Stephen King

Stephen King Kimdir

21 Eylül 1947 doğumlu olan Dünya edebiyatının yaşayan efsanelerinden biri olan Stephen King (Stephen Edwin King) kitap ile korkutmayı başarabilen yazar olarak da tanınmaktadır. İlk romanı olan Göz 1974 yılında yayınlanmış ve o günden beri 100’e yakın roman yazmış, romanlarının hemen hepsi beyazperdeye ya da televizyon dizisine uyarlanmış, 200’e yakın kısa hikayeler yazmıştır.

Stephen King yazarlık kariyerine daha okul yıllarında başlamıştır. Okul gazetesinde makaleler yazan ve izlediği filmlerden esinlenerek kısa hikayeler yazan Stephen King, İngilizce üzerine Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra gazeteci olarak kariyerine başlamıştır. Kısa hikayeler yazarak satmaya başlayan ünlü yazar bu şekilde geçimini kazanmaya çalışmıştır. Mezun olduktan sonra kısa süreliğine öğretmenlik de yapan Stephen King, bu süre zarfında ilk romanı olan Göz üzerinde de çalışmıştır.

1973 yılında ilk romanının kabul edilmesi ile resmen yazarlık kariyerine başladı. Göz kitabını tamamladığında hikayeyi yeterli bulmayıp çöpe atmış fakat eşinin desteği ile üzerinde gerekli düzeltmeleri yapıp yayınlanmasını kabul etmiştir. Daha sonra Korku Ağı romanını kaleme almış fakat istediği başarıyı elde edememiştir.

Yazarlık kariyerinin yanında senaryo yazarlığına da yöneldi ve birçok film de televizyon serisinde görev aldı. Aynı zamanda dergilerde yazmaya ve danışman olarak çalışmaya devam etti.

Stephen King asıl çıkışını Kara Kule serisinin ilk kitabı olan Silahşör ile yaptı. Kitap ilk başlarda az sayıda basıldı ve bulması oldukça zordu. Fakat okuyanların beğenmesi ve şiddetle tavsiye etmesi ile bir anda en fazla aranan kitap haline geldi. Kısa sürede tüm Amerika’da en fazla satan kitap haline geldi.

Kara Kule serisi ile birlikte özellikle Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli romanları ile tanınan ve günümüzde en fazla okunan yazarlardan biri olan Stephen King, korku gerilim romanları alanında bir numara olmayı başardı.

Stephen King Romanları & Kitapları:

Göz, Korku Ağı, Medyum, Mahşer, Çağrı, Tepki, Kujo, Christine, Hayvan Mezarlığı, Tılsım, Ejderhanın Gözleri, Sadist, Şeffaf, Hayatı Emen Karanlık, Ruhlar Dükkanı, Oyun, Dolores Claiborne, Uykusuzluk, Falcı, Çılgınlığın Ötesi, Yeşil Yol, Yaratık, Kemik Torbası, Maça Kızı, Yüzyılın Fırtınası, Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Rüya Avcısı, Kara Ev, Buick 8, Cep, Bir Aşk Hikayesi, Duma Adası, Düzenleyiciler, Yazma Sanatı, Yüzyılın Suçlusu, Colorado Kid, İhanet, Kubbe’nin Altında, Ateş Yolu, Azrail Koşuyor, Gece Yarısını 2 Geçe, Gece Yarısını 4 Geçe, O, Sis, Coffey Yeşil Yolda, Coffey’in Elleri, Gece Yolcuları, İki Ölü Kız, Kurtadam’ın Döngüsü, Ölüm Hücresindeki Fare, Ölümün En Kötüsü, 22/11/63, Eğlence Parkı, Doktor Uyku, Kara Kule: Silahşor, Kara Kule II: Üç'ün Çekilişi, Kara Kule III: Çorak Topraklar, Kara Kule IV: Büyücü ve Cam Küre, Kara Kule V: Calla'nın Kurtları, Kara Kule VI: Susannah'nın Şarkısı, Kara Kule VII: Kule, Kara Kule: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr

Mr. Mercedes - 2014
Diriliş - 2015


7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Stephen King Kitapları

Korku Ağı Korku Ağı

Kitap insanı içine çekiyor ilk başlarda çok ilgi çekmese de ortalar ve sonlara doğru kitabı elimden bırakmakta zorluk çektim.

Puan: 7.8 | Yorum: 3

Mahşer Mahşer

Bir kişi neredeyse tüm insanlığı yok edebilir miydi? Düşününce biraz olağandışı gelse de aslında bu mümkün olunabilinen bir şeydi. Şekil a Mahşer’de bu çok rahat bir şekilde örnek verilebilirdi.

Puan: 8.6 | Yorum: 8

Kabuslar Pazarı Kabuslar Pazarı

Kabuslar Pazarı bu açıdan biraz farklı bir kitap. Çünkü kitap kısa hikayelerden oluşuyor ve bu hikayelerin bazıları önceden yazılıp yayınlanmış, yani Stephen King’in efsane olduğu dönemden geliyor.

Puan: 7.3 | Yorum: 11

Diriliş Diriliş

Diriliş, orijinal adı ile Revival da hayal kırıklığına neden olan Stephen King’in son kitabı. Aslında kitap önceki romanlara bakılınca daha iyi diyebiliriz

Puan: 7.1 | Yorum: 6

Bay Mercedes Bay Mercedes

Bay Mercedes, Stephen King’in vasat romanlarından bir tanesi. Romanın, içine biraz gerilim serpiştirilmiş polisiye olduğunu ve Türk filmi gibi bittiğini söylemek biraz fikir edinmenizi sağlayabilir.

Puan: 8 | Yorum: 12

Yeşil Yol Yeşil Yol

King, Yeşil Yol ile tarihin en çirkin hatasını olabilecek en güzel şekilde eleştirmiş. Hali hazırda oldukça sarsıcı bir kitap ancak esinlenildiği hikayeyi bilerek okuduğunuzda sizi daha da çok derinden sarsıyor.

Puan: 9 | Yorum: 17

Hayvan Mezarlığı Hayvan Mezarlığı

Stephen King’in en iyi romanlarından bir tanesi olan Hayvan Mezarlığı okurlarına gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor.

Puan: 8.7 | Yorum: 14

Kara Kule - Silahşor Kara Kule - Silahşor

Öncelikle Kara Kule - Silahşor kitabı tek olarak değil serinin bir parçası olarak bakmak gerekiyor

Puan: 7 | Yorum: 5

Medyum Medyum

Stephen King’in yazdığı üçüncü ve piyasadaki yerini sağlamlaştıran romanı olan Medyum’u (The Shining) okumadan önce, ondan 22 yıl sonra yayınlanan Yazma Sanatı isimli kitabını da okumanızı da tavsiye edeceğim.

Puan: 7.7 | Yorum: 10

Stephen King ile ilgili yorumlar

favori yazarlardan bir tanesi çok mükemmel romanları var medyum, hayvan mezarlığı, yeşil yol, kemik torbası, kara kule serisi en sevdiğim kitapları okumadıysanız mutlaka okuyun okurken tüyleriniz diken diken oluyor

18-11-2016 23:32

Stiven King en sevdiyim yazarlardan biri.Kitaplarini mutlaka okuyun.

02-02-2017 10:13

kitapları saymakla bitmez son zamanlarda kötü yazıyor ama bir zamanların en iyi yazarlarındandı

01-08-2017 18:46

eskisi gibi yazamıyor ama eski romanlarını tavsiye ederim yenileri bir şeye benzemiyor

05-05-2019 16:35

stephen king kaç kitabı var acaba say say bitmedi bilen var mı

14-12-2019 18:25

sis kitabının özetini arıyorum lütfen yardım edin kitap çok pahalı alıp okuyacak imkanım yok buradaki kütüphanedede biri almış ne zaman gelir bilmiyorlar ödev yapmam lazım

12-09-2023 23:01