Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun
Kitabın Yazarı:Sema Maraşlı Kitap Türü:Kadın Erkek İlişkisi Yayınevi:Profil Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:202 ISBN:9789759966577 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:151,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun - Sema Maraşlı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Özet

Sema Maraşlı'nın "Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun" adlı kitabı iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde yirmi beş başlık yer alıyor. Ve Şirin'in şahsında tüm hanımlara hitap ediyor. İkinci bölüm ise on beş başlıktan oluşuyor. Ve Ferhat'ın şahsında tüm beylere hitap ediyor.

Sema Maraşlı, bu kitabında diğer kitaplarından farklı olarak okura hikayelerle değil, seçtiği iki karakter -Ferhat ve Şirin- ile diyalog kurarak anlatmak istediklerini aktarıyor.

Yazar, her bölümü çiftin ilişkileri için atması gereken birer adım olarak nitelendiriyor. Tarafların birbirinin adımlarına karışmamasını, iki tarafın da sadece kendi adımlarıyla ilgilenmesini yani herkesin koşulsuzca kendi üzerine düşen görevi yapmasını istiyor.

Ayrıca yazar, bazı bölümlerden sonra kısa hikayeler ve fıkralara da yer vererek anlattıklarını pekiştiriyor.

1. Adım: Kadın Haklarına Dair Bütün Bildiklerini Unut

Bu bölümde kadınların ilk olarak yapması gereken kendilerine "Kadın Hakları" adı altında dayatılan, erkeklerle mücadele etme düşüncesini sorgulayıp ortadan kaldırmalarıdır. Bu düşünce kadının eşiyle kendini eşitlemek için sürekli mücadele etmesine sebep olmakta ve kadını yıpratarak ilişkideki sorunların temelini oluşturmaktadır.

12. Adım: Fazla Mesuliyet Yüklenme

Bu bölüm kadınların erkeklerle olan mücadelesinin ve gizli yarışının ne denli yanlış olduğunun bir göstergesidir. Çünkü bu bölüm kadınların erkeklerle yarışmak uğruna kendilerine gereksiz yükler yüklediklerini fark etmesini sağlıyor. Bu yükler zamanla kadınların tükenmesine veya ilişkilerinin bitmesine sebep oluyor. Kitabın 69. sayfasında geçen "'Bilmek' mütevazılığı, 'bilmişlik' ise bilgili olduğunu ispatlamayı getirir." cümlesi bu konuda oldukça dikkat çekicidir.

14. Adım: Umma ki Küsmeyesin

Bu bölüm kitaptaki en önemli ve anlamlı bölümlerden biri çünkü bu bölüm kadınların umduklarını bulamayınca eşlerini suçlamalarının doğru olmadığını kadınlara hatırlatıyor. Bu durum sadece eşler arasındaki ilişkilerde değil tüm insan ilişkilerinde geçerlidir. Mesela bir annenin çocuğunun sınavlardan yüksek not almasını umması fakat çocuğun yüksek not alamaması sonucunda annenin hayal kırıklığına uğraması, çocuğun değil annenin sebep olduğu olumsuz bir durumdur. Bu gibi örnekler eşler arasında da çeşitli olaylarla ilgili olarak meydana gelmektedir.

24. Adım: Mutluluğunu, Eşinin Üstüne Yükleme

Bu bölümde kadının, sebebi ne olursa olsun mutluluğunu veya mutsuzluğunu eşiyle ilişkilendirmemesi gerektiğine değiniliyor. Bu hususa dikkat etmeyen kadınlar konu eşiyle alakasız bile olsa mutsuz olmasının sebebi olarak eşini görüyor, mutlu olmak için eşinin çaba sarf etmesini bekliyor.

31. Adım: Eşinin Yaptığı Ev İşlerini Takdir Et

Bu adım erkeklerin atması gereken en önemli adımlardan biridir. Çünkü özellikle çalışmayan kadınların yaptığı ev işleri genel olarak toplum tarafından özellikle de eşleri tarafından küçümsenmektedir. Bu durum kadınları hem üzmekte hem de sinirlenmelerine ve yetersizlik duygusuna kapılmalarına neden olmaktadır.

36. Adım: Eşine Karşı Anlayışlı Ol

Bu bölümde yazar çok önemli bir konuya dikkat çekmektedir. Örneklerle, erkeklerin eşlerini anlamak zorunda olmadığını ama onlara karşı anlayışlı olmaları gerektiğini, bu durumun birçok sorunun oluşmasını engellediğini gözler önüne sermektedir.

Genel olarak kitapta kadınların dikkat etmesi gereken hususlardan en önemlileri olarak kadının eşini değiştirmeye çalışması yerine kendini değiştirmesi, ilişkilerinde saygıya önem vermesi, geçmişe takılmaması, umursamaz olmaması ama eşiyle aşırı alakadar da olmaması yani orta yolu bulması, ev işlerini ve temizliği eşinden ve çocuklarından daha öncelikli olacak kadar abartmaması, erkek dili 'netçe'yi öğrenmesi ve belki de en önemlisi eşinin ailesiyle arasını iyi tutması sayılabilir.

Kadın dili 'bükçe'yi öğrenmek, eşinin en hassas noktası olan anneliğine söz söylememek, eşiyle alakadar olmak, üzerine düşen görevleri yerine getirmek, eşine değerli olduğunu hissettirmek, kitapta 2+1 formülü olarak isimlendirilen iki tatlı söz ve bir güzel bakışı eşinden esirgememek erkeklerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlar arasında sayılabilir.

Editör: Firdevs AÇAR

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Soruları ve Cevapları

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun kimin eseri?

Sema Maraşlı

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun türü nedir?

Kadın Erkek İlişkisi, Kişisel Gelişim

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun kaç sayfa?

202

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Yorumları

fena kitap değil faydalı bilgiler var ama genel olarak bilindik şeyler

14-02-2018 03:41

güzel kitaptı faydalı

25-01-2019 00:38

daha 1. adımı okuduktan sonra yazarın hangi zihniyete sahip olduğunu anladım yazık bir de kadın olacak

25-01-2019 01:26

1. adımı okuyup anlayan arkadaş, sonuna kadar okumadığın için anladığını sandıkların koca bir yanlıştan ibaret. sonuna kadar okuyanların başlarda oluşan soru işaretleri tamamen ortadan kalkacak ve çok daha farklı bir pencereden bakarak yazarın haklılığına şehadet edeceklerdir. bu adımları atan kadın ve erkeklerin muhabbetsiz olması çok zor. kesinlikle tavsiye ediyorum.

08-04-2019 18:11

bazı kısımları güzeldi ama genel olarak çok sıradan bir kitap

20-01-2022 14:24

"kadın hakları diye dayatılan" mı. bu cümle bile yazarın zihniyetini net olarak ortaya koyuyor. kağıt sıkıntısı olan bu dönemde bu kitaba harcanan kağıda mürekkebe yazık

21-01-2022 15:30

evlilik üzerine harika bir kitap tavsiye edilir

15-12-2022 20:15

Bana Bir Masal Anlat Mutlu Evlilik Okulu Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz Eşim Aşkım Olsun Tatlıya Bağlayalım Sevmek Bu Kadar Güzelken Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Eşimin Eşi Yok en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli