Dublörün Dilemması

Dublörün Dilemması
Kitabın Yazarı:Murat Menteş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:263 ISBN:9789750503228 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:18,20 TL Pandora:19,24 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dublörün Dilemması - Murat Menteş

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dublörün Dilemması Özeti

Murat Menteş, Dublörün Dilemması'nda okuyucuya Nuh Tufan'ın tuhaf, eğlenceli ve maceralı hikayesini aktarıyor.

Nuh Tufan, yetimhanede büyümüş, albino, bembeyaz (!) bir gençtir. En yakın arkadaşı ise İbrahim Kurban adında, doğuştan zengin bir mucittir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen bir işte dikiş tutturamadıklarından aylak aylak gezmektedirler. Fakat bir gün İbrahim Kurban, çok önemli bir buluş icat eder. Yalnızca iki fotoğrafına sahip olduğu bir insan yüzünün gerçeğe eş bir maskesini yapabilmektedir. Bunu öğrenen Nuh, kendilerine bir iş icar eder ve iş adamlarına özel bir dergiye ilan verir. İki yerde birden olmak isteyen, meşgul insanlara yardım edebileceklerdir!

Dergide ilanı gören Dr. Tornado isimli bebek bezi şirketinin sahibi Ferruh Ferman, adamlarından numara kime aitse onu bulup getirmelerini ister. Adamları da bir sabah bakkaldan eve dönen Nuh Tufan'ı kaptığı gibi Ferruh Ferman'a götürürler. İşin aslını anlayan Ferruh Ferman, kendisinin bir maskesini yapmalarını ister. Nuh Tufan, Ferruh Ferman'ın maskesiyle huzurevindeki annesini ve tımarhanedeki kız kardeşini ziyaret eder, çeşitli toplantı ve kutlamalara katılır, Ferruh'un sevgilisi Dilara Dilemma ile vakit geçirir. Fakat işin aslı, bambaşkadır.

Ferruh Ferman, üniversiteyi bitirdiği sıralarda Roza Silahlıpoda adında, kendine aşık olan bir kızla evlenmiştir. Fakat Roza'nın abisi Rıza Silahlıpoda, bir işe sahip olmayan ve kendi parasıyla geçinen Ferruh Ferman'ın sürekli ensesindedir. Kendisinden bir fabrika kurmasını, her türlü sermayeyi ve ihtiyaçları karşılayacağını söylemektedir. Gelgelelim arkeoloji mezunu olan Ferruh Ferman, kendi alanında bir mesleğe sahip olmak istemektedir. Fakat bir türlü iş bulamadığından fabrika kurmaya razı olur. Bir çocuk bezi fabrikası kurmaya karar verirler. Bu sırada Roza hamile kalır. Fabrika kurulmuş, epey tutulmuştur da. Fakat birkaç ay sonra Roza'nın karnındaki kitlenin bir bebek değil, kanser olduğu anlaşılır. Roza çok üzülmüş, depresyona girmiştir. Giderek azalan aralıklarla içki tüketmeye başlamıştır aynı zamanda. Depresyon ilaçlarını içki ile beraber almakta, canına hiç kıymet vermemektedir. Sonunda, bir alkolik olup çıkar.

Bir gün, Roza Silahlıpoda Ferman alkollü araba kullanırken, çok büyük bir trafik kazası geçirir. Uzun bir ameliyat sonucunda bir netice alınamaz ve tam beş sene boyunca komada kalır. Kazadan önce zaten karısına ilgisini kaybetmiş olan Ferruh Ferman ise kadınlara tekrar ilgi duymaya başlamıştır. Fakat Roza'nın ağabeyisi Rıza Silahlıpoda, Ferruh'un peşine iki adam dikmiş, dişi sineğe bile bakmasına fırsat vermemektedir. Çünkü Roza'nın yaşadığı kazanın Ferruh'un suçu olduğunu düşünmektedir. Ferruh Ferman, bir gün Dilara İlemma ile tanışır. Birbirlerine aşık olmasalar bile, ihtiyaçları vardır. Bir süre sonra, Ferruh'un Dilara ile ilişkisini anlayan Rıza Silahlıpoda, Dr. Tornado şirketinin 10. yıl kutlamalarında Ferruh'u öldürtmeye karar verir ve adamlarıyla Ferruh'u takip ettirmeyi keser.

Rıza'nın kendisini öldürteceğini haber alan Ferruh Ferman'ın ise farklı planları vardır. Kutlamaya kendisinin kılığındaki Nuh Tufan'ı gönderecek, kendisi ise kaçacaktır. Fakat olaylar pek planladığı gibi gelişmez.

Kutlamanın yapılacağı akşam, Nuh kutlamaya Dilara Dilemma ile birlikte katılır. Ferruh Ferman da çok meraklandığından, kılık değiştirerek oraya gider. Ferruh Ferman'ın yani Nuh'un açılış konuşmasını yapacağı sırada, sahneye bir sürü Ferruh Ferman çıkıverir! Olayların hepsinden haberi olan İbrahim Kurban, Nuh'u kurtarmak için bu planı yapmıştır. Dilara Dilemma kılığındaki ise Pembe Panter takma adlı Nuh'un eski ajan arkadaşıdır. Rıza Silahlıpoda'nın adamları ve Ferruh Ferman'lar arasında bir çatışma çıkar. Gecenin sonunda gerçek Ferruh Ferman omzundan vurulmuş, Nuh Tufan'ın ise bir parmağı kopmuştur.

Murat Menteş'in bu eğlenceli ve ilginç hikayesinde, okuyucuyu bir merak tufanı bekliyor!

Dublörün Dilemması Yorumları

sıkılarak okuduğum bir kitap oldu belki benim tarzım olmadığı içindir

09-04-2015 20:45

çok ıyıydı off beynım yandı resmen düşündürücü sürükleyıcı allahım hala ınanamıyorum olayı anlayamayıp anlamak garıp hahhahah off ınanılmaz güzeldı tekrar okuyacağım sağol murat menteş :)

19-04-2015 20:31

bence iyi bir kitap ama xok dusundurucu

29-11-2015 15:45

kesinlikle muazzam bir kitap :d

29-11-2015 23:27

hayatımda okuduğum en iğrenç kitap hiç sürükleyici değil ne anlatma ya çalıştığı belli değil . bi konu dan başka bi konuya atliyor ve aşırı derecede derin konuşuyor yani saçma lik 150 nci sayfa ya vardım bıraktım. kendince farklı yazmaya çalışmış ama bence bukdar fekwefece konuşmaya gerek yok.

26-01-2016 14:30

altı çizilesi cümlelerle dolu bir kitap

Bu Adam Fezadan • 29-11-2016 22:11

çok kötü bir kitap, derin, sürükleyici değil, anlamsız, daha özetinden 1 satır bile okumadım.
belkide dilanlatım hocam bu kitaptan sınav yaptığı içindir :d

12-12-2016 21:55

hayatımın yazarından mükemmel bir kitap

12-01-2017 18:29

sonunda yaptigi seyle azimdan bir anda vay. deyivermisim. ) pardon diyeyim. mukemmeldi nuh tufan, ibrahim, dilara, umur samaz sonradan olaylara tamamiyle karisti.
ustteki yorumu silin bir zahmet duzeltme kapali
yazara tesekkur ederiz

19-03-2017 22:16

..
kitap güzel ancak sınavda sorunlunca güzel olmuyor.

27-05-2017 21:22

çok sıkıcıydı hep kopmalar vardı zorla olmasaydı okumazdım.

06-06-2017 15:56

tek kelime ile harika zeka ürünü bir kitap. her okuyan anlayacak diye birşey yok !

14-09-2017 23:09

bu özeti kaldıran sevinirim

07-12-2017 18:43

çok güzel bir kitap her ne kadar başında karışık gelsede daha sonra bunları birleştirip eğlenceli hale getirmiş

03-04-2018 20:46

alışık olmadığımız bir roman tipi muhteşem bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

18-05-2018 23:27

Antika Titanik Korkma Ben Varım Dublörün Dilemması Ruhi Mücerret en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Camdaki Kız Peki Ya Şimdi Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Komik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Çocuk Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Şiir Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları