Hayvan Mezarlığı

Hayvan Mezarlığı
Kitabın Yazarı:Stephen King Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1983 Sayfa Sayısı:340 ISBN:9789754051521 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:33,80 TL KitapYurdu:33,80 TL Idefix:33,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Hayvan Mezarlığı - Stephen King

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Korku, Gerilim Orjinal Adı:Pet SemataryÇeviren:Mehmet Harmancı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hayvan Mezarlığı Özet

Korku gerilim romanların ustalarından bir tanesi olan Stephen King’in en iyi romanlarından bir tanesi olan Hayvan Mezarlığı okurlarına gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor.

Dr. Louis ailesi ile birlikte yeni bir kasabaya taşınır. Amacı eşi, kızı ve ufak oğlu ile birlikte huzurlu bir yaşam sürmektir. Taşındıkları ev de çok güzeldir fakat tek bir sorun vardır. Evin karşısındaki yol tırlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yoldur ve bu yüzden birçok hayvan bu yolda ölmüştür. Bu yüzden de evin biraz uzağına evcil hayvanlar mezarlığı yapılmıştır.

Evin karşısında yaşayan komşuları Jud onlara hayvan mezarlığını gösterir ve kedilerine dikkat etmelerini söyleri. Ailenin kızı kedisini çok sever ve bu hikaye sonrası onu kaybetmekten korkar. Bunun üzerine babası kedisine bir şey olmayacağına dair kızına söz verir.

Louis’in eşi ve çocuklar ailelerini görmek için birkaç günlüğüne evden ayrılırlar. Louis eşinin ailesi ile anlaşamamaktadır ve bu yüzden de evde yalnız kalmıştır. Bir telefon ile hayatı değişmeye başlamıştır. Arayan komşusu Jud’dur ve kedilerini ölü olarak bulmuştur. Kediye tır çarpmış ve kedi ölmüştür. Louis söz verdiği için kızına ne diyeceğini bilemez. Üzüntüsünü gören Jud ona farklı ve tehlikeli bir öneri sunar.

Hayvan mezarlığının ilerisinde eski bir Kızılderili mezarlığı vardır. İnanışa göre oraya gömülen ölüler gece yarısı tekrar dirilir. Fakat Kızılderililer ölümün bazen yaşamdan daha iyi olduğunu bildikleri için bu mezarlığı terk etmiştirler.

Jud ve Louis kedinin ölü bedenini bu mezarlığa gömerler. Bir sonraki gün kedi hayata dönmüş olarak eve geri döner fakat çok saldırgandır. Louis olana inanamaz fakat kızın mutluluğu üzerine bu şekilde hayata devam eder.

Fakat bir süre sonra daha acı bir olay yaşanır. Ailenin küçük oğlu bir anlık dalgınlık üzerine yola çıkar ve ona tır çarpar. Böylece küçük çocuk orada hayata veda eder. Bu aile için tam bir yıkım olur. Louis yeniden hayvan mezarlığını kullanmak ister fakat Jud bunu engellemeye çalışır. Louis’i ölümün bazen daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışır ama başarılı olamaz. Louis ailesini yine tatile gönderir ve çocuğunun mezarını kazarak onu alır ve Kızılderili mezarlığa gömer.

Louis’in küçük kızı babasının kötü bir şey yaptığını rüyasında görür ve annesine söyler. Annesi evi arar ama Louis’e ulaşamaz. Bunun üzerine ani bir karar ile eve döner. Eve döndüğünde ölen oğlunun sesini duyar. Onu bulmak için giderken yeniden canlanan çocuk tarafından öldürülür. Tıpkı komşuları Jud gibi.

Yorgunluktan uyuya kalan Louis uyandığında odasında ayak izleri görür. Bu ölen çocuğunun ayak izleridir. Bir an için mutlu olur fakat doktor çantasındaki özel bıçağı kayıptır. Bunun üzerine telaşa kapılır. Bu sırada telefon gelir ve eşinin ailesi kızlarını sorar. Louis bunun üzerine gerçek ile yüzleşmek zorunda kalır. Oğlunu bulmaya çalışırken ilk önce Jud’un cesetini bulur. Daha sonra da karısının. Şok geçiren Louis oğlunu görünce acı gereğe dayanamaz ve çocuğunu yakarak öldürür. Yeniden dirilenleri öldürmenin tek yolu yakmaktır.

Louis yaptığı hatanın farkına varır fakat hatasını telafi etmek için yine aynı hatayı yapmaktan başka çaresi yoktur. Eşini alır ve Kızılderili mezarlığa gömer. Gece yarısı olduğunda eşi evine geri döner. Fakat artık o eski o değildir. Bazen ölüm yaşamaktan daha iyidir.

Hayvan Mezarlığı Yorumları

okurken korktuğum nadir korku kitaplarından

04-12-2016 02:14

çok saçma tutarsız çocuk katil çıkıyor hayvanlar ise sadece saldırgan ilk çocuk pek birşey yapmıyor hayvan da katil gibi saldırgan olsa anlardık

15-01-2017 17:46

tuhaf bir kitap ama güzel

07-05-2017 13:14

ben okudum çık ilgimi çekti ama okuduktan sonra sürekli rüyamda birilerinin öldüğünü gördüm gece okumayın en büyük hata orada oluyor

16-05-2017 22:24

bence de cok korkunc bir kitap evet gece okumak dahada korkunc eyer okumak isteyenler varsa ve okmadilarsa filminide seyr ede bilirler

05-03-2018 14:11

tavsiyem her kes okusun

07-03-2018 11:01

okunması gereken ve... zaman kaybı olmadan okumınızı öneririm
stephen kıng'in ;kujo,yeşilyol,o kitabını
mark zusak;kitap hırsızı
jennifer niven;hayatın kıyısında bunlar aşırı süper kitaplar

11-04-2018 10:57

ben mesela kujoyu bitireli şuan 10 dakka oldu bir döneyimde hayvan mezarlığınıda hatırlayayım dedim . kujo hakkında söyleyebileceğim 256 sayfa kitap deyimi yerindeyse "tatava"ile doldurulmuş olay 100 sayfada gizli sadece.

12-06-2018 13:15

kitabın bir olayı yoktu çok sıkıcıydı ölüyor diriliyor ölüyor diriliyor kısır döngü gibi saçma 👯‍♀️🤷‍♀️

08-10-2018 20:41

daha önce iki filmini izlemiştim çok hoşuma gitmişti ama hayvan mezarlığı kitap olarak daha iyiymiş merak edip alıp okudum elimden bırakamadım detaylar falan filme göre çok daha mükemmel bence kitabı okuyun

20-01-2020 23:50

Korku Ağı Yeşil Yol Kara Kule - Silahşor Mahşer Hayvan Mezarlığı Kabuslar Pazarı Diriliş Medyum Bay Mercedes en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli