Kolera Günlerinde Aşk

Gabriel Garcia Marquez Kolera Günlerinde Aşk
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1985
Sayfa Sayısı:396
ISBN:9755100227
Kitap Puanı:
5.3 / 10 | Oy: 49 | Yorum: 8
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:26,10 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk
Orjinal Adı:El amor en los tiempos del cólera
Çeviren:Şadan Karadeniz

Arka Kapak Bilgisi

Kolera Günlerinde Aşk Özeti

Gabriel Garcia Marquez Kolera Günlerinde Aşk


Kolera Günlerinde Aşk terk edilmiş bir sevgilinin umudunu hiç kaybetmeden sabırla bekleyişini anlatıyor. Akıllardan kolayca silinmeyecek bu hikaye oldukça merak uyandırıcı ve etkileyici bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Tam elli üç yıl yedi ay on bir gün önce Florentino Ariza bir telgraf götürdü Lorenzo Daza’nın evine. Burada iyi haber getirdiği için parasını aldı ve dönerken bir görüntüyle karşılaştı. Annesine kitap okumayı öğreten bir kız. Bu kız Fermina Dazaydı ve gördüğü gibi aşık olmuştu ona. Kısa bir zaman içinde kendisini onların evini gören bir bahçede her öğlen ikide kitap okuyormuş gibi yaparken buldu. Amacı her gün kızı az da olsa görebilmekti. Fermina Daza bunu fark etmiş ve o da her gün aynı saatte bahçeye çıkar olmuştu. Bu kısa görüşlerin sonu bir mektupla oldu. Florentino Ariza tüm cesaretini toplayarak onunla evlenmek istediğini belirtti. Kız bir mektupla cevap vereceğini ve o süreye kadar bir daha buraya gelmemesini söyledi. Uzun bekleyişin sonunda cevap gelmedi ve Florentino Ariza cevabı almak için bahçelerine gitti tekrar. Fermina Daza cevap vereceğini belirtti. Babası bu gizli ilişkiyi öğrenmişti ve onu uzaklara götürmeye karar verdi. Fermina Daza babasına küs bir şekilde bu geziyi kabul etmek zorunda kaldı ve gitmeden önce saç örgüsünü keserek Florentino Ariza ya adresini de belirterek göndermişti. Gittikten sonra birbirlerine telgraflar göndermişler ve aşkları daha da pekişmişti. Geri döneceğini belirten Fermina Daza heyecan içinde buluşmayı bekliyordu. Florentino Ariza ise bir an bile bıkmadan bekledi. O gün geldiğinde Fermina Daza onu gördü ve hayal kırıklığına uğradı. Karşısında gördüğü kişi solgun ve silik bir tipti ve onunla evlenemeyeceğini anladı. Böylece ilişkileri sona ermiş oldu fakat Florentino Ariza için sonu olmayan bir bekleyiş başladı.

Bu bekleyişin en başında Fermina Daza’nın evlenmesi yer alıyordu. Doktor Juvenal Urbino ile kolera hastalığına yakalandığı zaman karşılaşmışlar ve tedavisi sırasında doktor ondan etkilenmişti. Uzun uğraşlar sonucunda evlenmek için Fermina Daza’yı ikna etmişti fakat aşk evliliği değildi bu. Yine de birbirlerine olan sevgileri bu evliliği doktor ölene kadar sürdürmeye yetmişti. Onların evliliği süresince Florentino Ariza Fermina Daza’yı sevmeye hep devam etmiş, birçok gönül ilişkisi olmasına rağmen kimseyle evlenmemiş hep onu beklemişti. Doktorun ölüm haberini aldığı gibi evlerine gitti ve yıllar sonra ilk kez konuştuklarında onu hala sevdiğini söyledi. Fermina Daza ise buna çok kızarak onu kovdu ve hakaret dolu üç sayfalık bir mektup yolladı. Florentino Ariza ise bu mektuba yılların birikimini sade fakat tüm gerçekliği ile yazmış ve Fermina Daza’yı etkilemeyi başarmıştı. İki yıl boyunca her gün gönderdiği mektupları okuduğunu bilmeden yollamaya devam ediyordu. En sonunda evine gitmeye karar verdi ve her salıyı beraber geçirir oldular.

Fermina Daza yıllanmış bir aşkın farkına yeni varıyor ve onu gömdüğü yerden çıkarıyordu. Florentino Ariza ona on bir gün sürecek bir gemi yolculuğu teklif etmiş ve o da kabul etmişti. Bu yolculuk onlara aşklarını en yeniden yaşatmış ve birbirlerinden bir an olsun ayrılmıyorlardı. Fermina Daza eve dönmek istemiyordu ve herkesten uzak yaşamak istiyordu. Florentino Ariza gemide kalabilmek için bir fikir düşündü ve kaptana sarı bayrağı göndere çekmelerini söyledi. Sarı bayrak gemide kolera hastalarının olduğunu ve gemiye kimsenin gelmemesi gerektiğini gösteriyordu. Böylece az ömürleri kalmış bu iki eski aşık tüm ömür boyu sürecek aşk yolculuğuna herkesten uzak çıkmış oldular.

Yazar: Ilgın Kocaman

Kolera Günlerinde Aşk Yorumları

Kolera Günlerinde Aşk Yorum çok sıkıcı bir kitap beğenmedim

06-07-2015 03:51 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum okumadım yüzyıllık yalnızlıktan sonra okuyacağım.

muhsin alper • 23-10-2015 15:16 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum güzel bir kitaptı adamın kendine has bir tarzı var hikayeleri farklı ele alıyor

24-12-2015 22:37 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum ağlayarak okudum bazı yerleri

21-01-2016 10:33 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum askı ve romantızmı sevıyorsanız mukemmel bır roman

12-04-2016 12:06 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum kitabı okudum ve aşkla alakası yok ihanet var sen biri 56 yil sev ama başka kadınlarla ilişkin olsun kitabı okurken çok sıkıldım +18 iğrençti neden okudunuz diye sorarsanız hocamız ödev vermişti o yüzden yoksa asla okumazdim zaman kaybı ben hiç beğenmedim saf aşk yok .ben kitabın aşk kitabı olduğunda sevinmiştim ama benim diğer kitaplarda okuduğum aşkla alkası yok.artık aşk kitapları okumamaya karar verdim.

24-04-2016 10:58 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum kitabı beğenmeyen bazı zatı muhterem arkadaşlar acaba neden begenmediklerini söyleyebilir ler mi

09-07-2016 03:09 !!

Kolera Günlerinde Aşk Yorum bu gün darbenin üzerinden bir hafta geçti.köşe yazımı hazırlarken yazının ismi konusunda çok çelişkiler yaşadım. darbe günlerinde aşk'ı anlatıyordum."darbe günlerinde aşk" diye yazmayı göze alamadığım için adını " kolera günlerinde aşk-1-2 " diye belirleyince filmi tekrar izleme ihtiyacı duydum.ne kadar çok benziyor muşuz birbirimize...yıldızlar yüreğinin yoldaşı olsun sevgili marguez..

22-07-2016 14:27 !!

Yorum Yaz

:: Gabriel Garcia Marquez ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.