Dev Şeftali

Dev Şeftali
Kitabın Yazarı:Roald Dahl Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:168 ISBN:9789755108041 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:21,12 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dev Şeftali - Roald Dahl

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Lale Akalın

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dev Şeftali Özet

Dev Şeftali, küçük ve mutsuz bir çocuk olan James'in hayatının nasıl değiştiğini konu alır. Siyah-beyaz resimlerle olayların daha canlı hale geldiği kitap bazı mide bulandırıcı bölümlere de sahiptir. Kırkayağın sevdiği yiyeceklerden bahsettiği bölüm ise bunların başında gelir. Ayrıca gerek teyzelerin gerekse dost sayılabilecek kahramanların hakaret dolu konuşmaları kötü örnek olabilecek niteliktedir.

James Henry Trotter, dört yaşına kadar ailesiyle birlikte mutlu bir hayat sürer. Ama bir gün annesiyle babası ölür ve James kendini iki teyzesinin yanında bulur. Teyzeleri fiziksel olarak birbirlerinden çok farklıdır. Sünger Teyze kısa ve şişmanken, Diken Teyze uzun ve incedir. Buna rağmen ikisinin de çok kaba ve acımasız olması en büyük ortak özellikleridir.

James bu iki teyzesiyle üç yıl yaşadıktan sonra bir gün garip bir şey olur. Çok mutsuz olduğu bir zamanda yaşlı ve garip bir adam James'e garip küçük şeyler vererek bunları nasıl kullanacağını öğretir. James o garip şeyleri suya katıp içmesi gerekirken yere düşürür. Böylece bir anda o garip şeyler toprağa karışıp kaybolur. James elindeki tek şansını da kaybettiği için daha çok üzülür.

Ertesi gün James'in garip şeyleri düşürdüğü yerdeki şeftali ağacı bir şeftali verir. Ama bu şeftali çok gariptir çünkü durmadan büyümektedir. Teyzeleri şeftaliyi fark edince önce korkarlar ama daha sonra bu şeftali sayesinde, meraklı insanlardan epey para kazanırlar.

Bir gece, insanlar şeftaliyi görüp gittikten sonra teyzeleri James'i bahçeyi temizlemeye yollarlar. Küçük James gecenin karanlığından korksa da başka çaresi olmadığı için dışarı çıkıp şeftalinin yanına gider. Şeftaliyi biraz inceledikten sonra bir delik görür ve o delikten şeftalinin içine girer. Merdivenlerden çıkıp bir odaya ulaşır. Odada insan boyutlarında birer çekirge, örümcek, kırkayak, gelinböceği, solucan, ateşböceği ve ipekböceği görür. Böcekler James'in gelişine sevinirler. Böylece James yeni arkadaşlarıyla tanışır ve o gece onlarla beraber şeftalinin içinde uyur.

Ertesi sabah James bir sarsıntıyla uyanır ve az sonra şeftaliyle oradan uzaklaşacaklarını öğrenir. Kırkayak şeftalinin sapını tamamen koparıp odaya döndüğünde yolculuk başlar. Şeftali önce acımasız teyzeleri ezerek yola çıkar daha sonra da önüne çıkan her şeyi talan eder. Böylece çok uzun süre yol alırlar.

Epey rahatsız bir yolculuğun sonunda bir uçurumdan yuvarlanıp denize düşerler. Başta her şey yolunda gitse de bir süre sonra şeftalinin etrafı köpekbalıklarıyla dolar. Hepsi korkuyla artık öleceklerini düşünürler. Ama daha sonra kurtulmak için James'in fikrini uygulamaya koyulurlar. İpekböceği ve örümcek sağlam ipler üretirler. James de solucanı yem gibi göstererek üstlerinde uçan martıları teker teker şeftaliye çeker. Böylece üretilen iplerin bir ucunu martıların boynuna bir ucunu da şeftalinin sapına bağlar. Uzun süre hep birlikte çabalarlar ve sonunda martılar şeftaliyi havalandırır. Böylece havada geçecek olan uzun yolculuk başlar.

Yolculuğun başları çekirgenin çaldığı müzik ve kırkayağın söylediği şarkıyla eğlenceli geçer. Bu yolculuk sırasında James, küçük basit yaratıklar olduğunu düşündüğü tüm bu böceklerin büyük ve garip dünyaları hakkında epey ilginç şeyler öğrenir.

Yolculuğun bir yerinde öyle yukarı çıkarlar ki Bulut-Adamlarla karşılaşırlar. Kırkayak yüzünden de Bulut-Adamlarla başları belaya girer. Bulut-Adamlardan epey zarar gördükten sonra bir şehrin üzerine varırlar. Şehirdeki gökdelenleri görünce New York'a geldiklerini anlarlar. Böylece aşağı inmeye karar verirler. Kırkayak şeftalinin sapındaki ipleri koparmaya başlar. Yavaş yavaş inişe geçerler ama şeftali Empire State Binasının tepesindeki sivri kısma takılı kalır. Bütün şehir bu garip nesne yüzünden alarma geçer. Sonunda ise James ve arkadaşlarıyla tanışan yetkililer onların zararsız olduklarına karar verir. Böylece James ve arkadaşları orada çok ünlü olup kendilerine uygun yeni hayatlar kurarlar.

Yazan: Firdevs AÇAR

Dev Şeftali Yorumları

"mide bulandırıcı" kısmı biraz ağır kaçmış ön yargılar ile kitap okunmaz roald dahlın kitabından bahsediyoruz

26-09-2019 16:49

öncelikle şu ''mide bulandırıcı'' kısmına değinelim. gerçekte zaten böcekler böcekleri yer ve bu kitapta bence çok naif ve güzel şekilde aktarılmış. bunun neresi mide bulandırıcı? kitap bence hayalgücü zenginliği açısından harkülade. ben çok beğendim ve okurken eğlendim. yeğenlerime de okutacağım. bizim sorunumuz aman çocukların ahlakı bozulmasın, aman kötü söz duymasınlar diye kendimizi kısıtlamamız. bunun sonucunda yavan bir çocuk edebiyatına sahip olduk. kitabı tavsiye ediyorum.

20-10-2019 14:11

kesinlikle okunması gereken bir kitap.

27-12-2020 12:11

çok güzel bir kitap okunmasını tercih ediyorum

09-02-2021 16:11

çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

14-01-2022 14:05