İçimizde Bir Yer

İçimizde Bir Yer
Kitabın Yazarı:Ahmet Altan Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786051416267 Kitap Puanı:5.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İçimizde Bir Yer - Ahmet Altan

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İçimizde Bir Yer Özet

Ahmet Altan’ın İçimizde Bir Yer kitabı, insanoğlunun kimi zaman yaşadığı kimi zaman içinde saklı tuttuğu veya hiç karşılaşmadığı birçok duyguyu kelimeler ile ifade eden birçok denemeden oluşmuştur. Kitapta genellikle aşk, mutluluk, sevinç, hüzün, özlem, üzüntü, ihtiras, öfke gibi duygular ele alınmaktır. Yazarın yazmış olduğu birçok hikayede ve bazı duygular üzerine yazılmış cümleler de kendi duygularınızı daha net görmenize bile sebep olmaktadır. Duygu farkındalığı yaratmakta olduğunu söylersek de yanlış olmayacaktır.

Kitaba ismini veren “İçimizde Bir Yer” de yazar, hepimizin içinde başkası için ayrılmış bir yer olduğunu ve buna doğuştan sahip olduğumuzu söyleyerek yazısına başlamıştır. Hayatımızın önemli bir bölümünü kimi zaman farkında bile olmayarak kimi zaman neyi veya kimi aradığımızı bilmeden bu boşluğu doldurma arayışı ile geçirmekte olduğumuzu söylemektedir. Aynı zamanda içimizde ki bu boşluğun “iyi şeylere” sahip biri tarafından doldurulabileceği sanısı olduğudur.

Fakat yazarın vermiş olduğu hikaye örneği ile bazen aşk, mutluluk, güven, dostluk gibi duygular yerine güvensizlik, tedirginlik, mutsuzluk ve hatta düşmanlık duygusunun bu boşluğu doldurduğunu savunarak yazar bu boşluğun da “şeytanın boşluğu” olduğunu düşünmektedir. İnsanlar pürüzsüz bir hayat ile değil de pürüzlü bir hayatta sarf ettikleri çaba, harcadıkları enerji ve bu karmaşanın yarattığı bağımlılık ile mutlu olmakta olduğunu ifade etmektedir. Kısacası yazar hepimizin içinde yer alan bu boşluk için daha güzeli, daha yakışıklısı, daha güçlüsü, daha güveniliri olsa da bizi en çok uğraştıracak olanı aramakta olduğumuzu söylemektedir.

Ahmet Altan kitabında ayrıca gerçek olduğunu belirttiği “Eleni ve Küçük Gelin” adında bir hikayeyi de anlatmıştır. Bu hikayeyi de kendisi ormanın kıyısında otururken ismi İnci olan mavi gözlü, yaşlı bir bayandan dinlenmiştir. İnci Hanımın anlattığına göre kendisi yirmi yaşlarında bir Osmanlı ailesinin oğlu ile evlenmiştir. Kayınpederi Cumhuriyet’in vekillerinden olup seksen yaşlarında bir adammış ve kendisi her Çarşamba akşamı evden çıkar kiminle görüşeceğini söylemezmiş. Evlendiklerinden iki yıl sonra Kayınpederi bir gün eve telefon açmış ve Markiz’de olduğunu söyleyip İnci Hanımı yanına çağırmış. Büyük bir endişe ile İnci Hanım hemen bulunduğu yere gitmiş. Kayınpederinin kederli bir hali varmış ve anlatacaklarının sadece ikisinin arasında sır olması şartı ile konuşmaya başlamış.

Kayınpederi gençliğinde Eleni isminde bir Rum kızını seviyormuş ve aralarında da büyük bir aşk yaşıyorlarmış. Fakat Rum kızı olmasından kaynaklı aile baskısı yüzünden ayrılmışlar. Aradan yıllar geçmiş ve işyerine bir gün Eleni gelerek kendisini hiç unutamadığını artık onu görmeden yaşamayacağını söylemiş. Ondan sonra her Çarşamba Eleni’nin evine gitmeye başlamış. Eleni, kocası ve kendisi Çarşamba akşamları içki içerek sohbet ederlermiş, başkada bir şey yapmazlarmış. Eleni’nin kocası, karısının bu erkeği görmeden yaşamayacağını anlayınca bu bitmeyen aşka yardımcı ve tanık olmayı da artık kabul etmiş. Kayınpederi dün yine gitmiş ancak kapıyı kimse açmamış ve Eleni’nin ölmüş olduğunu öğrenmiş. Bunları duyan İnci Hanım ağlamaya başlamış...

İçimizde Bir Yer kitabında yer alan diğer deneme başlıkları da aşağıdaki gibidir...

Bir Kadın, Bir Erkek
"Umurumda Değil..."
Sus Artık Sesim
Yanlış Bir Gün
Hazzın Haritası
Eski Şehirde
Şehvet, Tutku, Kıskançlık
Bir Sabah Uyandığında
Bir Orman Gölü Gibi İnsan
Hayatın Yüzüne Bak
Tanrı, Kumandalar ve Memeler
Aşk İksiri
Çakıltaşları
Huysuz Dahi
Suyun Taşa Dönüştüğü An
Çöl Sevişmeleri
Gizli Dil
Sevdiğiniz Kaybolduğunda
Gel ve Al
Huzursuz Ruhlar
Affedememek
Bir Sergiden Tablolar
İğde Kokuları
Generalin Kızı
Tanrı Sürgünde
Kendini Doğurmak
İlk Günah ve İlk Yanlızlık
Durdum ve Bekledim

İçimizde Bir Yer Soruları ve Cevapları

İçimizde Bir Yer kimin eseri?

Ahmet Altan

İçimizde Bir Yer türü nedir?

Deneme

İçimizde Bir Yer kaç sayfa?

160

İçimizde Bir Yer Yorumları

ahmet altanın kötü romanlarından bir tanesi

14-02-2018 07:51

bu adamın kitapları hala yasaklanmadı mı satan var mı ilginç

15-01-2019 16:57

ahmet altanı kişi olarak sevmem ama yazar olarak çok iyi içime sinmese de kitapları okumak zevk veriyor

04-02-2020 21:29

bir de pdf paylaşsanız süper olacak

02-11-2022 14:18

çok güzel bir eser

07-02-2024 22:51