Orta Zekalılar Cenneti

Orta Zekalılar Cenneti
Kitabın Yazarı:Zülfü Livaneli Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:1991 (02-12-2015) Sayfa Sayısı:464 ISBN:9786050930948 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Orta Zekalılar Cenneti - Zülfü Livaneli

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Orta Zekalılar Cenneti Özet

Yasalar, Yasaklar

Yazar bu kısımda çok fazla yasak olduğundan dolayı insanın artık kendi düşüncelerinden bile koktuğunu anlatmaya çalışıyor. Devletin insan için olduğunu, insanları korkutmak, düşüncelerine set çekmek için var olmadığını, ilerlemenin ise baş kaldırıp yasakları yok ederek gerçekleşeceği anlatılıyor.

Bir Heykelin Başına Gelenler

Bir üniversiteye İranlı bir heykeltıraş olan bir öğrenci bir heykel hediye etmek ister. Heykel de yaşlı bir adam üstünde füzeler uçan bir dünyaya bakmaktadır. Ancak her yönetim değiştikçe heykelin başına bir şey gelmekte ya Karl Marx'a ya Humeyni'ye benzetilmektedir. Heykeli korumak isteyen fakülte yöneticileri dünyanın üzerine " Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" yazarak heykeli kurtarmayı başarır.

Metrodaki Çocuk

Paris'te her metro da bazı insanlar farklı enstrümanlar çalarlar ve insanlar bundan zevk duyar. Hem çalan kişi dinleyicinin ilgisinden memnundur hem dinleyen kişi çalan kişiden memnundur. Aynı metro da Türkiye de yan flüt çalınırken yeni kuşaktan bir genç küfrediyor tüm metroya. Bu olayı anlatarak kültür eksikliğine bir kez daha değinen yazarımız her şeyi açıklıyor aslında.

Görgü

Rus romanlarını okurken sonradan zengin olan burjuvaların aristokrasi sınıfında saygınlık görebilmek için kız çocuklarına piyano, erkek çocuklarına eskrim dersi aldırır, tüm aydınları bir araya getirecek etkinlikler düzenlerlerdi. Ancak Türkiye de sonradan zengin olan kişiler eski durumunu üstünden atamayarak hala eski alışkanlıklarına devam ederek, çocuklarını en iyi okullarda da okutsa kendini geliştiremiyor. Ne Anadolu soyluluğunu taşıyarak o kültürü yaşatabiliyor ne de batı kültürüne ilerleyerek gelişebiliyor.

Ah İstanbul

Bu kısımda 17. Yüzyıl şairlerinden olan Mehmed Halife'nin o dönemde İstanbul'un çürümeye nasıl başladığını, güzelliğini, masumluğunu nasıl yitirdiğini anlatıyor. Yazarımız da bu sözlerin şimdiyi ne kadar yansıttığını anlatıyor. İstanbul'da dönen mafyacılık işlerini, kara parayı, depreme karşı dayanıksız yapılan binaları, kalabalığını, kirlenen boğazı, Haliç'i, kapkaç ve hırsızlık olaylarını gittikçe daha kötü bir duruma gelen İstanbul anlatılıyor.

Değerlendirme: Orta zekalılar cenneti, tam bir sistem ve günümüz Türkiye'sinin eleştirisidir. Sanata, düşünmeye ne kadar da karşı bir toplum olduğumuzu okurken daha da iyi anlıyoruz. Televizyon biz de henüz kitap okuma alışkanlığı olmadan ortaya çıktığı için öyle bir alışkanlığımız olmadı mesela. Kitapların yerini çok güzel verdik televizyonlara, telefonlara. Okumak için zaman yok en güzel bahanemiz. Hadi biz düşünmedik, okumadık. Okuyanı, düşüneni, yazanı, uyandırmak isteyen aydını da bu ülkede çok zor barındırdık. Taa en eski zamanlardan beri çoğu şairimiz ölemedi eceliyle. Sırf düşündü, sırf yazdı, sırf sisteme karşı çıktı, halkı uyandırmaya çalıştı diye öldürdük canice.

Bir kültürümüz olmadı. Batı’ya mı gitsek doğuya mı? Diye düşünürken ortada kaldık büsbütün. Ne batıya gidebildik ne doğuya. Kendi dilimizi kullanmamayı, her cümlenin arasına İngilizce kelime sıkıştırmayı batılı olmak sandık. Kendi kültürümüzü yok ettik kendi elimizle. Eskilerden hiçbir şey kalmadı geriye. Şimdi öylece bekliyoruz bir yok oluş içinde kimi rahatsız bu düzenden elinden bir şey gelmiyor. Kimi de sadece kendi keyfini düşündüğü için toplumun halini umursamadan daha zengin olmanın yoluna bakıyor.

Bu kitabı ne zaman okursak okuyalım yazar için hep çok haklı diyeceğiz. Zülfü Livaneli'nin muhteşem uyandırma eserinden tüm okurlara selamlar. Orta zekalılar cenneti, küçük bölümlerden oluşan bir eser. Tam bir roman değil ama konu bütünlüğü hakim. Her yazısında farklı bir konudan değil tek bir konudan bahsediyor ve kitap çok fazla bölümden meydana geliyor. Yukarıdaki özette bölümlerin bir kısmını anlatabildim. Ancak kitap her haliyle her kitaplıkta bulunması gereken harika eserlerden.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Orta Zekalılar Cenneti Konusu

Zülfü Livaneli’nin ilk olarak 1991 yılında yayınlanan ve büyük beğeni toplayan Türkiye Orta Zekalılar Cenneti romanının yeniden ele alınarak 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun Hayat Kısa kitabının ortak değerlendirmesi olan Orta Zekalılar Cenneti yeni hali ile okurları ile buluşuyor.

Zülfü Livaneli yaptığı açıklamada ilk olarak 1991 yılında aldığı ve o zamanın Türkiye’sinde Orta Zekalıların hikayesini anlattığı kitabın günümüze kadar güncelliğini koruduğunu ve hatta günümüzde orta zekalıların iktidar alanının genişlemesi sonrası kitabını yeniden değerlendirip yayınlatma kararı aldığını belirtiyor.

Yeni Orta Zekalılar Cenneti kitabında Zülfü Livaneli’nin 1991 yılında yayınlanan kitabı ile Sanat Uzun Hayat Kısa kitabı günümüze göre yeniden derlenerek oluşturuldu.

Orta Zekalılar Cenneti Soruları ve Cevapları

Orta Zekalılar Cenneti kimin eseri?

Zülfü Livaneli

Orta Zekalılar Cenneti türü nedir?

Yerli Romanlar

Orta Zekalılar Cenneti kaç sayfa?

464

Orta Zekalılar Cenneti Yorumları

çok uzun zaman önce okumuştum pek hatırlamıyorum ama oldukça güzel bir romandı tekrar alıp okuyabilirim

15-12-2015 00:05

kesinlikte türkiyeyi anlatıyor hem de mükemmel anlatıyor hem de adam bunu yıllar önce yazmış ve bu dönemi anlatıyor

18-12-2015 12:44

edebiyatsal estetik ederi yok

11-01-2016 18:16

sanat ve kültür un sadece sanat ve kültür olarak kalmayıp kocaman bir evrenin yapı taşını oluşturduğunu anlatan muhteşem denemeler.

ali şenkal • 16-01-2016 02:15

turkiye de ki insan profili bu kadar dogru algilanir ! cok yönlü düşünür livaneli yi mutlaka okumali. hem de her kitabini...

18-02-2016 00:02

orta zekalılar cenneti konusu ile tam bir zülfü livaneli kitabı diyebilirim çok güzel göndermeler ve iğnelemeler var zekice yazılmış herkese tavsiye ederim

20-08-2019 12:31

yorumlar güzel alıp okuyacağım okuduktan sonra düşüncemi yazarım

29-06-2022 21:03

pdf paylaşacak yok mu varsa okurum

27-05-2023 19:32

Arafat’ta Bir Çocuk Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Kaplanın Sırtında Balıkçı ve Oğlu Son Ada Edebiyat Mutluluktur Gölgeler Arkadaşıma Veda Elia İle Yolculuk Atatürk’ün İzinde Huzursuzluk Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal Mutluluk Orta Zekalılar Cenneti Konstantiniyye Oteli Son Ada'nın Çocukları Leyla'nın Evi Serenad Kardeşimin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli