Korkuyu Beklerken

Korkuyu Beklerken
Kitabın Yazarı:Oğuz Atay Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1975 Sayfa Sayısı:202 ISBN:978975470158X Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:122,70 TL KitapYurdu:122,76 TL Babil:138,25 TL BKM:143,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Korkuyu Beklerken Özet

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay'ın ilk kez 1975 yılında yayımlanmış olan öykü kitabıdır. Kitabın içinde yazarın farklı zamanlarda yazıp, sonraları tek başlık altında topladığı tam sekiz öyküsü bulunuyor. Sekiz öykünün her birinde Oğuz Atay'ı diğer tüm yazarlardan ayıran farklı üslubu ve anlatım kabiliyetine rastlamak mümkün. Okuyucuyu ilk olarak Oğuz Demiralp'in usta bir incelikle kaleme aldığı önsözü karşılıyor. Daha önce Oğuz Atay okumamış olan okurlar için çok iyi bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. Kitaba adını veren Korkuyu Beklerken adındaki öykünün kısa özeti ise şöyle:

Her şey kaygılı ve ürkek bir adam olan kahramanımızın bir gün eve girdiğinde mutfak rafında isimsiz bir mektup bulmasıyla başlar. Mektup, kahramanımızın daha önce görmediği, hiç aşina olmadığı bir dilde yazılmıştır. Oldukça endişelenen kahramanımız, eski bir arkadaşı olan bir ölü diller uzmanına Mektubu gösterip ne yazdığını sormaya karar verir. Mektubu arkadaşına gösterdiğinde bu dilin gizli bir mezhebe ait olabileceğini söyler fakat ne yazıldığını anlamamıştır. Ölü diller uzmanı da bu konuda uzman olan bir arkadaşına mektubu gösterir ve mektupta "Bu mektubu okuduğu andan itibaren evden çıkmaması gerektiği" yazıldığını öğrenir. Kahramanımız bunu duyduğunda başta gülünç bulsa da, sonrasında iyiden iyiye ciddiye almaya başlar ve kiraladığı dükkanda beraber çalıştığı temizlikçiye birkaç aylığına tatile çıktığını söyleyerek kendini evine kapatır. Bir süre mektuptan başka bir şey düşünemez olur, fakat sonra açlık baş gösterir. Yiyeceği ve içeceği tükenmeye başlamıştır, faturayı ödeyemediğinden de telefon bağlantısı kesilmiştir. Açlıktan başı dönüp de bayılmak üzereyken yeni açılan bir marketin çırağı motosikletle tanıtım broşürü getirir. Çırağa siparişlerini söyler, bundan böyle aç kalmayacaktır, ta ki parası bitene kadar. Tek sorunu açlık olmayan kahramanımız, yalnızlıkla başa çıkmaya çalışır bu kez de. Sıkıntıdan evdeki tüm fotoğrafları, kağıtları, kitapları derleyip düzenlemeye başlar. Fakat çok geçmeden bu sorununa da bir çözüm getirir, yan evin yıkılıp yeniden yapılmaya başlamasıyla inşaatta çalışanlardan bahçe işleri öğrenmeye başlar. Fakat bir süre sonra da bir sorun çıktığından inşaat durur.

Kahramanımızda bir süre sonra da para sıkıntısı baş göstermeye başlar, artık bakkalın çırağından sipariş de veremez olur. Yine açlıktan başı dönmeye başlayıp da bayılacak gibi olduğu bir sırada, bankadaki hesabına bir ikramiye çıktığını öğrenir. Bol bol yiyecek ve içecek siparişi verir, kendini yemeye adamıştır.

Zaman geçtikçe içindeki korkudan, korkuyu beklemekten yorulan kahramanımız, her şeyi unutmaya karar verir ve tam tüm evi ateşe verecekken kendini sokaklara atar. Tüm tanıdıklarını ziyaret eder. Teyzesine -veya halası- evlenmek istediğini söyler. Evine bir süre uğramaz ve geri döndüğünde evinin yıkılmış olduğunu görür. Yan evdeki inşaat yeniden başlamış ve toprağın kayarak evinin yıkılmasına neden olmuştur. Teyzesinin bulduğu ve evlenmek için sırasını bekleyen bir kızla nişanlanır, beraber gezmelere, baş başa yemeklere çıkarlar. Fakat bu kez de diğer tüm çiftler gibi aralarında bir bağın, bir sevginin ve samimiyetin olmaması onu deli eder. İyice sinirlenen kahramanımız, nişanlısıyla yemeğe gittiği restorandaki diğer çiftlere kendisine gönderilen mektuptan göndermeye başlar. Fakat çiftlerin hiçbirinde bir değişiklik olmadığını görünce, iyice deliye döner ve polise kendini ifşa eder. Kendisini pek de ciddiye almayan polislere mektupta yazanların aynısını bağırmasıyla öykü sona erer.

Korkuyu Beklerken bizlerin, hepimizin öyküsü. Öyküdeki "mektup" imgesi, hayatımızda korktuğumuz, bizleri hep bir şeylerden alıkoyan kavramları simgeliyor. Hepimiz kendi hayatlarımızın başkahramanlarıyız aslında. Öykü severlerin ve Oğuz Atay hayranlarının mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Oğuz Atay'ın romanlarının bir kez tadına varanların, öykülerine doyamayacağı kesin.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Korkuyu Beklerken Soruları ve Cevapları

Korkuyu Beklerken kimin eseri?

Oğuz Atay

Korkuyu Beklerken türü nedir?

Yerli Romanlar, Öykü/Hikaye

Korkuyu Beklerken kaç sayfa?

202

Korkuyu Beklerken Yorumları

oğuz atayın bütün kitaplarını okuyorum mükemmel bir yazar

26-08-2015 21:06

oğuz atayın diğer kitapları kadar olmasa da yine de iyi kitap

27-08-2015 21:58

başucu kitabı olabilecek bir eser sıkıldığınızda içinden bir hikaye okuyabiliyorsunuz

26-12-2015 21:26

hakikaten cok skici ve anlamsiz buldum.

05-01-2016 23:54

bi hikaye ancak bu kadar sıkıcı olabilirdi. oğuz atay ın diğer kitaplarıyla yarışa giremez bile!

29-03-2016 13:09

çok iyi bir kitap

27-03-2017 18:28

kitap hakkındaki hangi yoruma güveneceğimi şaşırdım. iyi mi sıkıcı mı?

20-12-2017 02:27

fazlasıyla sıkıcı. kitabı bitiremedim bile.

06-02-2019 11:31

bana korkuyu beklerken hikayesi özet lazımdı sayenizde okumadan yazdım güzel sayfa yapmışsınız teşekkür ederim

23-02-2020 21:07

öğretmen türünü sordu önce öykü yazdım ama roman diye görünce korktum ama burada özete baktım ilk olarak öykü olarak yazılmış rahatladım

22-03-2022 17:01

olay örgüsü istedi hoca paylaşacak var mı

26-09-2022 16:31

sürekli oğuz atay okutuyorlr kitapları çok sıkıcı konusu ağır ilerliyor sevmiyorum

22-02-2023 20:13

kitabın karakterleri hakkında da bilgi lazım paylaşırmısın

01-08-2023 20:36

ben tiyatro oyunu olanını arıyorum ama sürekli kitap karşıma çıkıyor

28-01-2024 23:07

Eylembilim Tutunamayanlar Oyunlarla Yaşayanlar Günlük Korkuyu Beklerken Tehlikeli Oyunlar Bir Bilim Adamının Romanı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları