Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi
Kitabın Yazarı:Gabriel Garcia Marquez Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1981 Sayfa Sayısı:111 ISBN:9789750721571 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 65

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:66,50 TL D&R:74,70 TL Babil:85,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırmızı Pazartesi - Gabriel Garcia Marquez

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gizem, Polisiye Orjinal Adı:Cronica de Una Muerte Anunciada, Chronicle of a Death ForetoldÇeviren:İnci Kut

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırmızı Pazartesi Özet

Gabriel Garcia Marquez'in muhteşem eseri Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği bir namus cinayetinin öyküsünü anlatıyor. Kitabın ana karakteri Santiago Nasar, Pablo ve Pedro Vicario kardeşler tarafından göz göre göre öldürülmüştür.

Olaylar, Santiago'nun bir dostunun ağzından röportaj şeklinde anlatılmaktadır. Kitap, Angela Vicario ve Bayardo San Roman'ın düğünüyle başlar. Bayardo San Roman, bölgeye henüz yeni taşınmıştır. İlk geldiğinde yerli halka gizemli bir adam gibi görünür. Çünkü her konuda derin bilgiye sahiptir ve mesleğinin ne olduğu bilinmemektedir. Lakin çok zengin bir adam olduğu bilinmektedir. Bu tartışmalara son vermek isteyen Bayardo San Roman, ailesini de yanına aldırır ve herkese şehir şehir dolaşıp evlenecek birini aradığını söyler.

Bayardo, bir gün bir meyhanede otururken meydandan annesiyle beraber geçen Angela Vicario'yu görür ve orada bulunanlara onunla evleneceğini söyler. Onu ciddiye almazlar, çünkü Bayardo dut gibi sarhoştur. Lakin Angela'nın ailesiyle konuşur ve anlaşırlar. Bayardo San Roman oldukça zengin olduğundan, şölen gibi bir düğün merasimi tertip eder. Gecenin sonunda, Angela'yı da alarak düğün hediyeleri olan üstü açık bir arabayla evlerine doğru uzaklaşırlar.

Fakat, güzel başlayan evlilikleri yalnızca altı saat sürer. Çünkü Bayardo San Roman Angela'nın bakire olmadığını anladığında onu evine geri götürür. Angela'nın kardeşleri Pablo ve Pedro ona bunu kimin yaptığını sorduklarında, Santiago Nasar cevabını verir ama nerede, nasıl olduğu konusunda ağzını bıçak açmaz. Bunun üzerine Pablo ve Pedro ellerine en kaliteli kasap bıçaklarını alır ve Santiago'yu öldürmek üzere yola koyulurlar.

O sabah, piskopos gemiyle yaşadıkları yerden geçecektir ve bu yüzden tüm yöre halkı çok heyecanlıdır. Santiago Nasar, en güzel giysilerini giyerek piskoposu karşılamaya gider. Pablo ve Pedro ise sabahın o saatinde açık olan tek yerde, Clotilde Armenta'nın meyhanesinde nasıl olsa oradan geçer fikriyle Santiago'yu beklemeye başlarlar. Aynı zamanda karşılaştıkları herkese Santiago'yu öldüreceklerini söylerler. Çünkü her ne kadar şereflerini kurtarmak için onu öldürmek zorunda olsalar bile, temiz kalpli olduklarından Santiago'yu öldürmek istememektedirler ve içten içe birilerinin onları durdurmasını istemektedirler. Fakat Santiago'yu öldüreceklerini Santiago dışında herkes öğrenmiş olsa bile çeşitli nedenlerle hiç kimse onu uyarmamıştır. Çünkü herkes bildiğinden nasıl olsa haberi vardır diye düşünürler.

Pablo ve Pedro Vicario'nun öldürmek üzere Santiago Nasar'ı beklediğini öğrenen belediye başkanı onları durdurmak için yanlarına gider ve bıçaklarını alarak evlerine gönderir. Fakat onlar yanlarına yeni bıçaklar alarak Clotilde Armenta'nın meyhanesine geri dönerler ve yeniden Santiago'yu beklemeye koyulurlar. Bu sırada Santiago Nasar ise yakın arkadaşı Cristo Bedoya ile beraber evine dönmektedir. Dönüş yolunda Cristo Bedoya'yla ayrılır ve yoluna devam eder. Meydanın köşesini döndüğünde nişanlısı onu evine çağırır. Olanları duyduğundan, Santiago'nun kendisine yazdığı mektupların bulunduğu kutuyu eline verir ve ona gitmesini söyleyip ağlayarak kendisini odasına kapatır. Hiçbir şeyden haberi olmayan Santiago, nişanlısının bu tavrı karşısında şaşırıp kalır. Nişanlısının babası ona Pablo ve Pedro'nun öldürmek için kendisini aradığını söylediğinde, donakalır ve evine doğru yürümeye başlar. Lakin onu gören Pablo ve Pedro ise peşine takılarak onu takip etmeye başlar. Santiago Nasar tam evinin ön kapısından içeri gireceği sırada, annesi Plâcida Linero Pablo ve Pedro'nun eve doğru koştuğunu görür ve kapıyı Santiago'nun yüzüne kapatır. Çünkü farklı bir yönden eve girmeye çalışan Santiago'yu fark etmemiştir. Pablo ve Pedro, Santiago'yu defalarca kez ölümcül yerlerinden bıçaklarlar. Santiago, arka kapıdan eve girer ve mutfağın ortasında yere yığılır.

Kırmızı Pazartesi, namus cinayetinin vahşetini gözler önüne seriyor. Okuyucu, kitabın ilk cümlesinden beri cinayetin işleneceğini bilmesine rağmen, son sayfaya kadar nasıl işlendiğini öğrenemiyor. Sıradan cinayet romanlarının aksine, merak konusu olan öğe cinayeti kimin işlediği değil, nasıl işlendiği oluyor. Bu muhteşem romanı, herkesin mutlaka okuması gerekiyor.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti

Santiago Nasar, bulundukları bölgedeki zengin Arapların başı sayılan genç ve zengin kişidir. Küçük yaşta babası ölmeden evvel bir kız ile nişanlanmış, düğün hazırlıkları içerisindedir. Şehrin en zengin ve çapkınları arasında bulunmaktadır. Evindeki hizmetçiyle, hizmetçinin kızıyla bile arasında münasebet bulunmaktadır. Yıllardır ertelenen düğünü seneye Noel 'de yapılması kararlaştırılmış, hazırlıklara başlanmıştır. Evde annesi ve hizmetlileriyle birlikte yaşamaktadır. Bir gün şehre bir yabancı gelir. Bayardo San Román, şehre geldiğinde çok gizemli biri gibi sayılmaktadır. İşinin ne olduğu, nereli olduğu, bu şehre niçin geldiği gibi akıllarda bir ton soru bırakmıştır. Halk bunları merak etse de kimse bunu ona sorma cesaretini gösteremez. Bir zaman sonra şehre evlenmek için uygun bir kız aradığını, ve o kızı bulmak için de şehir şehir, ülke ülke gezdiğini söyler. Bunu ilan ettikten birkaç gün sonra Angela Vicoria isimli kıza tutulur.

Bayardo San Román, Angela 'yı otelinin girişte bulunan camından görmüş, otel sahibine de uyandığımda hatırlat bu kızla evlenmem gerem diyerek, onunla evlenmeye karar vermiştir. Angela'nın anne ve babası, hatta kardeşleri bile bu evlilik için çok heyecanlı ve istekli olsalar da, hemen kabul etmek isteseler de Angela, o kadar heyecanlı değildir. Çünkü o aşık olarak evlenmek istemektedir. Ve Bayardo San Román'a karşı da bu şekilde hisleri bulunmamaktadır. Bayardo San Román'ın zamanla çok zengin olduğu, saygın bir albayın dolayısıyla saygın bir ailenin tek oğlu olduğu da anlaşılınca Angela'nın onunla evlenmekten başka yolu kalmamıştır. Bayardo San Román, Angela ne isterse yapmakta, bir dediğini iki etmemektedir. Öyle ki Angela'nın şehirdeki en beğendiği evi sorup sonra o evi alabilmek için kırk takla atmış en sonunda bunu başarmıştır. Düğün günü yaklaştıkça masraflar artmaktadır. Ancak Bayardo San Román aşık olduğu kızla evlendiği için gözü hiçbir şeyi görmemektedir. Zaman geçer düğün günü gelir çatar. Düğün olur, gelin ile damat odasına, evine çekilir. Ancak sabah ezanı ile birlikte Angela'yı annesinin evine geri getiren Bayardo San Román l, Angela'nın bakire olmadığını annesine söyler.

Çok katı kuralları bulunan anne, Angela'ya bir süre eziyet ettikten sonra, bu günahı kiminle işlediğini söylemesini ister. Döverek zorla söylettiğinde ise kız Santiago Nasar'ın adını verir. Angela'nın abileri olan Vicario kardeşler kasap bıçaklarını alarak namus davası için Santiago Nasar'ın peşine düşerler. Buldukları ilk yerde öldüreceklerdir. Ancak ellerinde bıçak tüm şehirde gezdikleri için Santiago Nasar'ın öldürüleceğini tüm şehir duyar. Ancak namus davası olduğu için hiç kimse karışmak istemez. Karışabilecek güçte olan kişiler de ikizlerin böyle bir şeyi yapamayacakları kanaatinde oldukları için haberi çok da umursamazlar. İkizler Santiago Nasar'ın evinin önünde onu beklemektedir. Santiago Nasarz, düğünden sonra gece arkadaşları ile geçirmiş sabah da erkenden psikoposu görmek üzere çıkmış henüz de eve hiç girmemiştir. Psikoposu yanından gelirken nişanlısının evine uğrar. Ancak aldatıldığını öğrenen nişanlısı onu terk ederek öldürüleceğini haber verir. Santiago Nasar, kendi evine doğru hızla koşmaktadır. İkizler de kendisini kovalamaktadır. Tam evine gireceği sırada, Santiago 'nun odasında olduğunu düşünen annesi kapıyı kapatarak ikizlerin girmesini engellediğini düşünür. Ancak kapıda kalan kişi Santiago Nasar'dır. Böylece Santiago Nasar birkaç dakika içinde tüm organları dışarıya çıkmış bir halde ölü bulunur. Bu cinayet sebebiyle ikizler 3 yıl hapis yatar. Sebeplerinin namus davası olması sebebiyle cezaları hafifletilmiştir.

Aradan zaman geçtiğinde Angela, Bayardo San Román'a aşık olur. Ve tam on altı yıl boyunca ona mektup yazmayı hiç bırakmaz on altı yıl sonunda ise Bayardo San Román ile Angela birleşir.

Değerlendirme: Tolstoy der ya hani "Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir." Bu muhteşem hikaye de ise şehre bir yabancı geliyorm ve düğün katliama dönüşüyor. Kırmızı Pazartesi, bir cinayetin romanı. Bir cinayeti tüm ayrıntı ve araştırmaları ile tüm karakterlerin gözünden anlatımından bizlere aktarıyor. Oldukça akıcı olan üslubu ile merak uyandırıyor. Aslında katil belli, öldürülen kişi belli, olay belli sadece nasıl öldürüldüğü anlatılıyor. Ancak yazarın öyle bir üslubu var ki her şey ortadayken bile heyecan vermeyi başarabiliyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kırmızı Pazartesi Konusu

Dünya edebiyatının usta yazarlarından biri kabul edilen Kolombiya’lı yazar Gabriel Garcia Marquez’in en beğenilen romanlarından biri olan Kırmızı Pazartesi okurlarına farklı bir namus cinayetini anlatıyor.

Kırmızı Pazartesi romanında Santiago Nasar isimli karakterin iki kardeş tarafından öldürülmesi anlatılıyor fakat kitabı farklı kılan bu cinayetin tüm kasaba tarafından bilinmesi fakat kimsenin buna engel olamaması.

Angela Vicario ve Bayardo San Roman evlilik arifesinde bir çifttir. Bayardo San Roman varlıklı bir kişidir ve bu yüzden Angela’nın ailesi ve kasaba bu düğüne büyük önem vermektedir. Düğün hazırlıkları son hızla devam ederken bir gerçek ortaya çıkar. Damat evleneceği kadının bakire olmadığını öğrenir ve bunu gelinin iki kardeşine bildirir. Namus davasına dönen olayda Angela’dan zorla kim olduğu öğrenilmeye çalışılır ve o da Santiago Nasar ismini verir. Bunun üzerine iki kardeş adamı öldürmek için planlar yapar ve bundan herkesin haberi olur.

İki kardeş öldürme amacı ile Santiago’yu aradığını herkese duyurur. Fakat kimse onları tam anlamı ile ciddiye almaz, biraz alanlar da Santiago’yu bulamadıkları için, daha doğrusu bulmak için fazla çaba harcamadıkları için Santiago’nun bundan haberi olmaz.

Sonunda iki kardeş Santiago’yu nişanlısın evinde bulur ve evden ayrılırken onu öldürürler. Bunun üzerinde kasabada skandal patlar. İki kardeş cezaevine konulur. Damat kasabadan kaçar.

Kırmızı Pazartesi Soruları ve Cevapları

Kırmızı Pazartesi kimin eseri?

Gabriel Garcia Marquez

Kırmızı Pazartesi türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gizem, Polisiye

Kırmızı Pazartesi kaç sayfa?

111

Kırmızı Pazartesi Yorumları

açıkçası kitap bana biraz sıkıcı geldi kısa olmadı nedeni ile pek farketmiyorsunuz hemen bitiyor ama yine de konusu oldukça sıkıcı

09-05-2014 23:45

abartılıcak bir kitap değil dili güzel konu olarak çok zayıf

12-05-2014 05:59

kitap kaç sayfa ?

13-05-2014 20:48

bence etkileyici bir kitap

03-08-2014 22:46

Bence etkileyici degil. Ilk basta zaten konu karisiyor. Kahramanlar birbirine firiyor.

12-10-2014 18:32

kitabın sanatsal değeri çok yüksek .. olay örgüsü akıcılığı merak uyandırışı .. okunmalı .

12-11-2014 12:30

çooooooooook sıkıcı :-)

18-11-2014 20:31

kitabı detaylı şekilde okuyup olay örgüsünü anlamıyanlar kitaptan bir şey anlamadıkları için olay sıkıcı geliyor öncelikle yazarın kullandığı dil çok sanatsal bir kullandığı röportaj tekniği karmaşaya yol açıyor ama bu bir edebi eser makale değil o yüzden yazarın herkes anlasın diye bir derdi yok anlayan da etki bırakır ve bir kitap ne kadar kısa olursa içinde saklı olan anlam çok büyüktür

10-12-2014 19:55

bence okunmaya değer bi kitap

17-02-2015 15:38

kitap sıkıcı olabilir ama güzl

25-03-2015 15:47

dil ve anlatımı teması zihmiyeti ne bunun

25-03-2015 16:02

ilk başlarında sıkıc başlıyor ama sonlara doğru insanı meraklandırıyor il 20 sayfasının anlaması zor ama güzel bir kitap okunmalı.

26-04-2015 19:26

ilk başlarina anlam veremedim karma bi kitap
abartiklari kadar yok ama ders çikarilacak bir kitap orada onun ölümünü değil halkin yapisini anlatmaya çalişiyor
abartiklari kadar yok ama ders çikarilacak bir kitap orada onun ölümünü değil halkin yapisini anlatmaya çalişiyor
abartiklari kadar yok ama ders çikarilacak bir kitap orada onun ölümünü değil halkin yapisini anlatmaya çalişiyor

03-05-2015 18:36

herkezin okuyabilceği bi kitap değil kimsenin kapesitesine laf etmiyorum ama bu romanın nobel ödülü almasının bir nedeni var başlarda saçma gelebilir ama kitabi okumaya devam ettiğinde ortalara geldiiğinde aydınlanıyorsun :d taviseye ederim okuyun.

11-05-2015 16:50

kitap nobel ödülü almaz yazar nobel ödülü alır.

24-06-2015 17:18

duyarsız insanları gelecekte büyük felaketlere ortak olduğunu görüyoruz.cinayeti işleyen katil kadar bu cinayet olayına tanık olan duyarsız kalan insanların da katil olduğunu çok güzel anlatmış.

10-08-2015 00:08

olunmayacak bi kitap değil ama okunacak bir kitap da değil

04-12-2015 13:20

yaw bu kıza kim tecavüz etti şimdi

21-12-2015 19:43

kırmızı pazartesi kitabını daha yeni okudum çok güzel bir kitap iyiki hocamız tavsiye etmiş bizden ödev olarak kırmızı pazartesi özeti istedi ve o yüzden okudum en iyi ödev oldu diyebilirim

27-12-2015 15:55

ben boyle sacma kitap okumadim madem bi cinayet islenecek bunu niye bastan soyluyosun butun heyecani bitiyor kitabin

29-12-2015 13:56

zaten olay cinayet değil. kitabın yazılış amacı halkın nasıl olduğunu göstermek.

03-01-2016 16:06

nasıl nobel aldığına şaşmalı çeviri yüzünden mi bilmiyorum fakat bu kadar çarpık kelime yapıları, isimlerle doldurulmuş anlaşılmaz cümleler ve kurguda farklılık yaratmak için ileriye ve geriye sarmalar tam anlamıyla rezalet zaman kaybı.

05-01-2016 11:12

okumaya başladığımda biraz karışık gelse de,anlatım tarzı kitabı farklı kılan en önemli etken.okumaktan zarar gelmez diye düşünüyorum...

12-01-2016 15:17

angela vicario'nun bekaretini kim bozdu konusunda kafanızın baya karışacağı bir kitap !!

21-02-2016 15:33

okumayın anasını ya 1 hafta okudum aklım allak bullak oldu sürekli zaman değişiyor kitapta bu özeti okumak kitabı okumaktan daha zevkli

05-03-2016 09:52

bukitabın bakış açısı ne

24-04-2016 21:41

ilk başta herşey karışık gibi.yazarın derdi katil değil.halkın duyarsızlığı

04-05-2016 14:41

herşey tamamda angela kiminle beraber olmuș.

13-08-2016 19:51

kitabın sadece son 20 sayfası güzel o kadar .

27-10-2016 21:43

çok sıkıcı ve insanın kitap okuma zevkini kaçırıyor :(((

06-12-2016 23:44

sürükleyici ve etkileyici bir kitap

17-12-2016 13:02

ben okudum ve hiç beğenmedim çünkü sürükleyici değil ve çok sıkıcı

20-12-2016 20:33

ya arkadaşlar heyyy kitabı okuyanlar. angelo denen kız mektuplar yazıyor ayrıldığı kocası san roman'a. sonra kadının yaşlı hali anlatılıyor ben mektuplara dayanamayan ve yıllar sonra işte geldim diyen san roman angeloya geri dönüyor. işin garibi zaman çok ileriden yani san romanın aslında angeloya ben bu kızla evleneceğim dediği yıllarda yazılmış. karşılıksız mektupları angelo yazıyor. ve sonrası yok yorum geme bize bırakılmış. kimse buraya takılmadı mı ????

31-12-2016 02:10

son yorumu bir bakıma buraya sormak için gelmiştim.
san roman evlendikten 5 saat sonra kızı evine yolluyor ama 20 sene sonra iste geldim diyor
anlatabilecek var mi

05-01-2017 23:50

kitabımız 111 sayfadan oluşmaktadır

15-01-2017 11:30

bütün dünya beğeniyor edebiyat ödülü alıyor burada konusuna zayif diyorsunuz.

13-02-2017 19:54

burdaki yorumları görünce hayretler içersinde kaldım. beğenip beğenmemek zevk meselesi ama olumsuz yorum yapanların kitabı anlamadığını düşünüyorum maalesef ...

01-03-2017 16:58

kiyapta çarpıcı bi aşk öyküsü olmayabilir ama bu demek degil kitap kötü tam tersine 20. yyda olmamıza ragmen halen aşılmamış namus cinayetleri üzerinde etkileyici bi kitap.

13-03-2017 21:37

konu her ne kadar ilgi çekici olsa da anlatımı pek başarılı bulamadım.sürükleyici bir kitap değil....

16-04-2017 00:49

kitabı basında hakkında yazılan yazılar nedeni ile alıp hemen okudum. yazarın önemli ve ses getiren kitaplarından olarak görüldüğü şeklinde değerlendirmeler vardı. ancak ben ne yazıkki aradığım, beklediğim sürükleyiciliği bulamadığım gibi sıkıldım bile diyebilirim.. çok basit bir konu kısır döngülerle işlenmiş ve 5 sayfada anlatılacak bir öykü bence suni olarak uzatılmışta uzatılmış.. tabii böyle olunca kitabı okurken insan bazen " bitse de gitsek" hissine kapılıyor..bence sıradan bir yapıt..

R. BÜLENT • 18-04-2017 00:31

kitap çook sıkıcı ama kitabın özetini okuyunca güzel olduğunu anlamadım ve bayıldım harika bir kitap

08-05-2017 21:21

kitap aslında iki konuda

26-10-2017 19:46

kitapta asıl ölen kişi toplum, toplumun duyarsızlığı ve olayları film izler hikaye dinler gibi geçiştirmeleri. bir insanın ölümüne engel olamayan toplum kasaba insanları aslında ölen kişidir. nasar burada özne değil nesnedir.
dusseldo

26-10-2017 19:54

kitabın özeti yanlış

27-12-2017 21:06

bana bir ön yargı verin dünyayı yerinden oynatayım.

10-02-2018 00:47

ben kitabı okumaya başladığımda ilk 40-45 sayfası hiç sarmadı ve zorlanarak okudum ama asıl olay son kısmındaymış,okuyacaklara söyleyeyim karakter adları o kadar çok karışıyor ki kim kimin nesiymiş unutuyorsunuz.ve bu isimler önemli olabiliyor konu bütünlüğü açısından kısaca kitap yapboz gibi bir parçası oturmayınca bütün resmi anlayamıyorsunuz.mümkünse bu kitap yavaş yavaş ve sindire sindire okunmalı,özellikle ilk kısımlar ve son kısımların arasındaki bağlantıyı anlamak gerekiyor.beni en çok etkileyen kısmı öldürüleceğini 5 dakika kala nişanlısından öğrenmesi ve annesinin ölmek üzreyken kapıyı suratına kapatması oldu.kitabın orta kısmı çok garipti yani pablo'nun ve kardeşinin hayatına değinmeleri biraz sıkıcıydı ama kitabın altındaki mesaj bütün bu okuma sürecindeki karın ağrısına değer bence.okuyup bir süre düşündüğünüzde gerçekten bu kitabı iyiki okumuşum diyorsunuz.

15-02-2018 21:54

sol ayağım, tırtık uçurtma falan okumalısınız. çarpıcı bir hikaye istiyorsanız.

11-07-2018 16:20

abi cidden hikayesi süper ama üzücü

24-09-2018 20:21

angela vicario’nun bekaretini kim bozduğu sorusuna kendisinin hayat kadını olma hipotezini yöneltiyorum?

04-10-2018 19:22

bence güzel bir roman

18-04-2019 20:46

bana göre kırmızı pazartesi kitabı klask olması gereken bir kitap bize edebiyat öğretmenimiz tarafından okumamız için verildi sıkıcı bir kitap bekliyordum ama elimden bırakamadım ve bir kerede okudum karakterler bir kitapta ancak bu kadar mükemmel anlatılabilir konusu da çok güzel şiddetle tavsiye ederim 10 üzerinden 10 alacak bir kitap

17-11-2019 21:26

kırmızı pazartesi özet kısaca bu kadar mı hoca bizen kısa özet istedi bunu yazsam yeterli olur sanırım yeterince kısa görünüyor

10-02-2020 13:00

onerdiler ve nobel ödüllü bir kitap diye okudum. beklentimi karşılamadi. sıkıcıydı. angele nın bekaretini kim bozdu? cevapsız sorularım var.. sadece kitabın son yirmi sayfası akiciydi.
okumaya basladigimda karakterler birbirine cok karıştı, konuyu cozmek icin tekrar dönüp okudugum oldu. acikcasi tavsiye etmem.

28-05-2020 00:45

sıkıcı bir kitaptı, içeriğine bakmadan tavsiye diye alip okudum ama.pisman oldum. etkikeyiciligi ve akiciligi olmayan bir kitap

28-05-2020 00:49

kötülük dünyada değil insanın yüreğinde.
gabriel garcia marquez
kırmızı pazartesi,

24-11-2020 13:13

kahramanın ne zaman öldürüleceği konusunda kafa yorduğum için her an bir tedirginlik içindeydim. dili sade ve anlaşılırdı. kahramanımızın öldürüleceği herkes tarafından bilinmesine rağmen bu konuda kimse bir şey yapmıyor. katil iki kardeş toplum içinde gezerken insan onları gösterip acaba kasap bıçağını ne zaman saplayacak diye birbirlerine sorular sormaktadırlar. garip bir şekilde olayların gerçekleştiğini görüyorsunuz ve nihai sonuca ulaşmayı çaresizce beklemektesiniz. iyi okumalar.

Mahmutandi • 16-12-2020 02:28

kitabın orjinal adı nedir bilen var mı

25-04-2022 16:08

kitabın ana fikri nedir bir de konusu nerede geçiyor?

17-08-2022 19:45

okuduğum en etkileyici kitaplardan biri olmaya aday hikayenin gerçek bir anlamı var ve okura mesaj veriyor bunu anlamanız lazım harika bir kitap

18-11-2022 22:11

sınav olacağımız için okudum hoşuma da gitti öğretmenin dediği gibi derin anlamlar ve dersler içeren bir kitap

20-02-2023 23:55

bu kitap heryerde karşıma çıkıyor sonunda okuyacağım merak ediyorum neden bu kadar fazla tavsiye ediliyor

22-05-2023 23:39

kitapların karakterleri hakkında da bir kısım ekleseniz ziyaretçiniz baya artar

27-08-2023 19:46

angela vicario sevgilisi kim

21-11-2023 20:22

kitabın karakterleri gerçek mi ya nasıl bir dünya okurken gerçek olamaz diyorsunuz ama mantıklı da geliyor farklı bir anlatım üstlubu var

22-02-2024 20:56

kimsenin ölmediği bir cinayet öyküsü arıyorum bu kitap uygun mu

31-05-2024 13:55

Bir Kayıp Denizci Benim Hüzünlü Orospularım Yaprak Fırtınası Albaya Mektup Yok Aşk ve Öbür Cinler Doğu Avrupa'da Yolculuk Kolera Günlerinde Aşk Kırmızı Pazartesi Yüzyıllık Yalnızlık en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar