Diriliş

Diriliş
Kitabın Yazarı:Stephen King Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2015 (15-05-2015) Sayfa Sayısı:293 ISBN:9789752119826 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Diriliş - Stephen King

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku Orjinal Adı:RevivalÇeviren:Canan Kim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Diriliş Özet

"Sonra hepsi şarkı söylemeye başladı. Doğum günü şarkısıydı ama sözlerini değiştirmişlerdi.
‘Bir şey oldu SANAAA! Bir şey oldu SANAAA! Bir şey oldu, sevgili Jamie, bir şey oldu SANA!’
Ve çığlık atmaya başladım."


Stephen King’in yakın zamanda çıkan kitabı Diriliş, yazarın sıkı takipçilerini tatmin eder mi bilmiyorum ama King’in klasik tarzından uzakta olduğu bir gerçek. Her zamanki gibi doğaüstü öğeler kullanılmasına rağmen gayet somut bir gerçek olan elektriğin de bu öğelerle uyum içerisinde kullanılması kitabın farklı yanlarından sadece biri. Stephen King önceki kitaplarıyla çıtayı üste koyduğu için olsa gerek, Diriliş zevkle okunan herhangi bir romandan çok farklı olmayan bir yapıya sahip olduğunu hissettiriyor; hatta zaman zaman ana karakterin (Jamie) hayat akışının asıl hikayenin önüne geçmesinden okuyucu sıkılabiliyor. Kitapta tahmin edilebilen bazı kısımlar da okuma keyfine çok pozitif etkiler sağlamıyor. Son sayfalarda bizi hayata dair soru işaretleriyle bırakan kitap, yine de okuyucuyu huzursuz etmeyi başarıyor. Ölüm üzerine düşünceler üzerinden bu huzursuzluğu yaratmayı başaran King, bu olumsuzluklara rağmen okunabilir ve akılda kalıcı bir kitapla daha karşımıza çıkıyor.

Kitapta geniş ailesiyle bir kasabada oturan Jamie’nin küçük yaşlarda o zamanlar bir rahip olan Charles Jacobs’la tanışmasından itibaren yaklaşık 50 yıl boyunca başına gelenler anlatılıyor. Charles Jacobs 20’li yaşlarda, güzel bir karısı ve Morris adında bir çocuğu olan zeki bir adamdır. Rahip Jacobs, elektriğe özel bir ilgi duyar ve çocuklara din hakkında öğretiler vermek amacıyla zaman zaman elektriği de kullanır. Onun bu küçük gösterileri esnasında piyano çalarak ona destek olan karısı ve minik oğlu hep yanındadır. Minik oğlu, sürekli rahibe gelen çocukların peşine takıldığından ‘Kuyruk Morris’ lakabını almıştır.

Küçük numaralarla çocukları etkileyen rahip, işleri o kadar ilerletir ki Jamie’nin abisi sesini kaybettiğinde onu elektrikli bir tedaviyle geri getirmeyi başarır. Jacobs ve Jamie arasında o günlerde başlayan yakınlaşma, yakınlarda gerçekleşecek olan korkunç bir olayla gölgelenecektir. Rahibin karısı ve oğlu korkunç bir trafik kazasında feci şekilde ölürler. Bu acı haberi vermek de Jamie’nin annesine düşecektir. Bu olaydan sonra oldukça sarsılan rahip günler sonra kilisede ‘korkunç vaaz’ı vererek kaderine kahredecek ve Tanrı’nın olmadığını, her şeyin bir yalandan ibaret olduğunu söyleyecektir. Bu olaydan sonra kiliseden kovulan rahibi Jamie uzun süre görmeyecektir.

Yıllar sonra; Jamie ilk aşkını yaşamış, bir müzik grubunda çalmaya gitar çalarak turnelere çıkmaya başlamış ve bir uyuşturucu bağımlısı haline gelmişken eski rahiple tekrar karşılaşırlar. Uyuşturucu bağımlılığı ve sorumsuzluğu yüzünden gruptan atılan Jamie, beş parasız ve hasta bir halde bilmediği bir şehrin sokaklarında dolaşırken Charles’ın gösterisiyle karşılaşır. Elektrik konusunda kendini oldukça geliştiren Charles, artık göz alıcı gösteriler yapıyordur. Gösteriyi izlerken şaşkına dönen Jamie, bir yandan da hastalığa dayanamayarak bayılır. Gözlerini açtığında eski rahibin karavanındadır.

Rahiple tekrar yolu kesişen Jamie, uzun bir karar sürecinin sonunda bağımlılığı için elektrikle tedavi olmayı kabul eder. Tedaviden sonra Charles ona bir müzik kayıt stüdyosunda bir iş de bulacaktır. Fakat kısa bir süre sonra Jamie tedavinin yan etkilerini görmeye başlar. Bazen kendini kaybedip koluna kalem saplamaya çalışmakta, bazense çok korkunç rüyalar görmektedir. Zamanla yan etkiler hafiflese de Jamie eski rahibin tedavi ettiği diğer kişilerde de anormallikler olduğunu fark eder. Bazılarında bu etkiler çok daha ileriye gitmektedir, akıl hastalığı ve intiharla sonuçlanabilmektedir. Yıllar sonra tekrar Charles’a rastladığında artık o ‘diriliş’ isimli seanslar yapmakta ve bu seansa gelenleri elektrikle tedavi etmektedir. Ama Charles’ın bunu inanmamasına rağmen din adı altında yapması Jamie’yi ve eski rahibin daha önce iyileştirdiği kayıt stüdyosunun sahibini şüphelendirir. Bir süre sonra Jamie, Charles’ın aslında çok daha büyük bir şeyin peşinde olduğunu keşfedecektir.

Diriliş Konusu

Stephen King gibi mükemmel bir yazarın kendisini içine soktuğu durum hem okurlarını üzüyor hem de oldukça fazla şaşırtıyor diyebiliriz. Dünya klasikleri arasında girmiş romanları bulunan, kitapları sürekli beyazperdeye uyarlanan bir yazarın daha fazla para kazanmak için özentisiz her yıl kitap yayınlama çabasını pek anlayamıyorum. Yazarın son zamanlarda çıkan hiçbir kitabı yeterli beğeniyi toplayamadı ve çok sıradan bulundu. Bu yüzden bir ara yazarlığı bırakır gibi oldu fakat yeniden yazmaya başladı. Böyle bir hayal gücü olan bir yazarın bu kadar basit kitaplar çıkartması gerçekten çok şaşırtıcı. Akla gelen tek neden olarak ise yayınevinin baskısı ile kısa sürede roman yazmaya zorlanması diyebiliriz.

Diriliş, orijinal adı ile Revival da hayal kırıklığına neden olan Stephen King’in son kitabı. Aslında kitap önceki romanlara bakılınca daha iyi diyebiliriz fakat Stephen King’in son zamanlarda aldığı eleştirilere karşı yaptığı kitabı acayip bir sonla bitirmesi kitabı biraz farklı kılsa da Stephen King’in artık kendi içgüdüsü ile yazmak yerine çevresindeki baskılar ile yazdığının da kanıtı gibi.

Diriliş romanında iki zaman arasındaki bir hikaye anlatılıyor. Küçük bir çocuk ile rahip arasında farklı bir bağ oluşur fakat rahibin yaşadıkları nedeni ile kendinin lanetli olduğunu düşünür ve kasabadan ayrılır. Daha sonra çok uzun yıllar geçer ve çocuk büyür. Kader rahip ile çocuğu tekrar bir araya getirir ve geçmişten gelen bağ yeniden canlanır. İkili arasındaki anlaşma onları acımasız bir sona sürükler.

Diriliş Soruları ve Cevapları

Diriliş kimin eseri?

Stephen King

Diriliş türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku

Diriliş kaç sayfa?

293

Diriliş Yorumları

tam bir hayal kırıklığı stephen king kitabı olduğuna inanmak çok zor

18-07-2015 22:55

neden beğenmiyorsunuz anlamıyorum. ben stephen king ' in çoğu kitabını okumakla bereaber bu kitabını da sevdim. sadece gerilmek , korkmak için okumayın. bu kitapta bir sürü felsefik konu işlenmiş ve okuyucuya sade dille anlatılmaya çalışılmış .

07-08-2015 10:58

hayal kırıklığı tam anlamıyla

09-09-2018 01:05

stephan kingin mükemmel romanı adam harika yazıyor 10 numara kitap

14-01-2020 23:15

yabancı kitabı daha güzeldi

24-10-2022 17:23