Antika Titanik

Antika Titanik
Kitabın Yazarı:Murat Menteş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:April Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2018 (20-09-2018) Sayfa Sayısı:360 ISBN:9786056842689 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Antika Titanik - Murat Menteş

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Antika Titanik Özet

Kendisiyle ilk defa karşılaştığım Murat Menteş’in Antika Titanik adlı kitabının konusu hakkında felsefi mi bilim kurgu mu psikolojik mi polisiye mi olduğu ile ilgili kararsız kaldığım yine de sanırım hepsi diyebileceğimiz bir tarzda yazıldığını söyleyebiliriz. Yazarın kitabında biraz aksiyon biraz komedi biraz cinsellikle konudan konuya atlarken aralara serpiştirdiği bilgiler ve günümüze uygun esprilerle farklı bir tarza imza attığı kesin olsa da net olarak kafanızı yorarak sonuca ulaşmak isterseniz okuyabilirsiniz.

Titanik adlı bir gemi vardır ve olayın çoğu burada geçer. Titanik’i Rus asıllı iş adamı Igor Jaguar yaptırmıştır. Jojo adlı kadın Igor Jaguar’ın kızıdır ve hikâyenin başkahramanı Marco Montes’in nişanlısıdır ve aynı zamanda hamiledir. Marco, kızın babasından çok korktuğu için bir şey diyemez ve bahsedilen bu durumları kabul eder.

Marco gemidedir ve hafızasını kaybetmiştir dolayısıyla nişanlısı dâhil kimseyi tanımadan olayların içine dâhil olmuştur. Etkilendiği tek şey Şifa Şavk adındaki şarkıcı kadındır, ilk görüşte aşık olur. Kim olduğunu hatırlamasa da kimi sevdiğinin bilir. Bunu Şifa’ya itiraf ettiğindeyse kadın, Refik Risk’i sevdiğini söyler. O saatten sonra Refik, Marco için baş düşmandır ve gizlice Refik’in Şifa’ya yazdığı mektupları ve Browning marka silahı çalar.

Refik ile Marco karşı karşıya geldiği bir anda tabancayla Refik’i vurur. Bir süre tüm delilleri yok etmek istese de tamamen Titanik’ten kaçmaya niyetlenir. Jojo’nun sarhoş geldiği bir anda pasaportunu alır ve Marco aslında İtalyan olduğunu öğrenir. Geminin limana varacağı anı bekleyip kendini rıhtıma atar. Derme çatma bir mekâna gelİr. Pansiyonda yer bulmuştur ancak ondan şüphelenen görevli polise haber verir. Bir şekilde tutuklanmaktan kurtulur.

Aslında Refik Risk’in ölmediğini öğrenir hatta Refik’te çok sarhoş olduğu için onu öldürmeye teşebbüs ettiğini bile unutur. Bir süre sonra Refik kendisinin Taha Tahir olduğunu Marco’ya söyler. O Taha’ysa Şifa’ya aşk mektupları yazan Refik kimdir? Marco artık bunun peşine düşer. Evrak kontrolünden sonra tekrar Titanik’e geçerler. Dedektif Owen Wow, Marco’ya yardım etmenin peşindedir.

Dr. Akula ise Jojo’dan hoşlanıyordur ve onun peşindedir. Jojo ise sırnaşık kedi gibi sürekli Marco’nun peşindedir. Ara ara Marco zihninde Şifa ile ilgili şeyler hatırlamaya başlar ve tekrar karşısına çıkıp evlenme teklif eder. Gözlerini açtığında Titanik’te olduğunu öncesine dair hiçbir şey hatırlamadığını anlatır. Şifa ısrarla Refik’i sevdiğini söyleyince Marco kendini bara atar ve sarhoş olduğunda Dr. Akula onu yakalar ve tuzak kurar.

Marco kendine geldiğinde Jojo’dan bilgi sızdırmaya çalışır. Seninle nasıl tanışmıştık, ben nerde çalışıyordum gibi bilgilerle kendi hakkında bir şeyler öğrenmeye kalkışır ve o bilgilere göre kendisinin Marco olmadığını anlar. Öğrendiklerinin yanında kendisinin silahlı ve tehlikeli bir adam olduğu en yakın arkadaşını bıçakladığını da öğrenir.

Owen Wow, Türk olduğunu itiraf eder ve adının Avni Vav olduğunu söyler. Asıl ilginç olansa doksan dokuz yaşında olduğunu söylemesidir oysa çok genç gösteriyordur. Gençliğinde edebiyatla ilgilendiğini hayalet yazarcılık yaptığını anlatır. Igor jaguarın İstanbul’a geldiğini Avni’nin yarattığı kahraman Ruhi Mücerret ’in peşine düştüğünü söyler fakat Ruhi yüz yaşındadır ve Igor’ın asıl sırrını anlatır.

Igor Jaguar’ın tüm derdi asla yaşlanmayan ve doğal nedenlerle ölmeyen insanları yaratmaktır. Bu sayede bir alay bilim insanının patronudur. Emrinde çalışan bir sürü uzman, cerrah gerçekten de yaşlanmayı durdurup tersine çevirmeyi başarmıştır. Yani Titanik gemisi gençleştirme operasyonu için kullanılıyordur böylece çok yaşlı biride en az yetmiş yaş genç gösterebiliyordur. Igor, Avni’ye Titanik hakkında roman yazmayı karşılığında da gençliğini vermeyi teklif etmiştir. Başta karşı çıksa da kabul etmiştir. Marco tüm bunları öğrenirken Jojo ve Şifa gelir. Jojo sızınca Şifa da estetik mucizesi olduğunu itiraf eder. Şifa ve Marco kaçmaya karar verirler. Sonunda Marco kanunları çiğneyerek Şifaya aşık olmuş Şifa da onu sebepsiz yere affetmiştir ve Marco Refik Risk olduğunu itiraf eder.

Yazan: Pınar Çağlayan

Antika Titanik Soruları ve Cevapları

Antika Titanik kimin eseri?

Murat Menteş

Antika Titanik türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye

Antika Titanik kaç sayfa?

360

Antika Titanik Yorumları

güzel ama bazen akıcılığını yitiriyor.🐯bu yüzden sıkılabiliyor okur.🍐gene de okunmayacak gibi değil.🌈 puanım 5/10...✨

maNga • 15-02-2019 21:52

bu tarz kitaplar artık bana çok itici gelmeye başladı kitabı uzatmanın kime ne faydası var çok merak ediyorum kitabı kalınlaştırınca daha fazla mı para kazanıyorsunuz?

09-03-2019 18:45

konusu güzel ama biraz zayıf bir kitap olmuş murat menteşin diğer kitapları gibi değil en azından bana öyle geldi

17-03-2020 21:59

çok güzel bir kitaptı

16-11-2022 13:02