Hayvan Mezarlığı

Hayvan Mezarlığı
Kitabın Yazarı:Stephen King Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1983 Sayfa Sayısı:340 ISBN:9789754051521 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:139,46 TL D&R:148,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Hayvan Mezarlığı - Stephen King

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Korku, Gerilim Orjinal Adı:Pet SemataryÇeviren:Mehmet Harmancı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hayvan Mezarlığı Özet

Korku gerilim romanların ustalarından bir tanesi olan Stephen King’in en iyi romanlarından bir tanesi olan Hayvan Mezarlığı okurlarına gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor.

Dr. Louis ailesi ile birlikte yeni bir kasabaya taşınır. Amacı eşi, kızı ve ufak oğlu ile birlikte huzurlu bir yaşam sürmektir. Taşındıkları ev de çok güzeldir fakat tek bir sorun vardır. Evin karşısındaki yol tırlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yoldur ve bu yüzden birçok hayvan bu yolda ölmüştür. Bu yüzden de evin biraz uzağına evcil hayvanlar mezarlığı yapılmıştır.

Evin karşısında yaşayan komşuları Jud onlara hayvan mezarlığını gösterir ve kedilerine dikkat etmelerini söyleri. Ailenin kızı kedisini çok sever ve bu hikaye sonrası onu kaybetmekten korkar. Bunun üzerine babası kedisine bir şey olmayacağına dair kızına söz verir.

Louis’in eşi ve çocuklar ailelerini görmek için birkaç günlüğüne evden ayrılırlar. Louis eşinin ailesi ile anlaşamamaktadır ve bu yüzden de evde yalnız kalmıştır. Bir telefon ile hayatı değişmeye başlamıştır. Arayan komşusu Jud’dur ve kedilerini ölü olarak bulmuştur. Kediye tır çarpmış ve kedi ölmüştür. Louis söz verdiği için kızına ne diyeceğini bilemez. Üzüntüsünü gören Jud ona farklı ve tehlikeli bir öneri sunar.

Hayvan mezarlığının ilerisinde eski bir Kızılderili mezarlığı vardır. İnanışa göre oraya gömülen ölüler gece yarısı tekrar dirilir. Fakat Kızılderililer ölümün bazen yaşamdan daha iyi olduğunu bildikleri için bu mezarlığı terk etmiştirler.

Jud ve Louis kedinin ölü bedenini bu mezarlığa gömerler. Bir sonraki gün kedi hayata dönmüş olarak eve geri döner fakat çok saldırgandır. Louis olana inanamaz fakat kızın mutluluğu üzerine bu şekilde hayata devam eder.

Fakat bir süre sonra daha acı bir olay yaşanır. Ailenin küçük oğlu bir anlık dalgınlık üzerine yola çıkar ve ona tır çarpar. Böylece küçük çocuk orada hayata veda eder. Bu aile için tam bir yıkım olur. Louis yeniden hayvan mezarlığını kullanmak ister fakat Jud bunu engellemeye çalışır. Louis’i ölümün bazen daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışır ama başarılı olamaz. Louis ailesini yine tatile gönderir ve çocuğunun mezarını kazarak onu alır ve Kızılderili mezarlığa gömer.

Louis’in küçük kızı babasının kötü bir şey yaptığını rüyasında görür ve annesine söyler. Annesi evi arar ama Louis’e ulaşamaz. Bunun üzerine ani bir karar ile eve döner. Eve döndüğünde ölen oğlunun sesini duyar. Onu bulmak için giderken yeniden canlanan çocuk tarafından öldürülür. Tıpkı komşuları Jud gibi.

Yorgunluktan uyuya kalan Louis uyandığında odasında ayak izleri görür. Bu ölen çocuğunun ayak izleridir. Bir an için mutlu olur fakat doktor çantasındaki özel bıçağı kayıptır. Bunun üzerine telaşa kapılır. Bu sırada telefon gelir ve eşinin ailesi kızlarını sorar. Louis bunun üzerine gerçek ile yüzleşmek zorunda kalır. Oğlunu bulmaya çalışırken ilk önce Jud’un cesetini bulur. Daha sonra da karısının. Şok geçiren Louis oğlunu görünce acı gereğe dayanamaz ve çocuğunu yakarak öldürür. Yeniden dirilenleri öldürmenin tek yolu yakmaktır.

Louis yaptığı hatanın farkına varır fakat hatasını telafi etmek için yine aynı hatayı yapmaktan başka çaresi yoktur. Eşini alır ve Kızılderili mezarlığa gömer. Gece yarısı olduğunda eşi evine geri döner. Fakat artık o eski o değildir. Bazen ölüm yaşamaktan daha iyidir.

Hayvan Mezarlığı Soruları ve Cevapları

Hayvan Mezarlığı kimin eseri?

Stephen King

Hayvan Mezarlığı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Korku, Gerilim

Hayvan Mezarlığı kaç sayfa?

340

Hayvan Mezarlığı Yorumları

okurken korktuğum nadir korku kitaplarından

04-12-2016 02:14

çok saçma tutarsız çocuk katil çıkıyor hayvanlar ise sadece saldırgan ilk çocuk pek birşey yapmıyor hayvan da katil gibi saldırgan olsa anlardık

15-01-2017 17:46

tuhaf bir kitap ama güzel

07-05-2017 13:14

ben okudum çık ilgimi çekti ama okuduktan sonra sürekli rüyamda birilerinin öldüğünü gördüm gece okumayın en büyük hata orada oluyor

16-05-2017 22:24

bence de cok korkunc bir kitap evet gece okumak dahada korkunc eyer okumak isteyenler varsa ve okmadilarsa filminide seyr ede bilirler

05-03-2018 14:11

tavsiyem her kes okusun

07-03-2018 11:01

okunması gereken ve... zaman kaybı olmadan okumınızı öneririm
stephen kıng'in ;kujo,yeşilyol,o kitabını
mark zusak;kitap hırsızı
jennifer niven;hayatın kıyısında bunlar aşırı süper kitaplar

11-04-2018 10:57

ben mesela kujoyu bitireli şuan 10 dakka oldu bir döneyimde hayvan mezarlığınıda hatırlayayım dedim . kujo hakkında söyleyebileceğim 256 sayfa kitap deyimi yerindeyse "tatava"ile doldurulmuş olay 100 sayfada gizli sadece.

12-06-2018 13:15

kitabın bir olayı yoktu çok sıkıcıydı ölüyor diriliyor ölüyor diriliyor kısır döngü gibi saçma 👯‍♀️🤷‍♀️

08-10-2018 20:41

daha önce iki filmini izlemiştim çok hoşuma gitmişti ama hayvan mezarlığı kitap olarak daha iyiymiş merak edip alıp okudum elimden bırakamadım detaylar falan filme göre çok daha mükemmel bence kitabı okuyun

20-01-2020 23:50

hayvan mezarlığı gecenin pençesi daha güzel bence onu okuyun bunun zaten filmi var pek farkı yok izleyin

16-04-2022 13:06

stephen king'in hayvan mezarlığı adlı eseri severek okunacak bir kitap. kitabın konusu adın da anlaşılacağı üzere hayvan mezarlığı üzerine. kitabın başında bir kedi arabanın altında kalarak can veriyor. rivayete göre kızılderili mezarlığı diye bir mezarlık var ve bu mezarlığa gömülen ölüler yeniden hayata dönüyor. aile kediyi alarak buraya gömüyor ve kedi canlanıyor. bir gün aynı ailenin oğulları ölüyor. bu kez hayata dönmesi için onu da kızılderili mezarlığı' na gömüyorlar ve olaylar dizisi böylece başlamış oluyor.

buyakamoz • 20-04-2022 15:53

kitabın konusu sadece ölü hayvanların canlanması mı

01-02-2023 21:24

nasıl bir piskopat böyle bir şeyi hayal edip yazabilir okurken içim ürperdi nasıl bir fikirdir bunun gerçeklik payı var mı yani konuyu yerlilerden mi bulmuş

02-11-2023 23:20

Korku Ağı Yeşil Yol Kara Kule - Silahşor Mahşer Hayvan Mezarlığı Kabuslar Pazarı Diriliş Medyum Bay Mercedes en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Fantastik Kitaplar Şiir Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları