Kristal Denizaltı

Kristal Denizaltı
Kitabın Yazarı:Ahmet Altan Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2001 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9786051416243 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:68,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kristal Denizaltı - Ahmet Altan

Kitap Türü:Deneme, Romantik Aşk

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kristal Denizaltı Özet

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan'ın ilk olarak 2001 yılında yayımlanmış olan deneme kitabıdır. Genel olarak aşk, kadınlar ve benzeri konuların işlendiği bu kitapta Ahmet Altan'ın tam otuz iki tane denemesi bulunuyor. Ahmet Altan'ın usta kalemini konuşturduğu bu kitabında bizi bizden daha iyi tanıdığını kanıtlıyor adeta. Birçok yazar ve birçok kitabın adının geçtiği kitapta, yazar tarihteki büyük aşklardan da söz ediyor. Kitabı okurken "Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar" listenize birçok kitap ekleyecek, birçok yeni yazarla tanışacak, onların yaşamlarına, aşklarına, zayıf yönlerine de şahit olacaksınız. Bir bakıma Ahmet Altan da kendi zayıf yönlerini korkusuzca seriyor ortaya. Fakat ben yazarın bu kitabının diğer deneme kitaplarına ve romanlarına kıyasla biraz sönük, edebiyat açısından şatafatsız kaldığını düşünüyorum. Kitapta anlatılmak istenen, anlatım şekline ağır basıyor. Fakat yine de kesinlikle okunmaya değer bir kitap. Okurken size bir şeyler kattığını hissedeceksiniz.

Kitabın içindeki denemelerden benim en sevdiğim ve en çok etkilendiklerim Kıskanmak ve İçimizdeki Bıçak, İnsan Sevdiğini Görmediğinde, Bir Kadınla Yapılan Üç Şey, Bir Hayattan Bir Hayata Geçmek, Venüs'le Buluşma, Ses, Çiçekler ve Kibir, Mutsuz Dev ve Sükunetten Kaçış. Her ne kadar bütün denemelerin muhteşem olduğunu düşünsem de, isimlerini saydıklarımın her birinin ruhumun farklı bir köşesine dokunduğunu söyleyebilirim. Son olarak kitaptan altını çizdiğim ve çok sevdiğim birkaç cümle:

"İçimize yerleştiği andan itibaren sivri pençeli bir kara kuş gibi bizi didikleyen kıskançlığı insanoğlunun en çözümsüz dertlerinden biri haline getiren de, çareyi o kara kuşu içimize yerleştirip bizi çaresiz bırakanda aramak zorunda kalmamızdır."

"Kendimiz olmaktan çıkıp bir başka kendimiz olduğumuz anlar vardır. "

" Bir dokunuşa, bir bakışa, bir sese, bir işarete muhtaç olmadan, onu besleyecek bir bedene, bir vaade, bir ümide ihtiyaç duymadan, tek başına da sürebilecek kadar güçlü bir sevgi mi aşk? "

"Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, ya onun için acı çekersin, ya da onu yazarsın."

"İki insan ayrılırken, şefkatli konuşan taraf aşık olmayan taraftır. Şefkatle yaralanmamış kaç kişi vardır aramızda? "

"İlişkinin hastalıklı olması önemli değil ki, önemli olan iki kişinin hastalığının birbirine, birbiri için yaratılmış iki parça gibi uyması."

" Ve hatıralar çoğaldıkça ben eksilirim. "

Deneme severlerin bu kitabı okumalarını kesinlikle tavsiye ederim. Kitabı okurken siz de benim gibi birçok cümlenin altını çizmekten kendinizi alamayacaksınız.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Kristal Denizaltı Soruları ve Cevapları

Kristal Denizaltı kimin eseri?

Ahmet Altan

Kristal Denizaltı türü nedir?

Deneme, Romantik Aşk

Kristal Denizaltı kaç sayfa?

152

Kristal Denizaltı Yorumları

kaliteli kitaplardan bir tanesi ahmet altanı herkes biliyor zaten mükemmel bir yazar kitapta mükemmel mesajlar vermiş

13-08-2015 21:56

roman bekliyordum farklı çıktı hayal kırıklığı

04-01-2016 08:10

çok güzel bir kitap ben çok beyendim yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım tavsiye ettiğiniz var mı?

07-01-2016 23:12

pdf versiyonunu bulabilsem okuyacağım güzel kitap diyorlar

04-08-2019 12:05

kitap çok güzeldi burada neden düşük puan almış bilmiyorum tahminen yazardan kaynaklıdır yoksa kitap güzel

15-06-2022 10:51

bu kez kitabın hikayesi zayıf kalmış ahmet altan sınıfında değil

04-05-2023 18:06

Dört Mevsim Sonbahar İçimizde Bir Yer Bir Hayat Bir Hayata Değer Kristal Denizaltı En Uzun Gece Ölmek Kolaydır Sevmekten Son Oyun en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli