanırım Seni Ben

Eşini ailesinden kıskanan Halit, kayınvalidesinin hastalığı vesilesiyle bunu eşine itiraf ediyor. Kocasının, ailesini sevmediğini sanan Afra da yanıldığını, aslında eşinin ailesini sevdiğini ama onun ailesine düşkünlüğü yüzünden onları kıskandığını anlıyor.

Bıktıran İyilik

Paspas

Bir Damda İki Mevsim

Hediye

Evli Erkeklere Yardım Derneği

Küçük Bir Oyun

Başkaları Yüzünden

Kaynana Sancısı

Kısmet

Biber Kızartması

Selman yine bir sabah kahvaltı yapmadan işe gidecekken burnuna biber kızartması kokusu geliyor. Zaten karnı aç olan, biber kızartmasını da çok seven Selman kokunun nereden geldiğini bulmaya çalışıyor. Pek ihtimal vermese de aynı katta oturdukları annesinin evinden geldiğini düşünerek şansını deniyor. Sonuçta yanılmıyor fakat annesi geliniyle arası bozulmasın diye Selman'a biber kızartması vermiyor ve kahvaltısını kendi evinde yapmasını söylüyor. Selman, haklı da olsa haksız da olsa annesinin sürekli eşinin tarafını tutmasına zaten uzun zamandır dayanamıyor. Biber kızartması bahanesi oluyor ve artık annesiyle eşinin bir olup üstüne gelmelerini engellemek için taşınmaya karar veriyor. Eşi ve annesi bunu öğrenince üzülüyorlar ve Selman'ı vazgeçirmeye çalışıyorlar. Ama Selman kararından vazgeçmiyor. Çünkü annesinin geliniyle arası bozulmasın diye hep onun yanında olması çok canını sıkıyor. Sonunda eşi Merve, Selman'a onu taşınmaktan vazgeçirecek bir şey olup olmadığını soruyor. Selman annesinin onların işlerine karışmaması ve taraf tutmamasını, annesinin evinde istediği zaman yemek yiyebilmesini ve ayda iki kez -bir kez eşi bir kez annesi tarafından- biber kızartması yapılmasını şart koşarak kararından vazgeçeceğini söylüyor. Annesi de eşi de şartları kabul ediyorlar. Böylece Selma taşınmaktan vazgeçiyor.

Misafir

Şu İşler

Yuva Yıkan Sebepler

Bazılarına Rahatlık Batar

Babaannem

Bu hikaye, babaannesini hiç görmemiş bir gencin üniversite için babaannesinin yaşadığı şehre gitmesini konu alıyor. Annesi yüzünden babaannesini yıllarca tanımayan ama tanıdığında çok seven bu genç, annesinin hem ona, hem babasına ama en çok da kendine zarar verdiğini de böylece anlıyor.

Sirkeli Tatlı

Sevap Kapısı

Kendine İyilik

Büyü

Koca Bulunur mu?

Anaya Hasret Gitmek

Akıllı Gelin

Bu hikaye, hayatı annesi ve babaannesinin tartışmalarıyla geçmiş bir kızın evlendiği zaman kayınvalidesiyle kurduğu ilişkiyi anlatıyor. Annesi ve babaannesi yüzünden babasının, kardeşinin ve kendisinin hayatı zehir olan genç kız annesi ve babaannesi sayesinde edindiği tecrübeler sayesinde kayınvalidesiyle yaşadığı sorunların nasıl üstesinden geldiğini anlatıyor.

Komşu Olalım

Sıcak Ekmeği Özler Gibi

Editör: Firdevs AÇAR

Tatlıya Bağlayalım Soruları ve Cevapları

Tatlıya Bağlayalım kimin eseri?

Sema Maraşlı

Tatlıya Bağlayalım türü nedir?

Kişisel Gelişim, Kadın Erkek İlişkisi, Öykü/Hikaye

Tatlıya Bağlayalım kaç sayfa?

232

Tatlıya Bağlayalım Yorumları

kadın güzel bir kitap yazmış teşekkürler

03-11-2018 17:19

güzel bir kitap faydalı bilgiler var ben pdf olarak okudum siz de okuyun tavsiye ederim

14-06-2019 01:03

güzel kitap öykülerin çoğu ders verir şekilde hikayeler sema maraşlının kötü kitabı yok zaten severek takip ettiğim yazarlardan bir tanesi

16-04-2022 18:27

bu türkiyede işe yaramaz dedikodu bizim kanımızda var dedikodunun olduğu yerde de fesatlık kaçınılmaz bizde kendi kusurumuzu örtmek için başkalarını gömmek var o yüzden paylaştıkça bilgi kirliliği oluşuyor fesatlığa dönüyor

12-02-2023 23:19