Dev Şeftali

Dev Şeftali
Kitabın Yazarı:Roald Dahl Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:168 ISBN:9789755108041 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:77,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dev Şeftali - Roald Dahl

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Lale Akalın

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dev Şeftali Özet

Dev Şeftali, küçük ve mutsuz bir çocuk olan James'in hayatının nasıl değiştiğini konu alır. Siyah-beyaz resimlerle olayların daha canlı hale geldiği kitap bazı mide bulandırıcı bölümlere de sahiptir. Kırkayağın sevdiği yiyeceklerden bahsettiği bölüm ise bunların başında gelir. Ayrıca gerek teyzelerin gerekse dost sayılabilecek kahramanların hakaret dolu konuşmaları kötü örnek olabilecek niteliktedir.

James Henry Trotter, dört yaşına kadar ailesiyle birlikte mutlu bir hayat sürer. Ama bir gün annesiyle babası ölür ve James kendini iki teyzesinin yanında bulur. Teyzeleri fiziksel olarak birbirlerinden çok farklıdır. Sünger Teyze kısa ve şişmanken, Diken Teyze uzun ve incedir. Buna rağmen ikisinin de çok kaba ve acımasız olması en büyük ortak özellikleridir.

James bu iki teyzesiyle üç yıl yaşadıktan sonra bir gün garip bir şey olur. Çok mutsuz olduğu bir zamanda yaşlı ve garip bir adam James'e garip küçük şeyler vererek bunları nasıl kullanacağını öğretir. James o garip şeyleri suya katıp içmesi gerekirken yere düşürür. Böylece bir anda o garip şeyler toprağa karışıp kaybolur. James elindeki tek şansını da kaybettiği için daha çok üzülür.

Ertesi gün James'in garip şeyleri düşürdüğü yerdeki şeftali ağacı bir şeftali verir. Ama bu şeftali çok gariptir çünkü durmadan büyümektedir. Teyzeleri şeftaliyi fark edince önce korkarlar ama daha sonra bu şeftali sayesinde, meraklı insanlardan epey para kazanırlar.

Bir gece, insanlar şeftaliyi görüp gittikten sonra teyzeleri James'i bahçeyi temizlemeye yollarlar. Küçük James gecenin karanlığından korksa da başka çaresi olmadığı için dışarı çıkıp şeftalinin yanına gider. Şeftaliyi biraz inceledikten sonra bir delik görür ve o delikten şeftalinin içine girer. Merdivenlerden çıkıp bir odaya ulaşır. Odada insan boyutlarında birer çekirge, örümcek, kırkayak, gelinböceği, solucan, ateşböceği ve ipekböceği görür. Böcekler James'in gelişine sevinirler. Böylece James yeni arkadaşlarıyla tanışır ve o gece onlarla beraber şeftalinin içinde uyur.

Ertesi sabah James bir sarsıntıyla uyanır ve az sonra şeftaliyle oradan uzaklaşacaklarını öğrenir. Kırkayak şeftalinin sapını tamamen koparıp odaya döndüğünde yolculuk başlar. Şeftali önce acımasız teyzeleri ezerek yola çıkar daha sonra da önüne çıkan her şeyi talan eder. Böylece çok uzun süre yol alırlar.

Epey rahatsız bir yolculuğun sonunda bir uçurumdan yuvarlanıp denize düşerler. Başta her şey yolunda gitse de bir süre sonra şeftalinin etrafı köpekbalıklarıyla dolar. Hepsi korkuyla artık öleceklerini düşünürler. Ama daha sonra kurtulmak için James'in fikrini uygulamaya koyulurlar. İpekböceği ve örümcek sağlam ipler üretirler. James de solucanı yem gibi göstererek üstlerinde uçan martıları teker teker şeftaliye çeker. Böylece üretilen iplerin bir ucunu martıların boynuna bir ucunu da şeftalinin sapına bağlar. Uzun süre hep birlikte çabalarlar ve sonunda martılar şeftaliyi havalandırır. Böylece havada geçecek olan uzun yolculuk başlar.

Yolculuğun başları çekirgenin çaldığı müzik ve kırkayağın söylediği şarkıyla eğlenceli geçer. Bu yolculuk sırasında James, küçük basit yaratıklar olduğunu düşündüğü tüm bu böceklerin büyük ve garip dünyaları hakkında epey ilginç şeyler öğrenir.

Yolculuğun bir yerinde öyle yukarı çıkarlar ki Bulut-Adamlarla karşılaşırlar. Kırkayak yüzünden de Bulut-Adamlarla başları belaya girer. Bulut-Adamlardan epey zarar gördükten sonra bir şehrin üzerine varırlar. Şehirdeki gökdelenleri görünce New York'a geldiklerini anlarlar. Böylece aşağı inmeye karar verirler. Kırkayak şeftalinin sapındaki ipleri koparmaya başlar. Yavaş yavaş inişe geçerler ama şeftali Empire State Binasının tepesindeki sivri kısma takılı kalır. Bütün şehir bu garip nesne yüzünden alarma geçer. Sonunda ise James ve arkadaşlarıyla tanışan yetkililer onların zararsız olduklarına karar verir. Böylece James ve arkadaşları orada çok ünlü olup kendilerine uygun yeni hayatlar kurarlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Dev Şeftali Soruları ve Cevapları

Dev Şeftali kimin eseri?

Roald Dahl

Dev Şeftali türü nedir?

Çocuk Kitapları

Dev Şeftali kaç sayfa?

168

Dev Şeftali Yorumları

"mide bulandırıcı" kısmı biraz ağır kaçmış ön yargılar ile kitap okunmaz roald dahlın kitabından bahsediyoruz

26-09-2019 16:49

öncelikle şu ''mide bulandırıcı'' kısmına değinelim. gerçekte zaten böcekler böcekleri yer ve bu kitapta bence çok naif ve güzel şekilde aktarılmış. bunun neresi mide bulandırıcı? kitap bence hayalgücü zenginliği açısından harkülade. ben çok beğendim ve okurken eğlendim. yeğenlerime de okutacağım. bizim sorunumuz aman çocukların ahlakı bozulmasın, aman kötü söz duymasınlar diye kendimizi kısıtlamamız. bunun sonucunda yavan bir çocuk edebiyatına sahip olduk. kitabı tavsiye ediyorum.

20-10-2019 14:11

kesinlikle okunması gereken bir kitap.

27-12-2020 12:11

çok güzel bir kitap okunmasını tercih ediyorum

09-02-2021 16:11

çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

14-01-2022 14:05

dev şeftali kitabının ana fikri nedir

31-05-2022 11:43

ben çok beğendim yapanların ellerine sağlık kucak dolusu sevgiler

30-10-2022 10:43

çok güzel bir hikaye okumanızı tercih edeyorum

01-12-2022 19:25

kitabın konusu çok güzel hem okutuyor hem ders veriyor harika bir eser olmuş

26-05-2023 22:37

muhteşem bir kitap roald dahl zaten çocuk kitaplarında bir numara

04-12-2023 21:25

Bay ve Bayan Kıl George'un Harika İlacı Küçük Adam Büyürken Yaman Tilki İrikıyım Timsah Zürafa, Peli ve Ben Charlie'nin Büyük Cam Asansörü Dünya Şampiyonu Danny Koca Sevimli Dev Dev Şeftali Matilda Büyülü Parmak Charlie'nin Çikolata Fabrikası en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli