Büyülü Parmak

Büyülü Parmak
Kitabın Yazarı:Roald Dahl Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:64 ISBN:9789750707872 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,32 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Büyülü Parmak - Roald Dahl

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Magic FingerÇeviren:Gönül Sipahi Çapan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Büyülü Parmak Özet

Büyülü Parmak, sekiz yaşında bir kız tarafından anlatılmaktadır. Kısa olmasına rağmen dolu dolu bir anlatıma sahip olan kitap siyah-beyaz çizimlerle zenginleşmektedir. Büyülü Parmak, özellikle hayvanlara zarar veren çocuklara okunur veya okutulursa çocukların bu davranışlarını sorgulamalarına neden olacaktır. Yayınevi tarafından dokuz yaş ve üstü okurlara hitap ettiği belirtilse de konusu itibariyle yediden yetmişe geniş bir okur kitlesine hitap etmektedir.

Bir gün yan çiftlikteki komşuları Bay Gregg ile iki oğlunun yavru bir geyik avladığını gören küçük kız çok sinirlenir. Çünkü sırf eğlenmek için zavallı hayvanları öldürmek yani avlanmak onun en nefret ettiği şeydir. Bu olay üzerine komşuları Bay Gregg ve iki oğlunu uyarır. Çocuklar buna güler, babaları ise küçük kıza kendi işine bakmasını söyler.

Küçük kız, öğretmeni Bayan Winter'ın başına gelenlerden sonra Büyülü Parmağını kullanmamakta kararlıdır. Ama Bay Gregg ve iki oğlunun geyik yavrusu avladıkları o gün çok sinirlenir ve Büyülü Parmağını kullanır. O gün yeniden ava çıkıp ördek avlayan Bay Gregg ve oğulları akşam olunca eve dönüp normal bir şekilde uyurlar.

Bay Gregg ve Bayan Gregg, sabah kalktıklarında şaşkınlıkla boylarının küçülüp, kanatlarının çıktığını fark ederler. Oğulları William ve Philip'in ise daha da küçülüp kanatlandıklarını görürler. Ama Philip ve William anne-babalarının aksine durumlarından memnunlardır. Hatta daha fazla vakit kaybetmeden uçarak açık pencereden çıkarlar. Olanlar karşısında Bay ve Bayan Gregg de uçmaya karar verirler. Böylece Gregg ailesinin tamamı dışarı çıkıp uçar.

Uçmak özellikle çocukların hoşuna gitse de Bay ve Bayan Gregg'in de uçmaktan şikayetçi oldukları söylenemez. Onlar dışarıdayken kanatları kola dönüşmüş olan, insan boyunda dört ördek gelir ve Gregg ailesinin gözleri önünde evlerine yerleşir. Evlerini ördeklere kaptıran Gregg ailesi ise öfke ve üzüntüyle, kalacak bir yer bulmak için çözüm üretmeye çalışırlar. Bu sırada Bay Gregg kendilerine bir yuva yapacaklarını söyleyerek iki oğlunu ve eşini dal parçaları toplamaya gönderir. Bir süre ağızlarıyla dal toplayıp getirirler, Bay Gregg de getirilen dallarla bir yuva yapar. Daha sonra tüy ve yapraklarla yuvayı son haline getirir.

Hepsi yeni yuvalarını çok beğenir ve karınlarını doyurmak için gizlice eski evlerine giderler. Ama eve ulaştıklarında tüm kapı ve pencerelerin kapalı olduğunu görerek hayal kırıklığı yaşarlar. Üstüne üstlük bir de ördeklerin, evlerine nasıl da yerleştiklerini görerek sinirlenirler. Mecburen dışarıdan yiyecek bir şeyler bulmak zorunda kalırlar. Çocuklar asla sümüklüböcek ve solucan yemeyeceklerini söylerler. Bayan Gregg onları ikna etmeye çalışsa da başarılı olamaz. Bunun üzerine oğullarıyla aynı fikirde olan Bay Gregg bahçedeki elma ağacının elma dolu olduğunu söyler ve hep birlikte elma yemeye giderler. Böylece elleri olmadan elma yemenin ne kadar da zor olduğunu görürler ve sadece birkaç lokma elma yemeyi becererek yuvalarına dönüp uyurlar.

Geceyi şiddetli rüzgarla sallanan ağacın üzerindeki yuvalarında, rüzgarın ardından gelen yağmurla sırılsıklam olarak korkunç bir şekilde geçirirler. Sabah uyandıklarında ise daha korkunç bir şey olur. Üçünün elinde çifte olan dört ördek, çiftelerini Bay Gregg ve ailesine doğru uzatır. Ördeklerle Gregg ailesinin arasında uzun bir konuşma geçer. Ördekler Bay Gregg'den bir daha asla avlanmayacağına dair söz alınca hepsini serbest bırakır. Gregg ailesi serbest kalınca yuvalarından uçarlar. Aşağı inerlerken önce gözleri kararır. Sonra etrafları mavi, yeşil, kırmızı, sarıya döner. Aşağıya ulaştıklarında ise kanatlarının gidip kollarının geri geldiğini, boylarının da eski haline döndüğünü görürler. Sevinçle evlerine döndüklerinde küçük kız onların ne halde olduklarını görmeye gelir. Bay Gregg ördeklere söz verdiği üzere çifteleri yok etmektedir. Bayan Gregg ise ölen ördeklerin mezarlarına çiçek koymaktadır. William ve Philip de babalarının en iyi arpalarını ördekler ve diğer tüm kuşlar için yerlere serpmektedirler.

Küçük kız gördüğü manzaradan hoşnut bir şekilde Gregg ailesinin başından geçenleri dinler. Bu sırada hepsi birden bir silah sesi duyarlar. Bay Gregg daha doğrusu Bay Kanatlı Gregg - çünkü ördek dostlarının anısına adını böyle değiştirir- sesin sorumlusunun Jim Cooper ve ailesi olduğunu söyler. Bunun üzerine küçük kız Büyülü Parmağını kaldırarak hızlıca sesin geldiği tarafa gider.

Editör: Firdevs AÇAR

Büyülü Parmak Soruları ve Cevapları

Büyülü Parmak kimin eseri?

Roald Dahl

Büyülü Parmak türü nedir?

Çocuk Kitapları

Büyülü Parmak kaç sayfa?

64

Büyülü Parmak Yorumları

siteye çok güzel çocuk kitapları eklemeye başladınız çok teşekkür ederim bir anne olarak severek takip etmeye başladım

07-10-2019 15:50

büyülü parmak kitabı çok güzel ben ilkokula gidiyorum ve bana kitap okumayı sevdiren kitaplardan bir tanesi

05-12-2019 14:05

parmak çoçuk hikayesinin özeti bu mu oluyor başka bulamadım

24-04-2022 23:27

parmak kızın hikayesi lütfen

09-02-2023 22:46