Düşüş

Düşüş
Kitabın Yazarı:Albert Camus Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1956 Sayfa Sayısı:102 ISBN:9789750725036 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:74,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Düşüş - Albert Camus

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:La ChuteÇeviren:Hüseyin Demirhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Düşüş Özet

Düşüş, Albert Camus'un ilk olarak 1956 yılında yayımlanan romanıdır. Kitap romandan çok bir monolog niteliğinde olup, kitabın ana karakteri Paris'li bir avukat olan Jean-Baptiste Clamence'in kendi ile konuşmalarını içermekte. Karakterimiz aslında Amsterdam'daki Mexico-City adındaki bir barda tanıştığı bir adamla konuşuyor olsa da, soruları hep kendi soruyor ve cevapları da kendi kafasından veriyor. Her ne kadar biz çoğu zaman karşıdaki kişinin verdiği cevapları duyamasak da, Clamence aldığı yanıtlara karşılık da veriyor. Yani kitabın tamamında konuşan yalnızca ana karakterimiz ve anlatıcımız olan Clamence oluyor.

Yüz iki sayfalık bu kısa roman, okuyucuda beş yüz sayfalık bir anlatı okuyormuş hissi uyandırıyor. Yavaş yavaş, bütün cümleleri sindire sindire okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kitapta olay örgüsünün varlığından söz bile edilemiyor.

Kitap, Clamence'in Amsterdam'daki Mexico-City adındaki bir barda tanıştığı bir adamla sohbete başlamasıyla başlar. Ona kendini anlatır, hayatı ve çeşitli konularla ilgili düşüncelerinden bahseder. Başlarda kendini gayet düzgün, yardımsever, saygılı, dürüst bir adam olarak tanıtsa ve hayatından memnun olduğunu dile getirse de, bu sohbetler onu kendini sorgulamaya yöneltir. Hayatını, karakterini ve davranışlarının altında yatan asıl nedenleri sorgulamaya başlar. Kitabın anahtar kelimesi 'sorgulamak' tır. Clamence'in bir ceza yargıcı olması da bunu destekler niteliktedir.

Clamence zaman geçtikçe ne kadar bencil, kindar ve kendini beğenmiş biri olduğunu ve yardımseverliğinin altında bile bencillik ve kendini beğenmişliğin yattığını fark eder. Sonra çevresindeki tüm insanlara, kendine minnettar olan müvekkilleri ve ona hayran olan tüm kadınlara rağmen ne kadar yalnız olduğunu anlar. Aslında bunların hepsini şimdiye kadar her zaman biliyor olsa da bugüne kadar hep görmezden gelmiştir.

Kitabın adı olan "Düşüş " ün en önemli tezahürlerinden bir tanesi Clamence'in Paris'te evine giderken geçtiği bir köprü üzerinde bir kadının intiharına şahit olmasıdır. Kadının köprünün kenarında durmuş denize baktığını görünce umursamamış, yoluna devam etmiştir. Köprüden rıhtıma çıktığı sırada kadın suya 'düşüş'tüğünde çıkan sesi duyar. Şaşkınlıktan olduğu yerde donakalır. Arkasını dönüp bakamaz, hatta tek bir adım bile atamaz. Bir süre sonra da arkasına bile bakmadan yoluna devam eder. Bu, Clamence'in kendine ve çevresine ne kadar yabancılaştığını göstermektedir.

Kitabı okurken birkaç defa okuma ihtiyacı duyduğum birçok sayfa, altını mutlaka çizmem gerektiğini düşündüğüm birçok cümle oldu. Dilinin biraz ağır olduğunu düşünsem de herkesin sabırla ve sindire sindire okunması gerektiğini düşündüğüm bir Camus şaheseri oldu. Kitapta altını çizme ihtiyacını hissettiğim cümlelerden birkaçı ise şöyle:

"Keyfinin kralı olmak, koca hayvanların ayrıcalığıdır."

"Haklısınız, suskunluğu sağır edici onun. İlkel ormanların sessizliğidir bu, ağzına kadar yüklü olan."

"Bir olayın olması gerek, insan bağlantılarından çoğunun açıklaması işte bu. Bir olayın olması gerek, hatta aşksız bir köleliğin, hatta savaşın ya da ölümün bile. O halde yaşasın ölü gömme törenleri! "

"Eğer pezevenkler ve hırsızlar hep mahkum olsalardı, masum insanlar tümüyle ve hep masum sanacaklardı kendilerini, aziz bayım. Ve bana göre işte asıl bundan kaçınmak gerekir."

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Düşüş Soruları ve Cevapları

Düşüş kimin eseri?

Albert Camus

Düşüş türü nedir?

Yabancı Romanlar

Düşüş kaç sayfa?

102

Düşüş Yorumları

uzun zaman önce okumuştum pek fazla hatırlamıyorum ama fena kitap değildi

26-08-2015 19:31

albert camus mükemmel bir yazar tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederim

28-08-2015 11:52

düşüş albert camus un en güzel kitabı tüm kitaplarını okumanız gerekiyor adamın mükemmel bir hayal gücü var

22-01-2016 04:07

bence de güzel bir kitap nobel ödülü nü hakketti

27-04-2016 22:28

almak ve okumak için sabırsızlanıyorum

03-07-2016 21:47

kitap, ilk 9 syf.da beni içine alıp-sarmadı... tabir-i caizse "sert leblebi" tadında, devamını okumadan kapağını kapattığım bir kitap oldu. beni saracak bir kitabın daha ilk satırlardan kendini belli etmesi gerek...

gunes • 12-10-2016 09:07

kesinlikle almalisiniz kitabin on sayfasindaki resim bile muthis alinca hic pisman olmuyacaksiniz

17-12-2016 21:42

evet çok güzel bir hikayedir

16-03-2017 16:13

okuduğum ama o intihar olayını anlamadığım romandır.

21-10-2017 22:28

albert camusun düşüş romanını yeni bitirdim tek kelime ile mükemmel zaten albert camus okuyanlar bilir çok farklı bir tarzı var konulara bakış açısı inanılmaz mutlaka okunması gereken bir kitap

14-12-2019 13:29

açıkçası veda romanının yanında biraz sönük bir kitap biraz hayal kırıklığına uğradım konusu fena değil ama veba kadar etkileyici değil

08-04-2022 13:33

güzel bir özet olmuş teşekkür ederim

11-01-2023 17:47

veba ve yabancı ile aynı seviyede harika bir kitap

04-10-2023 23:06

Sisifos Söyleni Mutlu Ölüm Veba Düşüş Yabancı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları