Korkma Ben Varım

Korkma Ben Varım
Kitabın Yazarı:Murat Menteş Kitap Türü:Polisiye Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:424 ISBN:9789750507144 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Korkma Ben Varım - Murat Menteş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Korkma Ben Varım Özet

Devletin başına yeni gelen parti Gönül İşleri Bakanlığı adında bir bakanlık açmaya karar verir. Eğer bakanlığa aşkınızı onaylatabilirseniz devlet size AŞKart adında bir kart veriyor. Bu kart sayesinde müzelere, sinemaya, devlet orkestrasına ücretsiz gidebilir, otobüslere indirimli binebilirsiniz. Heyetin başında ise 22 yaşlı din adamları var. Bütün olay, 22 kişilik yaşlı bakan heyetinin katledilmesiyle başlıyor. Gönül İşleri Bakanlığı'nda basın müşaviri ve aynı zamanda dövüş ustası olan Fuat Atıf Tufa, nam-ı diğer Fu, 22 kişilik heyeti bir arada rüyasında görür. Heyet, öldürüleceklerini söyler ve Fu'nun katilleri bulmasını ister. Tatilde olan Fu rüyadan uyanır uyanmaz Ankara'yı arar. Özel kalem müdürü Ezel Zelzele Fu'nun anlattıklarına inanmaz ve önlem alma gereği duymaz. Fu yurt dışından dönene kadar ne yazık ki heyet öldürülür ve katiller bulunamamaktadır. Ancak Fu, katilleri bulmaya kararlıdır.

Korkma Ben Varım kitabı 4 farklı kişinin ağzından anlatılıyor. Böylelikle olaylara farklı açılardan yorumlayabilme şansınız oluyor ve her karakterin iç dünyasında bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz. Farklı diliyle ve betimlemeleriyle kitap gayet akıcı bir şekilde ilerliyor.

Fu, katilin aşkı onaylanmayan biri olduğunu düşünür ve bu kişilerin listesini çıkarır. Bu kişileri ararken eski arkadaşı Müntekim Gıcırbey'i bulur. Lisede beraber çok vakit geçirdiği içine kapanık bu arkadaşı Şebnem Şibumi adında bir kıza aşıktır ve heyetten AŞKart almayı başarmıştır. Fu bir yandan katilleri ararken biri, onu öldürmesi için Turgut Rulet adında bir kiralık katili tutar. Fu Turgut'a birtakım işkenceler uygulayarak onu Hayati Tehlike'nin yollattığını öğrenir. Fu aradığı adamı bulmuştur. Kimin yolladığını öğrendikten Turgut, Fu tarafından öldürülür. Fu bu durum hakkında "Hepimizin içinde bir çocuk bir de hayvan vardır... İçimdeki hayvan, çocuğu yemişti." diyor.

Fu'nun bölümünden sonra Gıcırbey'in bölümü başlıyor. Gıcırbey hayatını başkalarının yerine intikam alarak kazanmaktadır. Üst kat komşuları Ruhiye teyzenin torunu Kevser öldürüldükten sonra, Ruhiye teyze polislerden daha önce katili Gıcırbey'e birtakım şeyler yaptırarak buldurur. Durumdan şüphelenen Gıcırbey olayın üstüne gider ve Ruhiye teyzenin bir cininin olduğunu öğrenir. Adı Jajha olan bu cin sayesinde torununun katilini bulmuştur. Gıcırbey güç bela Ruhiye teyzeyi ikna ederek, intikam işine başlar. Broşürler hazırlar ve bu broşürleri marketteki rastgele ürünlerin içine sokar. Broşürün üzerinde bir tarih ve yer yazılıdır. Eğer birinden intikam almak istiyorsanız o gün, o saatte, o mekana gidiyorsunuz ve ankesörlü bir telefondan Gıcırbey sizi arıyor. Kimden ve neden intikam almak istediğinizi söylüyorsunuz. Oara karşılığı sizin yerinize intikam alıyor. Ama kesinlikle adam öldürmüyorlar.

Günün birinde patronundan intikam almak için Şebnem Şibumi adında bir kız gelir. Gıcırbey Şibumi'ye fena halde tutulmuştur. İlk kez bir müşterisine kimliğini açıklayan Müntekim Gıcırbey, Şebnem ile beraber vakit geçirmeye başlar. Ancak Şebnem onu, onun sevdiği gibi sevmemektedir. "Onunla tanışana kadar hayatım dantelsiz gecelik, sossuz makarna, golsüz maç gibiydi." diyen Gıcırbey artık Şebnem'e ne telefondan ulaşabilir ne de mailler üzerinden. "Bu gidişle yokluğunun gürültüsünden sağır olacağım." diye düşünen Gıcırbey tek taraflı aşkıyla baş başa kalmıştır. Zira Şebnem onu sevmediği gibi bir de başka birisine aşık olmuştur. Müntekim bir gün Şebnem'in evine gider ve onu başka bir adamla görür. Bu adam Şebnem'e kendisini Enver Paşa olarak tanıtır ama kendisi aslında Hayati Tehlike'dir.

Uzun yıllar sonra Fu, Müntekim'i evinde ziyaret eder ve durumu anlatır. Aynı adamın Şebnem'i sevdiğini de söyler. Fu ve Gıcırbey o gece Hayati Tehlike'yi öldürmek için anlaşır.

Hayati Tehlike, mafya babası olan Atom Bombacıyan’ın oğlu Niko Bombacıyan’ın arkadaşıdır. Bir otelde başkaları onları öldürecekken Hayati ve Niko beraber otelin 9. katından atlar. Niko’nun ölmesine rağmen Hayati mucizevi bir şekilde yaşamaktadır. Atom Bombacıyan bu adamı merak eder ve yanına çağırtır. Tanıştıktan sonra onu mafyaya almak ister. Hayati biraz çekinmektedir. Atom Bombacıyan buna çözüm olarak şunu bulur: Bir kağıdı birçok küçük parçaya ayırır ve her küçük parçanın üzerinde bir harf olacak şekilde “HAYATİ TEHLİKE ARAMIZA HOŞGELDİN” yazar. Mafyaya girmeye her yaklaştığında ona bir kupon verecek, bütün kuponlar tamamlandığında ise Hayati artık mafyadan biri olacaktır. Daha sonradan Hayati bu kupon yöntemini biraz değiştirerek, Şebnem’i etkilemek için kullanacaktır.

Kısa sürede çabuk yükselen Hayati, mafyanın daha eski bir üyesi olan Abidin Dandini’yi rahatsız eder. Abidin, bir hastalık sonucu konuşma yetisini kaybeden, aslında söylemek istediği kelimelere benzer kelimeler söyleyen Bombacıyan’ın yakında işleri başkasına bırakacağını anlar. O kişinin kim olduğunu sorar ve bu kişi kendisi değildir.

Acelesi olmayan Abidin Dandini, Hayati’yi uzun ve güvenli yoldan öldürmeye karar verir. Uzun araştırmalar sonucunda Hayati’nin Gönül İşleri Bakanlığı’na başvurduğunu ama aşkını tescilletemediğini öğrenir. Bakanlık öldürülürse, zan altında kalacak isimlerden biri de Hayati Tehlike’dir yani. Fu’yu öldürmesi için de 2 adam yollamasına rağmen başaramaz ve Ezel Zelzele’yi öldürtür. Fuat bakanlığın, Müntekim çalınan sevgilisinin ve Şerif Şibumi de kızının kandırılmasının intikamını Hayati’den alacaktı. Böylelikle Abidin onu öldürmeyecek, o işi başkaları yapacaktı.

Hayati Tehlike bütün mafya işlerinden çekilmek ve sonradan aşık olduğu Şebnem ve öz oğlu Gerçek ile beraber huzurlu bir hayat sürmek istemektedir artık ama işler onun istediği gibi yürümeyecektir.

Kızının bir mafya elemanı ile çıktığını öğrenen emekli polis Şerif Şibumi -Şebnem’in babası- Hayati’yi bir güzel döver ve kızından uzak durmasını söyler ancak öldürmez sadece omzundan vurur. Vurulduktan sonra evine giden Hayati yorgunluktan uykuya dalar ve uyandığında 7 adet yaşlının onu sandalyeye bağladığını görür. Bu 7 yaşlı Fu’nun tanıdıklarıdır. Heyeti öldürenin Hayati Tehlike olduğunu Fu söyledikten sonra, bu 7 yaşlı Fu’nun yerine onu öldürme kararı alır. Ancak tabancada kurşun yoktur, unutmuşlardır. Altısı kurşun almak için gider ve birini bekçi olarak bırakır. Zaten her an ölebilecek adam o sırada kalp krizi geçirir. Hayati bir şekilde bağlandığı sandalyeden kurtulur ve tam evinden kaçacakken önünden bir kurşun geçer. Oğlunun doktoru Neptün Petünya’dır bu kurşunu atan. Aşkına karşılık bulamadığı için deliren kadın, Hayati’yi vurmaya gelmiştir. Tesadüfe bakın ki aynı anda Fu ve Müntekim de onu vurmak için gelmiştir. 3 kişiye karşı tek başına savaşan Hayati buradan sağ çıkmayı başarır tabii birçok yara ve kırıkla. Zaten ölümün eşiğinden dönen Hayati bir an önce oğlunu Abidin’in evinden alıp uzaklaşmak ve mafyayı bırakmak ister. Oğlunu almak üzere Abidin’e gittiğinde, Abidin, Gerçek’i rehin alır. Oğlunun vurulmasını istemeyen Hayati, Abidin’e “Beni vur.” der, Abidin tam ateş edecekken ve Hayati ölüme hazırken mermi birden durur. Oğlu Gerçek’in telepatik güçleri olduğunu unutmuştur Hayati. Gerçek, nesneleri düşünce gücüyle hareket ettirebiliyor veya onları durdurabiliyordu. Babasının ölümüne razı gelmeyen bu çocuk mermiyi havada durdurarak babasını kurtarmıştı. Yine ölümden kıl payı kurtulan Hayati, oğlunu da alır ve oradan uzaklaşır. Şebnem’e gider ve gerçekleri söyler. Şebnem, Hayati ve Gerçek beraber motosiklete atlar ve eski bir tanıdıklarına giderler. Artık her şey bitmiştir, Hayati için sadece Şebnem ve Gerçek vardır.

Korkma Ben Varım Soruları ve Cevapları

Korkma Ben Varım kimin eseri?

Murat Menteş

Korkma Ben Varım türü nedir?

Polisiye, Yerli Romanlar, Gerilim

Korkma Ben Varım kaç sayfa?

424

Korkma Ben Varım Yorumları

kitaptaki karakter isimleri nedeni ile okurken karmaşa içine girdim

19-01-2016 20:14

oldukça sürükleyici bir konusu var

02-02-2016 22:12

yazar katili bulmasınlar diye biraz fazla karmaşa oluşturmuş takip etmesi zor yine de fena kitap değildi

10-02-2016 21:55

murat menteşin kitapları iyi ve sürükleyici olsa da çoğu yerlerde insanın kafası karışıyor
yoğ hamınna

11-01-2017 19:48

abi küfür var

03-11-2017 19:11

murat menteş güzel yazan bir yazar korma ben varım da konusu ile oldukça güzel bir hikaye tavsiye ederim

14-12-2019 19:59

kitabın giriş kısmı çok uzun sürmüş, konuyu bence gereksiz ve fazla dallandırıp budaklamış yazar,gereksiz laf kalabalığı çok ve fazla mecazi kavram kullanılmış, lafı çok dolandırmış, kitap benim için ancak 220 ci sayfalardan sonra sürükleyici hale geldi, değişik bir kitap anlatımı da farklı, açıkçası kitap biraz beni yordu.anlatımı çok karışık.

08-02-2021 11:20

yokluğunun gürültüsünden sağır olacağım sözü bitirdi beni sırf bu söz için alıp okunur şahane kitap

06-07-2022 19:41

farklı harika bir polisiye olaya farklı bir yerden bakmış güzel yazmış

13-04-2023 12:30

ben pek beğenmedim fazla sıradan bir konusu var

30-01-2024 22:18