Matilda

Matilda
Kitabın Yazarı:Roald Dahl Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789750707810 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:18,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Matilda - Roald Dahl

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Lale Akalın

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Matilda Özet

Matilda'nın konusu küçük bir kızın değişen yaşamıdır. Siyah-beyaz resimlerle desteklenen kitap çok fazla şiddet içermektedir. Hatta bu şiddet kitaptaki birçok şey gibi gerçek olamayacak boyutlara varmaktadır. Yayınevi tarafından dokuz yaş ve üzeri okurlara hitap ettiği belirtilen kitabın, öğretmen ve ebeveynlerin kontrolünden geçtikten sonra küçük okurlarla buluşması daha isabetli olacaktır.

Kitap Kurdu

Matilda ilgisiz bir ailenin zeki ve çalışkan kızıdır. Çok küçük yaşta kendi kendine okumayı öğrenir ve bundan sonra vaktini hep kitap okuyarak geçirir. Bir süre sonra halk kitaplığındaki kitapların büyük bir kısmını okur.

Bay Wormwood: Büyük Otomobil Komisyoncusu

Matilda'nın babası, aslında işe yaramayacak ikinci el arabaları ucuza alıp çeşitli hilelerle çok yüksek fiyatlara satan biridir. Matilda bunu öğrendiğinde çok şaşırır ve kızar.

Şapka ve Süper Yapışkan

Böylece Matilda babasına bir ders vermek ister. Her gün mutlaka taktığı şapkasına çok kuvvetli bir yapıştırıcı sürer. Babası şapkayı takar ama bir türlü çıkaramaz. Sonunda Matilda'nın annesi şapkayı parça parça keserek çıkarır. Bu olay babasına iyi bir ders olsa da etkisi fazla uzun sürmez.

Hayalet

Matilda yeni planı için arkadaşının papağanını alıp yemek odasında saklar. Tüm aile eve geldiğinde papağan konuşmaya başlar. Sesi duyduklarında önce hırsız olduğunu düşünürler ama daha sonra hayalet olduğuna karar verip çok korkarlar.

Aritmetik

Başka bir gün Matilda'nın babası oğluna araba satışlarından elde ettiği karları hesaplatır. Bu işlemleri kolayca yapan Matilda babası tarafından yalancılıkla suçlanır. Böylece Matilda, babasını bir kez daha cezalandırmaya karar verir.

Platin Saçlı Adam

Saçlarına çok önem veren baba her sabah menekşe yağıyla saçlarına masaj yapmaktadır. Bunu bilen Matilda, babasının saç yağına annesinin saç boyasından karıştırır. Böylece babasının yeni cezası çok sevdiği saçlarının iğrenç bir renge dönüşmesi olur.

Bayan Honey

Nihayet Matilda okula başlar. Öğretmeni genç ve tatlı bir bayandır. Matilda'yla yakından ilgilenir ve diğer çocuklardan ne kadar ileri düzeyde olduğunu fark eder.

Trunchbull

Bunun üzerine gidip başöğretmenle konuşur. Fakat başöğretmen kaba ve anlayışsızdır.

Ana-Babalar

Başöğretmenden umduğu desteği bulamayan Bayan Honey, Matilda'nın ailesiyle görüşmeye gider. Ama daha fazla hayal kırıklığı yaşayarak kendi başının çaresine bakmaya karar verir.

Çekiç Atmak

Matilda okulda geçen günlerinde, büyük sınıflardan başöğretmenin yaptığı korkunç şeyleri dinler ve zamanla kendisi de böyle korkunç olaylara şahit olur.

Bruce Bogtrotter ve Pasta

Mesela bir gün başöğretmenin pastasından bir dilim çalan bir çocuğa nasıl bir ceza verdiğini görür.

Lavender

Başka bir gün başöğretmen Matilda'nın olduğu sınıfta bir derse girer. Lavender adlı arkadaşı da başöğretmen için su hazırlamakla görevlidir. Lavender başöğretmen için hazırladığı suya bir su kertenkelesi atar.

Haftalık Sınav

Başöğretmen girdiği ilk derste dehşet saçar. Dersin sonunda sudan çıkan kertenkeleden de Matilda'yı sorumlu tutar.

İlk Mucize

Ama Matilda'nın haksızlığa tahammülü yoktur. Böylece kertenkelenin olduğu bardağı başöğretmenin üzerine dökmek ister. Bir anda gözlerinden çıkan enerjiyle bardak devrilir ve içindeki suyla kertenkele başöğretmenin üstüne gelir.

İkinci Mucize

Matilda bu gücünü şaşkınlıkla fark eder ve Bayan Honey'le paylaşır. Böylece bardağı yeniden devirerek Bayan Honey'i de şaşırtır.

Bayan Honey'in Kulübesi

Bunun üzerine Bayan Honey bu garip kızı evine davet eder. Matilda, öğretmeninin yaşadığı kulübeyi ve içinde bulunduğu şartları görünce çok şaşırır.

Bayan Honey'in Hikayesi

O gün Bayan Honey'in üzücü hikayesini de öğrenir. Böylece onun için ne yapabileceğini düşünmeye başlar.

İsimler

Planına karar verince Bayan Honey'den bazı bilgiler öğrenir.

İdman

Planını uygulayabilmek için gizli gücünü kullanması gerekir. Böylece alıştırmalar yaparak gücünü geliştirir.

Üçüncü Mucize

Sonunda planını uygulayacağı gün gelip çatar. Planını uygular ve başarıya ulaşır.

Yeni Bir Ev

Bayan Honey, Matilda'nın planı sayesinde babasından kalan güzel evine kavuşur. Ama bu kez de Matilda'nın başı derttedir. Ailesi babasının dolandırıcılığı yüzünden apar topar taşınmaktadır. Matilda onlarla gitmek istemez ve Bayan Honey'e onunla kalmak istediğini söyler. Böylece Bayan Honey, Matilda'yı umursamaz ailesinin izniyle yanına alır ve artık birlikte yaşarlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Matilda Yorumları

beğenerek okuduğum kitaplardan bir tanesi buradaki arkadaş çok şiddet içeriyor demiş şaşırttı beni bana da düşük puan vermiş aslında güzel kitap ben tavsiye ederim

26-09-2019 16:48

matilda kitabının özeti için çok teşekkür ederim okumama gerek kalmadı

15-12-2019 19:39

şahsen özeti çok karmaşık buldum ve beğenmedim. neden denilirse cümleler birbirinden kopuk ve anlam bütünlüğü yok.

19-07-2020 21:35