Beynine Format At

M. Barış Muslu Beynine Format At
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Kişisel Gelişim
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2013
Sayfa Sayısı:252
ISBN:6050912579
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 924 | Yorum: 26
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,40 TL
D&R:17,16 TL
Pandora:17,38 TL
Sözcü Kitabevi:17,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Arka Kapak Bilgisi

Beynine Format At Özeti

M. Barış Muslu Beynine Format At


İnsanlar hayatları boyunca birçok kez kişisel gelişim kitabı ile karşılaşır. Bu kitapların bazıları etkili olsa da birçoğu anlık etkiler oluşturmak üzere tasarlanmıştır. İşte bu milyonlarca kişisel gelişim kitaplarından biri de M. Barış Muslu’nun Beynine Format At isimli eseridir.

İlk adı Mehmet olan M. Barış Muslu 1975 doğumludur. Amerika’da 2 senede liseyi, 3 senede ise Michigan Tech üniversitesini bitirmiştir. 20 yaşında iken genç bir mühendis olarak Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır. Burada da boş durmamış ve Koç Üniversitesinde işletme mastırını bitirdikten sonra kendi şirketini kurmuştur. Bu şirket sayesinde Türkiye’de daha önce görülmemiş teknoloji servislerinin oluşumuna vesile olmuştur. Bütün bunların yanı sıra beynin işleyişi hakkında 1994 yılından beri sürdürdüğü çalışmaları ile de bilinmekte olan M. Barış Muslu’nuın; bu araştırmal ışığında geliştirdiği NeuroFormat sistemini temel alarak şekillenen tek eseri Beynine Format At değildir. Yıka Beynini, Sağlığına Format At ve NeuroAşk da eserleri arasındadır.

“Evet, size gül bahçesi vaat ediyorum!” (Beynine Format At, arka kapak giriş yazısı)

Bu iddialı cümleden de anlaşılacağı üzere, sorunları halledip yeni bir hayata başlatacağını iddia eden bir kitap. Başında ise bunu iddia eden diğer pek çok kişisel gelişim kitabından farklı olduğunu, diğer kişisel gelişim kitapları gibi anlık ara gazlar vermediğini beyan ediyor. Ve NeuroFormat yönteminin kesin çözüm olduğunu vurgulamaktan geri kalmıyor.

Kitap diğer kişisel gelişim kitaplarında da olduğu gibi okuyucuyla konuşan bir dilde kaleme alınmış. Kendinden emin bir üslup kullanılmış. M. Barış Muslu bu kitapta hemencecik NeuroFormat yöntemine girmemiş. İlk önce bu yöntemin işlemesi için yapılması gerekenlerden, basitçe beynin işleyiş mekanizmasından bahsetmiş. Bu kısmı kısaca özetleyelim:

Beynin iki parçadan oluşur. Bilinç ve bilinçaltı… Bu iki temel kısımdan en çok yer kaplayanı bilinçaltımızdır. Yani hayatın büyük çoğunluğunu bilinçaltımızda yaşarız. Nedensiz her korkunun nedeni oradadır. İnsan vücudunun yöneticisi olan beynin, en büyük alanı olan bilinçaltının tek bir görevi vardır. Bedeni hayatta tutmak! Bu yüzden mantıklı düşünmez. Hatta hiç düşünmez. Sadece tehlikeleri algılar ve bunlara yönelik kalkanlar geliştirir. Hatta bu kalkanlar kalıtsal olarak atalardan torunlara geçebilir. M. Barış Muslu buna kalbin hızlı çarpması örneğini vermiştir.

İnsanın dünya sahnesinde ilk rol aldığı zamanlarda, vahşi hayvanlardan kaçmaya çalışan ilk insanların daha hızlı koşabilmesi için kalp kollara ve bacaklara daha çok kan göndermeye çalışır ve bunun neticesinde çok daha hızlı atardı. Bunu tetikleyen şey ise vahşi hayvanla karşılaşan ilkel insanın duyduğu şok, korku ve heyecandı. M. Barış Muslu da aynı ilkel devrenin günümüz insanında, topluluk önünde performans sergileme gibi durumlarda yeniden ve gereksiz bir şekilde devreye girdiğini söylüyor. Herhangi bir tehlike olmasa bile bu sistemin devreye girmesinin nedeni ise bilinçaltının tehlikeyi mantıklı bir şekilde fark edememesi. Heyecan duygusu bu devreyi tetiklemek ve kalbin hızlı atması için yeterli oluyor. İşte bu örnek bilinçaltının kişinin mutluluğu ile değil hayatta olup olmamasıyla alakadar olduğunu gösteriyor.

M. Barış Muslu ise mutlu olabilmek için bilinçaltının aslında hayatta kalma gayesi için kurduğu ama kişiyi mutsuz eden bariyeri keşfedip kaldırmak için oluşturduğu beyine format atma yönteminden bahsediyor.

“Tekniğin 6 aşaması var. Bunlar:
1- Konuyu belirlemek
2- Konuyu parçalarına ayırmak
3- NeuroFormat duruşuna geçmek
4- Parçayla ilgili duyguyu tetiklemek
5- Göz pozisyonlarıyla olumsuz duyguyu yakalamak
6- Olumsuz duyguyu temizlemek” (Beynine Format At – M. Barış Muslu sayfa 59)


Kitabın devamında bu 6 aşama karikatüristik çizimlerle desteklenerek anlatılıyor. Okuyucunun dikkatini toparlayabilmek için başlıklar kırmızı oval daireler içine alınarak kişinin kendin tamamen kitaba vermesini sağlıyor. Ayrıca M. Barış Muslu örneklerle olumlu ifade ve olumsuz ifade, temel ihtiyaçlar ve temel korkular karşılaştırmaları da yapıyor.

İnsanlar hayatlarının yönünden memnun olduklarını düşünse bile bilinçaltı sırlar saklayabilecek derin bir kuyudur. Bu kitap bilinçaltının bilincine varması için okuyanı uyarıyor ve bilinçaltıyla insan ilişkisini en derin şekilde yorumluyor.

Yazar: Senagül YILDIZ

Beynine Format At Konusu

Oldum olası kişisel gelişim kitaplarından haz almamışımdır ve bu tarz kitapları sürekli para tuzağı olarak görürüm. Beynine Forman At kitabını da ilk duyduğumda benzer düşünceler geçti aklımdan ve arka kapağına baktıktan sonra raftaki yerine geri koyup farklı kitaplara göz attım.

Fakat hayatımda ilk kez bir kişisel gelişim kitabı güzel olduğu için arkadaşım tarafından bana tavsiye edildi. Tabi ilk olması nedeni ile biraz şaşırtıcı geldi fakat arkadaş ısrarcı olunca insanın içinde bir merak oluşuyor.

Görünen o ki Barış Muslu iyi bir iş çıkartmış ve klasik kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak farklı bir yöntem ile olaylara yaklaşmış. En azından okurken sıkılmıyorsunuz ve hep aynı şeyler demiyorsunuz. Kişisel olarak benim yine de hoşuma gitmese de kitabın içinde faydalı bilgiler olduğunu söyleyebilirim.

Fakat işin aslı hiçbir zaman değişmiyor. Kendi iradeniz olmadığı sürece bu tarz kitaplardaki hiçbir şey işinize yaramaz ve ilk başta kitabın özetini okuduğumda bırakma nedenimde buydu aslında. Her kişisel gelişim kitabının klasik bahanesi olan siz denemezseniz işe yaramaz cümlesi.

Beynine Format At Yorumları

Beynine Format At Yorum Her kişisel gelişim kitabında; siz denemezsiniz işe yaramaz cümlesini mutlaka göreceğizdir. Bu cümle bir kişisel gelişim kitabında bulunmazsa, o kitap kişisel gelişim kitabı değildir. Herkes farklı bir iş çıktığını söylüyor. Ama herkes irade olmadan olmaz diyor. Maalesef ben irademe pek hakim olamam. O yüzden bu kitaplar hiçbir işime yaramıyor.

07-03-2013 22:35 !!

Beynine Format At Yorum hiç beğenmedim çok alakasız şeyler var

18-03-2013 22:07 !!

Beynine Format At Yorum attım ama bir işe yaramadı

27-03-2013 00:20 !!

Beynine Format At Yorum medya destekli reklam

03-04-2013 05:13 !!

Beynine Format At Yorum alakasız şeyler var biraz daha özen göstermeli

13-04-2013 16:46 !!

Beynine Format At Yorum Bir ünüversite öğrencisiyim düşünüyorum keşke daha önce okusaydım bu kitabı kesinlikle güzel ve dogru konular içermiş.

18-04-2013 13:19 !!

Beynine Format At Yorum Kişisel gelişim zırvaları...

14-06-2013 18:15 !!

Beynine Format At Yorum hepinize katılıyorum

29-06-2013 17:32 !!

Beynine Format At Yorum güzel sanırsam

05-08-2013 15:37 !!

Beynine Format At Yorum Bu kitapları artık zamanı az olan sürekli stres iş içinde olan ve onların bir çalışan olup sürekli stresli olduğunu düşünerek yapsalar daha iyi olcak öyle kitaplar yazıyosunuz ki sanki herkes işsiz gücsüz okumaya ve bu önerdiklerinizi yapma imkanı var at gözlüğüyle bakmayın hayata herkesi düşünün..

30-11-2013 02:24 !!

Beynine Format At Yorum okumadım nasıl bi kitap

09-02-2014 14:26 !!

Beynine Format At Yorum hey merhaba cevap yazın kitap güzel mi ?? merak ediyorum :)

09-02-2014 14:27 !!

Beynine Format At Yorum atta görüm

17-03-2014 19:03 !!

Beynine Format At Yorum ben bir aile hekimi olarak'' sağlığına format at''kitabını çok beğendim.Bu kitaba yeni başladım.Özellikle biz hekimlere çok yararlı bir bakış açısı katıyor.Teşekkürler M.Barış Muslu....

21-05-2014 20:49 !!

Beynine Format At Yorum okuyanlar yorumlasın nasıl bir kitap faydalı mı?

30-06-2014 02:58 !!

Beynine Format At Yorum Pek faydalı dğl çok tavsiye etmiyorum fakat stres içinde olanlar bunu okuyabilir

30-06-2014 09:55 !!

Beynine Format At Yorum Pek faydalı dğl bana göre...stres içinde olanlar belki okuyabilir pek tavsiye etmiyorum

30-06-2014 17:49 !!

Beynine Format At Yorum Bana çok mantıklı geldi. Zira beyne format atarken değil günlük okul yaşamım da olsun işim de olsun ezber yaparken aynı noktaya baktığımı fark ettim. Bu açıdan yöntemin uygulama prensibi mantıklı geldi.

16-08-2014 15:47 !!

Beynine Format At Yorum denize düşen yılana mı sarılır acaba...

22-08-2014 19:24 !!

Beynine Format At Yorum gerçekten işe yaramıyor mu?

23-04-2015 10:37 !!

Beynine Format At Yorum daha sade ve anlaşılır bir şekilde yazılabilirdi. kafa karıştırıyor.

07-10-2015 10:19 !!

Beynine Format At Yorum bu kitabi nerde bulabilirim ?

27-11-2015 23:52 !!

Beynine Format At Yorum okumaya başladım.yetmişinci sayfaya geldim. kaldırıp atasım geliyor kitabı.ya sabır, ha gayret modlarındayım.

17-10-2016 13:02 !!

Beynine Format At Yorum ismi çok iddalı faydalanan varmı

06-07-2017 21:32 !!

Beynine Format At Yorum kiatabı henüz okumadım...okumayı düşünüyorum fakat fayda görmek amacı içinde değil meraktan, emeğe saygıdan ve öğrenebildiğimi özümsemekten...toplumumuzdaki insanların yaşamı, kültürü, egoları ve açlıkları göz önüne alınırsa, yukardaki kritikleri önemsemem söz konusu değil...mucize bekleyen, sözde "okumuş" topluma ait olmanın verdiği rahatsızlık ve umutsuzlukla, üreten insanları sonuna kadar destekleyeceğim...

12-08-2017 17:32 !!

Beynine Format At Yorum hic güzel kitap degil

19-11-2017 11:28 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.