Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun
Kitabın Yazarı:Sema Maraşlı Kitap Türü:Kadın Erkek İlişkisi Yayınevi:Profil Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:202 ISBN:9789759966577 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,40 TL D&R:14,82 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun - Sema Maraşlı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Özeti

Sema Maraşlı'nın "Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun" adlı kitabı iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde yirmi beş başlık yer alıyor. Ve Şirin'in şahsında tüm hanımlara hitap ediyor. İkinci bölüm ise on beş başlıktan oluşuyor. Ve Ferhat'ın şahsında tüm beylere hitap ediyor.

Sema Maraşlı, bu kitabında diğer kitaplarından farklı olarak okura hikayelerle değil, seçtiği iki karakter -Ferhat ve Şirin- ile diyalog kurarak anlatmak istediklerini aktarıyor.

Yazar, her bölümü çiftin ilişkileri için atması gereken birer adım olarak nitelendiriyor. Tarafların birbirinin adımlarına karışmamasını, iki tarafın da sadece kendi adımlarıyla ilgilenmesini yani herkesin koşulsuzca kendi üzerine düşen görevi yapmasını istiyor.

Ayrıca yazar, bazı bölümlerden sonra kısa hikayeler ve fıkralara da yer vererek anlattıklarını pekiştiriyor.

1. Adım: Kadın Haklarına Dair Bütün Bildiklerini Unut

Bu bölümde kadınların ilk olarak yapması gereken kendilerine "Kadın Hakları" adı altında dayatılan, erkeklerle mücadele etme düşüncesini sorgulayıp ortadan kaldırmalarıdır. Bu düşünce kadının eşiyle kendini eşitlemek için sürekli mücadele etmesine sebep olmakta ve kadını yıpratarak ilişkideki sorunların temelini oluşturmaktadır.

12. Adım: Fazla Mesuliyet Yüklenme

Bu bölüm kadınların erkeklerle olan mücadelesinin ve gizli yarışının ne denli yanlış olduğunun bir göstergesidir. Çünkü bu bölüm kadınların erkeklerle yarışmak uğruna kendilerine gereksiz yükler yüklediklerini fark etmesini sağlıyor. Bu yükler zamanla kadınların tükenmesine veya ilişkilerinin bitmesine sebep oluyor. Kitabın 69. sayfasında geçen "'Bilmek' mütevazılığı, 'bilmişlik' ise bilgili olduğunu ispatlamayı getirir." cümlesi bu konuda oldukça dikkat çekicidir.

14. Adım: Umma ki Küsmeyesin

Bu bölüm kitaptaki en önemli ve anlamlı bölümlerden biri çünkü bu bölüm kadınların umduklarını bulamayınca eşlerini suçlamalarının doğru olmadığını kadınlara hatırlatıyor. Bu durum sadece eşler arasındaki ilişkilerde değil tüm insan ilişkilerinde geçerlidir. Mesela bir annenin çocuğunun sınavlardan yüksek not almasını umması fakat çocuğun yüksek not alamaması sonucunda annenin hayal kırıklığına uğraması, çocuğun değil annenin sebep olduğu olumsuz bir durumdur. Bu gibi örnekler eşler arasında da çeşitli olaylarla ilgili olarak meydana gelmektedir.

24. Adım: Mutluluğunu, Eşinin Üstüne Yükleme

Bu bölümde kadının, sebebi ne olursa olsun mutluluğunu veya mutsuzluğunu eşiyle ilişkilendirmemesi gerektiğine değiniliyor. Bu hususa dikkat etmeyen kadınlar konu eşiyle alakasız bile olsa mutsuz olmasının sebebi olarak eşini görüyor, mutlu olmak için eşinin çaba sarf etmesini bekliyor.

31. Adım: Eşinin Yaptığı Ev İşlerini Takdir Et

Bu adım erkeklerin atması gereken en önemli adımlardan biridir. Çünkü özellikle çalışmayan kadınların yaptığı ev işleri genel olarak toplum tarafından özellikle de eşleri tarafından küçümsenmektedir. Bu durum kadınları hem üzmekte hem de sinirlenmelerine ve yetersizlik duygusuna kapılmalarına neden olmaktadır.

36. Adım: Eşine Karşı Anlayışlı Ol

Bu bölümde yazar çok önemli bir konuya dikkat çekmektedir. Örneklerle, erkeklerin eşlerini anlamak zorunda olmadığını ama onlara karşı anlayışlı olmaları gerektiğini, bu durumun birçok sorunun oluşmasını engellediğini gözler önüne sermektedir.

Genel olarak kitapta kadınların dikkat etmesi gereken hususlardan en önemlileri olarak kadının eşini değiştirmeye çalışması yerine kendini değiştirmesi, ilişkilerinde saygıya önem vermesi, geçmişe takılmaması, umursamaz olmaması ama eşiyle aşırı alakadar da olmaması yani orta yolu bulması, ev işlerini ve temizliği eşinden ve çocuklarından daha öncelikli olacak kadar abartmaması, erkek dili 'netçe'yi öğrenmesi ve belki de en önemlisi eşinin ailesiyle arasını iyi tutması sayılabilir.

Kadın dili 'bükçe'yi öğrenmek, eşinin en hassas noktası olan anneliğine söz söylememek, eşiyle alakadar olmak, üzerine düşen görevleri yerine getirmek, eşine değerli olduğunu hissettirmek, kitapta 2+1 formülü olarak isimlendirilen iki tatlı söz ve bir güzel bakışı eşinden esirgememek erkeklerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlar arasında sayılabilir.

Yazan: Firdevs AÇAR

Evlendikten Sonra da Muhabbet Olsun Yorumları

fena kitap değil faydalı bilgiler var ama genel olarak bilindik şeyler

14-02-2018 03:41