Peki Ya Şimdi

Peki Ya Şimdi
Kitabın Yazarı:Pucca Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:İndigo Yayınlandığı Yıl:2019 (02-07-2019) Sayfa Sayısı:216 ISBN:9786057611130 Kitap Puanı:5 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:125,61 TL e-kitap,pdf,epub: *

5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Peki Ya Şimdi - Pucca

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Peki Ya Şimdi Özet

Okuma sevgim, ortaokulda kütüphane düzenleme görevine gönüllü aday olduğumda kesin olarak başlamıştı. O döneme kadar tabii ki bu alışkanlığı edinmiştim ama yine de Harry Potter serisinden sonra okunduğum tek seri, Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisiydi. Okumayanlar için kısa bir özet geçmek gerekirse, 15 yaşlarındaki Serra’nın hayat hikâyesini anlatan 10-12 serilik bir günlüktü. Bu kitabı alana kadar günlükler bana her zaman ilginç gelmişti. Birinin hayatına ortak olmak her zaman ilgimi çekmişti. Günlük, bir insanın iç dünyasının duvarı gibi gelmişti bana hep. Dediğim gibi, bu kitabı alana kadar.

Ben Pucca’nın diğer kitaplarını okumadım. Muhtemelen hapis cezası mevzusunu duymasaydım, yine alıp okumazdım. Merak ilginçtir ki, sizi okumak ve okumamak arasında fark olmayan kitapları okumaya zorluyor. Dolandırmadan söylemek gerekirse, bu kitap benden yalnızca 1 gün götürdü, katiyen bir şey katmadı.

Günlük olduğu için fazla edebi bir dil zaten beklemiyordum. Yine de en azından ilgi çekici bir dili olmasını bekliyordum. Yazılmak için yazıldığı belli olan, hamilelik üzerine kurulu bir kitap “Peki Ya Şimdi?”. Kitabın ilk 6 serisini okumamanın olaylar arasında bir geçiş sıkıntısı yaşatacağını düşünmüştüm. Hiçbir şekilde bir sıkıntı yaşamadım hatta ilk 67 sayfasını okuduğumda karakterleri tanıyor ve hiçbir şekilde bu kimdi demiyordum. Her karakter kısa kısa da olsa konuya girilmeden önce teker teker açıklanmış. Bu da karakterleri kafanızda canlandırırken sorun yaşamanızı engelliyor.

Son 5 yıldır çok fazla eleştiri yazmış olsam da, sanırım bu kitap beni eleştiri yaparken kendimi sınırladığım sayılı kitaplardan biri oldu. Yazarı seven kadar sevmeyenin de olduğu bir kitleden bahsediyoruz. Yazardan bağımsız özeti yazmayı denesem de sanırım biraz önyargılı davranıyorum. Belki fazla basit geldi, belki bir olay örgüsü okumayı bekliyordum ama bu olay örgüsü sürükleyici gelmedi. Nedendir bilmiyorum ben kitabı pek beğenemedim.

Daha önceki kitapları okumasam da karakter hakkında fazlasıyla bilgi sahibiydim. Eskiden ben Serra’nın karışık dünyasına dalarken, kuzenim Pucca’nın heyecanlı hayatını okurdu. Çok heyecanlandığı yerlerde “Sena, bak böyle böyle oldu!” diye bilgi verirdi. O yüzden de Pucca’nın diğer kitaplarının daha heyecanlı olduğunu biliyorum. En azından daha çok güldürdüğüne eminim. Bu kitabı okurken, sadece benim değil kuzenimin yüzünde de, düz bir ifade vardı. Bu bile biraz yardımcı oldu bana.

Pucca, anladığım kadarıyla, edebi bir kaygısı olmadan kaleme alıyor kitaplarını. Basit bir dil bu yüzden tercih ediyor muhtemelen. Kitap bana eğlenceli değil daha duygusal geldi. Sanırım yazar, artık o enerjik, deli dolu ruhundan çıkıp hayatının bir sonraki evresini anne olan yanını bu kitapta bize göstermiş. Yaşadığı şeylerin ne kadar üzücü ve gittiği yolun ne kadar yorucu olduğu da kitapta son derece açıkta. Kitabın edebi yönünü sevemedim sadece, eğer o da beni sarsaydı muhtemelen, diğer kitaplarını da okurdum.

Kitabın özetine gelecek olursak. Pucca ile Osi, evli çiftimiz. Kitap Pucca ile Osi’nin kavgası sonucu Pucca’nın kaza yapmasıyla başlıyor. Kazadan sonra kaldırıldığı hastanede, hamile olduğunu öğreniyor. Hamile hesaplarını takip ediyor ve kendini bu duyguya alıştırmayı deniyor. Evin bebek için yeterince güzel olmadığına karar verip evi değiştiriyorlar. Ev değiştirirken Pucca, diğer evi taşınırken yaşadığı sorunları yaşamamak için sürekli etrafta dolanıyor. Bir yüzüğün derdine oradan oraya koşarken düşüyor. Osi ile bunun üzerine kavga ediyorlar. Bir gün sonra kanaması olunca doktora gidiyorlar ve aslında dış gebelik yaşadığını öğreniyor Pucca. Bunun üzerine depresyona giriyor. Onu depresyondan çıkaran olay, Osi’nin Pucca’yı alıp acile götürmesi oluyor. Acilde, yine hamile olduğunu öğreniyor. Bu onu hayata döndürüyor. Daha dikkatli davranıyor bu sefer. Osi’nin senin yüzünden oldu suçlamaları da son buluyor. Bir süreliğine. Osi’nin dünyanın en kötü kocası ve en hödük erkeği unvanına layık olduğunu düşünüyorum. Bunun için bir ödül veriliyorsa, benim adayım kesinlikle Osi. Kitap boyunca kavgaları ve laf dalaşları katiyen bitmiyor.

Normal şartlarda okuduğum hemen hemen her kitabın özetinde sonunu yazmamaya sadece başını anlatmaya gayret ederim. Bu kitabın ise tam tersini yapıp detay kısımlarını atlaya atlaya anlatacağım. Bir günlük olduğu için kitabın önemli kısımlarının aradaki olaylar olduğunu düşünüyorum.

Etrafındaki tek hamile Sırık olduğu için onunla yalancı bir samimiyet kuruyor istemeden de olsa. Onunla etrafta geziyor, konuşuyor. Yapmacık bir arkadaşlık yaşıyor ikisi. Bir gazla bebeğine masal okumak istediğini yazıyor ama yine aynı bölümde masalların iyi ve kötü karakterlerinden dert yanıyor. Masal okumaktan vazgeçiyor, gazete okuyacağım diyor. Bölümün altına eklediği notsa bir hayli gülmenize sebep oluyor. 6-9. Aylarda kendini şişman ve çirkin hissetmeye başlıyor. Ölçüyü kaçırmam her şey kontrolüm altında dese de ister istemez kabulleniyor en sonunda ölçüyü kaçırdığını.

Osi ile kavgaları şiddetleniyor. Önce birlikte uyumuyorlar, sonra Osi evden gidiyor, sonra olaylar iyice çirkinleşiyor, Pucca evi terk edip otele yerleşiyor. Bu noktada yavaş yavaş kitabın sonuna geliyoruz. Pucca’nın doğumu başlıyor. Batı dünyaya gözlerini açıyor.

Ben genel olarak kitabı beğenmedim ama yerden yere vuracak kadar da nefret etmedim. Diğer kitaplarını okumam ama bu 7. Kitap olduğuna göre ilk 6 kitapta da sevilmeye değer şeyler olduğunu düşünüyorum. Yolda zaman geçsin diye ya da evde kafanızı vererek okumak istemediğiniz zamanlarda okunabilecek bir kitap.

Yazan: Sena AKSOY

Peki Ya Şimdi Soruları ve Cevapları

Peki Ya Şimdi kimin eseri?

Pucca

Peki Ya Şimdi türü nedir?

Günlük / Anı

Peki Ya Şimdi kaç sayfa?

216

Peki Ya Şimdi Yorumları

bu kadının hala neden okunduğunu anlamıyorum yapmadığı kötü şey kalmamış onları marifet gibi anlatıyor en son zaten kötü şeyleri teşfik ettiği için mahkemeye çıktı yine masuma yatmış bir de oğlunu kullanmaya başladı neymiş ona birşey olursa oğluna bakmış falan yaparken düşünmüyorlar üstüne bir de oğlunu reklam yüzü gibi kullanıyor ayıp yani ilk kitabını okumuştum sevmiş fakat kendisini tanıdıktan sonra okumayı bıraktım size de tavsiye etmem değerli yazarlar varken lütfen böyle tiplere prim vermeyin

09-07-2019 11:50

önceki kitaplarına göre zayıf ama güzel yine

17-07-2019 11:24

mahkeme kararı olmasa pek satmazdı puccayı seviyorum ama bu kitabı pek olmamış ya da kendini tekrar ettiği için bana sıradan geldi

29-07-2019 12:26

ön yargı ile yorum yapmayın lütfen içten ve samimi yazıyor o yüzden seviliyor ve beğeniliyor bu kitabı da aynı olmuş benim hoşuma gitti

04-08-2019 15:22

kitap güzeldi eğlenceli keyifle okutuyor kendini

08-08-2019 20:12

önceki kitaplarına göre hayal kırıklığı yarattı açıkçası verdiğim paraya acıdım puccadan beklemezdim umarım bu kitap okurları yanıltmaz ilk kitapları gerçekten güzel

09-08-2019 11:26

pucca güzel yazıyordu ama artık kendini tekrar ediyor pucca hayranı olarak bende hayal kırıklığına neden oldu

20-08-2019 13:28

aşırı derecede merak ediyorum. diğer kitaplarını okurken çok eğlenmiştim.

Sezenil • 21-09-2019 01:40

okuduğum ilk kitabıydı yazarın. diğer kitapları daha iyi diyorlar bilmiyorum ancak bu kitabı okurken ben eğlendim. edebi bir kaygı taşımıyor kesinlikle. bunu yazarın kendisi de söylüyor. o yüzden büyük bir beklentiyle okumadım. ona göre okudum yani. yazarın sorunlu bir geçmişi olduğu belli zaten bunu birkaç yerde vurguluyor. ama en büyük darbeyi annesine vuruyor. annesinin yerinde olmayı hiç istemezdim. sorunlu bir çocukluktan kendisinin dediği gibi borderline bir birey yetişmesi garipsenecek bir durum değil. eşinin de kendisinden aşağı kalır bir yanı yok. yetiştirecekleri çocuğun ne kadar sağlıklı büyüyeceği de soru işareti. her neyse, kitap sıkıcı değil evet ama bu tarz insanların toplumda olduğunu da görmezden gelemeyiz. dobrayım derken patavatsız, doğrucuyum derken terbiyesiz olan, kırıp döken ve bunu marifet sayan umarsız insan örneğini kendini anlatarak vermiş pucca. biri aslında onun yüzüne doğruları söylemeli. bir daha okur muyum, belki gülmek için evet ama o kadar. çerezlik.

08-10-2019 15:56

pucca resmen saçmalamış tamam edebi yanına özen göstermiyorsun bilgim yok de gitsin de insanın okura biraz saygısı olur olmadı günümüz ergenleri gibi türkçe karakter kullanma ben böyleyim de git böyle kitap olmaz yazacaksan git internette yaz bunları verdiğiniz paraya yazık

01-11-2019 12:50

çok güzel 👍

09-07-2020 13:43

önceki kitaplarına benzemiyor kötü

18-11-2022 13:09

bu kadına çok üzüldüm ogluna ne oldu

16-03-2024 13:11

Peki Ya Şimdi Pucca Günlük 6 - Şimdi Biz Neyiz? Pucca Günlük 5 - O Adam Buraya Gelecek Ay Hadi İnşallah! - Pucca Günlük Ve Geri Kalan Her Şey - Pucca Günlük Allah Beni Böyle Yaratmış - Pucca Günlük Küçük Aptalın Büyük Dünyası Pucca Günlük en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar