Korku Ağı

Korku Ağı
Kitabın Yazarı:Stephen King Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:592 ISBN:9789752122642 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:65,00 TL KitapYurdu:71,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Korku Ağı - Stephen King

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku Orjinal Adı:Salem's LotÇeviren:Esat Ören

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Korku Ağı Özet

Ben Mears, çok da ünlü olmayan kendi halinde bir yazardır. Küçükken teyzesinin yanına kalmaya Salem's Lot kasabasına gelmiş ve hala orada yaşadığı olayları unutamamıştır. Oradaki Marsten köşkünün zamanında büyülü ve korkutucu olduğu söylenmiş Ben ise bunu doğrulamak için o eve girmiş ve tavan da asılı bir cesetle karşılaşmıştır bunun korkusu hala Ben'in içindedir.

Lot kasabasına yeni bir roman yazmak amacıyla geri dönen Ben, parkta Susan isminde ki bir kızla tanışır. Susan, Ben'in kitaplarından birini okumaktadır. Kasaba şu an için sakin ve zararsız görünmektedir. Akşam gittiği barda Matt isminde bir öğretmen ile tanışır ve arkadaş olurlar. Her şey yolunda ve sakin bir şekilde ilerlerken Ralphie Glick aniden ortadan kaybolur, kardeşi Danny Glick ise ortada ruh misali gezmektedir. Ralphie'yi her yerde arayan kasaba halkı onu bir türlü bulamaz. Birkaç gün sonra ise Danny Glick aniden ölür.

Mike, bir mezar kazıcıdır aynı zamanda Matt'ın da öğrencilerindendir. Mezarlığın orada demire asılı bir köpek cesedi bulmuştur birkaç gün önce bu Lot kasabasında normalde yaşanan bir durum değildir. Derken Danny Glick'in cenazesi çıkar ortaya ve yardımcısı ortada değildir. Bu işi tek başına yapmak zorundadır. Kalabalık Danny Glick'in mezarından çekildikten sonra Mike gelip gömmeye başlamıştır. Ancak sürekli birinin onu gözetlediği hissini üzerinden bir türlü atamaz, Danny Glick yıkanırken gözünün açık olduğunu görmüş ve bu hissi yaşamasının bunun nedeni olduğunu düşünmüştür. Mezarı açıp gözlerini kapatıp işini bitirecektir. Mezarı açar, tahmini doğrudur. Ancak Danny artık bir vampirdir. Mike'ı ısırarak onu da vampire dönüştürmüştür.

Mike bunun farkında değildir. Bar'a gider ve orada öğretmeni Matt ile karşılaşır. Matt durumu az çok tahmin eder ve Mike'ı evine davet eder. Ancak gece Danny gelip Mike'ı alacak ve Matt'ın çok korkmasına sebep olacaktır. Mike öldükten sonra Matt, Ben'i çağırır. Ben ilk başta çok da inanmaz ancak Marsten köşkünün laneti onu da şüphelendirir.

Kasaba da gün geçtikçe garip ölümler artmaktadır. Matt'ın doktoru Jimmy de bu işe dahil olmuştur hep beraber çözüm ararlar. Danny Glick'in annesi de garip bir şekilde vefat edince onun dirilmesini görmek için Jimmes ve Ben cesedinin olduğu yere giderler. Vampirlere inanmayan Susan Marsten köşküne gitmeye karar verir. Eline bir kazık alır. Eğer bu hikaye doğruysa, vampirlerin efendisi olan Barlow'u öldürmeyi düşünür. Aynı şeyi Danny Glick'in bir gece önce ziyaret ettiği Mark'ta düşünmüştür.

Marsten köşkünün önünde Susan ile karşılaşır ve birlikte içeriye girerler ancak işler istedikleri gibi gitmez. Barlow'un yardımcısı Straker onları yakalar ve Barlow'a yem edeceğini söyler. Mark oradan kurtulmayı başarsa da Susan başaramaz ve vampire dönüşür. Mark hemen Ben'e gider ve durumu anlatır. Ben ve Jimmy de Danny Glick'in annesinin dirilişini görmüştür. İşler artık çığırından çıkmaya başlar. Kasaba'nın çoğu vampire dönüşmüştür. Kasaba'nın pederi Callahan da onlarla birliktedir. Hepsi toplanıp Marsten köşküne giderler. Barlow'un kalbine kazık çakıp kasabayı kurtarmayı isterler ancak bunu önceden tahmin eden Barlow onlara Susan'ı bırakarak o evi terk eder.

Ben sevdiği kadın olan Susan'ın kalbine kazık çakmak zorunda kalır. Barlow'un bıraktığı mektupta sırada Mark'ın ailesi vardır. Jimmy ile Ben hastaneye Matt'ın yanına gider. Collahan ve Mark ise Mark’ın anne ve babasının yanına gider. Barlow sözünü tutmuş oraya gelmiştir. Mark'ın anne ve babasını öldürdükten sonra Collahan, şehri terk etti.

Mark, Ben, Jimmy ve Matt Collahan'ı ölmüş sayıyorlardı tek amaçları Barlow'u bulup kalbine kazık çakmaktı. Sabah olduğunda Ben kazıkları yapabilmek için Mark'ın evine gitti. Mark ve Jimmy ise vampirlerin yerini tespit ediyordu. Eva'nın pansiyonuna gittiklerinde Barlow'un orada olduğunu anladılar ancak tuzağı anlayamadılar. Jimmy karanlıkta merdivenlerin kesildiğini göremedi ve bıçakların üzerine düşerek can verdi. Mark hemen gidip Ben'i bulup ona durumu anlattı. Matt ise kalp krizinden vefat etmişti. Barlow'u buldular ve kalbine kazık çakarak Barlow'u öldürdüler. Ben ve Mark Salem's Lot kasabasını terk ettiler. Ben daha sonra eşyalarını almak ve Jimmy'nin cesedini gömmek için Salem's Lot'a geri döndüğünde kasabanın öldüğünü gördü ve gözyaşlarını tutamadı.

Bütün bu olaylardan yaklaşık olarak iki hafta sonra Mark ve Ben yeniden döndü Salem's Lot'a. Bu defa kalmak için değil orayı yakmak için dönmüşlerdi. Yakmak işe yaramadı o kasaba bir daha canlanmadı ve vampirler içinden hiç çıkmadı.

Değerlendirme:

Kitabı okurken korkmadım desem yalan söylemiş olurum. Vampirlere olan ilgimi artırdı. Kitap insanı içine çekiyor ilk başlarda çok ilgi çekmese de ortalar ve sonlara doğru kitabı elimden bırakmakta zorluk çektim.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Korku Ağı Soruları ve Cevapları

Korku Ağı kimin eseri?

Stephen King

Korku Ağı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Korku

Korku Ağı kaç sayfa?

592

Korku Ağı Yorumları

bir stephan king harikası diyebilirim. özet de çok güzel olmuş, kitabı hakkıyla anlatmış. emeğinize, yüreğinize sağlık

16-06-2020 14:28