Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm
Kitabın Yazarı:Zülfü Livaneli Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:184 ISBN:9789751041708 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:98,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm - Zülfü Livaneli

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Özet

Aynı hayatı iki farklı açıdan okuyacaksınız bu kitapta. Başkahramanımız Sami, yaşadıklarını bir yazar arkadaşına anlatıyor ve o da bunu kitaplaştırmak istiyor. Sami, eğer gerekli yerlere eklemeler yapmasına izin verirse bunu kabul edeceğini söylüyor. Bunu yapmak çok zamanını alınca da bölümlerin sonuna kendi notlarını ekliyor. Dolayısıyla bazı bölümleri isimsiz yazardan bazı bölümleri de Sami'nin ağzından okuyoruz. Bundan dolayı da kitabın iki farklı sonu var. 1 numaralı paragraf isimsiz yazarın oluşturduğu finali, 2 numaralı paragrafsa Sami tarafından anlatılan gerçek finali temsil ediyor. Hangisine inanacağınızsa size kalmış.

Benden size tavsiye: Bir şeyi tüm varlığınızla hissetseniz de asla gerçek olmama ihtimalini değerlendirmeyi unutmayın.

Sami dokuz yıldır İsveç'te yaşıyordu. Ev arkadaşı Sirikit adındaki bir kedi dışında neredeyse kimseyle yakın bir bağı yoktu. Biricik aşkı Filiz dokuz yıl önce öldürülmüştü ve sonrasında başka biriyle olmak istememişti.

Filiz'le evlenmek üzereydiler. Bir askerin aceleciliği yüzünden Filiz, kafasından vurulmuştu. Sonrasında suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı ama artık çok geçti. Sami'ye de olanları anlatmayacağını garantilemek için işkence çektirmiştiler. Sami de buna daha fazla dayanamamış ve çok sevdiği ülkesinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Başta çeşitli ülkelerden mültecilerin olduğu bir evde kalmıştı. Sonrasında kendi evine çıkmıştı. Ardından Sirikit hayatına girmişti. Sirikit hiçbir zaman Sami'den sevgi beklememişti. Sami de hiçbir zaman Sirikit'e sevgi gösterisinde bulunmamıştı. Onlarınki biraz da çıkar ilişkisiydi. Sirikit, Sami'yi köpek olmaktan kurtarmış ve asil bir yaratık olmasını sağlamıştı. Sami de Sirikit'in ihtiyaçlarını gidermişti.

Bir gün arabasını yüksek hızda sürerken bir geyiğe çarptı. İnip baktığında yanında yavrusunu gördü. Korktu, ne yapacağını bilemedi. Arabasına binip oradan uzaklaştı. Kısa süre içinde pişman oldu. Onlara yardım etmesi gerekiyordu. Kazanın olduğu yere döndü ama onları bulamadı. İşin garip yanı yolda tek damla kan yoktu. İndi ve arabanın önünü incelemeye başladı. Bir çizik bile yoktu. Yoksa Sami hayal mi görmüştü?

Bu olaydan bir hafta sonra psikiyatri servisine yatırıldı. Bir hemşireden orada yatan başka bir Türk hasta daha olduğunu öğrendi. Merakla yanına gidince olduğu yerde kaldı. Onu tanıyordu. Filiz'in öldürülmesinde suçlu olan adamlardan biri tam karşısındaydı. İstese onu öldürebilirdi. Beyninde ur olan bir adamın ölmesi kimsenin dikkatini çekmezdi. Asıl sorunsa bunu yapacak cesareti var mıydı?

Mültecilerin kaldığı eve haber verdi. Anında cinayet planları yapılmaya başlandı. Sami'nin bu konudaki tek şartı cinayetin 3 Ocak'ta işlenmesiydi. Bunu herkes kabul etti. Plan yapıldıkça sırasıyla herkes vazgeçti. Geriye sadece Sami ve Clara kalmıştı. Sami nedenini anlamıyordu ama Clara bu cinayeti işlemeyi kafasına koymuştu. Sami de ona ayak uydurdu ve bir plan yaptılar.

Sami hastanede yattığı süre boyunca adamla sürekli konuşmuştu. Bunu istemiyordu ama bir şekilde kendini onunla konuşurken buluyordu. Hastaneden taburcu olacağı gün adamın yanına gitti ve sorularına cevap verirse onu dışarı çıkarıp gezdirebileceğini söyledi. Yaşlı adam bu teklifi mutlulukla kabul etti ve Sami'nin geleceği günü beklemeye koyuldu.

3 Ocak günü geldiğinde Sami ve Clara otoparkta bekliyordu. Sami arabadan indi ve adamı almak için yukarı çıktı. Dondurucu soğuktan korunması için omzuna bir battaniye koydu ve otoparka indiler.

1-) Sami ve Clara, adamı göle götürdüler. Birlikte buzun üstünde bir süre yürüdüler. Buz incelmeye başladığında durdular. Adama ilerideki adaya gitmesini, kendilerinin biraz sonra yanına geleceklerini söylediler. Adam onlara inandı ve ince buzun üstünde yürüdü. Birden buz çatladı ve kısa süren bir çırpınmanın ardından etraf sessizliğe gömüldü.

2-) Sami ve Clara, adamı Sami'nin evine götürdüler. Onu yaptıklarını itiraf etmeye zorladılar. Adam bunun üzerine bağırmaya başladı. Sonra sustu ve tuvalete gitmek istediğini söyledi. Çıktığında tüm enerjisi kaybolmuştu. Sami koşarak tuvalete gitti ve uyku ilaçlarının olduğu kutunun bomboş olduğunu gördü. Adam, Sami'nin onu öldürecek cesareti olmadığını anlamış ve kendi sonunu getirmek istemişti. Hemen ambulansı aradılar ve onu ölümden kurtardılar. Çünkü "Ölmek isteyeni kurtarmak, öldürmekle birdir." diye düşünüyordu Sami.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Soruları ve Cevapları

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm kimin eseri?

Zülfü Livaneli

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm türü nedir?

Yerli Romanlar

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm kaç sayfa?

184

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Yorumları

10 numara kitap

18-07-2023 15:02

Arafat’ta Bir Çocuk Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Kaplanın Sırtında Balıkçı ve Oğlu Son Ada Edebiyat Mutluluktur Gölgeler Arkadaşıma Veda Elia İle Yolculuk Atatürk’ün İzinde Huzursuzluk Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal Mutluluk Orta Zekalılar Cenneti Konstantiniyye Oteli Son Ada'nın Çocukları Leyla'nın Evi Serenad Kardeşimin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu