Ölmek Kolaydır Sevmekten

Ölmek Kolaydır Sevmekten
Kitabın Yazarı:Ahmet Altan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (12-03-2015) Sayfa Sayısı:576 ISBN:9786051418780 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 27

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:204,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölmek Kolaydır Sevmekten - Ahmet Altan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölmek Kolaydır Sevmekten Özet

Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten adlı kitabında, okuyucuyu oldukça sürükleyici bir hikayeyle baş başa bırakıyor. Bu uzun kitapta aşk üçgenleri, aile karmaşaları, ruh karmaşaları, duygu yoğunlukları, hayranlık, nefret, hüzün ve daha birçok şey bulunuyor. Tüm karakterleri birleştiren karakter olan Osman'ın Kılıç Yarası Gibi kitabında başlayıp, İsyan Günlerinde Aşk ile devam eden ve Ölmek Kolaydır Sevmekten kitabında zannediyorum ki son bulan ölüleriyle konuşması, kitabın ana hatlarını oluşturuyor. 19. yüzyılın başlarında geçen hikaye, Balkan Savaşı'nı ve o dönemde yaşanan siyasi olayları da kapsıyor. Kitap içinde birden fazla hikayeyi barındırdığından, özetlemesi pek kolay olmasa da, kitabın bir kısmını, Nizam ve Anya'nın hikayesini kısaca özetleyeyim:

Her şey uzun bir süredir Paris'te babaannesi Mihrişah Sultan ile yaşayan Nizam'ın İstanbul'a gelişiyle başlar. Babası Hikmet Bey ve üvey annesi Dilevser Hanım'ın hayatına hiçbir şeye aldırmaz tavrı, sevimli şımarıklığı ve kendinden başka hiçbir şeyi önemsememesine neden olan kibiri ile bir bomba gibi düşer. Kendini beğenmiş tavırları ve şaşırtıcı açık sözlülüğüne rağmen tuhaf bir şekilde herkes onu sevmiştir.

Bir akşam babasının konağına yemeğe gelen bir hanımefendiyle sohbete başlarlar. Hanımefendi bir ara Nizam'a İstanbul'u gezdirmeyi teklif eder, Nizam da bunu seve seve kabul eder. Birlikte gezecekleri akşam, Nizam hanımefendinin evine gider ve birlikte çıkarlar. Hanımefendi Nizam'ı bir kumarhaneye götürür. Anlaşılan bu soylu hanım, sıkı bir kumarbazdır. Kumar, Nizam'ın her şeyden çok çabuk sıkılan yapısına pek uygun olmadığından, birkaç el oynadıktan sonra bırakır ve kumarhanenin piyano çalınan misafir salonuna iner. Bir kadın piyanist, salonun bir köşesinde duygudan yoksun, fakat mükemmel bir teknikle piyano çalmaktadır. Piyanonun yanına gider, piyanist kadın piyanonun başından kalkıp kendine bir içki alır ve pencerenin kenarında sigara içmeye başlar. Nizam kadına yaklaşır, kadının yüzünde daha önce hiçbir kadında görmediği duygusuz, ölü gibi bir ifade vardır. Kadına adını sorar, kadın ise ona bunu neden merak ettiğini sorar. Nizam ise kabalık ettiğini düşünerek özür diler ve oradan uzaklaşır. Piyanist kadın ve onun duygudan yoksun tavırları ilgisini çekmiştir. Böylece bu durum birkaç defa tekrarlanır, fakat Nizam kadının adını öğrenemez. Daha sonraları kumarhanede tanıştığı bir dostundan kadının adının Anya olduğunu öğrenir.

Anya ile Nizam arasında tuhaf bir ilişki başlamıştır, Nizam her gece gidip Anya'yı dinliyordur. Bir gece, sabaha karşı Nizam kumarhaneye gider ve Anya'yı alarak onu evine bırakır. Anya buna sesini çıkarmamıştır, Nizam'ın kendisiyle beraber evine girmesine de sesini çıkarmaz. Eve girerler, ikisi de sessizdir. Anya Nizam'ın karşısına dikilir ve bir anda elbisesinin kollarını aşağı indirerek çırılçıplak kalır. Nizam'a yine duygusuz bir sesle "Bunu mu istiyorsun?" diye sorar. Nizam "Hayır." der ve gidip elbiseyi tekrar Anya'nın omuzlarından geçirir. Usulca dudağından öperek çıkıp gider. Bu olay, bundan sonra rutine dönüşecek olan sevişmelerinin başlangıcı olmuştur.

Anya ile Nizam arasında düzenli bir ilişki oluşmuştur fakat Nizam'ın birine haddinden fazla bağlanma korkusu ve geçmişinden dolayı ölü gibi yaşayan Anya'nın yeniden hayata dönme korkusu ile birleşen bir ilişki vardır. Fakat sanki bir anlaşma imzalamış gibi ikisi de ne duygularından, ne geçmişlerinden asla bahsetmiyorlardır. Fark etmeseler yahut kabul etmek istemeseler de, yavaş yavaş birbirlerine aşık oluyorlardır. Nizam sayesinde Anya, yeniden hayata dönmeye karar vermiştir. Fakat ne Anya geçmişine dair bir şey anlatıyor, ne de Nizam ona bir şey soruyordur.

Diğer taraftan Nizam'ın ailesinde de birtakım olaylar yaşanıyordur. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin darbesi ile Osmanlı Devleti karışmış, bu karışıklık sırasında Nizam'ın ablası Rukiye'nin kocası öldürülmüştür. Bu sebeple babaanneleri Mihrişah Sultan, İstanbul'a gelir. Orada kalmaya başlamasından uzun bir süre sonra, her zamanki otoriter ve kontrolcü tavrıyla Mihrişah Sultan, Nizam'a Anya ile tanışmak istediğini söyler. Nizam bunu Anya'ya söylediğinde kabul etmez fakat Nizam eğer Anya kabul etmezse Sultan'ın kumarheneye geleceğini söylemesiyle Anya'nın başka bir seçeneği kalmaz.

Anya Mihrişah Sultan'ın konağında tam bir soylu edasıyla davranır, fakat bu ziyaretin sonu iyi olmayacaktır. Tanışma faslından sonra, Mihrişah Sultan Nizam'ı dışarı gönderir ve Anya ile yalnız konuşur. Mihrişah Sultan eğer isterse her şeyden haberdar olabileceğinden, Anya'nın geçmişini öğrenmiştir. Anya'ya Nizam'ın kendisini sevdiğini, bunun dolayı ikisi için de tehlikeli olduğundan 'kumarhane piyanistliği' nden ayrılması gerektiğini söyler. Anya aşağılandığını hisseder, bu teklifi kabul etmez ve hemen oradan ayrılır. Sonradan Mihrişah Sultan bunu Nizam'a da söyleyecektir.

Tüm bu olanlardan sonra Anya yine durgunlaşmış ve ilgisizleşmiştir. Anya Nizam için bir takıntı haline gelmiş, onun bu ilgisiz halleri onu kıskançlık krizlerine, olmadığı biri gibi Anya'ya karşı kaba olmaya itmiştir. Her şeyin buna bağlı olduğunu hissederek, Anya Nizam'a geçmişini anlatır. Anya'nın başından çok korkunç şeyler geçmiştir, Nizam onu bunları anlatmaya mecbur hissettirdiği için pişman olmuştur, fakat kıskançlıklarından bir türlü vazgeçemez.

Bir sabah, kıskançlık duygusu tarafından ele geçirilmiş halde uyanır ve derhal kumarhaneye gider. Anya kumarhanenin alt katındaki mutfakta kumarhanenin sahibi Mösyö Gavril iledir, yanlarında da Mösyö Gavril'in misafiri bir Osmanlı beyi vardır. Nizam içeriye girdiğinde misafir adam bir İttihatçı olduğunu, yapılan darbeyi anlatmaktadır. Nizam adama darbe sırasında orada olup olmadığını sorar, olumlu cevap alınca da adamın üzerine atlar. Boğuşmaları sırasında odadaki soba yere devrilir ve yangın çıkar. Mösyö Gavril zorla da olsa Anya'yı dışarı çıkarır, az sonra da bir şişeyle adamı bayıltan Nizam dışarı çıkar. Fakat Anya onu kurtarmak için tekrar içeri girmiştir. Nizam içeri fırlar, Anya ayağını burkmuş öylece yerde oturmaktadır. Nizam Anya'yı kucağına alır fakat tüm kapılar, pencereler alevlerle kaplanmıştır. Hala sağlam olan piyanonun altına sığınırlar, az sonra da tavanın çökmesiyle birlikte can verirler.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Ölmek Kolaydır Sevmekten Konusu

Son zamanlarda Türk Edebiyat dünyasında en fazla tartışılan yazarlardan bir tanesi olan Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten romanı ile okurlarına yine çarpıcı bir hikaye sunuyor.

Ölmek Kolaydır Sevmekten Soruları ve Cevapları

Ölmek Kolaydır Sevmekten kimin eseri?

Ahmet Altan

Ölmek Kolaydır Sevmekten türü nedir?

Yerli Romanlar

Ölmek Kolaydır Sevmekten kaç sayfa?

576

Ölmek Kolaydır Sevmekten Yorumları

adamın kişiliğini sevmediğim için okumuyorum ama okuyan arkadaşlarım tavsiye ediyor

24-03-2015 00:36

şimdi kitapta bir aşk geçiyor mu okuyan varsa lütfen mesaj atsın

25-03-2015 04:34

adamın kişiliğini sevmemek ne demek? bu ne anlamsız bir edebiyat yaklaşımı? cehalet hem de koyu

01-04-2015 17:48

gerçekten çok güzel bir kitap kesinlikle okumalisiniz
begendimmmm

01-04-2015 23:17

simdi bitirdim romani gercekten guzel ama sonu daha iyi olabirdi mesala osmani birazdaha konusturabilirdi ...sahsen aklimda hep osmanda kaldi

10-04-2015 01:06

kesinlikle okunması gereken bir kitap.önceki kitaplarını da okumak ısterdım.

10-04-2015 14:21

kitap cok güzeeeeel:-)
kesin okuyun

11-04-2015 18:39

ilk defa bir ahmet altan kitabı okudum, etkileyiciydi fakat ragıb bey ve dilara hanımın hikayesi yarım kalmasaydı keşke

16-04-2015 21:47

arkadaşlar kitabı ben de okudum bu eksk şu kötü adam düşüncesi böyle deyip geçmeyin derim aşk isteyene aşkdan savaş isteyene savaştan osmanlının son zamanlarını roman tarzında öğrenmek isteyenler birde burdan baksın derim hım birde bazı karakterlerin sonu olmamış diyenlere de kitabın o kısmını bir daha okumasını tavsiye ederim sonu belli ragib beyin gerçek aşkı buldu bence sonunda :-)

17-04-2015 04:12

kitap yorumları nasıl diye bakmak istedim ama kitabın içeriğini yazan düşüncesizler olmuş kitap güzel diye yorum yapmanız yeterli arkadaşım içeriğini niye söylüyorsunuz bırakında okumak isteyenler okuyup öğrensin...

15-05-2015 12:07

arkadaşlar ragıq beyler falan ölüde osmana mı anlatıyorlar hikayelerini ??

25-05-2015 23:35

aslında kitabı baştan sona anlatan osman adında birisi. kitabı müthiş bir serüvenle ve merakla okuyorsun ama çaaattt, birden bitti kitap. ne bileyim sonu biraz daha sürükleyici olabilirdi. kitap içeriği hakkında bilgi vermek istemiyorum ama bazı kişilerin aşk hikayesi bana göre de yarım kaldı gibi.

16-06-2015 16:55

romandaki hikaye isyan günlerinde aşk ın devamı sonu gelmemiş diyenlere devamı bir sonraki kitapta bekleyeceğiz

20-07-2015 14:45

çok ama çok beğendim biraz tarih , biraz savaş ve aşk .üçünü çok güzel harmanlamış. bölüm geçişleri çok güzel ve bana göre sonunda güzeldi.

06-08-2015 13:14

harikulade ötesi bir kitap arkadaşlar herkese okumanızı tavsiye ederim okuyup beğenmiyenlerede oturp bir daha okumalarını tavsiye ederim teşekkürler sibel demir izmirrrrrrrrrrrr

17-08-2015 11:27

altan, bir dizi şeklinde tasarlamış romanlarını! bu roman üçüncüsü. dört seri olarak tasarlanmış! yani serinin son romanı daha yazılmadı! ayrıca özette bahsedildiği gibi anya ile nizam can vermedi! orda bir belirsizlik var. ayrıca roman hacimli bir kitap. aniden biter gibi bir izlenim bırakıyor insanda. ama daha son serisinin yazılmadığını da unutmamak lazım. tüm yarım hikayeler son romanda tamamlanır. roman sürükleyici baya. ama altan dil konusunda iyi değil. cümleler son derece sıkıntılı. bütün bunlara rağmen olurken hiç sıkılmıyorsunuz. roman muhteşem bir şekilde kurgulanmış. tavsiye ederim.

03-09-2015 00:03

nasıl ölmemiş rukiyeyi son görüşü oldugunu bilmeden demiş kitap bence nizam öldü

24-09-2015 03:27

sekiz ayda zor bitirdim.coook sıkıcıydı.

01-01-2016 10:29

bu romanın hatrına kılıç yarası gibi ve isyan günlerinde aşk'ı yeniden okudum. müthiş bir 3 kitaplık maceraydı. altan'ın dili her zamanki gibi sürükleyici, tasvirleri altını çizip tekrar tekrar hatırlamak isteyeceğiniz türden, betimlediği duyguların ise betimlenme biçimine mi hayran kalsanız, size birebir hissettirdiği gerçekliğe mi hayran kalsanız şaşırıyorsunuz. kitap, bir devam kitabı daha olacağının ipuçlarını müjdeliyor. umarım çok uzun sürmeden devamı gelir bu romanın da. altan her kitabında daha bilgeleşiyor, değerleniyor. kendisine dilinden, bilgisinden, üslubundan, hayal gücünden ötürü çok saygı duyuyorum. ahmet altan sevenler mutlaka okumalılar.

24-02-2016 09:45

ahmet altan'ın bugüne kadar hiç kitabını okumamıştım. ölmek kolaydır sevmekten kitabını yanımda çalışan bayan okumak için almış ama kitabın kendisini sıktığını söyledi. ahmet ümit'in kitabı vardı okumaya devam ettiğim. bitirince bu kitabı okumaya başladım. inanın elimden bırakamadım. kitaplığıma üçlüyü almayı düşünüyorum. kalemi çok güzel, akıcı ve etkileyici. farklı kişiliklere ait duygular ve balkanlarda ki kaybımız kısa bölümlerde olsa ancak bu kadar güzel ifade edilebilir.

01-04-2016 12:38

hikaye yarım kaldı. ben birbirinin devamı olan üç kitabında okudum. mehpare hanım, ragıp bey, nizam, mihrimah sultan hepsinin hikayesi yarım kaldı. bende ahmet altan seriyi ve belirsizlikleri tamamlayan 4.kitabı çıkarmak lazım. bu arada her üç kitabında çok beğendim ve etkilendim.

14-07-2016 22:44

ana kahramanlar kimler

25-10-2016 20:25

ahmet altan dünyada sayili degerlerden biridir... bunu bilenler bilir...

03-01-2017 16:07

kılıç ayarası gibi'den başlayan bu serri umarım bunula sonlanmamıştır.bence altan çok iyi bir romancı..sanki olayları bağlayan son bir kitap daha olacak gibi geliyor bana.

30-10-2017 16:17

konusu beni diğer ahmet altan kitapları gibi sarmadı pek hoşuma gitmedi arkadaşım çok beğenmişti ama ben pek beğenmedim

14-12-2019 18:37

kitap serimi seri ise devamı hangisi oluyor?

16-09-2022 22:45

kılıç yarası gibi özeti yok googleda aratınca bu sayfa çıkıyor kitabın içindeki bir öykümü

26-10-2023 11:08

Dört Mevsim Sonbahar İçimizde Bir Yer Bir Hayat Bir Hayata Değer Kristal Denizaltı En Uzun Gece Ölmek Kolaydır Sevmekten Son Oyun en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları