Ruhi Mücerret

Ruhi Mücerret
Kitabın Yazarı:Murat Menteş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:April Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786055162054 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ruhi Mücerret - Murat Menteş

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ruhi Mücerret Özet

Ruhi Mücerret 100 yaşında son kurtuluş savaşı gazisi. Yaşamak artık onun için ne zaman öleceğini merak etmekten ibaret. Tüm sevdiklerini kaybetmiş, evinde ölmeyi bekleyen sevecen bir yaşlı. Sevdiklerinden sadece biri kalmıştı hayatta Zülfikar Zarifoğlu kadim dostudur Ruhi Mücerret'in.

Son nefesini vermek üzereyken Ruhi Mücerret'ten son bir istek de bulunur: "Masum Cici'yi öldür." Der. 100 yaşında bir adam hayattaki tek dostunun son isteğini yerine getirmek ister. Bu arada Ruhi Mücerret son kurtuluş savaşı gazisi olduğu için sürekli şehirlerin kurtuluş günlerine gider ve orada konuşma yapar.

23 Nisan Şükrü Saraçoğlu stadında Civan Kazanova isimli genç yanında yeğeni ile birlikte ölümsüzlüğü bulduğu sanılan Ruhi Mücerret ile tanışmak istediğini söyler ve yanına gelir Ruhi Mücerret işinin olduğunu söyler bir gün onu evinde misafir edebileceğini söyler telefon numarasını bırakır ve gider.

Sevgili okur birazdan Civan Kazanova'nın çok ilginç hikayesine geçeceğiz. Her neyse aradan 1 hafta geçer ve Civan Kazanova, Ruhi Mücerret'i arar ona gelmesinin sakıncası olup olmadığını sorar. Ruhi Mücerret'in onu kabul etmesiyle dostlukları başlar. Bu dostluk biraz pekiştikten sonra Ruhi Mücerret tek dostunun son isteğini yerine getirmek için Civan'dan Masum Cici'yi bulmasını ister. Ve ona iki bin TL borcu olduğunu bunu ödeyebilmek için onu bulmak istediği yalanını söyler Civan, Masum Cici'yi bulur. Ona iki bin TL'yi ödediğini söyler. Ve Ankara’daki törene gider. Orada kendisine düzenlenen suikast ile kurşuna dizilir. Ancak yaşamaya devam eder ve tüm dünyada ünlü bir adam haline gelir. Geri döndüğünde Civan Masum Cici'nin onunla bir randevu ayarladığını söyler. Ruhi Mücerret bunun kendisi için bir şans olduğunu düşünür ve onaylar.

O gün Masum Cici ve Ruhi Mücerret'in diğer arkadaşları olan Avni Vav ve Korkut Üneli de orada bulunur. Bu iki dostu Masum Cici ile koyu bir sohbete dalmışken Ruhi Mücerret silahı getirir ve Masum Cici'yi öldürür. Kapıdan Civan girer Masum Cici'nin cesedini alarak kaçar. Civan aslında tüm bu planların bir parçasıdır Masum Cici'nin her şeyden bir haber her şeyi sonradan öğrenecek olan küçük bir kurbandan ibarettir.

Yıllar önce sevdiği kadını ve doğmamış çocuğunu kaybeden Civan, bunun acısına dayanamayarak kendini yollara vurur. Bu sırada sokak dövüşleri yapmaya başlar. Patronu Bedri Dubara onun bu maçı kaybetmesini ister ancak Civan onun bu isteğini yerine getirmez. Bedri Dubara tarafından bıçaklanan Civan yol ortasına atılır. Onu oradan Masum Cici kurtarır. Orada tüm planını Civan'a anlatır. Beynine bir çip takacaktır. Bu çip sayesinde reklamlar daha etkili hale gelecektir. Civan'ın dilini ve beynini istediği zaman kontrol edebilecektir. Ama tabii ki bunu Civan'a söylemez. Sadece bir reklam işi olduğunu ve bundan para kazanacağını söyler. Civan bunu kabul etmez. Ne de olsa her şeyini kaybetmiş biri parayı neden önemsesin.

Yola çıkıp otostop çekmeye çalışırken Fujer Fuji ( Masum Cici'den nefret eden Masum Cici'nin adamı) onu arabasına alır ve gideceği yeri sorar bu sırada telefon numaralarını alırlar ve Civan'ı üvey babasının evine bırakır. Üvey babası ona abisinin vefat ettiğini söyler Civan yeğeni ve yengesini merak ederek onların yanına gider. Yeğeni Ozan ilik kanseridir bunun için para ve ilik gerekir. Kendi iliği uysa da iki yüz elli bin TL'yi bulması aylık aldığı beş yüz TL maaş ile mümkün değildir. Masum Cici'nin teklifini kabul eder. Ve eğer tanınmış birini bu reklam işi için ayarlarsa bir milyon dolar para vereceğini söyleyen Masum Cici'ye haberlerde gördüğü Ruhi Mücerret'i önerir ve onu avlayabilmek için dost olmuştur. Ruhi Mücerret'in de beynine çip takılır ve artık o da Masum Cici'nin etkisi altındadır.

O gece nereye gideceğini bilmeyen Civan ölmüş nişanlısının mezarında bulur kendisini bir çizgi romanda girdiği ölüyü diriltme büyüsünü yapmak için oraya gelmiştir. Büyü'yü yapar ve tüm ölüler canlanır. Ve Civan oradan kaçar. Ertesi sabah uyandığında her kanal da bu haber vardır. Fujer Fuji ve Civan Kazanova bir yerde beraber otururken Civan ölmüş nişanlısını görür. Şoka giren Civan hemen peşinden koşmaya başlar. Ancak Serpil Silahlıperi'nin yanındaki adam Civan'ı vurur. Fujer Fuji ile beraber onları takibe alırlar. Serpil'i bulur alır. Meğerse Serpil ölmemiş sadece Timur Tümör denen beladan kurtulmasının tek yolu buymuş yıllar önce Timur Tümör'ün işlediği bir cinayeti görmesi nedeniyle peşindedir Timur Tümör.

Çocuğunun ve biricik nişanlısının yaşadığını öğrenen Civan mutluluktan uçacaktır. Ertesi gün buluşmak üzere anlaşır ve ayrılırlar. Ertesi gün 6 yaşındaki kızını ilk kez gören Civan çok mutludur. Yeğeni Ozan'ı kurtarmış, hayatının aşkı ve biricik kızına kavuşmuştur. Avni Vav Civan'a çip meselesini anladığını söyler ve Masum Cici'nin planlarını ona anlatır. Duydukları karşısında şok olan Civan ne yapacağını bilemez. O gün Serpil ve kızı ile buluşan Civan'ın peşine Timur Tümör'ün adamları takılır oradan kaçarken Masum Cici'nin yardımıyla kurtulur ve Timur Tümör'ü öldürür. O gün Bedri Dubara'nın Serpil Silahlıperi'nin yeni sevgilisi olduğunu öğrenen Civan, Fujer Fuji ile birlikte giderek Bedri Dubara'yı öldürür. Serpil ile Civan yeniden kavuşurlar. Bu sırada Masum Cici, Ruhi Mücerret ile bir buluşma ayarlamasını ister. Ölüm numarası yaparak Ruhi Mücerret'i oyalayacaktır. Masum Cici gelir. Ruhi Mücerret onu vurur. Civan, Masum Cici'yi alarak oradan kaçar. Ancak Civan'ın planı onu gerçekten öldürmektir. İşler istenilen gibi gitmez ve Masum Cici, Civan'ı öldürür. Bunu öğrenen Ruhi Mücerret ve Avni Vav; Masum Cici'yi öldürmek üzere giderler. Masum Cici'nin adamları onları öldürecekken Fujer Fuji gelir ve onları kurtarır. Masum Cici'yi gerçekten öldüren Ruhi Mücerret oracıkta can verir. Çizgi roman da bulunan diriltme büyüsü ile hem Civan hem Ruhi Mücerret hayata döndürülür. Ruhi Mücerret daha fazla dayanamaz, Kelime-i şehadet getirerek orada can verir.

Değerlendirme;

Yine bir Murat Menteş ve yine mükemmel bir kurgu ilk başlarda biraz sıkılsam da sonlara doğru kitap beni içine çekti ve bir solukta bitti. Belki de hepimizin beynin de bir çip vardır ve insanların bitmek bilmeyen marka, hava atma sevdaları buradan geliyordur. Bunu hiç bilemeyecek olsak da bir an için yaşamak güzel hissettiriyor ölen sevdiklerimizin geri gelmesi.. Teşekkürler Murat Menteş..

Editör: Senanur KARAKUZULU

Ruhi Mücerret Konusu

Murat Menteş ismini kitap severler Korkma Ben Varım, Dublörün Dilemması ve Garanti Karantina gibi kitaplardan tanıyorlar. Sıradışı kitaplar dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan yazar kendi tarzında yeni bir kitap olan Ruhi Mücerret ile yine okurlarının karşısına çıkıyor.

April yayınevi imzası ile sunulan kitabın ilk olarak kapağı dikkatinizi çekiyor. Rekli ve merak uyandıran kitap kapağına kapılıp kitabı almanız bir oluyor.

Dahası sonra kitabın arka kapağı sizi etkiliyor. Bilmediğiniz isimlerin acayip maceraları varmış hissi uyandıran kapak sizi daha da meraklandırıyor ve okumaya koyuluyorsunuz.

Kitabın içi ise mükemmel sözler saklıyor. Okudukça açılıyor, açıldıkça ben bu cümleyi not edeyim twitter yada facebook’ta paylaşırım diyorsunuz. Öyle bir kitap işte...

Ruhi Mücerret Soruları ve Cevapları

Ruhi Mücerret kimin eseri?

Murat Menteş

Ruhi Mücerret türü nedir?

Yerli Romanlar

Ruhi Mücerret kaç sayfa?

320

Ruhi Mücerret Yorumları

kitap güzel.. ama Murat Menteş bizi dha güzel daha şaşırtıcı sonlara alıştırmıştı.. Bu kitabında biraz eksik kalmış

05-04-2013 12:36

kötümü güzel mi anlamadım ama iyi

15-11-2013 13:57

okumadım ama okumayı düsünüyorum

12-12-2013 19:55

coook güzeel bayıldım

03-03-2014 16:38

kitabı okudum cidden sıkmadan okunacak türden güzel bir kitap :D

01-05-2014 16:49

Çok Müthiş Bir Kitap Herkeze Tavsiye Ederim.

25-05-2014 12:25

dublörün dilemmasını okudum ve çok beğendim şimdi bunu okuyorum ikiside harikağğ

25-01-2015 13:05

kitabı dün aldım . yazarı tanımıyorum fakat sanırım bi solukta okuyacağım

04-04-2016 17:30

buradaki özet fazla kısa olmuş bira zdaha uzun yazamazmısınız bir sayfayı doldurmamız gerekiyor

23-08-2019 14:14

ruhi mücerret kimdir sadece karakteri anlatmamız isteniyor

15-04-2022 20:54

güzel kitap çıktı ben beğendim

27-01-2023 12:41

bildiğimiz murat menteş kitabı okumanızı tavsiye ederim

24-10-2023 21:51

Ruhi Mücerret Antika Titanik Korkma Ben Varım Dublörün Dilemması en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları