Matilda

Matilda
Kitabın Yazarı:Roald Dahl Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789750707810 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:102,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Matilda - Roald Dahl

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Lale Akalın

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Matilda Özet

Matilda'nın konusu küçük bir kızın değişen yaşamıdır. Siyah-beyaz resimlerle desteklenen kitap çok fazla şiddet içermektedir. Hatta bu şiddet kitaptaki birçok şey gibi gerçek olamayacak boyutlara varmaktadır. Yayınevi tarafından dokuz yaş ve üzeri okurlara hitap ettiği belirtilen kitabın, öğretmen ve ebeveynlerin kontrolünden geçtikten sonra küçük okurlarla buluşması daha isabetli olacaktır.

Kitap Kurdu

Matilda ilgisiz bir ailenin zeki ve çalışkan kızıdır. Çok küçük yaşta kendi kendine okumayı öğrenir ve bundan sonra vaktini hep kitap okuyarak geçirir. Bir süre sonra halk kitaplığındaki kitapların büyük bir kısmını okur.

Bay Wormwood: Büyük Otomobil Komisyoncusu

Matilda'nın babası, aslında işe yaramayacak ikinci el arabaları ucuza alıp çeşitli hilelerle çok yüksek fiyatlara satan biridir. Matilda bunu öğrendiğinde çok şaşırır ve kızar.

Şapka ve Süper Yapışkan

Böylece Matilda babasına bir ders vermek ister. Her gün mutlaka taktığı şapkasına çok kuvvetli bir yapıştırıcı sürer. Babası şapkayı takar ama bir türlü çıkaramaz. Sonunda Matilda'nın annesi şapkayı parça parça keserek çıkarır. Bu olay babasına iyi bir ders olsa da etkisi fazla uzun sürmez.

Hayalet

Matilda yeni planı için arkadaşının papağanını alıp yemek odasında saklar. Tüm aile eve geldiğinde papağan konuşmaya başlar. Sesi duyduklarında önce hırsız olduğunu düşünürler ama daha sonra hayalet olduğuna karar verip çok korkarlar.

Aritmetik

Başka bir gün Matilda'nın babası oğluna araba satışlarından elde ettiği karları hesaplatır. Bu işlemleri kolayca yapan Matilda babası tarafından yalancılıkla suçlanır. Böylece Matilda, babasını bir kez daha cezalandırmaya karar verir.

Platin Saçlı Adam

Saçlarına çok önem veren baba her sabah menekşe yağıyla saçlarına masaj yapmaktadır. Bunu bilen Matilda, babasının saç yağına annesinin saç boyasından karıştırır. Böylece babasının yeni cezası çok sevdiği saçlarının iğrenç bir renge dönüşmesi olur.

Bayan Honey

Nihayet Matilda okula başlar. Öğretmeni genç ve tatlı bir bayandır. Matilda'yla yakından ilgilenir ve diğer çocuklardan ne kadar ileri düzeyde olduğunu fark eder.

Trunchbull

Bunun üzerine gidip başöğretmenle konuşur. Fakat başöğretmen kaba ve anlayışsızdır.

Ana-Babalar

Başöğretmenden umduğu desteği bulamayan Bayan Honey, Matilda'nın ailesiyle görüşmeye gider. Ama daha fazla hayal kırıklığı yaşayarak kendi başının çaresine bakmaya karar verir.

Çekiç Atmak

Matilda okulda geçen günlerinde, büyük sınıflardan başöğretmenin yaptığı korkunç şeyleri dinler ve zamanla kendisi de böyle korkunç olaylara şahit olur.

Bruce Bogtrotter ve Pasta

Mesela bir gün başöğretmenin pastasından bir dilim çalan bir çocuğa nasıl bir ceza verdiğini görür.

Lavender

Başka bir gün başöğretmen Matilda'nın olduğu sınıfta bir derse girer. Lavender adlı arkadaşı da başöğretmen için su hazırlamakla görevlidir. Lavender başöğretmen için hazırladığı suya bir su kertenkelesi atar.

Haftalık Sınav

Başöğretmen girdiği ilk derste dehşet saçar. Dersin sonunda sudan çıkan kertenkeleden de Matilda'yı sorumlu tutar.

İlk Mucize

Ama Matilda'nın haksızlığa tahammülü yoktur. Böylece kertenkelenin olduğu bardağı başöğretmenin üzerine dökmek ister. Bir anda gözlerinden çıkan enerjiyle bardak devrilir ve içindeki suyla kertenkele başöğretmenin üstüne gelir.

İkinci Mucize

Matilda bu gücünü şaşkınlıkla fark eder ve Bayan Honey'le paylaşır. Böylece bardağı yeniden devirerek Bayan Honey'i de şaşırtır.

Bayan Honey'in Kulübesi

Bunun üzerine Bayan Honey bu garip kızı evine davet eder. Matilda, öğretmeninin yaşadığı kulübeyi ve içinde bulunduğu şartları görünce çok şaşırır.

Bayan Honey'in Hikayesi

O gün Bayan Honey'in üzücü hikayesini de öğrenir. Böylece onun için ne yapabileceğini düşünmeye başlar.

İsimler

Planına karar verince Bayan Honey'den bazı bilgiler öğrenir.

İdman

Planını uygulayabilmek için gizli gücünü kullanması gerekir. Böylece alıştırmalar yaparak gücünü geliştirir.

Üçüncü Mucize

Sonunda planını uygulayacağı gün gelip çatar. Planını uygular ve başarıya ulaşır.

Yeni Bir Ev

Bayan Honey, Matilda'nın planı sayesinde babasından kalan güzel evine kavuşur. Ama bu kez de Matilda'nın başı derttedir. Ailesi babasının dolandırıcılığı yüzünden apar topar taşınmaktadır. Matilda onlarla gitmek istemez ve Bayan Honey'e onunla kalmak istediğini söyler. Böylece Bayan Honey, Matilda'yı umursamaz ailesinin izniyle yanına alır ve artık birlikte yaşarlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Matilda Soruları ve Cevapları

Matilda kimin eseri?

Roald Dahl

Matilda türü nedir?

Çocuk Kitapları

Matilda kaç sayfa?

256

Matilda Yorumları

beğenerek okuduğum kitaplardan bir tanesi buradaki arkadaş çok şiddet içeriyor demiş şaşırttı beni bana da düşük puan vermiş aslında güzel kitap ben tavsiye ederim

26-09-2019 16:48

matilda kitabının özeti için çok teşekkür ederim okumama gerek kalmadı

15-12-2019 19:39

şahsen özeti çok karmaşık buldum ve beğenmedim. neden denilirse cümleler birbirinden kopuk ve anlam bütünlüğü yok.

19-07-2020 21:35

ben okudum ama okuduğumu anlamışmıyım diye baktım çoook güzel şiddet içeren olaylar zaten gerçek olması imkansız olduğu için gayet güzel

13-02-2021 11:26

matilda, kitap okumaya karşı doyulmaz bir iştahı olan çok zeki, olağanüstü bir kızdır. üç yaşına geldiğinde evdeki gazete ve dergileri inceleyerek kendi kendine okumayı öğrenmiştir. dört yaşına geldiğinde köy kütüphanesindeki tüm kitapları bir çırpıda bitirmiştir. anne-babası bay ve bayan wormwood ise onun işe yaramaz bir baş belası olduğunu düşünmektedir. onların yalnızca televizyon izlemekle ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgili olduklarını gören matilda, anne-babasını cezalandırmaya karar verir. kendisine her kötü davrandıklarında şu ya da bu şekilde buna bir karşılık verecektir. bu zeki, sevimli küçük kız çok geçmeden doğaüstü güçleri olduğunu da keşfedecektir. bu güçler yalnızca evde değil, matilda ve sınıf arkadaşlarının gelmiş geçmiş en korkunç başöğretmen olan bayan trunchbull'la başa çıkarken de çok işine yarayacaktır

30-03-2021 21:06

cidden çok teşekkürler çok işime yaradı.

29-08-2021 15:27

ilk başta güzel geldi.ama sonradan ayrıntıların az olduğunu fark ettim.pasta cezasını ve matilda'nın planından bahsetmemişsiniz.bu durumu sevmedim. dediklerimi düzeltirseniz bence daha faydalı olur

29-08-2021 15:53

kaçıncı basım özetini yaptın bu benim okuduğum kitap gibi değil ondan sordum da?

28-11-2021 21:25

mükemmel oku gitsin 10 üzerinden 10

19-12-2021 23:05

matilda kitabının kahramanları ve özellikleri hakkında da bilgi verir misiniz

28-05-2022 15:09

kitabın ana fikri ne

09-10-2022 23:17

ben kitabı okumadım ama filmini izledim çok güzeldi film ile kitap aynı mı karakterler olaylar vs tutarlı mı

19-12-2022 23:11

kitabı okumanıza gerek yok birden fazla filmi var sürekli çekiliyorlar dizileri de var hepsi de aynı izleyin daha kolay anlarsınız

17-03-2023 23:42

matildanın en sevdiği kitap hangisi

14-06-2023 22:57

matilda okumayı kaç yaşında başlıyor

22-09-2023 20:11

çok güzel ama biraz garip

21-12-2023 21:30

matilda ya bayılıyorum çok güzel tatlı şirin ve zeki bir kız💕

01-01-2024 19:37

kesinlikle anne ve babaların çocuklarını önemsmesi gerektiğini anlatıyor. çocukların yapmaması gereken şeyler içeriyor. biraz kötü kelime içeriyor.

01-02-2024 21:21

Bay ve Bayan Kıl George'un Harika İlacı Küçük Adam Büyürken Yaman Tilki İrikıyım Timsah Zürafa, Peli ve Ben Charlie'nin Büyük Cam Asansörü Dünya Şampiyonu Danny Koca Sevimli Dev Dev Şeftali Matilda Büyülü Parmak Charlie'nin Çikolata Fabrikası en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları